Britiske deltagere ved OL i Paris 1924 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | GBR | Harold Abrahams | |||
Walter Rangeley | |||||
William Nichol | |||||
Lancelot Royle | |||||
200 m M | GBR | Harold Abrahams | |||
Thomas Matthewman | |||||
Eric Liddell | |||||
William Nichol | |||||
400 m M | GBR | George Renwick | |||
Edward Toms | |||||
Guy Butler | |||||
Eric Liddell | |||||
800 m M | GBR | Harry Houghton | |||
Henry Stallard | |||||
Douglas Lowe | |||||
Edgar Mountain | |||||
1500 m M | GBR | Douglas Lowe | |||
Sydney Spencer | |||||
Henry Stallard | |||||
Cyril Ellis | |||||
3000 m hold M | GBR | George Webber | |||
Herbert Johnston | |||||
Walter Porter | |||||
Arthur Clark | |||||
William Seagrove | |||||
Bertram McDonald | |||||
5000 m M | GBR | Charles Johnstone | |||
Ralph Starr | |||||
Frank Saunders | |||||
Charles Clibbon | |||||
10000 m M | GBR | Charles Clibbon | |||
Joseph Webster | |||||
Ernest Harper | |||||
Halland Britton | |||||
Maraton M | GBR | Duncan Wright | |||
Arthur Farrimond | |||||
Samuel Ferris | |||||
Ernest Leatherland | |||||
John McKenna | |||||
Robert Mills | |||||
110 m hæk M | GBR | Lord David Burghley | |||
Leopold Partridge | |||||
Eric Harrisson | |||||
Frederick Gaby | |||||
400 m hæk M | GBR | Wilfrid Tatham | |||
Frederick Blackett | |||||
3000 m forhindringsløb M | GBR | Evelyn Montague | |||
David Cummings | |||||
Sidney Newey | |||||
Terrænløb individuelt M | GBR | Arthur Sewell | |||
Joseph Williams | |||||
Joseph Webster | |||||
Ernest Harper | |||||
John Benham | |||||
Terrænløb hold M | GBR | Ernest Harper | |||
John Benham | |||||
Arthur Sewell | |||||
4x100 m M | GBR | Lancelot Royle | |||
Harold Abrahams | |||||
William Nichol | |||||
Walter Rangeley | |||||
4x400 m M | GBR | Guy Butler | |||
George Renwick | |||||
Edward Toms | |||||
Richard Ripley | |||||
10 km kapgang M | GBR | Gordon Watts | |||
Ernest Clarke | |||||
Gordon Goodwin | |||||
Højdespring M | GBR | Robert Dickinson | |||
Crawford Kerr | |||||
Arthur Willis | |||||
Stangspring M | GBR | John Campbell | |||
Længdespring M | GBR | Christopher Macintosh | |||
Trespring M | GBR | Harold Langley | |||
John Higginson | |||||
John Odde | |||||
Kuglestød M | GBR | Reginald Woods | |||
Charles Beckwith | |||||
Hammerkast M | GBR | Malcolm Nokes | |||
Spydkast M | GBR | Henri Dauban | |||
James Dalrymple | |||||
Femkamp M | GBR | Donald Slack | |||
Arthur Percy Spark | |||||
Tikamp M | GBR | Donald Slack | |||
Arthur Percy Spark | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | GBR | James McKenzie | |||
Ernest Warwick | |||||
Bantamvægt M | GBR | Albert Barber | |||
Les Tarrant | |||||
Fjervægt M | GBR | Arthur Beavish | |||
Harry Dingley | |||||
Letvægt M | GBR | Walter White | |||
George Shorter | |||||
Weltervægt M | GBR | Joseph Basham | |||
Patrick O'Hanrahan | |||||
Mellemvægt M | GBR | John Elliott | |||
Henry Mallin | |||||
Letsværvægt M | GBR | Harry Mitchell | |||
John Courtis | |||||
Sværvægt M | GBR | George O'Kelly | |||
Arthur Clifton | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | GBR | Samuel Hunter | |||
Dave Marsh | |||||
Ernest Pilcher | |||||
Andrew Wilson | |||||
Landevejsløb hold M | GBR | Ernest Pilcher | |||
Andrew Wilson | |||||
David Marsh | |||||
Holdforfølgelse M | GBR | Thomas Harvey | |||
William Stewart | |||||
Frederick Habberfield | |||||
Henry Lee | |||||
50 km bane M | GBR | Frederick Wyld | |||
Cyril Alden | |||||
Sprint M | GBR | Henry Fuller | |||
George Owen | |||||
Tandem M | GBR | Thomas Harvey | |||
Frederick Habberfield | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | GBR | Gregory Matveleff | |||
Eric MacDonald | |||||
3 m spring K | GBR | Gladys Luscombe | |||
Amelia Hudson | |||||
Catherine O'Bryen | |||||
Tårnspring M | GBR | Eric MacDonald | |||
Albert Reginald Knight | |||||
Tårnspring K | GBR | Beatrice Eileen Armstrong | |||
Isabel Mary White | |||||
Verrall Newman | |||||
Lige spring M | GBR | Albert Reginald Knight | |||
Harold Clarke | |||||
Albert Dickin | |||||
Ridning | |||||
Military individuelt | GBR | Keith Hervey | |||
Edward de Fonblanque | |||||
Phillip Bowden-Smith | |||||
Alec Tod | |||||
Military hold | GBR | Keith Hervey | |||
Edward de Fonblanque | |||||
Alec Tod | |||||
Phillip Bowden-Smith | |||||
Ridebanespringning individuelt | GBR | Keith Hervey | |||
Phillip Bowden-Smith | |||||
Geoffrey Brooke | |||||
Capel Brunker | |||||
Ridebanespringning hold | GBR | Keith Hervey | |||
Geoffrey Brooke | |||||
Phillip Bowden-Smith | |||||
Capel Brunker | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | GBR | Alice Walker | |||
Gladys Davies | |||||
Muriel Freeman | |||||
Gladys Daniell | |||||
Fleuret individuelt M | GBR | Edgar Seligman | |||
Philip Doyne | |||||
Frederick Sherriff | |||||
Robert Montgomerie | |||||
Kårde individuelt M | GBR | Charles Biscoe | |||
Robert Frater | |||||
Martin Holt | |||||
Robert Montgomerie | |||||
Sabel individuelt M | GBR | Cecil Kershaw | |||
Robin Dalglish | |||||
Edgar Seligman | |||||
Archibald Corble | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt M | GBR | Henry Finchett | |||
Thomas Hopkins | |||||
Frank Hawkins | |||||
Albert Spencer | |||||
Harold Brown | |||||
Samuel Humphreys | |||||
Stanley Leigh | |||||
Ernest Leigh | |||||
Hold M | GBR | Henry Finchett | |||
Thomas Hopkins | |||||
Ernest Leigh | |||||
Stanley Leigh | |||||
Samuel Humphreys | |||||
Harold Brown | |||||
Frank Hawkins | |||||
Albert Spencer | |||||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | GBR | Frederick Barton | |||
Brian Horrocks | |||||
George Vokins | |||||
David Turquand-Young | |||||
Polo | |||||
Polo M | GBR | Percival Wise | |||
Frederick Barrett | |||||
Frederick Guest | |||||
John Bingham | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | GBR | Jack Beresford | |||
Toer uden styrmand M | GBR | Charles Southgate | |||
Gordon Killick | |||||
Firer uden styrmand M | GBR | James Macnabb | |||
Terence Sanders | |||||
Charles Eley | |||||
James Morrison | |||||
Sejlsport | |||||
8 m | GBR | Harold Gordon Fowler | |||
Thomas Riggs | |||||
Ernest Roney | |||||
Edwin Jacob | |||||
Walter Riggs | |||||
Finnjolle | GBR | Harold Gordon Fowler | |||
Skydning | |||||
Riffel liggende M | GBR | Frederick Bracegirdle | |||
William Artis | |||||
David Lewis | |||||
John Clift | |||||
Fri riffel M | GBR | Henry Douglas | |||
Thomas Northcote | |||||
Alexander Martin | |||||
Silhuetpistol M | GBR | Peter Griffiths | |||
Charles Mackie | |||||
Charles Bounton | |||||
Trap M | GBR | Enoch Jenkins | |||
Cyril Mackworth-Praed | |||||
John O'Leary | |||||
Trap hold M | GBR | William Grosvenor | |||
John O'Leary | |||||
Cyril Mackworth-Praed | |||||
Enoch Jenkins | |||||
George Neal | |||||
Hans Larsen | |||||
Løbende mål enkeltskud M | GBR | Thomas Ranken | |||
Cyril Mackworth-Praed | |||||
John Faunthorpe | |||||
Alexander Rogers | |||||
Løbende mål enkeltskud hold M | GBR | John Faunthorpe | |||
Cyril Mackworth-Praed | |||||
John O'Leary | |||||
Alexander Rogers | |||||
Løbende mål dobbeltskud M | GBR | Herbert Perry | |||
Allen Whitty | |||||
Thomas Ranken | |||||
Cyril Mackworth-Praed | |||||
Løbende mål dobbeltskud hold M | GBR | Cyril Mackworth-Praed | |||
Herbert Perry | |||||
Allen Whitty | |||||
Philip Neame | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | GBR | Florence Barker | |||
Constance Jeans | |||||
Iris Vera Tanner | |||||
100 m fri stil M | GBR | Albert Dicken | |||
Charles Baillee | |||||
Alfred Pycock | |||||
400 m fri stil K | GBR | Iris Vera Tanner | |||
Doris Molesworth | |||||
Constance Jeans | |||||
400 m fri stil M | GBR | Harold Annison | |||
Edward Perciwal Peter | |||||
John Hatfield | |||||
1500 m fri stil M | GBR | John Hatfield | |||
Harold Annison | |||||
John Philip Taylor | |||||
100 m rygcrawl K | GBR | Ellen King | |||
Phyllis Harding | |||||
Helen Boyle | |||||
100 m rygcrawl M | GBR | Austin Rawlinson | |||
James Worthington | |||||
John McDowall | |||||
200 m brystsvømning K | GBR | Lucy Morton | |||
Irene Gilbert | |||||
Gladys Carson | |||||
200 m brystsvømning M | GBR | William Stoney | |||
Edward Maw | |||||
Reginald Flint | |||||
4x100 m fri stil K | GBR | Iris Vera Tanner | |||
Florence Barker | |||||
Constance Jeans | |||||
Grace McKenzie | |||||
4x200 m fri stil M | GBR | Harold Annison | |||
Albert Dicken | |||||
Edward Perciwal Peter | |||||
Albert Dickin | |||||
John Thomson | |||||
Leslie Savage | |||||
Tennis | |||||
Single K | GBR | Phyllis Satterthwaite | |||
Dorothy Shepherd-Barron | |||||
Phyllis Cowell | |||||
Kitty McKane | |||||
Maria Forlanini | |||||
Double K | GBR | Kitty McKane | |||
Dorothy Shepherd-Barron | |||||
Phyllis Cowell | |||||
Evelyn Colyer | |||||
Mixdouble | GBR | Kitty McKane | |||
John Gilbert | |||||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt M | GBR | Alfred Baxter | |||
Thomas Taylor | |||||
Augustus Cummins | |||||
Letvægt M | GBR | William Randall | |||
John Tooley | |||||
William Wyatt | |||||
Mellemvægt M | GBR | Frederick Attenborough | |||
Fred Lowes | |||||
John Austin | |||||
Sværvægt M | GBR | Harold Wood | |||
Brydning | |||||
Fri stil bantamvægt M | GBR | Harold Sansum | |||
Harry Darby | |||||
Fri stil fjervægt M | GBR | George Stott | |||
George MacKenzie | |||||
Fri stil letvægt M | GBR | George Gardiner | |||
Ernest Bacon | |||||
Fri stil weltervægt M | GBR | Edgar Bacon | |||
James Davis | |||||
Fri stil mellemvægt M | GBR | Bernard Rowe | |||
Noel Rhys | |||||
Fri stil letsværvægt M | GBR | Victor Lay | |||
Walter Wilson | |||||
Fri stil sværvægt M | GBR | Archie McDonald | |||
Albert Sangwine | |||||
* Listen ovenfor over Britiske deltagere ved OL i 1924 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Britiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Paris 1924 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||