Tyske deltagere ved OL i Torino 2006 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Alpint Skiløb | |||||
Styrtløb K | GER | Petra Haltmayr | |||
Super G K | GER | Petra Haltmayr | |||
Martina Ertl Renz | |||||
Storslalom K | GER | Martina Ertl Renz | |||
Annemarie Gerg | |||||
Storslalom M | GER | Felix Neureuther | |||
Slalom K | GER | Annemarie Gerg | |||
Monika Bergmann-Schmuderer | |||||
Martina Ertl Renz | |||||
Slalom M | GER | Alois Vogl | |||
Felix Neureuther | |||||
Kombination K | GER | Monika Bergmann-Schmuderer | |||
Martina Ertl Renz | |||||
Skiskydning | |||||
7,5 km K | GER | Martina Glagow | |||
Kati Wilhelm | |||||
Katrin Apel | |||||
Uschi Disl | |||||
10 km M | GER | Ricco Gross | |||
Alexander Wolf | |||||
Michael Greis | |||||
Sven Fischer | |||||
10 km forfølgelse K | GER | Katrin Apel | |||
Uschi Disl | |||||
Martina Glagow | |||||
Kati Wilhelm | |||||
12,5 km forfølgelse M | GER | Ricco Gross | |||
Alexander Wolf | |||||
Michael Greis | |||||
Sven Fischer | |||||
15 km K | GER | Uschi Disl | |||
Martina Glagow | |||||
Kati Wilhelm | |||||
Andrea Henkel | |||||
20 km M | GER | Michael Rösch | |||
Ricco Gross | |||||
Michael Greis | |||||
Sven Fischer | |||||
4x6 km K | GER | Katrin Apel | |||
Kati Wilhelm | |||||
Martina Glagow | |||||
Andrea Henkel | |||||
4x7,5 km M | GER | Michael Greis | |||
Michael Rösch | |||||
Sven Fischer | |||||
Ricco Gross | |||||
12,5 km mass start K | GER | Martina Glagow | |||
Kati Wilhelm | |||||
Andrea Henkel | |||||
Uschi Disl | |||||
15 km mass start M | GER | Alexander Wolf | |||
Michael Rösch | |||||
Michael Greis | |||||
Sven Fischer | |||||
Bobslæde | |||||
Toer K | GER | Nicole Herschmann | |||
Anja Schneiderheinze | |||||
Susi Lisa Erdmann | |||||
Sandra Kiriasis | |||||
Toer M | GER | Matthias Höpfner | |||
Andre Lange | |||||
Marc Kühne | |||||
Kevin Kuske | |||||
Firer M | GER | Andre Lange | |||
Alexander Metzger | |||||
Rene Spies | |||||
Rene Hoppe | |||||
Kevin Kuske | |||||
Christoph Heyder | |||||
Enrico Kühn | |||||
Martin Putze | |||||
Langrend | |||||
10 km K | GER | Stefanie Böhler | |||
Evi Sachenbacher Stehle | |||||
Claudia Künzel | |||||
Viola Bauer | |||||
15 km M | GER | Tobias Angerer | |||
Rene Sommerfeldt | |||||
Franz Göring | |||||
Andreas Schlütter | |||||
Skiatlon K | GER | Manuela Henkel | |||
Stefanie Böhler | |||||
Claudia Künzel | |||||
Skiatlon M | GER | Rene Sommerfeldt | |||
Jens Filbrich | |||||
Tobias Angerer | |||||
30 km K | GER | Stefanie Böhler | |||
Nicole Fessel | |||||
Evi Sachenbacher Stehle | |||||
Claudia Künzel | |||||
50 km M | GER | Tobias Angerer | |||
Rene Sommerfeldt | |||||
Jens Filbrich | |||||
4x5 km K | GER | Viola Bauer | |||
Evi Sachenbacher Stehle | |||||
Claudia Künzel | |||||
Stefanie Böhler | |||||
4x10 km M | GER | Jens Filbrich | |||
Rene Sommerfeldt | |||||
Tobias Angerer | |||||
Andreas Schlütter | |||||
Sprint K | GER | Stefanie Böhler | |||
Nicole Fessel | |||||
Claudia Künzel | |||||
Manuela Henkel | |||||
Holdsprint K | GER | Evi Sachenbacher Stehle | |||
Viola Bauer | |||||
Holdsprint M | GER | Andreas Schlütter | |||
Jens Filbrich | |||||
Curling | |||||
Curling M | GER | Oliver Axnick | |||
Andreas Kempf | |||||
Andy Kapp | |||||
Uli Kapp | |||||
Holger Höhne | |||||
Kunstskøjteløb | |||||
Individuelt M | GER | Stefan Lindemann | |||
Parløb | GER | Aliona Savchenko | |||
Eva-Maria Fitze | |||||
Robin Szolkowy | |||||
Rico Rex | |||||
Freestyle | |||||
Pukkelpist M | GER | Gerhard Blöchl | |||
Christoph Stark | |||||
Kælk | |||||
Ener K | GER | Silke Kraushaar | |||
Sylke Otto | |||||
Tatjana Hüfner | |||||
Ener M | GER | David Möller | |||
Jan Eicchhorn | |||||
Georg Hackl | |||||
Toer M | GER | Patric Leitner | |||
Torsten Wustlich | |||||
Alexander Resch | |||||
Thomas Florschütz | |||||
Nordisk kombineret | |||||
Individuelt M | GER | Georg Hettich | |||
Björn Kircheisen | |||||
Sebastian Haseney | |||||
Ronny Ackermann | |||||
Sprint M | GER | Sebastian Haseney | |||
Ronny Ackermann | |||||
Georg Hettich | |||||
Björn Kircheisen | |||||
Hold M | GER | Georg Hettich | |||
Ronny Ackermann | |||||
Björn Kircheisen | |||||
Jens Gaiser | |||||
Short track | |||||
500 m K | GER | Aika Klein | |||
Susanne Rudolph | |||||
500 m M | GER | Tyson Heung | |||
Arian Nachbar | |||||
1000 m K | GER | Aika Klein | |||
Yvonne Kunze | |||||
1000 m M | GER | Sebastian Praus | |||
Arian Nachbar | |||||
1500 m K | GER | Aika Klein | |||
Yvonne Kunze | |||||
1500 m M | GER | Sebastian Praus | |||
Tyson Heung | |||||
3000 m stafet K | GER | Susanne Rudolph | |||
Aika Klein | |||||
Christin Priebst | |||||
Tina Grassow | |||||
Yvonne Kunze | |||||
5000 m stafet M | GER | Arian Nachbar | |||
Tyson Heung | |||||
Andre Hartwig | |||||
Sebastian Praus | |||||
Thomas Bauer | |||||
Skeleton | |||||
Individuelt K | GER | Diana Sartor | |||
Anja Huber | |||||
Individuelt M | GER | Frank Rommel | |||
Sebastian Haupt | |||||
Skihop | |||||
Normal bakke M | GER | Alexander Herr | |||
Michael Neumayer | |||||
Michael Uhrmann | |||||
Georg Späth | |||||
Stor bakke M | GER | Michael Neumayer | |||
Michael Uhrmann | |||||
Georg Späth | |||||
Martin Schmitt | |||||
Hold M | GER | Georg Späth | |||
Michael Neumayer | |||||
Martin Schmitt | |||||
Michael Uhrmann | |||||
Snowboard | |||||
Halfpipe M | GER | Jan Michaelis | |||
Vinzenz Lüps | |||||
Christophe Schmidt | |||||
Xaver Hoffmann | |||||
Giant parallel slalom K | GER | Amelie Kober | |||
Giant parallel slalom M | GER | Markus Ebner | |||
Patrick Bussler | |||||
Cross K | GER | Katharina Himmler | |||
Cross M | GER | David Speiser | |||
Alex Kupprion | |||||
Michael Layer | |||||
Hurtigløb på skøjter | |||||
500 m K | GER | Pamela Zöllner | |||
Judith Hese | |||||
Jenny Wolf | |||||
1000 m K | GER | Pamela Zöllner | |||
Sabine Völker | |||||
Anni Friesinger | |||||
Judith Hesse | |||||
1500 m K | GER | Lucille Opitz | |||
Anni Friesinger | |||||
Daniela Anschütz Thoms | |||||
1500 m M | GER | Stefan Heythausen | |||
Jörg Dallmann | |||||
Robert Lehmann | |||||
Tobias Schneider | |||||
3000 m K | GER | Claudia Pechstein | |||
Anni Friesinger | |||||
Daniela Anschütz Thoms | |||||
5000 m M | GER | Jens Boden | |||
5000 m K | GER | Lucille Opitz | |||
Claudia Pechstein | |||||
Daniela Anschütz Thoms | |||||
Team pursuit K | GER | Daniela Anschütz Thoms | |||
Claudia Pechstein | |||||
Sabine Völker | |||||
Anni Friesinger | |||||
Lucille Opitz | |||||
Team pursuit M | GER | Robert Lehmann | |||
Tobias Schneider | |||||
Jörg Dallmann | |||||
Stefan Heythausen | |||||
* Listen ovenfor over Tyske deltagere ved OL i 2006 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Tyske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i Torino 2006 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||