Tyske deltagere ved OL i Barcelona 1992 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | GER | Marc Rösicke | |||
Frank Marzoch | |||||
Andreas Lippoldt | |||||
Individuelt K | GER | arion Wagner | |||
Cornelia Pfohl | |||||
Astrid Hänschen | |||||
Hold M | GER | Marc Rösicke | |||
Frank Marzoch | |||||
Andreas Lippoldt | |||||
Hold K | GER | arion Wagner | |||
Cornelia Pfohl | |||||
Astrid Hänschen | |||||
Atletik | |||||
400 m M | GER | Rico Lieder | |||
Thomas Schönlebe | |||||
800 m M | GER | Jörg Haas | |||
1500 m M | GER | Jens-Peter Herold | |||
Hauke Fuhlbrügge | |||||
Rüdiger Stenzel | |||||
5000 m M | GER | Dieter Baumann | |||
10000 m M | GER | Lothar Carsten Eich | |||
Stephane Franke | |||||
Maraton M | GER | Konrad Dobler | |||
Stephan Freigang | |||||
110 m hæk M | GER | Florian Schwarthoff | |||
Dietmar Koszewski | |||||
400 m hæk M | GER | Carsten Kohrbruck | |||
Olaf Hense | |||||
3000 m forhindringsløb M | GER | Hagen Melzer | |||
Steffen Brand | |||||
4x400 m M | GER | Thomas Schönlebe | |||
Jörg Vaihinger | |||||
Rico Lieder | |||||
Ralph Pfersich | |||||
20 km kapgang M | GER | Robert Ihly | |||
Axel Noack | |||||
50 km kapgang M | GER | Hartwig Gauder | |||
Ronald Weigel | |||||
Højdespring M | GER | Dietmar Mögenburg | |||
Wolf Beyer | |||||
Ralf Sonn | |||||
Længdespring M | GER | Konstantin Krause | |||
Dietmar Haaf | |||||
Trespring M | GER | Ralf Jaros | |||
Kuglestød M | GER | Kalman Konya | |||
Udo Beyer | |||||
Ulf Timmermann | |||||
Diskoskast M | GER | Jürgen Schult | |||
Lars Riedel | |||||
Hammerkast M | GER | Claus Dethloff | |||
Heinz Weis | |||||
Spydkast M | GER | Volker Hadwick | |||
Tikamp M | GER | Frank Müller | |||
Paul Meier | |||||
Thorsten Dauth | |||||
100 m K | GER | Andrea Philipp | |||
200 m K | GER | Silke Knoll | |||
Andrea Thomas | |||||
Sabine Günther | |||||
400 m K | GER | Anja Rücker | |||
800 m K | GER | Sigrun Grau | |||
Christine Wachtel | |||||
Sabine Zwiener | |||||
1500 m K | GER | Ellen Kiessling | |||
10000 m K | GER | Kathrin Ullrich | |||
Kerstin Pressler | |||||
Uta Pippig | |||||
Maraton K | GER | Birgit Jerschabek | |||
Katrin Dörre | |||||
100 m hæk K | GER | Kristin Patzwahl | |||
Gabriele Roth | |||||
Caren Jung | |||||
400 m hæk K | GER | Linda Kisabaka | |||
Silvia Rieger | |||||
Heike Meissner | |||||
4x100 m K | GER | Andrea Philipp | |||
Sabine Günther | |||||
Silke Knoll | |||||
Andrea Thomas | |||||
4x400 m K | GER | Linda Kisabaka | |||
Uta Rohländer | |||||
Anja Rücker | |||||
Heike Meissner | |||||
10 km kapgang K | GER | Kathrin Boyde | |||
Beate Gummelt | |||||
Højdespring K | GER | Heike Henkel | |||
Marion Goldkamp | |||||
Birgit Kähler | |||||
Længdespring K | GER | Helga Radtke | |||
Susan Tiedtke | |||||
Heike Drechsler | |||||
Kuglestød K | GER | Kathrin Neimke | |||
Stephanie Storp | |||||
Diskoskast K | GER | Ilke Wyludda | |||
Franka Dietzsch | |||||
Martina Hellmann | |||||
Spydkast K | GER | Karen Forkel | |||
Petra Felke Meier | |||||
Silke Renk | |||||
Syvkamp K | GER | Birgit Clarius | |||
Peggy Beer | |||||
Sabine Braun | |||||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | GER | Jan Quast | |||
Fluevægt M | GER | Mario Loch | |||
Bantamvægt M | GER | Dieter Berg | |||
Fjervægt M | GER | Andreas Tews | |||
Letvægt M | GER | Marco Rudolph | |||
Letweltervægt M | GER | Andreas Zülow | |||
Weltervægt M | GER | Andreas Otto | |||
Letmellemvægt M | GER | Markus Beyer | |||
Mellemvægt M | GER | Sven Ottke | |||
Letsværvægt M | GER | Torsten May | |||
Sværvægt M | GER | Bert Teuchert | |||
Supersværvægt M | GER | Wilhelm Fischer | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | GER | Birgit Schmidt | |||
K2 500 m K | GER | Anke von Seck | |||
Ramona Portwick | |||||
K2 500 m M | GER | Torsten Gutsche | |||
Kay Bluhm | |||||
K4 500 m K | GER | Anke von Seck | |||
Birgit Schmidt | |||||
Katrin Borchert | |||||
Ramona Portwick | |||||
K1 1000 m M | GER | Jens Stegemann | |||
K2 1000 m M | GER | Torsten Gutsche | |||
Kay Bluhm | |||||
K4 1000 m M | GER | Thomas Reineck | |||
Mario von Appen | |||||
Oliver Kegel | |||||
Andre Wohllebe | |||||
C1 500 m M | GER | Olaf Heukrodt | |||
C2 500 m M | GER | Ulrich Papke | |||
Ingo Spelly | |||||
C1 1000 m M | GER | Matthias Röder | |||
C2 1000 m M | GER | Ingo Spelly | |||
Ulrich Papke | |||||
K1 slalom K | GER | Kordula Striepecke | |||
Eva Roth | |||||
Elisabeth Micheler | |||||
K1 slalom M | GER | Thomas Becker | |||
Jens Vorsatz | |||||
Jochen Lettmann | |||||
C1 slalom M | GER | Martin Lang | |||
Søren Kaufmann | |||||
C2 slalom M | GER | Rüdiger Hübbers | |||
Udo Raumann | |||||
Thomas Loose | |||||
Michael Trummer | |||||
Frank Hemmer | |||||
Manfred Berro | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | GER | Jutta Niehaus | |||
Viola Paulitz | |||||
Petra Rossner | |||||
Landevejsløb M | GER | Erik Zabel | |||
Christian Meyer | |||||
Steffen Wesemann | |||||
Landevejsløb hold M | GER | Michael Rich | |||
Christian Meyer | |||||
Bernd Dittert | |||||
Uwe Peschel | |||||
Individuel forfølgelse K | GER | Petra Rossner | |||
Individuel forfølgelse M | GER | Jens Lehmann | |||
Holdforfølgelse M | GER | Michael Glöckner | |||
Andreas Walzer | |||||
Jens Lehmann | |||||
Stefan Steinweg | |||||
Guido Fulst | |||||
Pointsløb M | GER | Guido Fulst | |||
1000 m på tid M | GER | Jens Glücklich | |||
Sprint M | GER | Jens Fiedler | |||
Sprint K | GER | Annett Neumann | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | GER | Jan Hempel | |||
Albin Killat | |||||
3 m spring K | GER | Simona Koch | |||
Brita Baldus | |||||
Tårnspring M | GER | Michael Kühne | |||
Jan Hempel | |||||
Tårnspring K | GER | Ute Wetzig | |||
Monika Kühn | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | GER | Nicole Uphoff | |||
Klaus Balkenhol | |||||
Isabell Werth | |||||
Dressur hold | GER | Monica Theodorescu | |||
Nicole Uphoff | |||||
Isabell Werth | |||||
Klaus Balkenhol | |||||
Military individuelt | GER | Herbert Blöcker | |||
Ralf Ehrenbrink | |||||
Military hold | GER | Ralf Ehrenbrink | |||
Herbert Blöcker | |||||
Cord Mysegaes | |||||
Ridebanespringning individuelt | GER | Ludger Beerbaum | |||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | GER | Sabine Bau | |||
Fleuret individuelt M | GER | Udo Wagner | |||
Fleuret hold K | GER | Eva Funkenhauser | |||
Monika Weber-Koszto | |||||
Annette Dobmeier | |||||
Sabine Bau | |||||
Anja Fichtel-Mauritz | |||||
Fleuret hold M | GER | Ingo Weissenborn | |||
Alexander Koch | |||||
Thorsten Weidner | |||||
Udo Wagner | |||||
Ulrich Schreck | |||||
Kårde individuelt M | GER | Elmar Bormann | |||
Kårde hold M | GER | Robert Felisiak | |||
Vladimir Resnitschenko | |||||
Arnd Schmitt | |||||
Uwe Proske | |||||
Elmar Bormann | |||||
Sabel individuelt M | GER | Jürgen Nolte | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt M | GER | Andreas Wecker | |||
Hold K | GER | Kathleen Stark | |||
Gabriele Weller | |||||
Diana Schröder | |||||
Anke Schönfelder | |||||
Annette Potempa | |||||
Jana Günther | |||||
Hold M | GER | Andreas Wecker | |||
Sven Tippelt | |||||
Mario Franke | |||||
Sylvio Kroll | |||||
Oliver Walther | |||||
Ralf Büchner | |||||
Gulv K | GER | Gabriele Weller | |||
Jana Günther | |||||
Diana Schröder | |||||
Kathleen Stark | |||||
Annette Potempa | |||||
Anke Schönfelder | |||||
Gulv M | GER | Andreas Wecker | |||
Spring på hest M | GER | Sylvio Kroll | |||
Bensving M | GER | Andreas Wecker | |||
Ringe M | GER | Andreas Wecker | |||
Valeri Belenki | |||||
Barre M | GER | Andreas Wecker | |||
Reck M | GER | Andreas Wecker | |||
Valeri Belenki | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | GER | Christiane Klumpp | |||
Hockey | |||||
Hockey M | GER | Oliver Kurtz | |||
Stefan Saliger | |||||
Carsten Fischer | |||||
Christopher Reitz | |||||
Christian Mayerhofer | |||||
Klaus Michler | |||||
Andreas Becker | |||||
Andreas Keller | |||||
Christian Blunck | |||||
Jan Peter Tewes | |||||
Michael Knauth | |||||
Volker Fried | |||||
Stefan Tewes | |||||
Michael Hilgers | |||||
Sven Meinhardt | |||||
Michael Metz | |||||
Hockey K | GER | Katrin Kauschke | |||
Christina Ferneck | |||||
Britta Becker | |||||
Kristina Peters | |||||
Anke Wild | |||||
Simone Tomaschinski | |||||
Susanne Müller | |||||
Bianca Weiss | |||||
Caren Jungjohann | |||||
Eva Hagenbäumer | |||||
Franziska Hentschel | |||||
Heike Lätsch | |||||
Tanja Dickenscheid | |||||
Susanne Wollschläger | |||||
Irina Kuhnt | |||||
Nadine Ernsting | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | GER | Kerstin Emich | |||
Letvægt K | GER | Gudrun Hausch | |||
Halv-mellemvægt K | GER | Frauke Eickhoff | |||
Mellemvægt K | GER | Alexandra Schreiber | |||
Halv-sværvægt K | GER | Regina Schüttenhelm | |||
Sværvægt K | GER | Claudia Weber | |||
Ekstra-letvægt M | GER | Richard Trautmann | |||
Halv-letvægt M | GER | Udo Quellmalz | |||
Letvægt M | GER | Stefan Dott | |||
Halv-mellemvægt M | GER | Daniel Lascau | |||
Mellemvægt M | GER | Axel Lobenstein | |||
Halv-sværvægt M | GER | Detlef Knorrek | |||
Sværvægt M | GER | Henry Stöhr | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | GER | Ulrich Czermak | |||
Dirk Knappheide | |||||
Pawel Olszewski | |||||
Hold M | GER | Pawel Olszewski | |||
Ulrich Czermak | |||||
Dirk Knappheide | |||||
Roning | |||||
Singlesculler K | GER | Beate Schramm | |||
Singlesculler M | GER | Thomas Lange | |||
Dobbeltsculler K | GER | Kerstin Köppen | |||
Kathrin Boron | |||||
Dobbeltsculler M | GER | Jens Köppen | |||
Christian Händle | |||||
Toer uden styrmand K | GER | Stefani Werremeier | |||
Ingeburg Schwerzmann | |||||
Toer uden styrmand M | GER | Peter Höltzenbein | |||
Colin von Ettingshausen | |||||
Toer med styrmand M | GER | Michael Peter | |||
Thomas Woddow | |||||
Peter Thiede | |||||
Dobbeltfirer uden styrmand K | GER | Kerstin Müller | |||
Birgit Peter | |||||
Sybille Schmidt | |||||
Kristina Mundt | |||||
Dobbeltfirer M | GER | Andre Willms | |||
Stephan Volkert | |||||
Michael Steinbach | |||||
Andreas Hajek | |||||
Firer uden styrmand K | GER | Antje Frank | |||
Birte Siech | |||||
Gabriele Mehl | |||||
Annette Hohn | |||||
Firer uden styrmand M | GER | Matthias Ungemach | |||
Markus Vogt | |||||
Armin Weyrauch | |||||
Dirk Balster | |||||
Firer med styrmand M | GER | Karsten Finger | |||
Uwe Kellner | |||||
Thoralf Peters | |||||
Hendrik Reiher | |||||
Ralf Brudel | |||||
Otter K | GER | Christiane Harzendorf | |||
Sylvia Dördelmann | |||||
Dana Pyritz | |||||
Judith Zeidler | |||||
Daniela Neunast | |||||
Cerstin Petersmann | |||||
Ute Wagner | |||||
Annegret Strauch | |||||
Katherin Haacker | |||||
Otter M | GER | Detlef Kirchhoff | |||
Frank Richter | |||||
Hans Sennewald | |||||
Ansgar Wessling | |||||
Thorsten Streppelhoff | |||||
Armin Eickholz | |||||
Roland Barr | |||||
Manfred Klein | |||||
Bahne Rabe | |||||
Sejlsport | |||||
Soling | GER | Bernd Jäkel | |||
Thomas Flach | |||||
Jochen Schumann | |||||
Star | GER | Jörg Fricke | |||
Hans Vogt | |||||
Tornado | GER | Roland Gäbler | |||
Frank Parlow | |||||
470 K | GER | Christina Pinnow | |||
Peggy Hardwiger | |||||
470 M | GER | Rolf Schmidt | |||
Wolfgang Hunger | |||||
Finnjolle M | GER | Peter Aldag | |||
Flying Dutchman | GER | Peter Lang | |||
Albert Batzill | |||||
Windsurfer M | GER | Timm Stade | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | GER | Bernd Rücker | |||
Hubert Bichler | |||||
Riffel tre positioner K | GER | Silvia Sperber | |||
Sonja Pfeilschifter | |||||
Riffel liggende M | GER | Hubert Bichler | |||
Bernd Rücker | |||||
Luftriffel M | GER | Matthias Stich | |||
Johann Riederer | |||||
Luftriffel K | GER | Silvia Sperber | |||
Sonja Pfeilschifter | |||||
Bevægeligt mål M | GER | Michael Jakosits | |||
Jens Zimmermann | |||||
Sportspistol K | GER | Margit Stein | |||
Liselotte Breker | |||||
Fri pistol M | GER | Hans-Jürgen Bauer-Neumaier | |||
Gernot Eder | |||||
Silhuetpistol M | GER | Ralf Schumann | |||
René Osthold | |||||
Luftpistol K | GER | Margit Stein | |||
Lieselotte Breker | |||||
Luftpistol M | GER | Hans-Jürgen Bauer-Neumaier | |||
Gernot Eder | |||||
Trap | GER | Jörg Damme | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | GER | Simone Osygus | |||
Franziska van Almsick | |||||
50 m fri stil M | GER | Mark Pinger | |||
Nils Rudolph | |||||
100 m fri stil K | GER | Simone Osygus | |||
Franziska van Almsick | |||||
100 m fri stil M | GER | Christian Tröger | |||
Nils Rudolph | |||||
200 m fri stil K | GER | Kerstin Kielgass | |||
Franziska van Almsick | |||||
200 m fri stil M | GER | Steffen Zesner | |||
Christian Keller | |||||
400 m fri stil K | GER | Kerstin Kielgass | |||
Dagmar Hase | |||||
400 m fri stil M | GER | Stefan Pfeiffer | |||
Sebastian Wiese | |||||
800 m fri stil K | GER | Kerstin Kielgass | |||
Jana Henke | |||||
1500 m fri stil M | GER | Jörg Hoffmann | |||
Stefan Pfeiffer | |||||
100 m rygcrawl K | GER | Sandra Völker | |||
Dagmar Hase | |||||
100 m rygcrawl M | GER | Dirk Richter | |||
Tino Weber | |||||
200 m rygcrawl K | GER | Marion Zoller | |||
Dagmar Hase | |||||
200 m rygcrawl M | GER | Dirk Richter | |||
Tino Weber | |||||
100 m brystsvømning K | GER | Jana Dörries | |||
Daniela Brendel | |||||
100 m brystsvømning M | GER | Christian Poswiat | |||
Mark Warnecke | |||||
200 m brystsvømning K | GER | Daniela Brendel | |||
Jana Dörries | |||||
200 m brystsvømning M | GER | Christian Poswiat | |||
100 m butterfly K | GER | Franziska van Almsick | |||
Bettina Ustrowski | |||||
100 m butterfly M | GER | Christian Keller | |||
Martin Herrmann | |||||
200 m butterfly K | GER | Bettina Ustrowski | |||
200 m butterfly M | GER | Chris-Carol Bremer | |||
Martin Herrmann | |||||
200 m medley K | GER | Daniela Hunger | |||
Jana Haas | |||||
200 m medley M | GER | Josef Hladky | |||
Christian Gessner | |||||
400 m medley K | GER | Daniela Hunger | |||
Jana Haas | |||||
400 m medley M | GER | Patrick Kühl | |||
Christian Gessner | |||||
4x100 m fri stil K | GER | Kerstin Kielgass | |||
Franziska van Almsick | |||||
Manuela Stellmach | |||||
Simone Osygus | |||||
Daniela Hunger | |||||
Annette Hadding | |||||
4x100 m fri stil M | GER | Christian Tröger | |||
Dirk Richter | |||||
Andreas Szigat | |||||
Bengt Zikarsky | |||||
Steffen Zesner | |||||
Mark Pinger | |||||
4x200 m fri stil M | GER | Christian Tröger | |||
Steffen Zesner | |||||
Andreas Szigat | |||||
Stefan Pfeiffer | |||||
Peter Sitt | |||||
4x100 m medley K | GER | Bettina Ustrowski | |||
Dagmar Hase | |||||
Daniela Hunger | |||||
Jana Dörries | |||||
Daniela Brendel | |||||
Franziska van Almsick | |||||
Simone Osygus | |||||
4x100 m medley M | GER | Mark Pinger | |||
Tino Weber | |||||
Bengt Zikarsky | |||||
Christian Keller | |||||
Mark Warnecke | |||||
Synkronsvømning | |||||
Solo K | GER | Margit Schreib | |||
Monika Müller | |||||
Duet K | GER | Margit Schreib | |||
Monika Müller | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | GER | Jörg Rosskopf | |||
Double M | GER | Steffen Fetzner | |||
Jörg Rosskopf | |||||
Tennis | |||||
Boris Becker | |||||
Michael Stich | |||||
Single K | GER | Steffi Graf | |||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt M | GER | Marco Spanehl | |||
Letvægt M | GER | Andreas Behm | |||
Mellemvægt M | GER | Oliver Caruso | |||
Ingo Steinhöfel | |||||
Letsværvægt M | GER | Marc Huster | |||
Sværvægt 100 kg M | GER | Udo Guse | |||
Sværvægt M | GER | Ronny Weller | |||
Frank Seipelt | |||||
Supersværvægt M | GER | Manfred Nerlinger | |||
Martin Zawieja | |||||
Brydning | |||||
Fri stil letfluevægt M | GER | Reiner Heugabel | |||
Fri stil bantamvægt M | GER | Jürgen Scheibe | |||
Fri stil mellemvægt M | GER | Hans Gstöttner | |||
Fri stil sværvægt M | GER | Heiko Balz | |||
Fri stil supersværvægt M | GER | Andreas Schröder | |||
Græsk romersk letfluevægt M | GER | Fuat Yildiz | |||
Græsk romersk bantamvægt M | GER | Rifat Yildiz | |||
Græsk romersk mellemvægt M | GER | Thomas Zander | |||
Græsk romersk letsværvægt M | GER | Maik Bullmann | |||
Græsk romersk sværvægt M | GER | Andreas Steinbach | |||
* Listen ovenfor over Tyske deltagere ved OL i 1992 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Tyske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Barcelona 1992 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||