Tyske deltagere ved OL i Tokyo 1964 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | GER | Manfred Knickenberg | |||
Fritz Obersiebrasse | |||||
Heinz Schumann | |||||
200 m M | GER | Heinz Schumann | |||
Kritz Roderfeld | |||||
Heinz Erbstösser | |||||
400 m M | GER | Jörg Jüttner | |||
Jürgen Kalfelder | |||||
Johannes Schmidt | |||||
800 m M | GER | Manfred Kinder | |||
Dieter Bogatzki | |||||
Manfred Matuschewski | |||||
1500 m M | GER | Jürgen May | |||
Wolf Dieter Holtz | |||||
Siegfried Valentin | |||||
5000 m M | GER | Harald Norpoth | |||
Manfred Letzerich | |||||
Lutz Philipp | |||||
10000 m M | GER | Siegfried Herrmann | |||
Arthur Hannemann | |||||
Siegfried Rothe | |||||
Maraton M | GER | Gerhard Honicke | |||
Heinrich Hagen | |||||
Manfred Naumann | |||||
110 m hæk M | GER | Werner Trzmiel | |||
Christian Voigt | |||||
Heinrich John | |||||
400 m hæk M | GER | Joachim Singer | |||
Horst Gieseler | |||||
Ferdinand Haas | |||||
3000 m forhindringsløb M | GER | Rainer Dörner | |||
Alfred Döring | |||||
Dieter Hartmann | |||||
4x100 m M | GER | Volker Loffler | |||
Heinz Erbstösser | |||||
Peter Wallach | |||||
Rainer Berger | |||||
4x400 m M | GER | Jörg Juttner | |||
Johannes Schmidt | |||||
Hans-Ulrich Schulz | |||||
Manfred Kinder | |||||
20 km kapgang M | GER | Dieter Lindner | |||
Hans-Georg Reimann | |||||
Gerhard Sperling | |||||
50 km kapgang M | GER | Kurt Sakowski | |||
Christoph Höhne | |||||
Burkhard Leuschke | |||||
Højdespring M | GER | Ralf Drecoll | |||
Rudolf Köppen | |||||
Wolfgang Schillkowski | |||||
Stangspring M | GER | Wolfgang Reinhardt | |||
Manfred Preussger | |||||
Klaus Lehnertz | |||||
Længdespring M | GER | Klaus Beer | |||
Hans-Helmut Trense | |||||
Trespring M | GER | Hans-Jürgen Rückborn | |||
Manfred Hinze | |||||
Günter Krivec | |||||
Kuglestød M | GER | Rudolf Langer | |||
Heinfried Birlenbach | |||||
Dieter Hoffmann | |||||
Diskoskast M | GER | Lothar Milde | |||
Fritz Kühl | |||||
Hartmut Losch | |||||
Hammerkast M | GER | Uwe Beyer | |||
Martin Lotz | |||||
Hans Fahsl | |||||
Spydkast M | GER | Hans Schenk | |||
Rolf Herings | |||||
Hermann Salomon | |||||
Tikamp M | GER | Hans-Joachim Walde | |||
Horst Beyer | |||||
Willi Holdorf | |||||
100 m K | GER | Heilwig Jacob | |||
Renate Meyer-Rose | |||||
Erika Pollmann | |||||
200 m K | GER | Jutta Heine | |||
Erika Pollmann | |||||
Heilwig Jacob | |||||
400 m K | GER | Erna Maisack | |||
Margret Buscher | |||||
Gertrud Schmidt | |||||
800 m K | GER | Waltraud Kaufmann | |||
Anita Worner | |||||
Antje Gleichfeld | |||||
80 m hæk K | GER | Karin Balzer | |||
Gundula Diel | |||||
Zenta Kopp | |||||
4x100 m K | GER | Jutta Heine | |||
Karin Frisch | |||||
Erika Pollmann | |||||
Martha Pensberger | |||||
Højdespring K | GER | Karin Rüger | |||
Doris Langer | |||||
Gerda Kupferschmied | |||||
Længdespring K | GER | Hildrun Laufer | |||
Ingrid Becker | |||||
Helga Hoffmann | |||||
Kuglestød K | GER | Johanna Hübner | |||
Margitta Helmbold | |||||
Renata Garisch-Culmberger | |||||
Diskoskast K | GER | Kriemhild Limberg | |||
Ingrid Lotz | |||||
Doris Lorenz | |||||
Spydkast K | GER | Rosemarie Schubert | |||
Anneliese Gerhards | |||||
Ingeborg Schwalbe | |||||
Femkamp K | GER | Ingrid Becker | |||
Helga Hoffmann | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | GER | Otto Babiasch | |||
Bantamvægt M | GER | Rainer Poser | |||
Fjervægt M | GER | Heinz Schulz | |||
Letvægt M | GER | Wolfgang Schmitt | |||
Mellemvægt M | GER | Emil Schulz | |||
Letsværvægt M | GER | Jürgen Schlegel | |||
Sværvægt M | GER | Hans Huber | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | GER | Elke Felten | |||
K2 500 m K | GER | Roswitha Esser | |||
Annemarie Zimmermann | |||||
K1 1000 m M | GER | Erich Suhrbier | |||
K2 1000 m M | GER | Holger Zander | |||
Heinz Büker | |||||
K4 1000 m M | GER | Günther Perleberg | |||
Friedhelm Wentzke | |||||
Holger Zander | |||||
Bernhard Schulze | |||||
C1 1000 m M | GER | Jürgen Eschert | |||
C2 1000 m M | GER | Detlef Lewe | |||
Klaus Bohle | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | GER | Willfried Peffgen | |||
Günter Hoffmann | |||||
Burkhard Ebert | |||||
Immo Rittmeyer | |||||
Landevejsløb hold M | GER | Peter Glemser | |||
Burkhard Ebert | |||||
Immo Rittmeyer | |||||
Günter Hoffmann | |||||
Individuel forfølgelse M | GER | Lothar Spiegelberg | |||
Holdforfølgelse M | GER | Karlheinz Henrichs | |||
Ernst Streng | |||||
Lothar Cläsges | |||||
Karl Link | |||||
1000 m på tid M | GER | Lothar Cläsges | |||
Sprint M | GER | Willi Fuggerer | |||
Tandem M | GER | Klaus Kobusch | |||
Willi Fuggerer | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | GER | Hans-Dieter Pophal | |||
Horst Rosenfeldt | |||||
Rolf Sperling | |||||
3 m spring K | GER | Christiane Lanzke | |||
Angelika Hilbert | |||||
Ingrid Engel-Krämer | |||||
Tårnspring M | GER | Rolf Sperling | |||
Gerd Völker | |||||
Klaus Konzorr | |||||
Tårnspring K | GER | Ingrid Engel-Krämer | |||
Celia Reinhardt | |||||
Christiane Lanzke | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | GER | Reiner Klimke | |||
Harry Boldt | |||||
Josef Neckermann | |||||
Dressur hold | GER | Harry Boldt | |||
Josef Neckermann | |||||
Reiner Klimke | |||||
Military individuelt | GER | Fritz Ligges | |||
Horst Karsten | |||||
Military hold | GER | Horst Karsten | |||
Fritz Ligges | |||||
Gerhard Schulz | |||||
Ridebanespringning individuelt | GER | Kurt Jarasinski | |||
Hermann Schridde | |||||
Ridebanespringning hold | GER | Hans-Günther Winkler | |||
Kurt Jarasinski | |||||
Hermann Schridde | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | GER | Helga Mees | |||
Fleuret hold K | GER | Rosemarie Scherberger | |||
Heidi Schmid | |||||
Gudrun Theuerkauff | |||||
Helga Mees | |||||
Fodbold | |||||
Fodbold M | GER | Gerhard Körner | |||
Horst Weigang | |||||
Jürgen Nöldner | |||||
Manfred Walter | |||||
Dieter Engelhardt | |||||
Bernd Bauchspiess | |||||
Hans Jürgen Heinsch | |||||
Hermann Stöcker | |||||
Klaus Urbanczyk | |||||
Eberhard Vogel | |||||
Wolfgang Barthels | |||||
Klaus-Dieter Seehaus | |||||
Peter Rock | |||||
Werner Unger | |||||
Henning Frenzel | |||||
Herbert Pankau | |||||
Klaus Lisiewicz | |||||
Otto Frässdorf | |||||
Manfred Geisler | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | GER | Ingrid Fost | |||
Birgit Radochla | |||||
Ute Starke | |||||
Hold K | GER | Karin Mannewitz | |||
Christel Felgner | |||||
Birgit Radochla | |||||
Barbara Stolz | |||||
Ingrid Föst | |||||
Ute Starke | |||||
Hold M | GER | Günter Lyhs | |||
Philipp Fürst | |||||
Erwin Koppe | |||||
Klaus Köste | |||||
Peter Weber | |||||
Siegfried Fülle | |||||
Gulv K | GER | Ingrid Föst | |||
Birgit Radochla | |||||
Spring på hest K | GER | Ute Starke | |||
Birgit Radochla | |||||
Judo | |||||
Mellemvægt M | GER | Wolfgang Hofmann | |||
Åben klasse M | GER | Klaus Glahn | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | GER | Elmar Frings | |||
Uwe Adler | |||||
Wolfgang Gödicke | |||||
Hold M | GER | Wolfgang Gödicke | |||
Elmar Frings | |||||
Uwe Adler | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | GER | Achim Hill | |||
Dobbeltsculler M | GER | Josef Steffes-Mies | |||
Helmut Lebert | |||||
Toer uden styrmand M | GER | Wolfgang Hottenrott | |||
Michael Schwan | |||||
Toer med styrmand M | GER | Günter Bergau | |||
Karl-Heinz Danielowski | |||||
Peter Gorny | |||||
Firer uden styrmand M | GER | Manfred Misselhorn | |||
Horst Effertz | |||||
Albrecht Müller | |||||
Günter Schrörs | |||||
Firer med styrmand M | GER | Bernhard Britting | |||
Egbert Hirschfelder | |||||
Peter Neusel | |||||
Joachim Werner | |||||
Jürgen Ölke | |||||
Otter M | GER | Thomas Ahrens | |||
Klaus Behrens | |||||
Jürgen Schröder | |||||
Klaus Bittner | |||||
Karl-Heinrich von Groddeck | |||||
Jürgen Plagemann | |||||
Klaus Äffke | |||||
Hans-Jürgen Wallbrecht | |||||
Horst Meyer | |||||
Sejlsport | |||||
5,5 m | GER | Eckart Wagner | |||
Herbert Reich | |||||
Fritz Kopperschmidt | |||||
Drage | GER | Ulrich Mense | |||
Peter Ahrendt | |||||
Wilfried Lorenz | |||||
Star | GER | Karsten Meyer | |||
Bruno Splieth | |||||
Finnjolle M | GER | Wilhelm Kuhweide | |||
Flying Dutchman | GER | Dietmar Gedde | |||
Eberhard Reschwamm | |||||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | GER | Harry Köcher | |||
Klaus Zähringer | |||||
Riffel liggende M | GER | Karl Wenk | |||
Rudolf Bortz | |||||
Fri riffel M | GER | Klaus Zähringer | |||
Harry Köcher | |||||
Fri pistol M | GER | Hans Kaupmannsennecke | |||
Johann Garreis | |||||
Silhuetpistol M | GER | Gerhard Feller | |||
Lothar Jacobi | |||||
Trap M | GER | Joachim Marscheider | |||
Heinz Rehder | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | GER | Rita Schumacher | |||
Martina Grunert | |||||
Traudi Beierlein | |||||
100 m fri stil M | GER | Horst Löffler | |||
Uwe Jacobsen | |||||
Hans-Joachim Klein | |||||
400 m fri stil K | GER | Jutta Wanke | |||
Heidi Pechstein | |||||
Martina Grunert | |||||
400 m fri stil M | GER | Martin Klink | |||
Wolfgang Kremer | |||||
Frank Wiegand | |||||
1500 m fri stil M | GER | Heinz Junga | |||
Holger Kirschke | |||||
100 m rygcrawl K | GER | Helga Neuber | |||
Petra Nerger | |||||
Ingrid Schmidt | |||||
200 m rygcrawl M | GER | Ernst-Joachim Küppers | |||
Jürgen Dietze | |||||
Wolfgang Wagner | |||||
200 m brystsvømning K | GER | Bärbel Grimmer | |||
Wiltrud Urselmann | |||||
Ursula Küper | |||||
200 m brystsvømning M | GER | Wilhelm Messner | |||
Egon Henninger | |||||
Klaus Katzur | |||||
100 m butterfly K | GER | Ute Noack | |||
Heike Hustede | |||||
Ursel Brunner | |||||
200 m butterfly M | GER | Werner Freitag | |||
Wolfgang Platzeck | |||||
Hermann Lotter | |||||
400 m medley K | GER | Harriet Blank | |||
Helga Zimmermann | |||||
Veronika Holletz | |||||
400 m medley M | GER | Stefan Weinrich | |||
Gerhard Hetz | |||||
Dieter Pfeifer | |||||
4x100 m fri stil K | GER | Rita Schumacher | |||
Martina Grunert | |||||
Traudi Beierlein | |||||
Heidi Pechstein | |||||
4x100 m fri stil M | GER | Uwe Jacobsen | |||
Hans-Joachim Klein | |||||
Horst Löffler | |||||
Frank Wiegand | |||||
4x200 m fri stil M | GER | Frank Wiegand | |||
Horst-Günter Gregor | |||||
Hans-Joachim Klein | |||||
Gerhard Hetz | |||||
4x100 m medley K | GER | Ingrid Schmidt | |||
Martina Grunert | |||||
Heike Hustede | |||||
Bärbel Grimmer | |||||
4x100 m medley M | GER | Egon Henninger | |||
Ernst-Joachim Küppers | |||||
Horst-Günter Gregor | |||||
Hans-Joachim Klein | |||||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt M | GER | Martin Eberle | |||
Letvægt M | GER | Alfred Kornprobst | |||
Mellemvægt M | GER | Werner Dittrich | |||
Letsværvægt M | GER | Karl Arnold | |||
Mellemsværvægt M | GER | Norbert Fehr | |||
Sværvægt M | GER | Manfred Rieger | |||
Brydning | |||||
Fri stil letvægt M | GER | Klaus-Jürgen Rost | |||
Fri stil letsværvægt M | GER | Heinz Kiehl | |||
Fri stil sværvægt M | GER | Wilfried Dietrich | |||
Græsk romersk fluevægt M | GER | Rolf Lacour | |||
Græsk romersk bantamvægt M | GER | Fritz Strange | |||
Græsk romersk mellemvægt M | GER | Lothar Metz | |||
Græsk romersk letsværvægt M | GER | Heinz Kiehl | |||
Græsk romersk sværvægt M | GER | Wilfried Dietrich | |||
* Listen ovenfor over Tyske deltagere ved OL i 1964 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Tyske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Tokyo 1964 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||