Tyske deltagere ved OL i Melbourne 1956 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | GER | Manfred Germar | |||
Manfred Steinbach | |||||
Heinz Fütterer | |||||
200 m M | GER | Leo Pohl | |||
Karl-Friedrich Haas | |||||
Manfred Germar | |||||
400 m M | GER | Horst Mann | |||
Karl-Friedrich Haas | |||||
Jürgen Kühl | |||||
800 m M | GER | Klaus Richtzenhain | |||
Paul Schmidt | |||||
Günter Dohrow | |||||
1500 m M | GER | Klaus Richtzenhain | |||
Siegfried Herrmann | |||||
Günter Dohrow | |||||
5000 m M | GER | Herbert Schade | |||
Friedrich Janke | |||||
10000 m M | GER | Walter Konrad | |||
Herbert Schade | |||||
Klaus Porbadnik | |||||
Maraton M | GER | Lothar Beckert | |||
Klaus Porbadnik | |||||
Kurt Hartung | |||||
110 m hæk M | GER | Martin Lauer | |||
Bert Steines | |||||
3000 m forhindringsløb M | GER | Heinz Laufer | |||
4x100 m M | GER | Manfred Germar | |||
Leonhard Pohl | |||||
Lothar Knörzer | |||||
Heinz Fütterer | |||||
4x400 m M | GER | Jürgen Kühl | |||
Manfred Pörschke | |||||
Karl-Friedrich Haas | |||||
Walter Oberste | |||||
20 km kapgang M | GER | Dieter Lindner | |||
Stangspring M | GER | Manfred Preussger | |||
Kuglestød M | GER | Karlheinz Wegmann | |||
Spydkast M | GER | Heinrich Will | |||
Herbert Koschel | |||||
Tikamp M | GER | Martin Lauer | |||
Walter Meier | |||||
100 m K | GER | Christa Stubnick | |||
Inge Fuhrmann | |||||
Gisela Köhler | |||||
200 m K | GER | Gisela Köhler | |||
Christa Stubnick | |||||
Inge Fuhrmann | |||||
80 m hæk K | GER | Gisela Köhler | |||
Zenta Gastl | |||||
Maria Sander | |||||
4x100 m K | GER | Gisela Köhler | |||
Bärbel Mayer | |||||
Christa Stubnick | |||||
Maria Sander | |||||
Højdespring K | GER | Inge Kilian | |||
Længdespring K | GER | Helga Hoffmann | |||
Erika Fisch | |||||
Kuglestød K | GER | Johanna Lüttge | |||
Marianne Werner | |||||
Anne Lafrenz | |||||
Diskoskast K | GER | Marianne Werner | |||
Almut Brömmel | |||||
Anne Lafrenz | |||||
Spydkast K | GER | Erika Raue | |||
Almut Brömmel | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | GER | Edgar Basel | |||
Bantamvægt M | GER | Wolfgang Behrendt | |||
Fjervægt M | GER | Bernard Schröter | |||
Letvægt M | GER | Harry Kurschat | |||
Letweltervægt M | GER | Willi Roth | |||
Letmellemvægt M | GER | Ulrich Kienast | |||
Mellemvægt M | GER | Dieter Wemhöner | |||
Sværvægt M | GER | Ulrich Nietschke | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | GER | Therese Zenz | |||
K1 1000 m M | GER | Ernst Steinhauer | |||
K2 1000 m M | GER | Meinrad Miltenberger | |||
Michel Scheuer | |||||
K1 10000 m M | GER | Michel Scheuer | |||
K2 10000 m M | GER | Fritz Briel | |||
Theo Kleine | |||||
C1 1000 m M | GER | Franz Johannsen | |||
C2 1000 m M | GER | Herbert Kirschner | |||
Egon Drews | |||||
C1 10000 m M | GER | Franz Johannsen | |||
C2 10000 m M | GER | Wilfried Soltau | |||
Egon Drews | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | GER | Gustav-Adolf Schur | |||
Horst Tüller | |||||
Landevejsløb hold M | GER | Horst Tüller | |||
Reinhold Pommer | |||||
Gustav-Adolf Schur | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | GER | Liselott Linsenhoff | |||
Anneliese Küppers | |||||
Hannelore Weygand | |||||
Dressur hold | GER | Hannelore Weygand | |||
Liselott Linsenhoff | |||||
Anneliese Küppers | |||||
Military individuelt | GER | August Lütke-Westhues | |||
Military hold | GER | Klaus Wagner | |||
Otto Rothe | |||||
August Lütke-Westhues | |||||
Ridebanespringning individuelt | GER | Hans-Günther Winkler | |||
Fritz Thiedemann | |||||
Ridebanespringning hold | GER | Alfons Lütke-Westhues | |||
Hans-Günther Winkler | |||||
Fritz Thiedemann | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt M | GER | Günter Stratmann | |||
Kårde individuelt M | GER | Günter Stratmann | |||
Sabel individuelt M | GER | Günter Stratmann | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt M | GER | Robert Klein | |||
Helmut Bantz | |||||
Hold M | GER | Erich Wied | |||
Hans Pfann | |||||
Robert Klein | |||||
Theo Wied | |||||
Jakob Kiefer | |||||
Helmut Bantz | |||||
Gulv M | GER | Helmut Bantz | |||
Spring på hest M | GER | Jakob Kiefer | |||
Robert Klein | |||||
Theo Wied | |||||
Helmut Bantz | |||||
Reck M | GER | Helmut Bantz | |||
Hockey | |||||
Hockey M | GER | Alfred Lücker | |||
Wolfgang Nonn | |||||
Hugo Dollheiser | |||||
Heinz Radzikowski | |||||
Eberhard Ferstl | |||||
Günther Brennecke | |||||
Werner Delmes | |||||
Helmut Nonn | |||||
Günther Ullerich | |||||
Hugo Budinger | |||||
Werner Rosenbaum | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | GER | Klaus von Fersen | |||
Dobbeltsculler M | GER | Kurt Hipper | |||
Thomas Schneider | |||||
Toer med styrmand M | GER | Karl-Heinrich von Groddeck | |||
Rainer Borkowsky | |||||
Horst Arndt | |||||
Sejlsport | |||||
5,5 m | GER | Hans Lubinus | |||
Ludwig Bielenberg | |||||
Adolf Stein | |||||
Drage | GER | Georg Nowka | |||
Theodor Thomsen | |||||
Erich Natusch | |||||
Finnjolle M | GER | Jürgen Vogler | |||
Sharpie | GER | Rolf Mulka | |||
Ingo von Bredow | |||||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | GER | Albert Sigl | |||
Rudi Sigl | |||||
Riffel liggende M | GER | Albert Sigl | |||
Rudi Sigl | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | GER | Katharine Jansen | |||
Birgit Klomp | |||||
Christel Steffin | |||||
100 m fri stil M | GER | Hans Köhler | |||
Paul Voell | |||||
Horst Bleeker | |||||
400 m fri stil K | GER | Ingrid Kunzel | |||
400 m fri stil M | GER | Hans Köhler | |||
Hans Zierold | |||||
1500 m fri stil M | GER | Hans-Joachim Reich | |||
100 m rygcrawl K | GER | Helga Schmidt | |||
100 m rygcrawl M | GER | Ekkehard Miersch | |||
Dieter Pfeiffer | |||||
200 m brystsvømning K | GER | Eva-Maria ten Elsen | |||
Ursula Happe | |||||
200 m brystsvømning M | GER | Herbert Klein | |||
100 m butterfly K | GER | Jutta Langenau | |||
200 m butterfly M | GER | Horst Weber | |||
4x100 m fri stil K | GER | Hertha Hasse | |||
Ingrid Künzel | |||||
Katharine Jansen | |||||
Birgit Klomp | |||||
4x200 m fri stil M | GER | Horst Bleeker | |||
Hans Zierold | |||||
Hans Köhler | |||||
Hans-Joachim Reich | |||||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt M | GER | Georg Miske | |||
Letvægt M | GER | Willi Kolb | |||
Brydning | |||||
Fri stil bantamvægt M | GER | Alfred Kämmerer | |||
Fri stil mellemvægt M | GER | Johann Sterr | |||
Græsk romersk bantamvægt M | GER | Alfred Kämmerer | |||
Græsk romersk weltervægt M | GER | Siegfried Schäfer | |||
Græsk romersk mellemvægt M | GER | Johann Sterr | |||
Græsk romersk sværvægt M | GER | Wilfried Dietrich | |||
* Listen ovenfor over Tyske deltagere ved OL i 1956 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Tyske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Melbourne 1956 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||