Tyske deltagere ved OL i Stockholm 1912 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | GER | Erwin Kern | |||
Max Herrmann | |||||
Richard Rau | |||||
Emil Ketterer | |||||
200 m M | GER | Max Herrmann | |||
Heinrich Wenseler | |||||
Richard Rau | |||||
400 m M | GER | Heinrich Wenseler | |||
Hanns Braun | |||||
Erich Lehmann | |||||
Jakob Person | |||||
Max Herrmann | |||||
Heinrich Burkowitz | |||||
800 m M | GER | Erich Lehmann | |||
Jakob Person | |||||
Hanns Braun | |||||
Wilhelm Jahn | |||||
1500 m M | GER | Georg Mickler | |||
Georg Amberger | |||||
Erwin von Sigel | |||||
3000 m hold M | GER | Georg Mickler | |||
Erwin von Sigel | |||||
Georg Amberger | |||||
Gregor Vietz | |||||
5000 m M | GER | Gregor Vietz | |||
10000 m M | GER | Gregor Vietz | |||
110 m hæk M | GER | Hermann von Bönninghausen | |||
Terrænløb individuelt M | GER | Gregor Vietz | |||
4x100 m M | GER | Richard Rau | |||
Otto Röhr | |||||
Erwin Kern | |||||
Max Herrmann | |||||
Karl von Halt | |||||
4x400 m M | GER | Max Herrmann | |||
Erich Lehmann | |||||
Hanns Braun | |||||
Heinrich Burkowitz | |||||
Højdespring M | GER | Otto Röhr | |||
Hans Liesche | |||||
Stangspring M | GER | Robert Pasemann | |||
Længdespring M | GER | Robert Pasemann | |||
Trespring M | GER | Otto Bäurle | |||
Kuglestød M | GER | Karl von Halt | |||
Paul Willführ | |||||
Diskoskast M | GER | Paul Willführ | |||
Emil Welz | |||||
Josef Waitzer | |||||
Spydkast M | GER | Karl von Halt | |||
Josef Waitzer | |||||
Paul Willführ | |||||
Femkamp M | GER | Otto Bäurle | |||
Karl von Halt | |||||
Josef Waitzer | |||||
Tikamp M | GER | Otto Röhr | |||
Karl von Halt | |||||
Alexander Abraham | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | GER | Oswald Rathmann | |||
Franz Lemnitz | |||||
Martin Koch | |||||
Josef Rieder | |||||
Carl Lüthje | |||||
Otto Männel | |||||
Wilhelm Rabe | |||||
Hermann Smiel | |||||
Georg Warsow | |||||
Rudolf Baier | |||||
Robert Birker | |||||
Landevejsløb hold M | GER | Franz Lemnitz | |||
Oswald Rathmann | |||||
Rudolf Baier | |||||
Georg Warsow | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | GER | Kurt Behrens | |||
Hans Luber | |||||
Paul Günther | |||||
Albert Zürner | |||||
Tårnspring M | GER | Kurt Behrens | |||
Hans Luber | |||||
Albert Zürner | |||||
Lige spring M | GER | Hans Luber | |||
Paul Günther | |||||
Albert Zürner | |||||
Kurt Behrens | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | GER | Friedrich von Österley | |||
Carl von Moers | |||||
Andreas von Flotow | |||||
Felix Burkner | |||||
Military individuelt | GER | Rudolf von Schaesberg-Tannheim | |||
Friedrich von Rochow | |||||
Carl von Moers | |||||
Eduard von Lütcken | |||||
Military hold | GER | Friedrich von Rochow | |||
Eduard von Lütcken | |||||
Rudolf von Schaesberg-Tannheim | |||||
Carl von Moers | |||||
Ridebanespringning individuelt | GER | Friedrich Ernst von Grote | |||
Friedrich Karl von Preussen | |||||
Ernst-Hubertus Deloch | |||||
Rabod von Kröcher | |||||
Wilhelm von Hohenau | |||||
Sigismund Freyer | |||||
Ridebanespringning hold | GER | Sigismund Freyer | |||
Ernst-Hubertus Deloch | |||||
Wilhelm von Hohenau | |||||
Fægtning | |||||
Sabel hold M | GER | Walther Meienreis | |||
Johannes Adam | |||||
Julius Lichtenfels | |||||
Hermann Plaskuda | |||||
Jakob Erckrath de Bary | |||||
Georg Stöhr | |||||
Friedrich Jack | |||||
Emil Schön | |||||
Friedrich Schwarz | |||||
Gymnastik | |||||
Hold M | GER | Arno Glockauer | |||
Erich Worm | |||||
Carl Richter | |||||
Kurt Reichenbach | |||||
Hans Roth | |||||
Johannes Reuschle | |||||
Walther Jesinghaus | |||||
Alfred Staats | |||||
Karl Jordan | |||||
Wilhelm Brülle | |||||
Alexander Sperling | |||||
Adolf Seebas | |||||
Heinrich Pahner | |||||
Eberhard Sorge | |||||
Rudolf Körner | |||||
Erwin Buder | |||||
Walter Engelmann | |||||
Hans Werner | |||||
Frit system hold M | GER | Alexander Sperling | |||
Walther Jesinghaus | |||||
Walter Engelmann | |||||
Karl Jordan | |||||
Hans Werner | |||||
Rudolf Körner | |||||
Erich Worm | |||||
Alfred Staats | |||||
Kurt Reichenbach | |||||
Hans Roth | |||||
Johannes Reuschle | |||||
Heinrich Pahner | |||||
Wilhelm Brülle | |||||
Arno Glockauer | |||||
Erwin Buder | |||||
Adolf Seebas | |||||
Carl Richter | |||||
Eberhard Sorge | |||||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | GER | Carl Pauen | |||
Roning | |||||
Singlesculler M | GER | Martin Stahnke | |||
Kurt Hoffmann | |||||
Firer med styrmand M | GER | Otto Fickeisen | |||
Hermann Wilker | |||||
Albert Arnheiter | |||||
Rudolf Fickeisen | |||||
Otto Maier | |||||
Otter M | GER | Richard Friesicke | |||
Carl Eichhorn | |||||
Hans Mathiä | |||||
Otto Liebing | |||||
Willi Bartholomä | |||||
Max Bröske | |||||
Andreas Wegener | |||||
Ludwig Weinacht | |||||
Gottfried Gelfort | |||||
Heinrich Landrock | |||||
Fritz Bartholomä | |||||
Max Vetter | |||||
Fritz Eggebrecht | |||||
Kurt Runge | |||||
Rudolf Reichelt | |||||
Otto Charlet | |||||
Egbert Reimsfeld | |||||
Werner Dehn | |||||
Skydning | |||||
Fri pistol M | GER | Heinrich Hoffmann | |||
Gerhard Bock | |||||
Silhuetpistol M | GER | Georg Meyer | |||
Duelpistoler hold M | GER | Georg Meyer | |||
Gerhard Bock | |||||
Heinrich Hoffmann | |||||
Benno Wandolleck | |||||
Trap M | GER | Horst Göldel-Bronikoven | |||
Alfred Göldel-Bronikoven | |||||
Franz von Zedlitz und Leipe | |||||
Albert Preuss | |||||
Erland Koch | |||||
Erich von Bernstorff-Gyldensteen | |||||
Trap hold M | GER | Horst Göldel-Bronikowen | |||
Franz von Zeidlitz und Leipe | |||||
Alfred Göldel-Bronikowen | |||||
Erich von Bernstorff-Gyldensteen | |||||
Albert Preuss | |||||
Erland Koch | |||||
Løbende mål enkeltskud M | GER | Horst Göldel-Bronikoven | |||
Albert Preuss | |||||
Erland Koch | |||||
Løbende mål dobbeltskud M | GER | Albert Preuss | |||
Erland Koch | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | GER | Louise Otto | |||
Wally Dressel | |||||
Margarete Rosenberg | |||||
Hermine Stindt | |||||
100 m fri stil M | GER | Walther Binner | |||
Walter Ramme | |||||
Kurt Bretting | |||||
Richard Max Ritter | |||||
Georg Kunisch | |||||
400 m fri stil M | GER | Richard Max Ritter | |||
Oskar Schiele | |||||
100 m rygcrawl M | GER | Oskar Schiele | |||
Otto Gross | |||||
Paul Kellner | |||||
Otto Fahr | |||||
Erich Schultze | |||||
200 m brystsvømning M | GER | Wilhelm Lützow | |||
Walther Bathe | |||||
Kurt Malisch | |||||
400 m brystsvømning M | GER | Kurt Malisch | |||
Wilhelm Lützow | |||||
Walther Bathe | |||||
4x100 m fri stil K | GER | Margarete Rosenberg | |||
Louise Otto | |||||
Wally Dressel | |||||
Hermine Stindt | |||||
4x200 m fri stil M | GER | Richard Max Ritter | |||
Kurt Bretting | |||||
Georg Kunisch | |||||
Oskar Schiele | |||||
Tennis | |||||
Single K | GER | Dora Köring | |||
Single M | GER | Heinrich Schomburgk | |||
Oscar Kreuzer | |||||
Ludwig Heyden | |||||
Otto von Müller | |||||
Mixdouble | GER | Heinrich Schomburgk | |||
Dora Köring | |||||
Brydning | |||||
Græsk romersk fjervægt M | GER | Georg Gerstächer | |||
Georg Andersen | |||||
Konrad Stein | |||||
Græsk romersk letvægt M | GER | Andreas Dumrauf | |||
Ludwig Sauerhofer | |||||
Bruno Heckel | |||||
Græsk romersk mellemvægt M | GER | Adolf Kurz | |||
Joseph Merkle | |||||
Wilhelm Steputat | |||||
Græsk romersk letsværvægt M | GER | Fritz Lange | |||
Georg Öhler | |||||
Karl Gross | |||||
Græsk romersk sværvægt M | GER | Jean Hauptmanns | |||
Jakob Neser | |||||
* Listen ovenfor over Tyske deltagere ved OL i 1912 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Tyske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Stockholm 1912 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||