Franske deltagere ved OL i Salt Lake City 2002 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Alpint Skiløb | |||||
Styrtløb K | FRA | Melanie Suchet | |||
Ingrid Jacquemod | |||||
Carole Montillet | |||||
Styrtløb M | FRA | Antoine Deneriaz | |||
Pierre-Emmanuel Dalcin | |||||
Sebastien Fournier | |||||
Claude Cretier | |||||
Super G K | FRA | Ingrid Jacquemod | |||
Carole Montillet | |||||
Melanie Suchet | |||||
Super G M | FRA | Sebastien Fournier | |||
Claude Cretier | |||||
Christophe Saioni | |||||
Storslalom K | FRA | Christel Pascal Saioni | |||
Laure Pequegnot | |||||
Carole Montillet-Carles | |||||
Storslalom M | FRA | Vincent Millet | |||
Joel Chenal | |||||
Frederic Covili | |||||
Slalom K | FRA | Laure Pequegnot | |||
Christel Pascal Saioni | |||||
Vanessa Vidal | |||||
Slalom M | FRA | Pierrick Bourgeat | |||
Sebastien Amiez | |||||
Jean-Pierre Vidal | |||||
Kombination M | FRA | Gaetan Llorach | |||
Antoine Deneriaz | |||||
Skiskydning | |||||
7,5 km K | FRA | Sandrine Bailly | |||
Delphine Burlet | |||||
Corinne Niogret | |||||
Florence Baverel-Robert | |||||
10 km M | FRA | Gilles Marguet | |||
Raphael Poiree | |||||
Julien Robert | |||||
Vincent Defrasne | |||||
10 km forfølgelse K | FRA | Delphine Burlet | |||
Corinne Niogret | |||||
Florence Baverel-Robert | |||||
Sandrine Bailly | |||||
12,5 km forfølgelse M | FRA | Raphael Poiree | |||
Julien Robert | |||||
Vincent Defrasne | |||||
15 km K | FRA | Sylvie Becaert | |||
Delphine Burlet | |||||
Corinne Niogret | |||||
Florence Baverel-Robert | |||||
20 km M | FRA | Vincent Defrasne | |||
Raphael Poiree | |||||
Ferreol Cannard | |||||
Julien Robert | |||||
4x7,5 km K | FRA | Delphine Burlet | |||
Sandrine Bailly | |||||
Corinne Niogret | |||||
Florence Baverel-Robert | |||||
4x7,5 km M | FRA | Raphael Poiree | |||
Julien Robert | |||||
Gilles Marguet | |||||
Vincent Defrasne | |||||
Bobslæde | |||||
Toer M | FRA | Bruno Mingeon | |||
Emmanuel Hostache | |||||
Firer M | FRA | Thibault Giroud | |||
Bruno Mingeon | |||||
Eric le Chanony | |||||
Philippe Paviot | |||||
Christophe Fouquet | |||||
Alexandre Arbez | |||||
Bruno Thomas | |||||
Michel Andre | |||||
Langrend | |||||
10 km K | FRA | Aurelie Storti | |||
5+5 km forfølgelse K | FRA | Karine Laurent Philippot | |||
Aurelie Storti | |||||
Annick Vaxelaire-Pierrel | |||||
10+10 km forfølgelse M | FRA | Alexandre Rousselet | |||
Christophe Perrillat | |||||
Emmanuel Jonnier | |||||
Vincent Vittoz | |||||
15 km K | FRA | Annick Vaxelaire-Pierrel | |||
Karine Laurent Philippot | |||||
30 km M | FRA | Emmanuel Jonnier | |||
Vincent Vittoz | |||||
Alexandre Rousselet | |||||
Christophe Perrillat | |||||
4x10 km M | FRA | Emmanuel Jonnier | |||
Alexandre Rousselet | |||||
Vincent Vittoz | |||||
Christophe Perrillat | |||||
Curling | |||||
Curling M | FRA | Dominique Dupont Roc | |||
Philippe Caux | |||||
Jan Henri Ducroz | |||||
Spencer Mugnier | |||||
Thomas Dufour | |||||
Kunstskøjteløb | |||||
Individuelt K | FRA | Vanessa Gusmeroli | |||
Laetitia Hubert | |||||
Individuelt M | FRA | Brian Joubert | |||
Frederic Dambier | |||||
Isdans | FRA | Marina Anissina | |||
Isabelle Delobel | |||||
Gwendal Peizerat | |||||
Olivier Schoenfelder | |||||
Freestyle | |||||
Pukkelpist K | FRA | Kathleen Allais | |||
Sandra Laoura | |||||
Pukkelpist M | FRA | Laurent Niol | |||
Cedric Regnier-Lafforgue | |||||
Richard Gay | |||||
Johann Gregoire | |||||
Kælk | |||||
Ener K | FRA | Melanie Ougier | |||
Ener M | FRA | Yann Fricheteau | |||
Johan Rousseau | |||||
Nordisk kombineret | |||||
Individuelt M | FRA | Nicolas Bal | |||
Kevin Arnould | |||||
Frederic Baud | |||||
Ludovic Roux | |||||
Sprint M | FRA | Nicolas Bal | |||
Kevin Arnould | |||||
Frederic Baud | |||||
Ludovic Roux | |||||
Hold M | FRA | Kevin Arnould | |||
Nicolas Bal | |||||
Frederic Baud | |||||
Ludovic Roux | |||||
Short track | |||||
500 m K | FRA | Stephanie Bouvier | |||
500 m M | FRA | Bruno Loscos | |||
Ludovic Mathieu | |||||
1000 m K | FRA | Stephanie Bouvier | |||
1000 m M | FRA | Gregory Durand | |||
Bruno Loscos | |||||
1500 m K | FRA | Stephanie Bouvier | |||
1500 m M | FRA | Bruno Loscos | |||
Gregory Durand | |||||
Skeleton | |||||
Individuelt M | FRA | Philippe Cavoret | |||
Skihop | |||||
Normal bakke M | FRA | Nicolas Dessum | |||
Stor bakke M | FRA | Florentin Durand | |||
Remi Santiago | |||||
Emmanuel Chedal | |||||
Nicolas Dessum | |||||
Hold M | FRA | Nicolas Dessum | |||
Emmanuel Chedal | |||||
Florentin Durand | |||||
Remi Santiago | |||||
Snowboard | |||||
Halfpipe K | FRA | Doriane Vidal | |||
Halfpipe M | FRA | Sebastien Vassoney | |||
Jonathan Collomb-Patton | |||||
Mathieu Justafre | |||||
Giant parallel slalom K | FRA | Karine Ruby | |||
Isabelle Blanc | |||||
Julie Pomagalski | |||||
Florine Valdenaire | |||||
Giant parallel slalom M | FRA | Christophe Segura | |||
Mathieu Bozzetto | |||||
Nicolas Huet | |||||
Charlie Cosnier | |||||
Hurtigløb på skøjter | |||||
1000 m M | FRA | Cedric Kuentz | |||
1500 m M | FRA | Cedric Kuentz | |||
5000 m M | FRA | Cedric Kuentz | |||
* Listen ovenfor over Franske deltagere ved OL i 2002 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Franske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i Salt Lake City 2002 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||