Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Frankrig
Sydney 2000
Franske medaljer ved OL i Sydney 2000
Facts
Medaljer
Atleter
Sport
Disciplin
Medaljetagere
Guldmedaljer
Boksning
Letfluevægt M
FRA
Brahim Asloum
Cykling
500 m på tid K
FRA
Felicia Ballanger
Sprint K
FRA
Felicia Ballanger
Holdsprint M
FRA
Laurent Gane
Arnaud Tournant
Florian Rousseau
Keirin M
FRA
Florian Rousseau
Mountainbike M
FRA
Miguel Martinez
Fægtning
Fleuret hold M
FRA
Lionel Plumeneil
Patrice Lhotellier
Brice Guyart
Jean-Noel Ferrari
Judo
Halv-mellemvægt K
FRA
Severine Vandenhende
Sværvægt M
FRA
David Douillet
Kano & kajak
C1 slalom M
FRA
Tony Estanguet
Roning
Toer uden styrmand M
FRA
Jean-Christophe Rolland
Michel Andrieux
Letvægtsfirer M
FRA
Jean-Christophe Bette
Xavier Dorfman
Laurent Porchier
Yves Hocde
Skydning
Luftpistol M
FRA
Franck Dumoulin
Sølvmedaljer
Basketball
Basketball M
FRA
Henry Crawford Palmer
Jim Bilba
Laurent Foirest
Laurent Sciarra
Antoine Rigaudeau
Cyril Julian
Stephane Risacher
Thierry Gadou
Moustapha Sonko
Yann Bonato
Makan Dioumassi
Frederic Weis
Cykling
Individuel forfølgelse K
FRA
Marion Clignet
Sprint M
FRA
Florian Rousseau
Fægtning
Kårde individuelt M
FRA
Hugues Obry
Kårde hold M
FRA
Jean-Francois Di Martino
Hugues Obry
Eric Srecki
Sabel individuelt M
FRA
Mathieu Gourdain
Sabel hold M
FRA
Mathieu Gourdain
Damien Touya
Cedric Seguin
Julien Pillet
Gymnastik
Bensving M
FRA
Eric Poujade
Reck M
FRA
Benjamin Varonian
Judo
Halv-sværvægt K
FRA
Celine Lebrun
Halv-letvægt M
FRA
Larbi Benboudaoud
Kano & kajak
K1 slalom K
FRA
Brigitte Guibal
Skydning
Trap K
FRA
Delphine Racinet
Svømning
200 m rygcrawl K
FRA
Roxana Maracineanu
Bronzemedaljer
Boksning
Fluevægt M
FRA
Jerome Thomas
Bordtennis
Double M
FRA
Jean-Philippe Gatien
Patrick Chila
Cykling
Enkeltstart K
FRA
Jeannie Longo-Ciprelli
Fægtning
Kårde individuelt K
FRA
Laura Flessel-Colovic
Judo
Mellemvægt M
FRA
Frederic Demontfaucon
Halv-sværvægt M
FRA
Stephane Traineau
Kano & kajak
K1 slalom K
FRA
Anne-Lise Bardet
Roning
Letvægt dobbeltsculler M
FRA
Pascal Touron
Thibaud Chapelle
Synkronsvømning
Duet K
FRA
Virginie Dedieu
Myriam Lignot
Taekwondo
Sværvægt M
FRA
Pascal Gentil
Tennis
Single M
FRA
Arnaud Di Pasquale
Informationen om Frankrig ved de olympiske sommerlege ved OL i Sydney 2000 er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy