Franske deltagere ved OL i Montreal 1976 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | FRA | Albert Le Tyrant | |||
Individuelt K | FRA | Marie-Christine Ventrillon | |||
Atletik | |||||
100 m M | FRA | Gilles Echevin | |||
Dominique Chauvelot | |||||
Jean-Claude Amoureux | |||||
200 m M | FRA | Joseph Arame | |||
Jean Mayer | |||||
800 m M | FRA | Marcel Philippe | |||
Jose Marajo | |||||
Roqui Sanchez | |||||
1500 m M | FRA | Francis Gonzales | |||
5000 m M | FRA | Jean Conrath | |||
Jacques Boxberger | |||||
10000 m M | FRA | Jean-Paul Gomez | |||
Lucien Rault | |||||
Pierre Levisse | |||||
Maraton M | FRA | Fernand Kolbeck | |||
110 m hæk M | FRA | Guy Drut | |||
Jean-Pierre Corval | |||||
400 m hæk M | FRA | Jean-Claude Nallet | |||
Jean-Pierre Perrinelle | |||||
3000 m forhindringsløb M | FRA | Jean-Paul Villain | |||
4x100 m M | FRA | Dominique Chauvelot | |||
Lucien Sainte-Rose | |||||
Joseph Arame | |||||
Jean-Claude Amoureux | |||||
4x400 m M | FRA | Francis Kerbiriou | |||
Hugues Roger | |||||
Hector Llatser | |||||
Roger Velasquez | |||||
20 km kapgang M | FRA | Gerard Lelievre | |||
Højdespring M | FRA | Jacques Aletti | |||
Paul Poaniewa | |||||
Stangspring M | FRA | Patrick Abada | |||
Jean-Michel Bellot | |||||
Francois Tracanelli | |||||
Længdespring M | FRA | Philippe Deroche | |||
Jacques Rousseau | |||||
Trespring M | FRA | Bernard Lamitie | |||
Kuglestød M | FRA | Yves Brouzet | |||
Hammerkast M | FRA | Jacques Accambray | |||
Tikamp M | FRA | Gilles Gemise-Fareau | |||
Philippe Bobin | |||||
100 m K | FRA | Sylviane Telliez | |||
200 m K | FRA | Chantal Rega | |||
Catherine Delachanal | |||||
100 m hæk K | FRA | Nadine Prevost | |||
4x100 m K | FRA | Chantal Corbrejaud | |||
Chantal Rega | |||||
Catherine Delachanal | |||||
Sylviane Telliez | |||||
Højdespring K | FRA | Marie-Christine Debourse | |||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | FRA | Jose Leroy | |||
Bantamvægt M | FRA | Aldo Cosentino | |||
Fjervægt M | FRA | Serge Thomas | |||
Letweltervægt M | FRA | Jean-Claude Ruiz | |||
Mellemvægt M | FRA | Jean-Pierre Malavasi | |||
Letsværvægt M | FRA | Hocine Tafer | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | FRA | Francoise Bonetat | |||
K1 500 m M | FRA | Alain Lebas | |||
K2 500 m K | FRA | Sylvaine Deltour | |||
Anne-Marie Loriot | |||||
K2 500 m M | FRA | Antoine Cipriani | |||
Bruno Bicocchi | |||||
K1 1000 m M | FRA | Patrick Genestier | |||
K2 1000 m M | FRA | Jean-Paul Hanquier | |||
Alain Lebas | |||||
C1 500 m M | FRA | Roland Iche | |||
C2 500 m M | FRA | Gerald Delacroix | |||
Jean-Francois Millot | |||||
C1 1000 m M | FRA | Roland Iche | |||
C2 1000 m M | FRA | Jean Paul Cezard | |||
Alain Acart | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | FRA | Jean Rene Bernaudeau | |||
Christi Jourdain | |||||
Francis Duteil | |||||
Rene Bittinger | |||||
Landevejsløb hold M | FRA | Claude Buchon | |||
Jean Maho | |||||
Loic Gautier | |||||
Jean-Michel Richeux | |||||
1000 m på tid M | FRA | Eric Vermeulen | |||
Sprint M | FRA | Daniel Morelon | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | FRA | Alain Goosen | |||
Tårnspring M | FRA | Joel Suty | |||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | FRA | Dominique D'Esme | |||
Military individuelt | FRA | Jean-Yves Touzaint | |||
Jean Valat | |||||
Ridebanespringning individuelt | FRA | Marcel Rozier | |||
Ridebanespringning hold | FRA | Marcel Rozier | |||
Marc Roquet | |||||
Hubert Parot | |||||
Michel Rocho | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | FRA | Brigitte Dumont-Gapais | |||
Fleuret individuelt M | FRA | Bernard Talvard | |||
Frederic Pietruszka | |||||
Fleuret hold K | FRA | Brigitte Latrille | |||
Claudie Josland | |||||
Christine Muzio | |||||
Veronique Trinquet | |||||
Brigitte Dumont-Gapais | |||||
Fleuret hold M | FRA | Frederic Pietruszka | |||
Christian Noel | |||||
Didier Flament | |||||
Bernard Talvard | |||||
Daniel Revenu | |||||
Gymnastik | |||||
Hold M | FRA | Michel Boutard | |||
Henri Boerio | |||||
Bernard Decoux | |||||
Willi Moy | |||||
Eric Koloko | |||||
Patrick Boutet | |||||
Reck M | FRA | Henry Boerio | |||
Judo | |||||
Halv-mellemvægt M | FRA | Patrick Vial | |||
Åben klasse M | FRA | Jean-Luc Rouge | |||
Moderne femkamp | |||||
Hold M | FRA | Claude Guiguet | |||
Alain Cortes | |||||
Michel Gueguen | |||||
Roning | |||||
Singlesculler K | FRA | Annick Anthoine | |||
Dobbeltsculler K | FRA | Josiane Rabiller | |||
Francoise Wittington | |||||
Dobbeltsculler M | FRA | Jean-Michel Izart | |||
Jean-Noël Ribot | |||||
Toer med styrmand M | FRA | Antoine Gambert | |||
Yves Fraisse | |||||
Jean-Claude Coucardon | |||||
Dobbeltfirer M | FRA | Charles Imbert | |||
Roland Thibaut | |||||
Roland Weill | |||||
Patrick Morineau | |||||
Sejlsport | |||||
Soling | FRA | Patrick Haegeli | |||
Bruno Troublé | |||||
Patrick Oeuvrard | |||||
Tornado | FRA | Chris de Cazenove | |||
Bruno de Cazenove | |||||
470 M | FRA | Marc Laurent | |||
Roger Surmin | |||||
Finnjolle M | FRA | Serge Maury | |||
Flying Dutchman | FRA | Marc Pajot | |||
Yves Pajot | |||||
Skydning | |||||
Fri pistol | FRA | Jean Faggion | |||
Trap | FRA | Bernard Blondeau | |||
Skeet | FRA | Jean Petitpied | |||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | FRA | Guylaine Berger | |||
100 m fri stil M | FRA | Rene Ecuyer | |||
Michel Rousseau | |||||
200 m fri stil K | FRA | Guylaine Berger | |||
400 m fri stil M | FRA | Pierre Andraca | |||
100 m rygcrawl K | FRA | Sylvie Testuz | |||
100 m rygcrawl M | FRA | Lionel Beylot-Bourcelot | |||
100 m brystsvømning K | FRA | Annick Desusini | |||
200 m brystsvømning K | FRA | Annick Desusini | |||
100 m butterfly M | FRA | Serge Buttet | |||
4x100 m fri stil K | FRA | Chantal Schertz | |||
Caroline Carpentier | |||||
Guylaine Berger | |||||
Sylvie le Noach | |||||
4x200 m fri stil M | FRA | Fabien Noel | |||
Benoit Laffineur | |||||
Marc Lazarro | |||||
Colin Ress | |||||
4x100 m medley K | FRA | Guylaine Berger | |||
Sylvie Testuz | |||||
Annick Desusini | |||||
Pascale Duconge | |||||
Vægtløftning | |||||
Bantamvægt M | FRA | Serge Stresser | |||
Jean-Claude Chavigny | |||||
Fjervægt M | FRA | Domonique Bidard | |||
Letvægt M | FRA | Daniel Senet | |||
Roland Chavigny | |||||
Mellemvægt M | FRA | Christian Kinck | |||
Mellemsværvægt M | FRA | Yvon Coussin | |||
Sværvægt M | FRA | Pierre Gourrier | |||
* Listen ovenfor over Franske deltagere ved OL i 1976 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Franske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Montreal 1976 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||