Franske deltagere ved OL i München 1972 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | FRA | Alain Convard | |||
Louis-Henry Lemirre | |||||
Jacques Doyen | |||||
Individuelt K | FRA | Pierrette Dame | |||
Herrad Frey | |||||
Atletik | |||||
100 m M | FRA | Andre Byrame | |||
Dominique Chauvelot | |||||
Alain Sarteur | |||||
200 m M | FRA | Bruno Cherrier | |||
Lucien Sainte-Rose | |||||
Rene Metz | |||||
400 m M | FRA | Francis Kerbiriou | |||
Daniel Velasques | |||||
Gilles Bertould | |||||
800 m M | FRA | Alain Sans | |||
Francis Gonzalez | |||||
Roqui Sanchez | |||||
1500 m M | FRA | Jean-Pierre Dufresne | |||
Jacques Boxberger | |||||
5000 m M | FRA | Raymond Zembri | |||
10000 m M | FRA | Noël Tijou | |||
Maraton M | FRA | Fernand Kolbeck | |||
110 m hæk M | FRA | Guy Drut | |||
400 m hæk M | FRA | Jean-Pierre Corval | |||
Jean-Pierre Perrinelle | |||||
3000 m forhindringsløb M | FRA | Jean-Paul Villain | |||
Gérard Buchheit | |||||
4x100 m M | FRA | Jean-Pierre Gres | |||
Gerard Fenouil | |||||
Patrick Bourbeillon | |||||
Bruno Cherrier | |||||
4x400 m M | FRA | Francis Kerbiriou | |||
Daniel Velasques | |||||
Jacques Carette | |||||
Gilles Bertould | |||||
50 km kapgang M | FRA | Jean-Claude Decosse | |||
Højdespring M | FRA | Henry Elliott | |||
Bernard Gauthier | |||||
Stangspring M | FRA | Francois Tracanelli | |||
Herve D'Encausse | |||||
Længdespring M | FRA | Christian Tourret | |||
Jacques Rousseau | |||||
Trespring M | FRA | Bernard Lamitie | |||
Kuglestød M | FRA | Yves Brouzet | |||
Arnjolt Beer | |||||
Hammerkast M | FRA | Jacques Accambray | |||
Vladimir Prikhodko | |||||
Spydkast M | FRA | Lolesio Tuita | |||
Tikamp M | FRA | Jean-Pierre Schoebel | |||
Yves Le Roy | |||||
100 m K | FRA | Sylviane Telliez | |||
200 m K | FRA | Sylviane Telliez | |||
400 m K | FRA | Colette Besson | |||
Nicole Duclos | |||||
800 m K | FRA | Martine Duvivier | |||
100 m hæk K | FRA | Jacqueline Andre | |||
4x400 m K | FRA | Martine Duvivier | |||
Nicole Duclos | |||||
Bernadette Martin | |||||
Colette Besson | |||||
Længdespring K | FRA | Odette Ducas | |||
Femkamp K | FRA | Odette Ducas | |||
Marie-Christine Debourse | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | FRA | Rabah Kaloufi | |||
Bantamvægt M | FRA | Aldo Cosentino | |||
Fjervægt M | FRA | Maurice Apeang | |||
Letvægt M | FRA | Guitry Bananier | |||
Letmellemvægt M | FRA | Michel Belliard | |||
Letsværvægt M | FRA | Henri Moreau | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | FRA | Francoise Gaud | |||
K2 1000 m M | FRA | Jean-Pierre Cordebois | |||
Didier Niquet | |||||
C1 1000 m M | FRA | Jean-Francois Millot | |||
C2 1000 m M | FRA | Gerald Delacroix | |||
Alain Acart | |||||
K1 slalom M | FRA | Eric Koechlin | |||
Patrick Maccari | |||||
Alain Colombe | |||||
C1 slalom M | FRA | Claude Baux | |||
Michel Trenchant | |||||
Francois Bonnet | |||||
C2 slalom M | FRA | Jean-Louis Olry | |||
Jean-Claude Olry | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | FRA | Raymond Martin | |||
Régis Ovion | |||||
Marcel Duchemin | |||||
Bernard Bourreau | |||||
Landevejsløb hold M | FRA | Jean-Claude Magni | |||
Guy Sibille | |||||
Henri-Paul Fin | |||||
Jean-Claude Meunier | |||||
Individuel forfølgelse M | FRA | Michel Zuccarelli | |||
1000 m på tid M | FRA | Pierre Trentin | |||
Sprint M | FRA | Daniel Morelon | |||
Tandem M | FRA | Pierre Trentin | |||
Daniel Morelon | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | FRA | Alain Goosen | |||
3 m spring K | FRA | Christiane Wiles | |||
Tårnspring M | FRA | Jacques De Schouver | |||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | FRA | Patrick le Rolland | |||
Military individuelt | FRA | Michel Robert | |||
Military hold | FRA | Dominique Bentejac | |||
Armand Bigot | |||||
Michel Robert | |||||
Ridebanespringning individuelt | FRA | Marcel Rozier | |||
Ridebanespringning hold | FRA | Marc Deuquet | |||
Pierre Durand Sr. | |||||
Hubert Parot | |||||
Marcel Rozier | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | FRA | Marie-Chantal Demaille | |||
Fleuret individuelt M | FRA | Christian Noel | |||
Fleuret hold M | FRA | Jean-Claude Magnan | |||
Gilles Berolatti | |||||
Christian Noel | |||||
Bernard Talvard | |||||
Daniel Revenu | |||||
Kårde individuelt M | FRA | Jacques Brodin | |||
Jacques la Gaillerie | |||||
Kårde hold M | FRA | Jean-Pierre Allemand | |||
Jacques Brodin | |||||
Pierre Marchand | |||||
Jacques la Degaillerie | |||||
Francois Jeanne | |||||
Sabel individuelt M | FRA | Regis Bonissent | |||
Gymnastik | |||||
Hold K | FRA | Nadine Audin | |||
Veronique Tilmont | |||||
Catherine Dauge | |||||
Elvire Gertosio | |||||
Mireille Cayre | |||||
Pascale Hermant | |||||
Hold M | FRA | Jean-Pierre Miens | |||
Henry Boerio | |||||
Georges Guelzec | |||||
Christian Guiffroy | |||||
Bernard Farjat | |||||
Christian Deuza | |||||
Judo | |||||
Letvægt M | FRA | Jean-Jacques Mounier | |||
Mellemvægt M | FRA | Jean-Paul Coche | |||
Åben klasse M | FRA | Jean-Claude Brondani | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | FRA | Michel Gueguen | |||
Jean-Pierre Giudicelli | |||||
Raoul Gueguen | |||||
Hold M | FRA | Jean-Pierre Giudicelli | |||
Raoul Gueguen | |||||
Michel Gueguen | |||||
Roning | |||||
Dobbeltsculler M | FRA | Roland Thibaut | |||
Jean-Noël Ribot | |||||
Toer med styrmand M | FRA | Alain Lacoste | |||
Christian Durniak | |||||
Jean-Claude Coucardon | |||||
Sejlsport | |||||
Soling | FRA | Jean-Yves Pellerin | |||
Bernard Drubay | |||||
Jean-Marie le Guillou | |||||
Tempest | FRA | Yves Devillers | |||
Marcel Troupel | |||||
Drage | FRA | Francois Girard | |||
Rene Sence | |||||
Patrick Rieupeyrout | |||||
Finnjolle M | FRA | Serge Maury | |||
Flying Dutchman | FRA | Marc Pajot | |||
Yves Pajot | |||||
Skydning | |||||
Bevægeligt mål | FRA | Roger Renaux | |||
Fri pistol | FRA | Gerard Denecheau | |||
Trap | FRA | Michel Carrega | |||
Skeet | FRA | Elie Penot | |||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | FRA | Chantal Schertz | |||
Claude Mandonnaud | |||||
Guylaine Berger | |||||
100 m fri stil M | FRA | Michel Rousseau | |||
Gilles Vigne | |||||
Alain Hermitte | |||||
200 m fri stil M | FRA | Pierre Caland | |||
100 m rygcrawl K | FRA | Sylvie le Noach | |||
100 m rygcrawl M | FRA | Pierre Baehr | |||
Jean Berjau | |||||
200 m rygcrawl K | FRA | Sylvie le Noach | |||
200 m rygcrawl M | FRA | Pierre Baehr | |||
Jean-Paul Berjeaud | |||||
100 m brystsvømning M | FRA | Bernard Combet | |||
Roger-Philippe Menu | |||||
200 m brystsvømning M | FRA | Roger-Philippe Menu | |||
100 m butterfly M | FRA | Alain Mosconi | |||
4x100 m fri stil K | FRA | Guylaine Berger | |||
Chantal Schertz | |||||
Claude Mandonnaud | |||||
Christine Petit | |||||
4x100 m fri stil M | FRA | Alain Hermitte | |||
Alain Mosconi | |||||
Gilles Vigne | |||||
Michel Rousseau | |||||
4x200 m fri stil M | FRA | Pierre Copin | |||
Pierre Caland | |||||
Jean Moine | |||||
Michel Rousseau | |||||
4x100 m medley K | FRA | Sylvie le Noach | |||
Josiane Castiau | |||||
Claude Mandonnaud | |||||
Martine Claret | |||||
4x100 m medley M | FRA | Roger-Philippe Menu | |||
Jean-Paul Berjeaud | |||||
Alain Mosconi | |||||
Michel Rousseau | |||||
Vægtløftning | |||||
Mellemvægt M | FRA | Aime Terme | |||
Mellemsværvægt M | FRA | Pierre Gourrier | |||
Sværvægt M | FRA | Jean-Paul Fouletier | |||
Brydning | |||||
Fri stil weltervægt M | FRA | Daniel Robin | |||
Græsk romersk weltervægt M | FRA | Daniel Robin | |||
* Listen ovenfor over Franske deltagere ved OL i 1972 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Franske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i München 1972 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||