Franske deltagere ved OL i Mexico City 1968 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | FRA | Gerard Fenouil | |||
Roger Bambuck | |||||
Jocelyn Delecour | |||||
200 m M | FRA | Roger Bambuck | |||
Jacques Carette | |||||
400 m M | FRA | Gilles Bertould | |||
Jean-Claude Nallet | |||||
Christian Nicolau | |||||
800 m M | FRA | Gilles Sibon | |||
Jean-Pierre Dufresne | |||||
1500 m M | FRA | Jacques Boxberger | |||
Claude Nicolas | |||||
5000 m M | FRA | Jean Wadoux | |||
Maraton M | FRA | Christian Combes | |||
Guy Texereau | |||||
110 m hæk M | FRA | Pierre Schoebel | |||
Marcel Duriez | |||||
400 m hæk M | FRA | Robert Poirier | |||
3000 m forhindringsløb M | FRA | Jean-Paul Villain | |||
Guy Texereau | |||||
4x100 m M | FRA | Jocelyn Delecour | |||
Roger Bambuck | |||||
Claude Piquemal | |||||
Gerard Fenouil | |||||
4x400 m M | FRA | Jean Pierre Boccardo | |||
Gilles Bertould | |||||
Jean-Claude Nallet | |||||
Christian Nicolau | |||||
Jacques Carette | |||||
50 km kapgang M | FRA | Henri Delerue | |||
Højdespring M | FRA | Robert Sainte-Rose | |||
Henry Elliott | |||||
Stangspring M | FRA | Herve D'Encausse | |||
Længdespring M | FRA | Gerard Ugolini | |||
Jean Cochard | |||||
Jacques Pani | |||||
Kuglestød M | FRA | Pierre Colnard | |||
Arnjolt Beer | |||||
Tikamp M | FRA | Charlemagne Anyamah | |||
100 m K | FRA | Gabrielle Meyer | |||
Sylviane Telliez | |||||
200 m K | FRA | Sylviane Telliez | |||
Nicole Montandon | |||||
400 m K | FRA | Monique Noirot | |||
Colette Besson | |||||
800 m K | FRA | Maryvonne Dupureur | |||
4x100 m K | FRA | Michele Alayrangues | |||
Nicole Montandon | |||||
Gabrielle Meyer | |||||
Sylviane Telliez | |||||
Højdespring K | FRA | Nicole Denise | |||
Ghislaine Barney | |||||
Femkamp K | FRA | Monique Bantegny | |||
Boksning | |||||
Bantamvægt M | FRA | Aldo Cosentino | |||
Fjervægt M | FRA | Jean-Paul Anton | |||
Letvægt M | FRA | Dominique Azzaro | |||
Weltervægt M | FRA | Yvon Mariolle | |||
Letmellemvægt M | FRA | Albert Menduni | |||
Letsværvægt M | FRA | Bernard Malherbe | |||
Kano & kajak | |||||
K4 1000 m M | FRA | Jean-Pierre Cordebois | |||
Albert Mayer | |||||
Claude Picard | |||||
Jean Boudehen | |||||
C2 1000 m M | FRA | Bernard Bouffinier | |||
Jean-Francois Millot | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | FRA | Stephan Abrahamian | |||
Landevejsløb hold M | FRA | Jean-Pierre Boulard | |||
Jean-Pierre Danguillaume | |||||
Robert Bouloux | |||||
Claude Lechatellier | |||||
Individuel forfølgelse M | FRA | Daniel Rebillard | |||
Holdforfølgelse M | FRA | Alain Van Lancker | |||
Daniel Rebillard | |||||
Jack Mourioux | |||||
Bernard Darmet | |||||
1000 m på tid M | FRA | Pierre Trentin | |||
Sprint M | FRA | Daniel Morelon | |||
Pierre Trentin | |||||
Tandem M | FRA | Pierre Trentin | |||
Daniel Morelon | |||||
Ridning | |||||
Military individuelt | FRA | Jean Sarrazin | |||
Andre le Goupil | |||||
Jean-Jacques Guyon | |||||
Jean-Louis Martin | |||||
Military hold | FRA | Jean Sarrazin | |||
Andre le Goupil | |||||
Jean-Louis Martin | |||||
Jean-Jacques Guyon | |||||
Ridebanespringning individuelt | FRA | Pierre Jonqueres d'Oriola | |||
Marcel Rozier | |||||
Janou Lefebvre | |||||
Ridebanespringning hold | FRA | Pierre Jonqueres d'Oriola | |||
Marcel Rozier | |||||
Janou Lefebvre | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | FRA | Brigitte Gapais | |||
Fleuret individuelt M | FRA | Daniel Revenu | |||
Jean-Claude Magnan | |||||
Christian Noel | |||||
Fleuret hold K | FRA | Claudette Herbster | |||
Annick Level | |||||
Brigitte Gapais | |||||
Catherine Ceretti | |||||
Marie-Chantal Depetris | |||||
Fleuret hold M | FRA | Christian Noel | |||
Gilles Berolatti | |||||
Jean-Claude Magnan | |||||
Jacques Dimont | |||||
Kårde individuelt M | FRA | Jean-Pierre Allemand | |||
Sabel hold M | FRA | Claude Arabo | |||
Bernard Vallee | |||||
Jean Ramez | |||||
Marcel Parent | |||||
Serge Panizza | |||||
Gymnastik | |||||
Hold K | FRA | Dominique Lauvard | |||
Nicole Bourdiau | |||||
Evelyne Letourneur | |||||
Jacqueline Brisepierre | |||||
Francoise Nourry | |||||
Mireille Cayre | |||||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | FRA | Raoul Gueguen | |||
Hold M | FRA | Jean-Pierre Giudicelli | |||
Lucien Guiguet | |||||
Raoul Gueguen | |||||
Roning | |||||
Dobbeltsculler M | FRA | Jean Porte | |||
Gilbert Vallanchon | |||||
Toer uden styrmand M | FRA | Roger Chatelain | |||
Jean Drivet | |||||
Toer med styrmand M | FRA | Yves Fraisse | |||
Richard Lippi | |||||
Joseph Szostak | |||||
Firer uden styrmand M | FRA | Michel Beissiere | |||
Yvon Petit | |||||
Yannick Fave | |||||
Patrick Sellier | |||||
Firer med styrmand M | FRA | André Sloth | |||
Jean-Pierre Grimaud | |||||
Jean Le Goff | |||||
Jean Freslon | |||||
Roger Jouy | |||||
Sejlsport | |||||
5,5 m | FRA | Pierre Breteche | |||
Roger Tiriau | |||||
Gilles Buck | |||||
Drage | FRA | Michel Alexandre | |||
Michel Briand | |||||
Pierre Blanchard | |||||
Finnjolle M | FRA | Philippe Soria | |||
Flying Dutchman | FRA | Bruno Troublé | |||
Bertrand Cheret | |||||
Skydning | |||||
Riffel liggende | FRA | Jean Loret | |||
Trap | FRA | Pierre Candelo | |||
Michel Carrega | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | FRA | Catherine Grosjean | |||
Simone Hanner | |||||
Claude Mandonnaud | |||||
100 m fri stil M | FRA | Michel Rousseau | |||
Gerard Letast | |||||
Bernard Gruener | |||||
200 m fri stil K | FRA | Marie Kersaudy | |||
Claude Mandonnaud | |||||
Daniele Dorleans | |||||
200 m fri stil M | FRA | Alain Mosconi | |||
Gilles Moreau | |||||
Michel Rousseau | |||||
400 m fri stil K | FRA | Domonique Mollier | |||
Marie Kersaudy | |||||
400 m fri stil M | FRA | Francis Luyce | |||
Alain Mosconi | |||||
Jean-Francois Ravelinghien | |||||
800 m fri stil K | FRA | Marie Kersaudy | |||
Domonique Mollier | |||||
1500 m fri stil M | FRA | Jean-Francois Ravelinghien | |||
100 m rygcrawl K | FRA | Bendicte Duprez | |||
Sylvie Canet | |||||
Christine Caron | |||||
200 m rygcrawl K | FRA | Christine Caron | |||
Bendicte Duprez | |||||
Sylvie Canet | |||||
100 m butterfly K | FRA | Catherine Grosjean | |||
200 m medley K | FRA | Daniele Dorleans | |||
4x100 m fri stil K | FRA | Daniele Dorleans | |||
Claude Mandonnaud | |||||
Simone Hanner | |||||
Marie Kersaudy | |||||
4x200 m fri stil M | FRA | Alain Mosconi | |||
Francis Luyce | |||||
Michel Rousseau | |||||
Gerard Letast | |||||
Vægtløftning | |||||
Mellemvægt M | FRA | Rolf Maier | |||
Mellemsværvægt M | FRA | Pierre Gourrier | |||
Alfred Steiner | |||||
Sværvægt M | FRA | Roger Levecq | |||
Jean-Paul Fouletier | |||||
Brydning | |||||
Fri stil weltervægt M | FRA | Daniel Robin | |||
Græsk romersk weltervægt M | FRA | Daniel Robin | |||
Græsk romersk sværvægt M | FRA | Raymond Uytterhaeghe | |||
* Listen ovenfor over Franske deltagere ved OL i 1968 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Franske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Mexico City 1968 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||