Franske deltagere ved OL i Rom 1960 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | FRA | Claude Piquemal | |||
Abdoulaye Seye | |||||
Jocelyn Delecour | |||||
200 m M | FRA | Abdoulaye Seye | |||
Paul Genevay | |||||
Jocelyn Delecour | |||||
800 m M | FRA | Pierre-Yvon Lenoir | |||
1500 m M | FRA | Michel Bernard | |||
Michel Jazy | |||||
5000 m M | FRA | Michel Bernard | |||
Hamoud Ameur | |||||
10000 m M | FRA | Hamida Adeche | |||
Hamoud Ameur | |||||
Robert Bogey | |||||
Maraton M | FRA | Ahmed Ben Labidi | |||
Paul Geneve | |||||
Alain Mimoun | |||||
110 m hæk M | FRA | Jacques Deprez | |||
Marcel Duriez | |||||
Edmond Roudnitzka | |||||
3000 m forhindringsløb M | FRA | Guy Texereau | |||
4x100 m M | FRA | Paul Genevay | |||
Jocelyn Delecour | |||||
Abdoulaye Seye | |||||
Claude Piquemal | |||||
20 km kapgang M | FRA | Henri Delerue | |||
50 km kapgang M | FRA | Jacques Arnoux | |||
Højdespring M | FRA | Maurice Fournier | |||
Stangspring M | FRA | Victor Sillon | |||
Længdespring M | FRA | Christian Collardot | |||
Ali Brakchi | |||||
Trespring M | FRA | Eric Battista | |||
Pierre William | |||||
Diskoskast M | FRA | Pierre Alard | |||
Hammerkast M | FRA | Guy Husson | |||
Spydkast M | FRA | Leon Syrovatski | |||
Michel Macquet | |||||
100 m K | FRA | Catherine Capdeville | |||
200 m K | FRA | Catherine Capdeville | |||
800 m K | FRA | Maryvonne Dupureur | |||
Nicole Goullieux | |||||
80 m hæk K | FRA | Denise Guenard | |||
Simone Brierre | |||||
Højdespring K | FRA | Florence Petry Amiel | |||
Længdespring K | FRA | Madeleine Thetu | |||
Boksning | |||||
Fluevægt M | FRA | Antoine Porcel | |||
Bantamvægt M | FRA | Jean Parra | |||
Fjervægt M | FRA | Andre Iuncker | |||
Letvægt M | FRA | Jacques Cotot | |||
Weltervægt M | FRA | Jean Josselin | |||
Letmellemvægt M | FRA | Souleymane Diallo | |||
Mellemvægt M | FRA | Yoland Leveque | |||
Sværvægt M | FRA | Joseph Syoz | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | FRA | Gabrielle Lutz | |||
K1 1000 m M | FRA | Michel Meyer | |||
K1 4x500 m M | FRA | Pierre Derivery | |||
Jean Houde | |||||
Henri Amazouze | |||||
Jean Friquet | |||||
C2 1000 m M | FRA | Michel Picard | |||
Georges Turlier | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | FRA | Roland Lacombe | |||
Francois Hamon | |||||
Jacques Gestraut | |||||
Raymond Reaux | |||||
Landevejsløb hold M | FRA | Jacques Simon | |||
Henri Duez | |||||
Roland Lacombe | |||||
Francois Hamon | |||||
Holdforfølgelse M | FRA | Guy Claud | |||
Jacques Suire | |||||
Michel Nedelec | |||||
Marcel Delattre | |||||
1000 m på tid M | FRA | Michel Scob | |||
Sprint M | FRA | Antoine Pellegrina | |||
Tandem M | FRA | Michel Scob | |||
Roland Surrugue | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | FRA | Georges Senecot | |||
Christian Pire | |||||
3 m spring K | FRA | Nicole Darrigrand | |||
Tårnspring M | FRA | Henri Rouquet | |||
Tårnspring K | FRA | Nicole Darrigrand | |||
Ridning | |||||
Military individuelt | FRA | Jack Le Goff | |||
Military hold | FRA | Guy Lefrant | |||
Jean Le Roy | |||||
Jack Le Goff | |||||
Ridebanespringning individuelt | FRA | Bernard de Fombelle | |||
Ridebanespringning hold | FRA | Max Fresson | |||
Bernard de Fombelle | |||||
Pierre Jonqueres d'Oriola | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt M | FRA | Christian d'Oriola | |||
Roger Closset | |||||
Kårde individuelt M | FRA | Armand Mouyal | |||
Yves Dreyfus | |||||
Sabel individuelt M | FRA | Claude Arabo | |||
Gymnastik | |||||
Hold K | FRA | Paulette Le Raer | |||
Renee Hugon | |||||
Daniele Sicot Coulon | |||||
Anne-Marie Demortiere | |||||
Monique Rossi | |||||
Jacqueline Dieudonne | |||||
Hold M | FRA | Michel Mathiot | |||
Daniel Touche | |||||
Jean Jaillard | |||||
Mohamed Lazhari | |||||
Bernard Fauqueux | |||||
Robert Caymaris | |||||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | FRA | Etienne Jalenques | |||
Christian Beauvalet | |||||
Andre Bernard | |||||
Hold M | FRA | Etienne Jalenques | |||
Christian Beauvalet | |||||
Andre Bernard | |||||
Roning | |||||
Dobbeltsculler M | FRA | Rene Duhamel | |||
Bernard Monnereau | |||||
Firer med styrmand M | FRA | Robert Dumontois | |||
Guy Nosbaum | |||||
Jacques Morel | |||||
Claude Martin | |||||
Jean-Claude Klein | |||||
Otter M | FRA | Michel Viaud | |||
Alain Bouffard | |||||
Jean ledoux | |||||
Gaston Mercier | |||||
Christian Puibaraud | |||||
Bernard Meynadier | |||||
Joseph Moroni | |||||
Jean Beliet | |||||
Emile Clerc | |||||
Sejlsport | |||||
5,5 m | FRA | Louis Chauvot | |||
Pierre Buret | |||||
Jacques Lebrun | |||||
Drage | FRA | Jean Peytel | |||
Francois Thierry-Mieg | |||||
Philippe Reinhart | |||||
Star | FRA | Georges Pisani | |||
Noel Desaubliaux | |||||
Finnjolle M | FRA | Yves-Louis Pinaud | |||
Flying Dutchman | FRA | Daniel Gouffier | |||
Jean-Claude Cornu | |||||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | FRA | Pierre Guy | |||
Georges Wahler | |||||
Riffel liggende M | FRA | Pierre Guy | |||
Georges Wahler | |||||
Fri pistol M | FRA | Serge Hubert | |||
Silhuetpistol M | FRA | Jean Renaux | |||
Jacques Decaux | |||||
Trap M | FRA | Marcel Otto-Bruc | |||
Claude Foussier | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | FRA | Heda Frost | |||
Marie-Laure Gaillot | |||||
100 m fri stil M | FRA | Gerard Gropaiz | |||
Alain Gotvalles | |||||
400 m fri stil K | FRA | Heda Frost | |||
400 m fri stil M | FRA | Jean-Pascal Curtillet | |||
Jean Pommat | |||||
100 m rygcrawl K | FRA | Nadine Delache | |||
Rosy Piacentini | |||||
100 m rygcrawl M | FRA | Robert Christophe | |||
Claude Raffy | |||||
200 m brystsvømning K | FRA | Michele Pialat | |||
Amelie Mirkowitch | |||||
200 m brystsvømning M | FRA | Richard Audoly | |||
Roland Boullanger | |||||
100 m butterfly K | FRA | Annie Caron | |||
Colette Libourel | |||||
200 m butterfly M | FRA | Henri Vidil | |||
4x100 m fri stil K | FRA | Colette Libourel | |||
Marie-Laure Gaillot | |||||
Annie Caron | |||||
Heda Frost | |||||
4x200 m fri stil M | FRA | Gerard Gropaiz | |||
Marc Kamoun | |||||
Jean Boiteux | |||||
Jean-Pascal Curtillet | |||||
4x100 m medley K | FRA | Michele Pialat | |||
Rosy Piacentini | |||||
Annie Caron | |||||
Heda Frost | |||||
4x100 m medley M | FRA | Roland Boullanger | |||
Alain Gotvalles | |||||
Jean Pommat | |||||
Robert Christophe | |||||
Vægtløftning | |||||
Letvægt M | FRA | Robert Delebarre | |||
Roger Gerber | |||||
Mellemvægt M | FRA | Marcel Paterni | |||
Rolf Maier | |||||
Letsværvægt M | FRA | Jean Debuf | |||
Mellemsværvægt M | FRA | Francois Vincent | |||
Brydning | |||||
Fri stil fluevægt M | FRA | Andre Zoete | |||
Græsk romersk letvægt M | FRA | Jacques Pourtau | |||
Græsk romersk weltervægt M | FRA | Rene Schiermeyer | |||
* Listen ovenfor over Franske deltagere ved OL i 1960 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Franske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Rom 1960 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||