Franske deltagere ved OL i Helsingfors 1952 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | FRA | Rene Bonino | |||
Etienne Bally | |||||
Alain Porthault | |||||
200 m M | FRA | Etienne Bally | |||
Henry Brault | |||||
Marcel Gerdil | |||||
400 m M | FRA | Jacques Degats | |||
Jean-Pierre Goudeau | |||||
Yves Camus | |||||
800 m M | FRA | Rene Djian | |||
Patrick El Mabrouk | |||||
1500 m M | FRA | Patrick El Mabrouk | |||
Jean Vernier | |||||
Pierre Gillet | |||||
5000 m M | FRA | Jean Schlegel | |||
Alain Mimoun | |||||
Ben Ahmed Abdelkrim | |||||
10000 m M | FRA | Ould Lamine Abdallah | |||
Alain Mimoun | |||||
Ahmed Ben Labidi | |||||
Maraton M | FRA | Lionel Billas | |||
110 m hæk M | FRA | Edmond Roudnitzka | |||
Jacques Dohen | |||||
400 m hæk M | FRA | Robert Bart | |||
Jean Thureau | |||||
3000 m forhindringsløb M | FRA | Pierre Prat | |||
André Lebrun | |||||
Andre Paris | |||||
4x100 m M | FRA | Etienne Bally | |||
Alain Porthault | |||||
Yves Camus | |||||
Rene Bonino | |||||
4x400 m M | FRA | Robert Bart | |||
Jean-Paul Martin du Gard | |||||
Jean-Pierre Goudeau | |||||
Jacques Degats | |||||
10 km kapgang M | FRA | Emile Maggi | |||
Louis Chevalier | |||||
50 km kapgang M | FRA | Raymond Lesage | |||
Claude Hubert | |||||
Jean Strunc | |||||
Højdespring M | FRA | Claude Benard | |||
Georges Damitio | |||||
Længdespring M | FRA | Paul Faucher | |||
Trespring M | FRA | Jacques Boulanger | |||
Malik M'Baye | |||||
Kuglestød M | FRA | Lucien Guillier | |||
Diskoskast M | FRA | Jean Maissant | |||
Lucien Guillier | |||||
Hammerkast M | FRA | Andre Osterberger | |||
Pierre Legrain | |||||
Tikamp M | FRA | Ignace Heinrich | |||
Georges Breitman | |||||
Hugues Frayer | |||||
100 m K | FRA | Alberte de Campou Regus | |||
Denise Laborie | |||||
Yvette Monginou | |||||
200 m K | FRA | Marcelle Gabarrus | |||
Anne-Marie Lousteau | |||||
80 m hæk K | FRA | Claudie Flament | |||
Yvette Monginou | |||||
Corinne Elloy | |||||
4x100 m K | FRA | Denise Laborie | |||
Yvette Monginou | |||||
Alberte de Campou Regus | |||||
Marcelle Gabarrus | |||||
Længdespring K | FRA | Eliane Dudal | |||
Suzanne Glotin | |||||
Yvonne Chabot Curtet | |||||
Kuglestød K | FRA | Paulette Veste | |||
Diskoskast K | FRA | Paulette Veste | |||
Boksning | |||||
Fluevægt M | FRA | Abdel Boutefnouchet | |||
Bantamvægt M | FRA | Antoine Martin | |||
Fjervægt M | FRA | Joseph Ventaja | |||
Letvægt M | FRA | Seraphin Ferrer | |||
Letweltervægt M | FRA | Rene Weismann | |||
Weltervægt M | FRA | Ali Belkacem | |||
Letmellemvægt M | FRA | Andre Oueille | |||
Mellemvægt M | FRA | Omar Tebbakha | |||
Letsværvægt M | FRA | Claude Arnaiz | |||
Sværvægt M | FRA | Jean Lansiaux | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | FRA | Eva Marion | |||
K1 1000 m M | FRA | Louis Gantois | |||
K2 1000 m M | FRA | Maurice Graffen | |||
Marcel Renaud | |||||
K1 10000 m M | FRA | Pierre Derivery | |||
K2 10000 m M | FRA | Josy Koelsch | |||
Georges Kunz | |||||
C1 1000 m M | FRA | Jean Molle | |||
C2 1000 m M | FRA | Armand Loreau | |||
Georges Dransart | |||||
C1 10000 m M | FRA | Robert Boutigny | |||
C2 10000 m M | FRA | Jean Laudet | |||
Georges Turlier | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | FRA | Alfred Tonello | |||
Jacques Anquetil | |||||
Roland Bezamat | |||||
Claude Rover | |||||
Landevejsløb hold M | FRA | Jacques Anquetil | |||
Claude Rover | |||||
Alfred Tonello | |||||
Holdforfølgelse M | FRA | Henri Andrieux | |||
Jean-Marie Joubert | |||||
Pierre Michel | |||||
Claude Brugerolles | |||||
1000 m på tid M | FRA | Henri Andrieux | |||
Sprint M | FRA | Franck Le Normand | |||
Tandem M | FRA | Franck Le Normand | |||
Robert Vidal | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | FRA | Henri Goosen | |||
Raymond Mulinghausen | |||||
3 m spring K | FRA | Madeleine Moreau | |||
Nicole Pelissard | |||||
Tårnspring M | FRA | Raymond Mulinghausen | |||
Tårnspring K | FRA | Nicole Pelissard | |||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | FRA | Andre Jousseaume | |||
Jean de Saint Andre | |||||
Jean Saint Paillard | |||||
Dressur hold | FRA | Jean de Saint Andre | |||
Jean Saint Paillard | |||||
Andre Jousseaume | |||||
Military individuelt | FRA | Guy Lefrant | |||
Ridebanespringning individuelt | FRA | Pierre Jonqueres d'Oriola | |||
Bertrand Pernot du Breuil | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | FRA | Lylian Lecomte-Guyonneau | |||
Odette Drand | |||||
Renee Garilhe | |||||
Fleuret individuelt M | FRA | Jehan Buhan | |||
Christian d'Oriola | |||||
Jacques Lataste | |||||
Fleuret hold M | FRA | Jacques Noel | |||
Adrian Rommel | |||||
Jehan Buhan | |||||
Jacques Lataste | |||||
Christian d'Oriola | |||||
Claude Netter | |||||
Kårde individuelt M | FRA | Armand Mouyal | |||
Rene Bougnol | |||||
Claude Nigon | |||||
Sabel individuelt M | FRA | Jean-Francois Tournon | |||
Jean Le Vavasseur | |||||
Jacques Lefevre | |||||
Sabel hold M | FRA | Jacques Lefevre | |||
Jean-Francois Tournon | |||||
Bernard Morel | |||||
Maurice Piot | |||||
Jean Laroyenne | |||||
Jean Le Vavasseur | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | FRA | Liliane Montagne | |||
Ginette Durand | |||||
Madeleine Jouffroy | |||||
Jeanette Vogelbacher | |||||
Alexandra Lemoine | |||||
Colette Fanara | |||||
Colette Hue | |||||
Irene Pittelioen | |||||
Individuelt M | FRA | Jean Guillou | |||
Georges Floquet | |||||
Rene Changeat | |||||
Andre Weingand | |||||
Raymond Badin | |||||
Michel Mathiot | |||||
Raymond Dot | |||||
Marcel De Wolf | |||||
Hold K | FRA | Liliane Montagne | |||
Ginette Durand | |||||
Irene Pittelioen | |||||
Colette Hue | |||||
Alexandra Lemoine | |||||
Colette Fanara | |||||
Jeanette Vogelbacher | |||||
Madeleine Jouffroy | |||||
Hold M | FRA | Michel Mathiot | |||
Georges Floquet | |||||
Andre Weingand | |||||
Marcel De Wolf | |||||
Jean Guillou | |||||
Raymond Badin | |||||
Rene Changeat | |||||
Raymond Dot | |||||
Holdgymnastik K | FRA | Liliane Montagne | |||
Ginette Durand | |||||
Irene Pittelioen | |||||
Colette Hue | |||||
Colette Fanara | |||||
Alexandra Lemoine | |||||
Jeanette Vogelbacher | |||||
Madeleine Jouffroy | |||||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | FRA | Andre Lacroix | |||
Christian Palant | |||||
Bertrand de Montaudoin | |||||
Hold M | FRA | Bertrand de Montaudoin | |||
Andre Lacroix | |||||
Christian Palant | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | FRA | Henri Butel | |||
Dobbeltsculler M | FRA | Achille Giovannoni | |||
Jacques Maillet | |||||
Toer uden styrmand M | FRA | Jean-Pierre Souche | |||
Rene Guissart | |||||
Toer med styrmand M | FRA | Gaston Mercier | |||
Raymond Salles | |||||
Bernard Malivoire | |||||
Firer uden styrmand M | FRA | Pierre Blondieaux | |||
Marc Bouissou | |||||
Jacques Guissart | |||||
Roger Gautier | |||||
Firer med styrmand M | FRA | Guy Nosbaum | |||
Robert Texier | |||||
Claude Martin | |||||
André Goursolle | |||||
Didier Moreau | |||||
Sejlsport | |||||
5,5 m | FRA | Jacques Allard | |||
Noel Calone | |||||
Jean Roux-Delimal | |||||
Drage | FRA | Marcel de Kerviler | |||
Guy le Mouroux | |||||
Jean de Gaulayrie | |||||
Star | FRA | Jean-Louis Dauris | |||
Edouard Chabert | |||||
Finnjolle M | FRA | Jacques Lebrun | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | FRA | Jacques Mazoyer | |||
Paul Konsler | |||||
Riffel liggende M | FRA | Jacques Mazoyer | |||
Paul Konsler | |||||
Bevægeligt mål M | FRA | Albert Planchon | |||
Jean Regis | |||||
Fri pistol M | FRA | Roger Tauvel | |||
André Martin | |||||
Silhuetpistol M | FRA | André Martin | |||
Ludovic Heraud | |||||
Trap M | FRA | Claude Lagarde | |||
Andre Taupin | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | FRA | Gaby Tanguy | |||
Josette Arene | |||||
100 m fri stil M | FRA | Michel Vandamme | |||
Aldo Eminente | |||||
Alexandre Jany | |||||
400 m fri stil K | FRA | Colette Thomas | |||
Josette Arene | |||||
Ginette Jany | |||||
400 m fri stil M | FRA | René Million | |||
Joseph Bernardo | |||||
Jean Boiteux | |||||
1500 m fri stil M | FRA | Jean Boiteux | |||
Joseph Bernardo | |||||
100 m rygcrawl M | FRA | Lucien Zins | |||
Gilbert Bozon | |||||
200 m brystsvømning K | FRA | Odette Lusien | |||
200 m brystsvømning M | FRA | Maurice Lucien | |||
Pierre Dumesnil | |||||
4x100 m fri stil K | FRA | Josette Arene | |||
Gaby Tanguy | |||||
Ginette Jany | |||||
Marysel Morandini | |||||
4x200 m fri stil M | FRA | Jean Boiteux | |||
Alexandre Jany | |||||
Aldo Eminente | |||||
Joseph Bernardo | |||||
Vægtløftning | |||||
Bantamvægt M | FRA | Marcel Thevenet | |||
Fjervægt M | FRA | Max Heral | |||
Mellemvægt M | FRA | Andre Dochy | |||
Letsværvægt M | FRA | Georges Firmin | |||
Jean Debuf | |||||
Brydning | |||||
Fri stil fluevægt M | FRA | Maurice Sigiran | |||
Græsk romersk fluevægt M | FRA | Edmond Faure | |||
Græsk romersk bantamvægt M | FRA | Maurice Faure | |||
Græsk romersk fjervægt M | FRA | Antoine Merle | |||
Græsk romersk letvægt M | FRA | Andre Verdaine | |||
Græsk romersk weltervægt M | FRA | Rene Chesneau | |||
* Listen ovenfor over Franske deltagere ved OL i 1952 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Franske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Helsingfors 1952 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||