Franske deltagere ved OL i Berlin 1936 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | FRA | Robert Paul | |||
Maurice Carlton | |||||
Paul Bronner | |||||
200 m M | FRA | Paul Bronner | |||
Pierre Dondelinger | |||||
400 m M | FRA | Pierre Skawinsky | |||
Raymond Boisset | |||||
Georges Henry | |||||
800 m M | FRA | Raymond Petit | |||
Rene Soulier | |||||
1500 m M | FRA | Robert Goix | |||
Andre Glatigny | |||||
Pierre Leichtnam | |||||
5000 m M | FRA | Rene Lecuron | |||
Raymond Lefebvre | |||||
Roger Rochard | |||||
10000 m M | FRA | Andre Lonlas | |||
Andre Sicard | |||||
Lucien Tostain | |||||
Maraton M | FRA | Fernand Le Heurteur | |||
Emile Duval | |||||
Nouba Khaleb | |||||
400 m hæk M | FRA | Louis Gailliard | |||
Prudent Joye | |||||
3000 m forhindringsløb M | FRA | Rene Desroches | |||
Roger Cuzol | |||||
Roger Rerolle | |||||
4x100 m M | FRA | Robert Paul | |||
Paul Bronner | |||||
Pierre Dondelinger | |||||
Maurice Carlton | |||||
4x400 m M | FRA | Prudent Joye | |||
Raymond Boisset | |||||
Georges Guillez | |||||
Georges Henry | |||||
50 km kapgang M | FRA | Ethienne Laisne | |||
Adrien Courtois | |||||
Stangspring M | FRA | Pierre Ramadier | |||
Andre Crepin | |||||
Længdespring M | FRA | Andre Prebolin | |||
Claude Heim | |||||
Robert Paul | |||||
Kuglestød M | FRA | Jules Noel | |||
Diskoskast M | FRA | Jules Noel | |||
Paul Winter | |||||
Hammerkast M | FRA | Joseph Wirtz | |||
100 m K | FRA | Yvonne Mabille | |||
Marguerite Perrou | |||||
80 m hæk K | FRA | Yvonne Mabille | |||
Højdespring K | FRA | Marguerite Nicolas | |||
Diskoskast K | FRA | Lucienne Velu | |||
Boksning | |||||
Fluevægt M | FRA | Gaston Fayaud | |||
Bantamvægt M | FRA | Pierre Bonnet | |||
Letvægt M | FRA | Francois Aupetit | |||
Weltervægt M | FRA | Roger Tritz | |||
Mellemvægt M | FRA | Jean Despeaux | |||
Letsværvægt M | FRA | Roger Michelot | |||
Kano & kajak | |||||
K1 1000 m M | FRA | Henri Eberhardt | |||
K2 1000 m M | FRA | Rene Lacelle | |||
Jules Mackowiak | |||||
K1 10000 m M | FRA | Jules Mackowiak | |||
K1 10000 m foldekajak M | FRA | Henri Eberhardt | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | FRA | Jean Goujan | |||
Robert Dorgebray | |||||
Guy Lapebie | |||||
Robert Charpentier | |||||
Landevejsløb hold M | FRA | Guy Lapebie | |||
Robert Charpentier | |||||
Robert Dorgebray | |||||
Holdforfølgelse M | FRA | Jean Goujan | |||
Guy Lapebie | |||||
Roger Le Nizerhy | |||||
Robert Charpentier | |||||
1000 m på tid M | FRA | Pierre Georget | |||
Sprint M | FRA | Louis Chaillot | |||
Tandem M | FRA | Georges Maton | |||
Pierre Georget | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | FRA | Roger Heinkele | |||
3 m spring K | FRA | Cecile Lesprit-Poirier | |||
Tårnspring K | FRA | Cecile Lesprit-Poirier | |||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | FRA | Daniel Gillois | |||
Gerard de Ballore | |||||
Andre Jousseaume | |||||
Dressur hold | FRA | Andre Jousseaume | |||
Daniel Gillois | |||||
Gerard de Ballore | |||||
Military individuelt | FRA | Georges Margot | |||
Military hold | FRA | Henri Pernot du Breuil | |||
Georges Margot | |||||
Amaury de la Moussaye | |||||
Ridebanespringning individuelt | FRA | Maurice de Vallerin | |||
Xavier Bizard | |||||
Ridebanespringning hold | FRA | Maurice de Vallerin | |||
Xavier Bizard | |||||
Jean de Tilliere | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | FRA | Agathe Turgis | |||
Andree Boisson | |||||
Fleuret individuelt M | FRA | Andre Gardere | |||
Edward Gardere | |||||
Rene Lemoine | |||||
Fleuret hold M | FRA | Edward Gardere | |||
Jacques Coutrot | |||||
Rene Lemoine | |||||
Rene Bondoux | |||||
Rene Bougnol | |||||
Andre Gardere | |||||
Kårde individuelt M | FRA | Michel Pecheux | |||
Henri Dulieux | |||||
Kårde hold M | FRA | Henri Dulieux | |||
Michel Picheux | |||||
Philippe Cattiau | |||||
Georges Bouchard | |||||
Paul Wormser | |||||
Bernard Schmetz | |||||
Sabel individuelt M | FRA | Marcel Faure | |||
Edward Gardere | |||||
Jean Piot | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt M | FRA | Maurice Rousseau | |||
Lucien Masset | |||||
Armand Walter | |||||
Armand Solbach | |||||
Jean Aubry | |||||
Antoine Schildwein | |||||
Paul Masino | |||||
Robert Herold | |||||
Hold M | FRA | Armand Solbach | |||
Antoine Schildwein | |||||
Maurice Rousseau | |||||
Lucien Masset | |||||
Jean Aubry | |||||
Armand Walter | |||||
Paul Masino | |||||
Robert Herold | |||||
Gulv M | FRA | Maurice Rousseau | |||
Armand Walter | |||||
Antoine Schildwein | |||||
Armand Solbach | |||||
Jean Aubry | |||||
Lucien Masset | |||||
Paul Masino | |||||
Robert Herold | |||||
Spring på hest M | FRA | Maurice Rousseau | |||
Armand Walter | |||||
Antoine Schildwein | |||||
Armand Solbach | |||||
Jean Aubry | |||||
Lucien Masset | |||||
Paul Masino | |||||
Robert Herold | |||||
Hockey | |||||
Hockey M | FRA | Claude Gravereaux | |||
Anatole Vologe | |||||
Guy Henon | |||||
Marcel Lachmann | |||||
Paul Sartorius | |||||
Joseph Goubert | |||||
Claude Roques | |||||
Charles Imbault | |||||
Jean Rouget | |||||
Felix Grimonprez | |||||
Emmanuel Gonat | |||||
Paul Imbault | |||||
Michel Verkindere | |||||
Claude Soule | |||||
Guy Chevalier | |||||
Francois Verger | |||||
Etienne Guibal | |||||
Raymond Tixier | |||||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | FRA | Andre Chretien | |||
Paul Lavanga | |||||
Bechir Bouazzat | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | FRA | Henri Banos | |||
Dobbeltsculler M | FRA | Robert Jacquet | |||
Andre Giriat | |||||
Toer med styrmand M | FRA | Georges Tapie | |||
Noel Vandernotte | |||||
Marceau Fourcade | |||||
Firer med styrmand M | FRA | Marcel Chauvigne | |||
Fernand Vandernotte | |||||
Marcel Cosmat | |||||
Noel Vandernotte | |||||
Marcel Vandernotte | |||||
Sejlsport | |||||
8 m | FRA | Ernest Granier | |||
Pierre Gauderman | |||||
Remi Schelcher | |||||
Charles Gaulthier | |||||
Henri Bachet | |||||
Pierre Arbaut | |||||
6 m | FRA | Claude Desouches | |||
Jacques Rambaud | |||||
Jean Peytel | |||||
Gerard de Piolenc | |||||
Yves Baudrier | |||||
Star | FRA | Pierre de Montaut | |||
Jean-Jacques Herbulot | |||||
Finnjolle | FRA | Jacques Lebrun | |||
Skydning | |||||
Riffel liggende M | FRA | Raymond Durand | |||
Jacques Mazoyer | |||||
Marcel Fitoussi | |||||
Fri pistol M | FRA | René Koch | |||
Marcel Bonin | |||||
Charles des Jamonnieres | |||||
Silhuetpistol M | FRA | Charles des Jammonieres | |||
Edouard Lambert | |||||
Elie Monnier | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | FRA | Renee Blondeau | |||
100 m fri stil M | FRA | Claude Desusclade | |||
Rene Cavalero | |||||
400 m fri stil K | FRA | Louisette Fleuret | |||
400 m fri stil M | FRA | Jean Taris | |||
1500 m fri stil M | FRA | Christian Talli | |||
100 m rygcrawl K | FRA | Therese Blondeau | |||
4x200 m fri stil M | FRA | Alfred Nakache | |||
Rene Cavalero | |||||
Jean Taris | |||||
Christian Talli | |||||
Vandpolo | |||||
Vandpolo M | FRA | Maurice Lefebvre | |||
Henri Padou | |||||
Roger van de Casteele | |||||
Andre Busch | |||||
Georges Delporte | |||||
Paul Lambert | |||||
Rene Joder | |||||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt M | FRA | Marcel Baril | |||
Antoine Verdu | |||||
Letvægt M | FRA | Rene Duverger | |||
Mellemvægt M | FRA | Regis Lepreux | |||
Pierre Alleene | |||||
Letsværvægt M | FRA | Louis Hostin | |||
Gaston Le Put | |||||
Sværvægt M | FRA | Marcel Dumoulin | |||
Brydning | |||||
Fri stil fjervægt M | FRA | Jean Chasson | |||
Fri stil letvægt M | FRA | Charles Delporte | |||
Fri stil weltervægt M | FRA | Jean Jourlin | |||
Fri stil mellemvægt M | FRA | Emile Poilve | |||
Fri stil sværvægt M | FRA | Robert Herland | |||
Græsk romersk bantamvægt M | FRA | Georges Bayle | |||
Græsk romersk fjervægt M | FRA | Eugene Kracher | |||
Græsk romersk weltervægt M | FRA | Maxime Lubat | |||
Græsk romersk mellemvægt M | FRA | Edouard Pigeot | |||
Græsk romersk letsværvægt M | FRA | Jean Houdry | |||
* Listen ovenfor over Franske deltagere ved OL i 1936 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Franske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Berlin 1936 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||