Franske deltagere ved OL i Amsterdam 1928 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | FRA | Pierre Dufau | |||
Gilbert Auvergne | |||||
Marcel Andre Cerbonney | |||||
Andre Mourlon | |||||
200 m M | FRA | Marcel Andre Cerbonney | |||
Andre Mourlon | |||||
Maurice Degrelle | |||||
Jerome Mannaert | |||||
400 m M | FRA | Georges Krotoff | |||
Georges Dupont | |||||
Joseph Jackson | |||||
Rene Feger | |||||
800 m M | FRA | Georges Baraton | |||
Seraphin Martin | |||||
Jean Keller | |||||
Rene Feger | |||||
1500 m M | FRA | Seraphin Martin | |||
Jules Ladoumegue | |||||
Jean Keller | |||||
5000 m M | FRA | Roger Pele | |||
Seghir Beddari | |||||
Lucien Duquesne | |||||
10000 m M | FRA | Robert Marchal | |||
Henri Lauvaux | |||||
Seghir Beddari | |||||
Maraton M | FRA | Boughera El Quafi | |||
Guillaume Tell | |||||
Marcel Denis | |||||
Jean Gerault | |||||
110 m hæk M | FRA | Gabriel Sempe | |||
Robert Marchand | |||||
400 m hæk M | FRA | Andre Adelheim | |||
Roger Viel | |||||
Edouard Max-Robert | |||||
Pierre Arnaudin | |||||
3000 m forhindringsløb M | FRA | Lucien Duquesne | |||
Henri Dartigues | |||||
4x100 m M | FRA | Gilbert Auvergne | |||
Marcel Andre Cerbonney | |||||
Pierre Dufau | |||||
Andre Mourlon | |||||
4x400 m M | FRA | Georges Krotoff | |||
Joseph Jackson | |||||
Rene Feger | |||||
Georges Dupont | |||||
Højdespring M | FRA | Andre Cherrier | |||
Claude Menard | |||||
Pierre Lewden | |||||
Stangspring M | FRA | Pierre Ramadier | |||
Gerard Noel | |||||
Robert Vintousky | |||||
Længdespring M | FRA | Jacques Flouret | |||
Charles Alzieu | |||||
Kuglestød M | FRA | Raoul Paoli | |||
Edouard Duhour | |||||
Diskoskast M | FRA | Jules Noel | |||
Raoul Paoli | |||||
Spydkast M | FRA | Emmanuel Degland | |||
100 m K | FRA | Lucienne Vellu | |||
Yvonne Plancke | |||||
Marguerite Radideau | |||||
Georgette Gagneux | |||||
800 m K | FRA | Marcelle Neveu | |||
Sebastienne Guyot | |||||
4x100 m K | FRA | Yvonne Plancke | |||
Marguerite Radideau | |||||
Lucienne Velu | |||||
Georgette Gagneux | |||||
Højdespring K | FRA | Evelyne Cloupet | |||
Lucienne Laudre | |||||
Helene Bons | |||||
Diskoskast K | FRA | Lucienne Velu | |||
Boksning | |||||
Fluevægt M | FRA | Armand Appell | |||
Bantamvægt M | FRA | Ernest Mignard | |||
Fjervægt M | FRA | George Boireau | |||
Letvægt M | FRA | Georges Carcagne | |||
Weltervægt M | FRA | Robert Galataud | |||
Mellemvægt M | FRA | Honore Chevrier | |||
Michel Langlet | |||||
Letsværvægt M | FRA | Robert Foquet | |||
Sværvægt M | FRA | Georges Gardebois | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | FRA | Andre Aumerle | |||
Landevejsløb hold M | FRA | Louis Bessiere | |||
Andre Aumerle | |||||
Octave Dayen | |||||
Holdforfølgelse M | FRA | Octave Dayen | |||
Rene Brossy | |||||
Andre Aumerle | |||||
Andre Tantoul | |||||
1000 m på tid M | FRA | Octave Dayen | |||
Sprint M | FRA | Roger Beaufrand | |||
Tandem M | FRA | Henri Lemoine | |||
Hubert Guyard | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | FRA | Armand Billard | |||
Maurice Lepage | |||||
Tårnspring M | FRA | Armand Billard | |||
Eugene Lenormand | |||||
Tårnspring K | FRA | Renee Crette-Flavier | |||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | FRA | Pierre Danloux | |||
Robert Wallon | |||||
Charles Marion | |||||
Dressur hold | FRA | Robert Wallon | |||
Charles Marion | |||||
Pierre Danloux | |||||
Military hold | FRA | Henri Pernot du Breuil | |||
Emmanuel-Marie Longin Spindler | |||||
Francois Denis de Rivoyre | |||||
Ridebanespringning individuelt | FRA | Pierre de Balanda | |||
Ridebanespringning hold | FRA | Pierre Clave | |||
Jacques de Fonlongue | |||||
Pierre de Balanda | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt M | FRA | Lucien Gaudin | |||
Philippe Cattiau | |||||
Fleuret hold M | FRA | Roger Ducret | |||
Andre Labatut | |||||
Lucien Gaudin | |||||
Philippe Cattiau | |||||
Andre Gaboriaud | |||||
Raymond Flacher | |||||
Kårde individuelt M | FRA | Lucien Gaudin | |||
Georges Buchard | |||||
Kårde hold M | FRA | Gaston Amson | |||
Rene Barbier | |||||
Bernard Schmetz | |||||
Emile Cornic | |||||
Georges Buchard | |||||
Armand Massard | |||||
Sabel individuelt M | FRA | Roger Ducret | |||
Gymnastik | |||||
Hold K | FRA | Mathilde Bataille | |||
Georgette Meulebroeck | |||||
Renee Oger | |||||
Paulette Houteer | |||||
Genevieve Vankiersbilck | |||||
Valentine Hemeryck | |||||
Galuelle Dhont | |||||
Jeanne Vanoverloop | |||||
Berthe Verstraete | |||||
Antonie Straeteman | |||||
Honorine Delescluse | |||||
Louise Delescluse | |||||
Hold M | FRA | Andre Lemoine | |||
Alfred Krauss | |||||
Etienne Schmitt | |||||
Jean Gounot | |||||
Georges Leroux | |||||
Jean Larrouy | |||||
Antoine Chatelaine | |||||
Armand Solbach | |||||
Spring på hest M | FRA | Etienne Schmitt | |||
Georges Leroux | |||||
Bensving M | FRA | Georges Leroux | |||
Ringe M | FRA | Armand Solbach | |||
Barre M | FRA | Andre Lemoine | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | FRA | Charles-Jean LeVavasseur | |||
Andre Cremon | |||||
Pierre Coche | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | FRA | Victor Saurin | |||
Dobbeltsculler M | FRA | Paul Robineau | |||
Maurice Caplain | |||||
Toer uden styrmand M | FRA | Andre Pactat | |||
Robert Guelpa | |||||
Toer med styrmand M | FRA | Armand Marcelle | |||
Henri Preaux | |||||
Edouard Marcelle | |||||
Firer uden styrmand M | FRA | Henri Bonzano | |||
Emile Lecuirot | |||||
Albert Bonzano | |||||
Louis Devillié | |||||
Sejlsport | |||||
8 m | FRA | Virginie Heriot | |||
Jean Lesieur | |||||
Andre Derrien | |||||
Andre Lesauvage | |||||
Doantien Bouche | |||||
Charles de la Sabliere | |||||
6 m | FRA | Jean Rouanet | |||
Robert Gufflet | |||||
Pierre Moussie | |||||
Henry Allard | |||||
Philippe de Rothschild | |||||
Finnjolle | FRA | Charles Laverne | |||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | FRA | Claire Horrent | |||
Anne Dupire | |||||
Marquerite Ledpux | |||||
100 m fri stil M | FRA | Gustave Klein | |||
400 m fri stil K | FRA | Georgina Roty | |||
Marguerite Ledoux | |||||
400 m fri stil M | FRA | Albert Vandeplancke | |||
1500 m fri stil M | FRA | Jean Taris | |||
100 m rygcrawl M | FRA | Ernst Emile Zeibig | |||
200 m brystsvømning K | FRA | Alice Stoffel | |||
200 m brystsvømning M | FRA | William Rozier | |||
Leon Tallon | |||||
4x100 m fri stil K | FRA | Anne Dupire | |||
Marguerite Ledoux | |||||
Erecthee Pelegry | |||||
Georgina Roty | |||||
Claire Horrent | |||||
4x200 m fri stil M | FRA | Gustave Klein | |||
Albert Vandeplancke | |||||
Philippe Tisson | |||||
Jean Taris | |||||
Vandpolo | |||||
Vandpolo M | FRA | Jules Keignaert | |||
Emile Bulteel | |||||
Ernest Rogez | |||||
Albert Thevenon | |||||
Achille Tribouillet | |||||
Henri Padou | |||||
Paul Dujardin | |||||
Henri Cuvelier | |||||
Albert Vandeplancke | |||||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt M | FRA | Henri Baudrand | |||
Henri Rivere | |||||
Letvægt M | FRA | Jules Meese | |||
Fernand Arnout | |||||
Mellemvægt M | FRA | Gaston Le Put | |||
Roger Francois | |||||
Letsværvægt M | FRA | Pierre Vibert | |||
Louis Hostin | |||||
Sværvægt M | FRA | Claudius Dutrieve | |||
Marcel Dumoulin | |||||
Brydning | |||||
Fri stil bantamvægt M | FRA | Michel Rozan | |||
Fri stil fjervægt M | FRA | Rene Rottenfluc | |||
Fri stil letvægt M | FRA | Charles Pacome | |||
Fri stil weltervægt M | FRA | Jean Jourlin | |||
Fri stil mellemvægt M | FRA | Henri Deniel | |||
Fri stil letsværvægt M | FRA | Henri Lefebre | |||
Fri stil sværvægt M | FRA | Edmond Dame | |||
Græsk romersk bantamvægt M | FRA | Alphonse Aria | |||
* Listen ovenfor over Franske deltagere ved OL i 1928 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Franske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Amsterdam 1928 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||