Danske deltagere ved OL i London 2012 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt K | DEN | Louise Laursen | |||
Carina Christiansen | |||||
Maja Jager | |||||
Hold K | DEN | Maja Jager | |||
Louise Laursen | |||||
Carina Christiansen | |||||
Atletik | |||||
800 m M | DEN | Andreas Bube | |||
Maraton M | DEN | Jesper Faurschou | |||
Kuglestød M | DEN | Kim Christensen | |||
Maraton K | DEN | Jessica Draskau-Petersson | |||
400 m hæk K | DEN | Sara Slott Petersen | |||
Stangspring K | DEN | Caroline Bonde Holm | |||
Badminton | |||||
Single M | DEN | Jan Ø. Jørgensen | |||
Peter Gade | |||||
Double M | DEN | Carsten Mogensen | |||
Mathias Boe | |||||
Single K | DEN | Tine Baun | |||
Double K | DEN | Kamilla Rytter Juhl | |||
Christinna Pedersen | |||||
Mixdouble | DEN | Joachim Fischer | |||
Thomas Laybourn | |||||
Christinna Pedersen | |||||
Kamilla Rytter Juhl | |||||
Boksning | |||||
Bantamvægt M | DEN | Dennis Ceylan | |||
Kano & kajak | |||||
K1 200 m K | DEN | Henriette Engel Hansen | |||
K1 500 m K | DEN | Henriette Engel Hansen | |||
K1 200 m M | DEN | Kasper Bleibach | |||
K1 1000 m M | DEN | Rene Holten Poulsen | |||
K2 1000 m M | DEN | Kim Wraae Knudsen | |||
Emil Stær | |||||
K4 1000 m M | DEN | Kasper Bleibach | |||
Rene Holten Poulsen | |||||
Kim Wraae Knudsen | |||||
Emil Stær | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | DEN | Matti Breschel | |||
Lars Bak | |||||
Jakob Fuglsang | |||||
Nicki Sørensen | |||||
Enkeltstart M | DEN | Lars Bak | |||
Jakob Fuglsang | |||||
Omnium M | DEN | Lasse Norman Hansen | |||
Holdforfølgelse M | DEN | Michael Mørkøv | |||
Rasmus Quaade | |||||
Mathias Møller Nielsen | |||||
Lasse Norman Hansen | |||||
Casper von Folsach | |||||
BMX M | DEN | Morten Therkildsen | |||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | DEN | Nathalie Zu Sayn-Wittgenstein | |||
Anne van Olst | |||||
Anna Kasprzak | |||||
Lisbeth Seierskilde | |||||
Dressur hold | DEN | Nathalie Zu Sayn-Wittgenstein | |||
Anne van Olst | |||||
Anna Kasprzak | |||||
Gymnastik | |||||
Trampolin individuelt M | DEN | Peter Jensen | |||
Håndbold | |||||
Håndbold M | DEN | Hans Lindberg | |||
Lasse Boesen | |||||
Niklas Landin | |||||
Kasper Søndergaard | |||||
Marcus Cleverly | |||||
Anders Eggert | |||||
Thomas Mogensen | |||||
Lasse Svan Hansen | |||||
Bo Spellerberg | |||||
Kasper Nielsen | |||||
Mikkel Hansen | |||||
Nikolaj Markussen | |||||
Rene Toft Hansen | |||||
Rasmus Lauge | |||||
Michael Knudsen | |||||
Håndbold K | DEN | Ann Grete Nørgaard | |||
Karin Mortensen | |||||
Trine Troelsen | |||||
Rikke Skov | |||||
Line Jørgensen | |||||
Pernille Larsen | |||||
Christina Krogshede | |||||
Christina Pedersen | |||||
Marianne Bonde Pedersen | |||||
Camilla Dalby | |||||
Louise Burgaard | |||||
Susan Thorsgaard | |||||
Berit Kristensen | |||||
Mette Melgaard | |||||
Roning | |||||
Singlesculler K | DEN | Fie Udby Erichsen | |||
Singlesculler M | DEN | Henrik Stephansen | |||
Letvægt dobbeltsculler K | DEN | Juliane Elander Rasmussen | |||
Anne Lolk Thomsen | |||||
Letvægt dobbeltsculler M | DEN | Rasmus Quist | |||
Mads Rasmussen | |||||
Letvægtsfirer M | DEN | Eskild Ebbesen | |||
Jacob Barsøe | |||||
Morten Jørgensen | |||||
Kasper Winther Jørgensen | |||||
Sejlsport | |||||
Elliott 6 m K | DEN | Lotte Meldgaard Pedersen | |||
Susanne Boidin | |||||
Tina Gramkov | |||||
Star M | DEN | Michael Hestbæk | |||
Claus Olesen | |||||
49er M | DEN | Peter Lang | |||
Allan Nørregaard | |||||
470 K | DEN | Henriette Koch | |||
Lene Sommer | |||||
Finnjolle M | DEN | Jonas Høgh-Christensen | |||
Laser K | DEN | Anne-Marie Rindom | |||
Laser M | DEN | Torbjørn Schierup | |||
Windsurfer M | DEN | Sebastian Fleischer | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner K | DEN | Stine Nielsen | |||
Riffel liggende M | DEN | Torben Grimmel | |||
Luftriffel K | DEN | Stine Andersen | |||
Stine Nielsen | |||||
Skeet M | DEN | Jesper Hansen | |||
Anders Golding | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | DEN | Jeanette Ottesen Gray | |||
Pernille Blume | |||||
100 m fri stil K | DEN | Pernille Blume | |||
Jeanette Ottesen Gray | |||||
200 m fri stil K | DEN | Pernille Blume | |||
400 m fri stil K | DEN | Lotte Friis | |||
400 m fri stil M | DEN | Pal Joensen | |||
Mads Glæsner | |||||
800 m fri stil K | DEN | Lotte Friis | |||
1500 m fri stil M | DEN | Pal Joensen | |||
100 m rygcrawl K | DEN | Mie Ø. Nielsen | |||
100 m rygcrawl M | DEN | Mathias Gydesen | |||
200 m rygcrawl K | DEN | Mie Ø. Nielsen | |||
100 m brystsvømning K | DEN | Rikke Møller Pedersen | |||
200 m brystsvømning K | DEN | Rikke Møller Pedersen | |||
100 m butterfly K | DEN | Jeanette Ottesen Gray | |||
4x100 m fri stil K | DEN | Jeanette Ottesen Gray | |||
Mie Ø. Nielsen | |||||
Lotte Friis | |||||
Pernille Blume | |||||
4x200 m fri stil M | DEN | Pal Joensen | |||
Anders Lie | |||||
Mads Glæsner | |||||
Daniel Skaaning | |||||
4x100 m medley K | DEN | Mie Ø. Nielsen | |||
Jeanette Ottesen Gray | |||||
Pernille Blume | |||||
Rikke Møller Pedersen | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | DEN | Allan Bentsen | |||
Michael Maze | |||||
Individuelt K | DEN | Mie Skov | |||
Tennis | |||||
Caroline Wozniacki | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | DEN | Line Jensen | |||
Helle Frederiksen | |||||
Brydning | |||||
Græsk romersk bantamvægt M | DEN | Haakan Nyblom | |||
Græsk romersk weltervægt M | DEN | Mark O. Madsen | |||
* Listen ovenfor over Danske deltagere ved OL i 2012 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Danske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i London 2012 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||