Danske deltagere ved OL i London 1948 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
800 m M | DEN | Herluf Christensen | |||
Niels Holst-Sørensen | |||||
1500 m M | DEN | Erik Jørgensen | |||
Ingvard Nielsen | |||||
5000 m M | DEN | Aage Poulsen | |||
Maraton M | DEN | Henning Larsen | |||
3000 m forhindringsløb M | DEN | Alf Olesen | |||
Trespring M | DEN | Preben Larsen | |||
Hammerkast M | DEN | Poul Cederquist | |||
Svend Aage Frederiksen | |||||
100 m K | DEN | Birthe Nielsen | |||
Bente Bergendorff | |||||
Grethe Løvsøe Nielsen | |||||
4x100 m K | DEN | Hildegard Nissen | |||
Bente Bergendorff | |||||
Birthe Nielsen | |||||
Grethe Løvsøe Nielsen | |||||
Højdespring K | DEN | Annemarie Iversen | |||
Spydkast K | DEN | Lily Carlstedt | |||
Boksning | |||||
Bantamvægt M | DEN | Erik Thastum | |||
Fjervægt M | DEN | Svend Aage Sørensen | |||
Letvægt M | DEN | Svend Wad | |||
Weltervægt M | DEN | Christian Christensen | |||
Mellemvægt M | DEN | Martin Hansen | |||
Letsværvægt M | DEN | Erik Jensen | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | DEN | Karen Hoff | |||
K1 1000 m M | DEN | Johan Frederik Kobberup | |||
K2 1000 m M | DEN | Ejvind Hansen | |||
Bernhard Jensen | |||||
K1 10000 m M | DEN | Knud Ditlevsen | |||
K2 10000 m M | DEN | Finn Rasmussen | |||
Alfred Christensen | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | DEN | Rudolf Rasmussen | |||
Knud Andersen | |||||
Børge Saxil Nielsen | |||||
Kristian Pedersen | |||||
Landevejsløb hold M | DEN | Børge Saxil Nielsen | |||
Knud Erik Andersen | |||||
Kristian Pedersen | |||||
Holdforfølgelse M | DEN | Benny Schnoor | |||
Børge Gissel | |||||
Børge Mortensen | |||||
Max Jørgensen | |||||
1000 m på tid M | DEN | Axel Schandorff | |||
Sprint M | DEN | Axel Schandorff | |||
Tandem M | DEN | Evan Klamer | |||
Hans E. Andresen | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | DEN | Thomas Christiansen | |||
3 m spring K | DEN | Birte Christoffersen | |||
Tårnspring M | DEN | Thomas Christiansen | |||
Tårnspring K | DEN | Birte Christoffersen | |||
Inge Beeken-Gregersen | |||||
Ridning | |||||
Military individuelt | DEN | Erik Carlsen | |||
Niels Mikkelsen | |||||
Kai Aage Krarup | |||||
Military hold | DEN | Erik Carlsen | |||
Kai Aage Krarup | |||||
Niels Mikkelsen | |||||
Ridebanespringning individuelt | DEN | Otto Mønsted Achton | |||
Torben Tryde | |||||
Jeppe Johannes Ladegaard Mikkelsen | |||||
Ridebanespringning hold | DEN | Torben Tryde | |||
Otto Mønsted Achton | |||||
Jeppe Johannes Ladegaard Mikkelsen | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | DEN | Karen Lachmann | |||
Kate Mahaut | |||||
Grete Olsen | |||||
Fleuret individuelt M | DEN | Ivan Ruben | |||
Kårde hold M | DEN | Kenneth Flindt | |||
Rene Dybkær | |||||
Erik Andersen | |||||
Jacob Lyng | |||||
Ib B. Nielsen | |||||
Mogens Lüchow | |||||
Fodbold | |||||
Fodbold M | DEN | Axel Pilmark | |||
Johannes Pløger | |||||
Ejgil Nielsen | |||||
Holger Seebach | |||||
John Hansen | |||||
Knud Lundberg | |||||
Dion Ørnvold | |||||
Karl Aage Hansen | |||||
Knud Børge Overgaard | |||||
Jørgen Sørensen | |||||
Viggo Jensen | |||||
Carl Aage Præst | |||||
Ivan Jensen | |||||
Gymnastik | |||||
Hold M | DEN | Poul Jessen | |||
Vilhelm Møller | |||||
Børge Minerth | |||||
Volmer Thomsen | |||||
Elkana Grønne | |||||
Gunner Olesen | |||||
Arnold Thomsen | |||||
Freddy Jensen | |||||
Gulv M | DEN | Elkana Grønne | |||
Roning | |||||
Dobbeltsculler M | DEN | Ebbe Parsner | |||
Aage Larsen | |||||
Toer med styrmand M | DEN | Tage Henriksen | |||
Carl-Ebbe Andersen | |||||
Finn Pedersen | |||||
Firer uden styrmand M | DEN | Aksel Bonde Hansen | |||
Helge Schröder | |||||
Helge Halkjær | |||||
Ib Storm Larsen | |||||
Firer med styrmand M | DEN | Jørgen Ib Olsen | |||
Henry Larsen | |||||
Erik Larsen | |||||
Harry Knudsen | |||||
Børge Nielsen | |||||
Sejlsport | |||||
Swallow | DEN | Naalli Petersen | |||
Johan Rathje | |||||
Drage | DEN | William Berntsen | |||
Klaus Baess | |||||
Ole Berntsen | |||||
Finnjolle | DEN | Paul Elvstrøm | |||
6 m | DEN | Bruno Clausen | |||
Troels la Cour | |||||
Svend Iversen | |||||
Rene la Cour | |||||
Hans Sørensen | |||||
Skydning | |||||
Riffel liggende M | DEN | Gustaf Nielsen | |||
Erik Sætter-Lassen | |||||
Børge Christensen | |||||
Fri riffel M | DEN | Uffe Schultz Larsen | |||
Gustaf Nielsen | |||||
Silhuetpistol M | DEN | Gregers Münter | |||
Charles Villholth | |||||
Axel Lerche | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | DEN | Karen-Margrete Harup | |||
Greta Andersen | |||||
Fritze Nathansen | |||||
400 m fri stil K | DEN | Karen-Margrete Harup | |||
Greta Andersen | |||||
Fritze Nathansen | |||||
100 m rygcrawl K | DEN | Karen-Margrete Harup | |||
200 m brystsvømning K | DEN | Jytte Hansen | |||
4x100 m fri stil K | DEN | Karen-Margrete Harup | |||
Elvi Svendsen | |||||
Eva Riise | |||||
Greta Andersen | |||||
Fritze Nathansen | |||||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt M | DEN | Johan Runge | |||
Letvægt M | DEN | Jørgen Fryd Petersen | |||
Mellemvægt M | DEN | Jørgen Moritzen | |||
Sværvægt M | DEN | Niels Petersen | |||
Brydning | |||||
Græsk romersk fluevægt M | DEN | Svend Aage Thomsen | |||
Græsk romersk bantamvægt M | DEN | Kolle Lejserowitz | |||
Græsk romersk letvægt M | DEN | Abraham Kurland | |||
Græsk romersk weltervægt M | DEN | Henrik Hansen | |||
Græsk romersk letsværvægt M | DEN | Erling Stuer Lauridsen | |||
* Listen ovenfor over Danske deltagere ved OL i 1948 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Danske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i London 1948 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||