Danske deltagere ved OL i Antwerpen 1920 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | DEN | Fritiof Normann Andersen | |||
August Sørensen | |||||
Marinus Sørensen | |||||
200 m M | DEN | August Sørensen | |||
5000 m M | DEN | Artur Nielsen | |||
Jon Jonsson | |||||
10000 m M | DEN | Julius Ebert | |||
Albert Andersen | |||||
Maraton M | DEN | Axel Jensen | |||
Rudolf Hansen | |||||
Sofus Rose | |||||
110 m hæk M | DEN | Henri Thorsen | |||
Terrænløb individuelt M | DEN | Jon Jonsson | |||
Artur Nielsen | |||||
Albert Andersen | |||||
Julius Ebert | |||||
Henrik Sørensen | |||||
Terrænløb hold M | DEN | Albert Andersen | |||
Jon Jonsson | |||||
Julius Ebert | |||||
Artur Nielsen | |||||
Henrik Sørensen | |||||
4x100 m M | DEN | Fritiof Normann Andersen | |||
Henri Thorsen | |||||
Marius Sørensen | |||||
August Sørensen | |||||
3 km kapgang M | DEN | Karl Gunnar Rasmussen | |||
Niels Pedersen | |||||
10 km kapgang M | DEN | Karl Gunnar Rasmussen | |||
Niels Pedersen | |||||
Stangspring M | DEN | Laurits Jørgensen | |||
Henry Petersen | |||||
Kuglestød M | DEN | Frederik Oluf Petersen | |||
Diskoskast M | DEN | Valther Jensen | |||
Spydkast M | DEN | Frederik Oluf Petersen | |||
Boksning | |||||
Fluevægt M | DEN | Anders Petersen | |||
Einer Jensen | |||||
Fjervægt M | DEN | Hans Nielsen | |||
Nicolaj Clausen | |||||
Letvægt M | DEN | Gotfred Johansen | |||
Johan Holger Jensen | |||||
Weltervægt M | DEN | August Suhr | |||
Ivan Schannong | |||||
Mellemvægt M | DEN | Martin Olsen | |||
Georg Kruse | |||||
Letsværvægt M | DEN | Emil Andreasen | |||
Sværvægt M | DEN | Søren Petersen | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | DEN | Arnold Lundgren | |||
Johan Christian Johansen | |||||
Frederik Ahrensborg Claussen | |||||
Kristian Frisch | |||||
Landevejsløb hold M | DEN | Kristian Frisch | |||
Arnold Lundgren | |||||
Frederik Ahrensborg Claussen | |||||
Johan Christian Johansen | |||||
Sprint M | DEN | Henry Brask Andersen | |||
Tandem M | DEN | Axel Hornemann Hansen | |||
Henry Brask Andersen | |||||
Udspring | |||||
Tårnspring M | DEN | Paul Køhler | |||
Svend Palle Sørensen | |||||
Tårnspring K | DEN | Stefanie Fryland Clausen | |||
Louise Petersen | |||||
Lige spring M | DEN | Carl Herold Jansson | |||
Svend Palle Sørensen | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt M | DEN | Georg Hegner | |||
Ejnar Levison | |||||
Verner Bonde | |||||
Ivan Osiier | |||||
Aage Berntsen | |||||
Kay Schrøder | |||||
Fleuret hold M | DEN | Ejnar Levison | |||
Poul Rasmussen | |||||
Ivan Osiier | |||||
Georg Hegner | |||||
Kay Schrøder | |||||
Kårde hold M | DEN | Georg Hegner | |||
Otto Bærentzen | |||||
Poul Rasmussen | |||||
Ejnar Levison | |||||
Ivan Osiier | |||||
Aage Berntsen | |||||
Sabel individuelt M | DEN | Aage Berntsen | |||
Sabel hold M | DEN | Aage Berntsen | |||
Ivan Osiier | |||||
Poul Rasmussen | |||||
Verner Bonde | |||||
Ejnar Levison | |||||
Gymnastik | |||||
Svensk system hold M | DEN | Kristian Hansen | |||
Dynes Sneptrup Pedersen | |||||
Rasmus Rasmussen | |||||
Hans Pedersen | |||||
Kristjan Larsen | |||||
Georg Vest | |||||
Peder Dorf Pedersen | |||||
Alfred Jørgensen | |||||
Jens Lambæk | |||||
Søren Sørensen | |||||
Frederik Hansen | |||||
Niels Kristian Nielsen | |||||
Knud Kirkeløkke | |||||
Hans Laurids Sørensen | |||||
Frede Hansen | |||||
Niels Erik Nielsen | |||||
Johannes Pedersen | |||||
Aage Jørgensen | |||||
Kristian Madsen | |||||
Aage Walther | |||||
Hans Hovgaard Jakobsen | |||||
Arne Jørgensen | |||||
Hans Christian Sørensen | |||||
Johannes Birk | |||||
Frit system hold M | DEN | Robert Johnsen | |||
Carl Andersen | |||||
Stig Rønne | |||||
Viggo Dibbern | |||||
Harry Sørensen | |||||
Aage Frandsen | |||||
Christian Thomas | |||||
Christian Juhl | |||||
Knud Vermehren | |||||
Vilhelm Lange | |||||
Svend Meulengracht-Madsen | |||||
Hugo Helsten | |||||
Peder Marcussen | |||||
Steen Lerche Olsen | |||||
Peder Møller | |||||
Christian Pedersen | |||||
Niels Turin-Nielsen | |||||
Carl Herold Jansson | |||||
Harry Holm | |||||
Georg Albertsen | |||||
Hockey | |||||
Hockey M | DEN | Thorvald Eigenbrod | |||
Svend Blach | |||||
Hans Adolf Bjerrum | |||||
Frans Faber | |||||
Hans Jørgen Hansen | |||||
Hans Christian Herlak | |||||
Henning Holst | |||||
Andreas Rasmussen | |||||
Poul Metz | |||||
Ejvind Blach | |||||
Erik Husted | |||||
Steen Due | |||||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | DEN | Marius Christensen | |||
Johan Skjoldager | |||||
Harry Bjørnholm | |||||
Ejner Augsburg | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | DEN | Theodor Eyrich | |||
Skydning | |||||
Fri riffel M | DEN | Niels Larsen | |||
Fri riffel hold M | DEN | Niels Larsen | |||
Niels Laursen | |||||
Lars Jørgen Madsen | |||||
Peter Petersen | |||||
Anton Andersen | |||||
Militærriffel liggende 300 m hold M | DEN | Carl Emil Pedersen | |||
Niels Larsen | |||||
Otto Plantener | |||||
Lars Jørgen Madsen | |||||
Anton Andersen | |||||
Militærriffel stående 300 m M | DEN | Erik Sætter-Lassen | |||
Lars Jørgen Madsen | |||||
Anders Peter Nielsen | |||||
Anders Petersen | |||||
Militærriffel stående 300 m hold M | DEN | Niels Larsen | |||
Anders Petersen | |||||
Lars Jørgen Madsen | |||||
Erik Sætter-Lassen | |||||
Anders Peter Nielsen | |||||
Militærriffel liggende 600 m M | DEN | Poul Gerlow | |||
Lille kaliber M | DEN | Erik Sætter-Lassen | |||
Lars Jørgen Madsen | |||||
Lille kaiber hold M | DEN | Anders Peter Nielsen | |||
Erik Sætter-Lassen | |||||
Christian Møller | |||||
Lars Jørgen Madsen | |||||
Otto Wegener | |||||
Fri pistol M | DEN | Jens Christian Andersen | |||
Carl Emil Pedersen | |||||
Lauritz Larsen | |||||
Otto Plantener | |||||
Niels Larsen | |||||
Lars Jørgen Madsen | |||||
Fri pistol hold M | DEN | Lars Jørgen Madsen | |||
Otto Plantener | |||||
Jens Christian Andersen | |||||
Niels Larsen | |||||
Carl Emil Pedersen | |||||
Tennis | |||||
Single K | DEN | Elsebeth Brehm | |||
Amory Hansen | |||||
Double K | DEN | Amory Hansen | |||
Elsebeth Brehm | |||||
Mixdouble | DEN | Amory Folmer-Hansen | |||
Erik Tegner | |||||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt M | DEN | Niels Florin | |||
Letvægt M | DEN | Thorvald Hansen | |||
Mellemvægt M | DEN | Christian Jensen | |||
Letsværvægt M | DEN | Søren Sophus Petersen | |||
Sværvægt M | DEN | Ejnar Jensen | |||
Brydning | |||||
Græsk romersk fjervægt M | DEN | Aage Torgensen | |||
Svend Edvin Jensen | |||||
Græsk romersk letvægt M | DEN | Fritz Christiansen | |||
Charles Frisenfeldt | |||||
Græsk romersk mellemvægt M | DEN | Emil Christensen | |||
Svend Nielsen | |||||
Græsk romersk letsværvægt M | DEN | Axel Tetens | |||
Johannes Eriksen | |||||
Græsk romersk sværvægt M | DEN | Emil Larsen | |||
Poul Henrik Hansen | |||||
* Listen ovenfor over Danske deltagere ved OL i 1920 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Danske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Antwerpen 1920 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||