Tjekkoslovakiske deltagere ved OL i Moskva 1980 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | TCH | Frantisek Hadas | |||
Individuelt K | TCH | Zdenka Padevetova | |||
Jitka Dolejsi | |||||
Atletik | |||||
200 m M | TCH | Frantisek Brecka | |||
400 m M | TCH | Karel Kolar | |||
1500 m M | TCH | Josef Plachy | |||
5000 m M | TCH | Jiri Sykora | |||
10000 m M | TCH | Jiri Sykora | |||
Maraton M | TCH | Vlastimil Zwiefelhofer | |||
Josef Jansky | |||||
110 m hæk M | TCH | Julius Ivan | |||
3000 m forhindringsløb M | TCH | Dušan Moravcik | |||
Dusan Moravcik | |||||
4x400 m M | TCH | Dusan Malovec | |||
Frantisek Brecka | |||||
Josef Lomicky | |||||
Karel Kolar | |||||
20 km kapgang M | TCH | Juraj Bencik | |||
Pavol Blazek | |||||
Jozef Pribilinec | |||||
50 km kapgang M | TCH | Jaromír Vanous | |||
Juraj Bencik | |||||
Pavol Blazek | |||||
Længdespring M | TCH | Jan Leitner | |||
Kuglestød M | TCH | Jaromir Vlk | |||
Diskoskast M | TCH | Imrich Bugar | |||
Hammerkast M | TCH | Jiri Chamrad | |||
400 m K | TCH | Jarmila Kratochvilová | |||
Længdespring K | TCH | Jarmila Nygrynova | |||
Kuglestød K | TCH | Zdenka Bartonova Silhava | |||
Diskoskast K | TCH | Zdenka Bartonova Silhava | |||
Femkamp K | TCH | Marcela Koblasova | |||
Boksning | |||||
Fjervægt M | TCH | Miroslav Sandor | |||
Weltervægt M | TCH | Miroslav Pavlov | |||
Letmellemvægt M | TCH | Jan Franek | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | TCH | Jana Polakovicova | |||
K1 500 m M | TCH | Felix Masar | |||
K2 500 m K | TCH | Helena Vasakova | |||
Jana Polakovicova | |||||
K2 500 m M | TCH | Jiri Svoboda | |||
Vladimir Dolejs | |||||
K1 1000 m M | TCH | Felix Masar | |||
K2 1000 m M | TCH | Vladimir Dolejs | |||
Jiri Svoboda | |||||
C1 500 m M | TCH | Radomir Blazik | |||
C2 500 m M | TCH | Petr Kubicek | |||
Jiri Vrdlovec | |||||
C1 1000 m M | TCH | Libor Dvorak | |||
C2 1000 m M | TCH | Petr Kubicek | |||
Jiri Vrdlovec | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | TCH | Jiri Skoda | |||
Vlastibor Konecky | |||||
Landevejsløb hold M | TCH | Alipi Kostadinov | |||
Vlastibor Konecky | |||||
Jiri Skoda | |||||
Michal Klasa | |||||
Individuel forfølgelse M | TCH | Martin Penc | |||
Holdforfølgelse M | TCH | Igor Slama | |||
Teodor Cerny | |||||
Jiri Pokorny | |||||
Martin Penc | |||||
1000 m på tid M | TCH | Petr Kocek | |||
Sprint M | TCH | Anton Tkac | |||
Udspring | |||||
3 m spring K | TCH | Heidemarie Grecka | |||
Tårnspring K | TCH | Dana Chmelarova | |||
Fodbold | |||||
Fodbold M | TCH | Oldrich Rott | |||
Rostislav Vaclavicek | |||||
Lubos Pokluda | |||||
Jan Berger | |||||
Josef Mazura | |||||
Stanislav Seman | |||||
Frantisek Stambacher | |||||
Zdenek Rygel | |||||
Werner Licka | |||||
Jindrich Svoboda | |||||
Ladislav Vizek | |||||
Jaroslav Netolicka | |||||
Petr Nemec | |||||
Libon Radimec | |||||
Ludek Macela | |||||
Frantisek Kunzo | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | TCH | Jana Labakova | |||
Radka Zemanova | |||||
Eva Mareckova | |||||
Individuelt M | TCH | Jiri Tabak | |||
Hold K | TCH | Jana Labakova | |||
Radka Zemanova | |||||
Anita Sauerova | |||||
Eva Mareckova | |||||
Dana Brydlova | |||||
Katarina Sarisska | |||||
Hold M | TCH | Miroslav Kucerik | |||
Jan Zoulik | |||||
Josef Konecny | |||||
Jiri Tabak | |||||
Jan Migdau | |||||
Rudolf Babiak | |||||
Gulv K | TCH | Jana Labakova | |||
Bom K | TCH | Radka Zemanova | |||
Gulv M | TCH | Jiri Tabak | |||
Spring på hest M | TCH | Jiri Tabak | |||
Ringe M | TCH | Jiri Tabak | |||
Hockey | |||||
Hockey K | TCH | Jirina Kadlecova | |||
Lenka Vymazalova | |||||
Berta Hruba | |||||
Marta Urbanova | |||||
Ida Hubackova | |||||
Kveta Petrickova | |||||
Jirina Hajkova | |||||
Jana Lahodova | |||||
Iveta Srankova | |||||
Jarmila Kralickova | |||||
Jirina Cermakova | |||||
Jirina Krizova | |||||
Alena Kyselicova | |||||
Milada Blazkova | |||||
Marie Sykorova | |||||
Viera Podhanyiova | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt M | TCH | Pavel Petrikov Sr. | |||
Sværvægt M | TCH | Vladimir Kocman | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | TCH | Milan Kadlec | |||
Hold M | TCH | Milan Kadlec | |||
Jan Bartu | |||||
Bohumil Starnovsky | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | TCH | Vladek Lacina | |||
Dobbeltsculler M | TCH | Zdenek Pecka | |||
Vaclav Vochoska | |||||
Toer uden styrmand M | TCH | Miroslav Sr. Vrastil | |||
Miroslav Knapek | |||||
Firer uden styrmand M | TCH | Lubomir Zapletal | |||
Vojtech Caska | |||||
Josef Nesticky | |||||
Jiri Prudil | |||||
Sejlsport | |||||
Finnjolle M | TCH | Josef Senkyr | |||
Flying Dutchman | TCH | Ivan Brandejs | |||
Vaclav Brandejs | |||||
Skydning | |||||
Bevægeligt mål | TCH | Jiri Bachron | |||
Bohumir Pokorny | |||||
Trap | TCH | Josef Hojny | |||
Skeet | TCH | Pavel Pulda | |||
Svømning | |||||
200 m fri stil M | TCH | Radek Havel | |||
Petr Adamec | |||||
400 m fri stil M | TCH | Radek Havel | |||
Petr Adamec | |||||
Daniel Machek | |||||
1500 m fri stil M | TCH | Daniel Machek | |||
100 m rygcrawl M | TCH | Miloslav Rolko | |||
200 m rygcrawl M | TCH | Miloslav Rolko | |||
100 m brystsvømning K | TCH | Irena Fleissnerova | |||
200 m brystsvømning K | TCH | Irena Fleissnerova | |||
100 m butterfly M | TCH | Miloslav Rolko | |||
400 m medley M | TCH | Daniel Machek | |||
Miloslav Rolko | |||||
4x200 m fri stil M | TCH | Radek Havel | |||
Daniel Machek | |||||
Petr Adamec | |||||
Miloslav Rolko | |||||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt M | TCH | Frantisek Nedved | |||
Letvægt M | TCH | Dusan Drska | |||
Letsværvægt M | TCH | Dusan Poliacik | |||
Mellemsværvægt M | TCH | Lubomir Srsen | |||
Dalibor Rehak | |||||
Sværvægt 100 kg M | TCH | Anton Baraniak | |||
Ota Zaremba | |||||
Sværvægt M | TCH | Pavel Khek | |||
Supersværvægt M | TCH | Rudolf Strejcek | |||
Bohuslav Braum | |||||
Brydning | |||||
Fri stil weltervægt M | TCH | Dan Karabin | |||
Fri stil sværvægt M | TCH | Julius Strnisko | |||
Græsk romersk fluevægt M | TCH | Antonin Jelinek | |||
Græsk romersk bantamvægt M | TCH | Josef Krysta | |||
Græsk romersk fjervægt M | TCH | Michal Vejsada | |||
Græsk romersk weltervægt M | TCH | Vitezslav Macha | |||
Græsk romersk mellemvægt M | TCH | Miroslav Janota | |||
Græsk romersk sværvægt M | TCH | Oldrich Dvorak | |||
* Listen ovenfor over Tjekkoslovakiske deltagere ved OL i 1980 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Tjekkoslovakiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Moskva 1980 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||