Tjekkoslovakiske deltagere ved OL i München 1972 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | TCH | Jaroslav Matousek | |||
Ludvik Bohman | |||||
Juraj Demec | |||||
200 m M | TCH | Jaroslav Matousek | |||
Jiri Kynos | |||||
Ladislav Kriz | |||||
800 m M | TCH | Josef Plachy | |||
1500 m M | TCH | Josef Horcic | |||
5000 m M | TCH | Dusan Moravcik | |||
Josef Jansky | |||||
10000 m M | TCH | Josef Jansky | |||
Maraton M | TCH | Josef Jansky | |||
110 m hæk M | TCH | Lubomir Nadenicek | |||
Petr Cech | |||||
400 m hæk M | TCH | Ivan Danis | |||
3000 m forhindringsløb M | TCH | Dusan Moravcik | |||
Jozef Horoic | |||||
4x100 m M | TCH | Jaroslav Matousek | |||
Jiri Kynos | |||||
Ludvik Bohman | |||||
Juraj Demec | |||||
Højdespring M | TCH | Jaroslav Alexa | |||
Roman Moravec | |||||
Længdespring M | TCH | Jaroslav Broz | |||
Trespring M | TCH | Vaclav Fiser | |||
Kuglestød M | TCH | Jaromir Vlk | |||
Jaroslav Brabec | |||||
Diskoskast M | TCH | Ludvik Danek | |||
100 m K | TCH | Eva Gleskova | |||
1500 m K | TCH | Jaroslava Jehlickova | |||
Højdespring K | TCH | Miloslava Hübnerova | |||
Milada Karbanova | |||||
Alena Proskova | |||||
Længdespring K | TCH | Jarmila Nygrynova | |||
Eva Suranova | |||||
Kuglestød K | TCH | Helena Fibingerova | |||
Boksning | |||||
Letvægt M | TCH | Karel Kaspar | |||
Letsværvægt M | TCH | Jaroslav Kral | |||
Kano & kajak | |||||
K2 500 m K | TCH | Anastaszie Fridrichova | |||
Oldriska Kaplanova | |||||
K1 1000 m M | TCH | Ladislav Souchek | |||
K4 1000 m M | TCH | Ladislav Soucek | |||
Lubomir Kadnar | |||||
Zdenek Bohutinsky | |||||
Pavel Kvasil | |||||
C1 1000 m M | TCH | Jiri Ctvrtecka | |||
C2 1000 m M | TCH | Petr Mokry | |||
Karel Scheder | |||||
K1 slalom K | TCH | Bohumila Kapplova | |||
Ruzena Novotna | |||||
Ludmila Polesna | |||||
K1 slalom M | TCH | Vlastimil Ourednik | |||
Marian Havlicek | |||||
C1 slalom M | TCH | Zbynek Pulec | |||
Petr Sodomka | |||||
Karel Tresnak | |||||
C2 slalom M | TCH | Frantisek Kadanka | |||
Gabriel Janousek | |||||
Antonin Brabec | |||||
Zdenek Mestan | |||||
Milan Horyna | |||||
Ladislav Mestan | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | TCH | Petr Matousek | |||
Jiri Prchal | |||||
Alois Holik | |||||
Jiri Hava | |||||
Landevejsløb hold M | TCH | Jiri Mainus | |||
Miloslav Hrazdira | |||||
Vlastimil Moravec | |||||
Petr Matousek | |||||
Individuel forfølgelse M | TCH | Milan Purzla | |||
1000 m på tid M | TCH | Anton Tkac | |||
Udspring | |||||
3 m spring K | TCH | Milena Duchkova | |||
Tårnspring K | TCH | Milena Duchkova | |||
Gymnastik | |||||
Hold K | TCH | Mariana Nemethova-Krajcirova | |||
Hana Liskova | |||||
Marcela Vachova | |||||
Zdena Dornakova | |||||
Zdena Bujnackova | |||||
Sona Brezdova | |||||
Hold M | TCH | Miloslav Netusil | |||
Bohumil Mudrik | |||||
Pavel Stanovsky | |||||
Jifi Fejtek | |||||
Vladislav Nehasil | |||||
Ladislav Morava | |||||
Håndbold | |||||
Håndbold M | TCH | Frantisek Bruna | |||
Ladislav Benes | |||||
Vladimir Haber | |||||
Vladimir Jary | |||||
Andrej Lubosik | |||||
Jaroslav Skarvan | |||||
Jaroslav Konecny | |||||
Arnost Limcik | |||||
Jiri Kavan | |||||
Ivan Satrapa | |||||
Vincent Lafko | |||||
Jindrich Krepindl | |||||
Pavel Mikes | |||||
Petr Pospisil | |||||
Zdenek Skara | |||||
Frantisek Kralik | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | TCH | Jaroslav Hellebrand | |||
Dobbeltsculler M | TCH | Josef Straka Jr. | |||
Vladek Lacina | |||||
Toer uden styrmand M | TCH | Petr Lakomy | |||
Lubomir Zapletal | |||||
Toer med styrmand M | TCH | Oldrich Svojanovsky | |||
Vladimir Petricek | |||||
Pavel Svojanovsky | |||||
Firer med styrmand M | TCH | Karel Neffe Sr. | |||
Frantisek Provaznik | |||||
Otakar Marecek | |||||
Vladimir Janos | |||||
Vladimir Petricek | |||||
Sejlsport | |||||
Finnjolle M | TCH | Miroslav Vejvoda | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner | TCH | Petr Kovarik | |||
Karel Bulan | |||||
Riffel liggende | TCH | Rudolf Pojer | |||
Jiri Vogler | |||||
Fri riffel | TCH | Karel Bulan | |||
Fri pistol | TCH | Milos Stefan | |||
Hynek Hromada | |||||
Silhuetpistol | TCH | Ladislav Falta | |||
Vladimir Hurt | |||||
Svømning | |||||
100 m brystsvømning K | TCH | Zuzana Markova | |||
Jaroslava Slavickova | |||||
200 m brystsvømning K | TCH | Zuzana Markova | |||
100 m butterfly K | TCH | Vera Faitlova | |||
200 m butterfly K | TCH | Vera Faitlova | |||
200 m medley K | TCH | Jaroslava Slavickova | |||
400 m medley K | TCH | Jaroslava Slavickova | |||
Vægtløftning | |||||
Mellemvægt M | TCH | Ondrej Henkel | |||
Sværvægt M | TCH | Rudolf Strejcek | |||
Supersværvægt M | TCH | Petr Pavlasek | |||
Brydning | |||||
Fri stil supersværvægt M | TCH | Oldrich Vlasak | |||
Græsk romersk fluevægt M | TCH | Miroslav Zeman | |||
Græsk romersk weltervægt M | TCH | Vitezslav Macha | |||
Græsk romersk mellemvægt M | TCH | Miroslav Janota | |||
Græsk romersk supersværvægt M | TCH | Petr Kment | |||
* Listen ovenfor over Tjekkoslovakiske deltagere ved OL i 1972 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Tjekkoslovakiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i München 1972 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||