Tjekkoslovakiske deltagere ved OL i Tokyo 1964 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
400 m M | TCH | Josef Trousil | |||
1500 m M | TCH | Josef Odlozil | |||
5000 m M | TCH | Josef Tomas | |||
10000 m M | TCH | Josef Tomas | |||
Maraton M | TCH | Pavel Kantorek | |||
Vaclav Chudomel | |||||
20 km kapgang M | TCH | Alexander Bilek | |||
50 km kapgang M | TCH | Alexander Bilek | |||
Stangspring M | TCH | Rudolf Tomasek | |||
Diskoskast M | TCH | Ludvik Danek | |||
Jiri Zemba | |||||
Hammerkast M | TCH | Josef Matousek | |||
100 m K | TCH | Eva Lehocka | |||
200 m K | TCH | Eva Lehocka | |||
Diskoskast K | TCH | Jirina Nemcova | |||
Boksning | |||||
Bantamvægt M | TCH | Jaroslav Slajs | |||
Letweltervægt M | TCH | Vladimir Kucera | |||
Letsværvægt M | TCH | Frantisek Polacek | |||
Sværvægt M | TCH | Josef Nemec | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | TCH | Zdenka Hradilova | |||
C1 1000 m M | TCH | Jan Jiran | |||
C2 1000 m M | TCH | Rudolf Penkava | |||
Miloslav Houzim | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | TCH | Daniel Garc | |||
Jiri Daler | |||||
Jan Smolik | |||||
Frantisek Rezac | |||||
Individuel forfølgelse M | TCH | Jiri Daler | |||
Holdforfølgelse M | TCH | Jiri Pecka | |||
Frantisek Rezak | |||||
Jiri Daler | |||||
Antonin Kriz | |||||
1000 m på tid M | TCH | Jiri Pecka | |||
Tandem M | TCH | Karel Stark | |||
Karel Paar | |||||
Fodbold | |||||
Fodbold M | TCH | Karel Nepomucky | |||
Karel Knesl | |||||
Jan Geleta | |||||
Ludevit Cvetler | |||||
Jan Brumovsky | |||||
Vladimir Weiss | |||||
Frantisek Valosek | |||||
Karel Lichtnegl | |||||
Vojtech Masny | |||||
Karel Zdenek Picman | |||||
Frantisek Schmucker | |||||
Anton Svajlen | |||||
Ivan Mraz | |||||
Anton Urban | |||||
Frantisek Knebort | |||||
Stefan Matlak | |||||
Josef Vojta | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | TCH | Jaroslava Sedlackova | |||
Vera Caslavska | |||||
Hana Ruzickova | |||||
Hold K | TCH | Jaroslava Sedlackova | |||
Vera Caslavska | |||||
Maria Krajcirova | |||||
Jana Posnerova | |||||
Hana Ruzickova | |||||
Adolfina Tkachikova | |||||
Hold M | TCH | Bohumil Mudrik | |||
Vaclav Kubicka | |||||
Premysl Krbec | |||||
Karel Klecka | |||||
Ladislav Pazdera | |||||
Pavel Gajdos | |||||
Gulv K | TCH | Vera Caslavska | |||
Spring på hest K | TCH | Vera Caslavska | |||
Bom K | TCH | Hana Ruzickova | |||
Vera Caslavska | |||||
Forskudt barre K | TCH | Vera Caslavska | |||
Roning | |||||
Singlesculler M | TCH | Vaclav Kozak | |||
Dobbeltsculler M | TCH | Pavel Hofmann | |||
Vladimir Andrs | |||||
Toer med styrmand M | TCH | Jiri Palko | |||
Vaclav Chalupa Sr. | |||||
Zdenek Mejstrik | |||||
Firer med styrmand M | TCH | Arnost Poisl | |||
Jan Stefan | |||||
Rena Libal | |||||
Jaroslav Starosta | |||||
Karel Karafiat | |||||
Otter M | TCH | Jan Mrvik | |||
Julius Tocek | |||||
Richard Novy | |||||
Miroslav Konicek | |||||
Josef Ventus | |||||
Petr Cermak | |||||
Jiri Lundak | |||||
Ludek Pojezny | |||||
Bohumil Janousek | |||||
Sejlsport | |||||
Finnjolle M | TCH | Miroslav Vejvoda | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | TCH | Vladimir Stiborik | |||
Riffel liggende M | TCH | Vladimir Stiborik | |||
Fri riffel M | TCH | Vladimir Stiborik | |||
Fri pistol M | TCH | Vladimír Kudrna | |||
Silhuetpistol M | TCH | Ladislav Falta | |||
Lubomir Nacovsky | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil M | TCH | Petr Lohnicky | |||
Jindrich Vagner | |||||
400 m fri stil M | TCH | Petr Lohnicky | |||
1500 m fri stil M | TCH | Petr Lohnicky | |||
200 m rygcrawl M | TCH | Ivan Ferak | |||
Volleyball | |||||
Volleyball M | TCH | Josef Musil | |||
Petr Kop | |||||
Josef Labuda | |||||
Boris Perusic | |||||
Pavel Schenk | |||||
Ladislav Toman | |||||
Josef Sorn | |||||
Zdenek Humhal | |||||
Bohumil Golian | |||||
Milan Cuda | |||||
Karel Paulus | |||||
Vaclav Smidl | |||||
Vægtløftning | |||||
Letvægt M | TCH | Zdenek Otahal | |||
Mellemvægt M | TCH | Hans Zdrazila | |||
Brydning | |||||
Fri stil sværvægt M | TCH | Bohumil Kubat | |||
Græsk romersk bantamvægt M | TCH | Jiri Svec | |||
Græsk romersk mellemvægt M | TCH | Jiri Kormanik | |||
Græsk romersk sværvægt M | TCH | Petr Kment | |||
* Listen ovenfor over Tjekkoslovakiske deltagere ved OL i 1964 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Tjekkoslovakiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Tokyo 1964 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||