Tjekkoslovakiske deltagere ved OL i Berlin 1936 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
400 m M | TCH | Karel Knenicky | |||
800 m M | TCH | Evzen Rosicky | |||
Stanislav Otahal | |||||
1500 m M | TCH | Bedrich Hosek | |||
10000 m M | TCH | Ludvik Bombik | |||
Maraton M | TCH | Miloslav Lunak | |||
Jan Takac | |||||
Josef Sulc | |||||
110 m hæk M | TCH | Ludvik Komanek | |||
400 m hæk M | TCH | Ernst Berndt | |||
3000 m forhindringsløb M | TCH | Josef Husek | |||
Vaclav Hosek | |||||
Bedrich Hosek | |||||
4x400 m M | TCH | Evzen Rosicky | |||
Bretislav Kratky | |||||
Karel Knenicky | |||||
Heinz Lorenz | |||||
50 km kapgang M | TCH | Jaroslav Stork | |||
Højdespring M | TCH | Zdenek Sobotka | |||
Baetislav Kratky | |||||
Stangspring M | TCH | Miroslav Klasek | |||
Jan Korejs | |||||
Længdespring M | TCH | Jiri Hoffmann | |||
Josef Volsolsobe | |||||
Rudolf Polame | |||||
Kuglestød M | TCH | Jaroslav Vitek | |||
Karel Hoplicek | |||||
Frantisek Douda | |||||
Diskoskast M | TCH | Miroslav Vitek | |||
Valer Barac | |||||
Hammerkast M | TCH | Jaroslav Elias | |||
Jaroslav Knotek | |||||
Spydkast M | TCH | Pavol Mala | |||
Josef Klein | |||||
Tikamp M | TCH | Josef Klein | |||
Diskoskast K | TCH | Margareta Schieferova | |||
Boksning | |||||
Fluevægt M | TCH | Rudolf Bezdek | |||
Bantamvægt M | TCH | Frantisek Dolezal | |||
Fjervægt M | TCH | Josef Jelen | |||
Letvægt M | TCH | Jan Chytry | |||
Weltervægt M | TCH | Stanislav Rajdl | |||
Mellemvægt M | TCH | Josef Hrubes | |||
Letsværvægt M | TCH | Frantisek Havelka | |||
Sværvægt M | TCH | Rudolf Kus | |||
Kano & kajak | |||||
K1 1000 m M | TCH | Emil Smatlak | |||
K2 1000 m M | TCH | Josef Dusil | |||
Frantisek Brzak-Felix | |||||
K1 10000 m M | TCH | Frantisek Brzak-Felix | |||
K2 10000 m M | TCH | Jaroslav Humpal | |||
Zdenek Cernicky | |||||
C1 1000 m M | TCH | Bohuslav Karlik | |||
C2 1000 m M | TCH | Vladimir Syrovatka | |||
Jan Brzak-Felix | |||||
C2 10000 m M | TCH | Zdenek Skrdlant | |||
Vaclav Motti | |||||
K1 10000 m foldekajak M | TCH | Frantisek Svoboda | |||
K2 10000 m foldekajak M | TCH | Otakar Kouba | |||
Ludvik Klima | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | TCH | Vilem Jakl | |||
Miloslav Loos | |||||
Josef Losek | |||||
Hans Leutelt | |||||
Landevejsløb hold M | TCH | Hans Leutelt | |||
Miloslav Loos | |||||
Josef Losek | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | TCH | Josef Nesvadba | |||
Frantisek Leikert | |||||
Tårnspring M | TCH | Vaclav Kacl | |||
Josef Nesvadba | |||||
Frantisek Leikert | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | TCH | Matej Pechman | |||
Otto Schöniger | |||||
Frantisek Jandl | |||||
Dressur hold | TCH | Otto Schöniger | |||
Matej Pechmann | |||||
Frantisek Jandl | |||||
Military individuelt | TCH | Otomar Bures | |||
Josef Dobes | |||||
Vaclav Prochazka | |||||
Military hold | TCH | Josef Dobes | |||
Vaclav Prochazka | |||||
Otomar Bures | |||||
Ridebanespringning hold | TCH | Miloslav Buzek | |||
Josef Seyfried | |||||
Julius Cocek | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | TCH | Carmen Raisova | |||
Marie Sediva | |||||
Fleuret individuelt M | TCH | Jiri Jesensky | |||
Hervarth Von Friedenfeldt | |||||
Bohuslav Kirchmann | |||||
Kårde individuelt M | TCH | Josef Kunt | |||
Frantisek Vohryzek | |||||
Robert Bergmann | |||||
Sabel individuelt M | TCH | Hervarth Von Fridenfeldt | |||
Josef Benedik | |||||
Bohuslav Kirchmann | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt M | TCH | Alois Hudec | |||
Emanuel Löffler | |||||
Jindrich Tintera | |||||
Jaroslav Kollinger | |||||
Vratislav Petracek | |||||
Jan Gajdos | |||||
Jan Sladek | |||||
Bohumil Povejsil | |||||
Hold K | TCH | Vlasta Dekanova | |||
Marie Vetrovska | |||||
Matylda Palfyova | |||||
Marie Bajerova | |||||
Zdenka Vermirovska | |||||
Anna Hrebinova | |||||
Bozena Dobesova | |||||
Vlasta Foltova | |||||
Hold M | TCH | Jan Gajdos | |||
Jindrich Tintera | |||||
Jaroslav Kollinger | |||||
Bohumil Povejsil | |||||
Alois Hudec | |||||
Jan Sladek | |||||
Vratislav Petracek | |||||
Emanuel Löffler | |||||
Gulv M | TCH | Bohumil Povejsil | |||
Alois Hudec | |||||
Emanuel Löffler | |||||
Jindrich Tintera | |||||
Jaroslav Kollinger | |||||
Vratislav Petracek | |||||
Jan Gajdos | |||||
Jan Sladek | |||||
Spring på hest M | TCH | Alois Hudec | |||
Bohumil Povejsil | |||||
Jindrich Tintera | |||||
Jaroslav Kollinger | |||||
Vratislav Petracek | |||||
Jan Gajdos | |||||
Jan Sladek | |||||
Emanuel Löffler | |||||
Ringe M | TCH | Jaroslav Kollinger | |||
Emanuel Löffler | |||||
Alois Hudec | |||||
Barre M | TCH | Alois Hudec | |||
Reck M | TCH | Alois Hudec | |||
Roning | |||||
Singlesculler M | TCH | Jiri Zavrel | |||
Sejlsport | |||||
Finnjolle | TCH | Vitezslav Pavlousek | |||
Miloslav Brepta | |||||
Skydning | |||||
Riffel liggende M | TCH | Frantisek Pokorny | |||
Frantisek Cermak | |||||
Jaroslav Mach | |||||
Fri pistol M | TCH | Jan Koller | |||
Vaclav Krecl | |||||
Silhuetpistol M | TCH | Josef Kopecky | |||
Jan Gasche | |||||
Frantisek Pokorny | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | TCH | Irma Schramkova | |||
400 m fri stil K | TCH | Irma Schramekova | |||
200 m brystsvømning K | TCH | Eliska Boubelova | |||
200 m brystsvømning M | TCH | Jan Felix Erbert | |||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt M | TCH | Frantisek Simunek | |||
Letvægt M | TCH | Antonin Balda | |||
Mellemvægt M | TCH | Josef Hantych | |||
Letsværvægt M | TCH | Josef Brumlik | |||
Sværvægt M | TCH | Vaclav Psenicka Sr. | |||
Vaclav Becvar | |||||
Brydning | |||||
Fri stil bantamvægt M | TCH | Antonin Nic | |||
Fri stil fjervægt M | TCH | Karel Kvacek | |||
Fri stil weltervægt M | TCH | Alois Samec | |||
Fri stil mellemvægt M | TCH | Jaroslav Sysel | |||
Fri stil sværvægt M | TCH | Josef Klapuch | |||
Græsk romersk bantamvægt M | TCH | Ferdinand Hyza | |||
Græsk romersk fjervægt M | TCH | Frantisek Janda | |||
Græsk romersk letvægt M | TCH | Jozef Herda | |||
Græsk romersk weltervægt M | TCH | Karel Zvonar | |||
Græsk romersk mellemvægt M | TCH | Josef Pribyl | |||
Græsk romersk letsværvægt M | TCH | Frantisek Mracek | |||
Græsk romersk sværvægt M | TCH | Josef Klapuch | |||
* Listen ovenfor over Tjekkoslovakiske deltagere ved OL i 1936 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Tjekkoslovakiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Berlin 1936 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||