Tjekkoslovakiske deltagere ved OL i Antwerpen 1920 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | TCH | Eduard Hasek | |||
Vojtech Plzak | |||||
200 m M | TCH | Vojtech Plzak | |||
400 m M | TCH | Karel Frankenstein | |||
Karel Pribyl | |||||
800 m M | TCH | Karel Pribyl | |||
Jaroslav Prochazka | |||||
Josef Teply | |||||
Karel Frankenstein | |||||
1500 m M | TCH | Vaclav Vohralik | |||
5000 m M | TCH | Karel Pacak | |||
10000 m M | TCH | Karel Pacak | |||
110 m hæk M | TCH | Frantisek Marek | |||
Adolf Reich | |||||
400 m hæk M | TCH | Frantisek Kiehlman | |||
Frantisek Marek | |||||
3 km kapgang M | TCH | Josef Slehofer | |||
10 km kapgang M | TCH | Josef Slehofer | |||
Højdespring M | TCH | Frantisek Stejskal | |||
Længdespring M | TCH | Frantisek Sretr | |||
Trespring M | TCH | Frantisek Sretr | |||
Frantisek Stejskal | |||||
Diskoskast M | TCH | Frantisek Hoplicek | |||
Spydkast M | TCH | Otakar Vydra | |||
Tikamp M | TCH | Eduard Hasek | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | TCH | Bohumil Rames | |||
Frantisek Kundert | |||||
Ladislav Janousek | |||||
Josef Prochazka | |||||
Landevejsløb hold M | TCH | Josef Prochazka | |||
Frantisek Kundert | |||||
Ladislav Janousek | |||||
Bohumil Rames | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt M | TCH | Vilem Tvrzsky | |||
Antonin Mikala | |||||
Josef Javurek | |||||
Josef Jungmann | |||||
Frantisek Dvorak | |||||
Fleuret hold M | TCH | Antonin Mikala | |||
Frantisek Dvorak | |||||
Josef Javurek | |||||
Vilem Tvrzsky | |||||
Kårde hold M | TCH | Jan Cernohorsky | |||
Josef Javurek | |||||
Josef Jungmann | |||||
Zdenek Vavra | |||||
Otakar Svorcik | |||||
Sabel individuelt M | TCH | Josef Javurek | |||
Jaroslav Sourek | |||||
Zdenek Vavra | |||||
Vilem Tvrzsky | |||||
Sabel hold M | TCH | Frantisek Dvorak | |||
Josef Javurek | |||||
Josef Jungmann | |||||
Antonin Mikala | |||||
Otakar Svorcik | |||||
Gymnastik | |||||
Hold M | TCH | Jaroslav Velda | |||
Svatopluk Svoboda | |||||
Frantisek Pechacek | |||||
Zdenek Opocensky | |||||
Stanislav Indruch | |||||
Ladislav Bubenicek | |||||
Miroslav Klinger | |||||
Ladislav Vacha | |||||
Vaclav Stola | |||||
Josef Pagac | |||||
Vaclav Wirt | |||||
Frantisek Vanecek | |||||
Josef Bochnicek | |||||
Robert Prazak | |||||
Josef Maly | |||||
Josef Cada | |||||
Ishockey | |||||
Ishockey M | TCH | Otakar Vindys | |||
Vilem Loos | |||||
Jan Peka | |||||
Jan Palous | |||||
Karel Wälzer | |||||
Karel Pesek-Kada | |||||
Karel Kotrba | |||||
Josef Loos | |||||
Josef Sroubek | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | TCH | Gustav Zinke | |||
Firer med styrmand M | TCH | Dominik Stillip | |||
Jindrich Mulac | |||||
Jiri Wihan | |||||
Jaroslav Oplt | |||||
Jan Bauch | |||||
Otter M | TCH | Karel Cizek | |||
Ferdinand Brozek | |||||
Jiri Kallmünzer | |||||
Otakar Votik | |||||
Vladimir Sirc | |||||
Bohdan Kallmünzer | |||||
Ivan Schweizer | |||||
Emil Ordnung | |||||
Josef Sirc | |||||
Skydning | |||||
Fri riffel hold M | TCH | Josef Sucharda | |||
Vaclav Kindl | |||||
Antonin Brych | |||||
Rudolf Jelen | |||||
Josef Linert | |||||
Militærriffel liggende 300 m hold M | TCH | Josef Sucharda | |||
Vaclav Kindl | |||||
Antonin Brych | |||||
Josef Linert | |||||
Rudolf Jelen | |||||
Militærriffel stående 300 m hold M | TCH | Rudolf Jelen | |||
Antonin Brych | |||||
Josef Linert | |||||
Josef Sucharda | |||||
Vaclav Kindl | |||||
Militærriffel liggende 600 m hold M | TCH | Josef Sucharda | |||
Vaclav Kindl | |||||
Rudolf Jelen | |||||
Antonin Brych | |||||
Josef Linert | |||||
Militærriffel liggende 600+300 m hold M | TCH | Rudolf Jelen | |||
Antonin Brych | |||||
Josef Linert | |||||
Josef Sucharda | |||||
Vaclav Kindl | |||||
Fri pistol hold M | TCH | Antonin Brych | |||
Frantisek Prochazka | |||||
Frantisek Blaha | |||||
Vaclav Kindl | |||||
Josef Stojdl | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil M | TCH | Vaclav Buchacek | |||
400 m fri stil M | TCH | Alois Hrasek | |||
1500 m fri stil M | TCH | Alois Hrasek | |||
Emanuel Prüll | |||||
200 m brystsvømning M | TCH | Eduard Stibor | |||
400 m brystsvømning M | TCH | Eduard Stibor | |||
Tennis | |||||
Mixdouble | TCH | Milada Skrbkova | |||
Ladislav Zemla | |||||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt M | TCH | Ludovik Wagner | |||
Letsværvægt M | TCH | Jaroslav Dvorak | |||
Brydning | |||||
Græsk romersk fjervægt M | TCH | Josef Beranek | |||
Frantisek Rezac | |||||
Græsk romersk letvægt M | TCH | Karel Halik | |||
Frantisek Kopfiva | |||||
Græsk romersk mellemvægt M | TCH | Josef Huml | |||
Græsk romersk letsværvægt M | TCH | Frantisek Tazler | |||
Frantisek Kocian | |||||
Græsk romersk sværvægt M | TCH | Jan Kraus | |||
Josef Struna | |||||
* Listen ovenfor over Tjekkoslovakiske deltagere ved OL i 1920 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Tjekkoslovakiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Antwerpen 1920 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||