Cubanske deltagere ved OL i London 2012 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | CUB | Juan Carlos Stevens | |||
Atletik | |||||
200 m M | CUB | Michael Herrera | |||
Roberto Skyers | |||||
800 m M | CUB | Andy González | |||
110 m hæk M | CUB | Dayron Robles | |||
Orlando Ortega | |||||
400 m hæk M | CUB | Omar Cisneros | |||
Amaurys Valle | |||||
4x400 m M | CUB | Orestes Rodriguez | |||
Noel Ruiz Campanioni | |||||
Williams Collazo | |||||
Omar Cisneros | |||||
Raidel Acea Morales | |||||
Højdespring M | CUB | Victor Moya | |||
Stangspring M | CUB | Lázaro Borges | |||
Trespring M | CUB | Alexis Copello | |||
Arnie David Girat | |||||
Yoandris Betanzos | |||||
Kuglestød M | CUB | Carlos Véliz | |||
Diskoskast M | CUB | Yunio Lastre | |||
Jorge Fernández | |||||
Hammerkast M | CUB | Roberto Janet | |||
Spydkast M | CUB | Guillermo Martinez | |||
Tikamp M | CUB | Leonel Suárez | |||
Yordani Garcia | |||||
200 m K | CUB | Nelkis Casabona | |||
800 m K | CUB | Rose Mary Almanza | |||
Maraton K | CUB | Dailin Belmonte | |||
4x400 m K | CUB | Diosmely Pena Contreras | |||
Daisurami Bonne Rousseau | |||||
Aymee Martinez Viart | |||||
Yaneisi Borlot | |||||
Højdespring K | CUB | Lesyani Mayor | |||
Stangspring K | CUB | Yarisley Silva | |||
Dailis Caballero | |||||
Trespring K | CUB | Yargelis Savigne | |||
Dailenys Alcántara | |||||
Josleidy Ribalta | |||||
Kuglestød K | CUB | Mailin Vargas | |||
Misleydis González | |||||
Diskoskast K | CUB | Yaime Perez Tellez | |||
Yarelys Barrios | |||||
Denia Caballero Ponce | |||||
Hammerkast K | CUB | Yipsi Moreno | |||
Arasay Thondike | |||||
Ariannis Vichy | |||||
Spydkast K | CUB | Yainelis Ribeaux | |||
Yanet Cruz | |||||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | CUB | Yosbany Veitia Soto | |||
Carlos Banteaux Suarez | |||||
Fluevægt M | CUB | Robeisy Ramirez Carrazanar | |||
Bantamvægt M | CUB | Lazaro Alvarez Estrada | |||
Letvægt M | CUB | Yasniel Toledo Lopez | |||
Letweltervægt M | CUB | Roniel Iglesias Sotolongo | |||
Letsværvægt M | CUB | Julio La Cruz Peraza | |||
Sværvægt M | CUB | Jose Larduet Gomez | |||
Supersværvægt M | CUB | Erislandy Savon | |||
Kano & kajak | |||||
K1 200 m K | CUB | Darisleydis Amador | |||
K1 500 m K | CUB | Darisleydis Amador | |||
K2 500 m K | CUB | Yulitza Meneses | |||
Davexi Gandarela | |||||
C2 1000 m M | CUB | Serguey Torres | |||
Jose Carlos Bulnes | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | CUB | Arnold Alcolea | |||
Landevejsløb K | CUB | Yumari Gonzalez | |||
Omnium K | CUB | Marlies Mejias Garcia | |||
Keirin K | CUB | Lisandra Guerra Rodriguez | |||
Sprint K | CUB | Lisandra Guerra Rodriguez | |||
Udspring | |||||
Tårnspring M | CUB | Jeinkler Aguirre | |||
Jose Guerra Oliva | |||||
Tårnspring K | CUB | Annia Rivera | |||
Synkron tårnspring M | CUB | Jeinkler Aguirre | |||
Jose Guerra Oliva | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | CUB | Dayaris Mestre Alvarez | |||
Halv-letvægt K | CUB | Yanet Bermoy Acosta | |||
Letvægt K | CUB | Yurileidys Lupetey Cobas | |||
Halv-mellemvægt K | CUB | Yaritza Abel Rojas | |||
Mellemvægt K | CUB | Onix Cortes Aldama | |||
Sværvægt K | CUB | Idalys Ortiz | |||
Mellemvægt M | CUB | Asley Gonzalez | |||
Halv-sværvægt M | CUB | Oreydi Despaigne | |||
Sværvægt M | CUB | Oscar Brayson | |||
Roning | |||||
Singlesculler K | CUB | Yariulvis Cobas | |||
Singlesculler M | CUB | Angel Fournier Rodriguez | |||
Letvægt dobbeltsculler K | CUB | Yaima Velazquez Falcon | |||
Yoslaine Dominguez | |||||
Letvægt dobbeltsculler M | CUB | Yunior Perez Aguilera | |||
Manuel Suarez Barrios | |||||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner K | CUB | Eglis Yaima Cruz | |||
Dianelys Perez | |||||
Luftriffel K | CUB | Eglis Yaima Cruz | |||
Dianelys Perez | |||||
Silhuetpistol M | CUB | Leuris Pupo | |||
Skeet M | CUB | Guillermo Torres | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil M | CUB | Hanser Garcia | |||
100 m fri stil M | CUB | Hanser Garcia | |||
100 m rygcrawl M | CUB | Pedro Medel | |||
200 m rygcrawl M | CUB | Pedro Medel | |||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | CUB | Andy Pereira | |||
Taekwondo | |||||
Fjervægt K | CUB | Nidia Munoz | |||
Sværvægt K | CUB | Glenhis Hernandez | |||
Sværvægt M | CUB | Robelis Despaigne | |||
Vægtløftning | |||||
Bantamvægt M | CUB | Sergio Alvarez | |||
Yasmani Romero | |||||
Mellemvægt M | CUB | Ivan Cambar Rodriguez | |||
Letsværvægt M | CUB | Yoelmis Hernandez Paumier | |||
Brydning | |||||
Fri stil fjervægt M | CUB | Yowlys Bonne | |||
Fri stil letvægt M | CUB | Livan Lopez Azcuy | |||
Fri stil mellemvægt M | CUB | Humberto Arencibia | |||
Fri stil sværvægt M | CUB | Javier Cortina Lacerra | |||
Fri stil mellemvægt K | CUB | Katerina Vidiaux | |||
Græsk romersk bantamvægt M | CUB | Gustavo Balart | |||
Græsk romersk fjervægt M | CUB | Hanse Meoque | |||
Græsk romersk letvægt M | CUB | Pedro Isaac Mulens Herrera | |||
Græsk romersk weltervægt M | CUB | Alexei Bell | |||
Græsk romersk mellemvægt M | CUB | Pablo Shorey | |||
Græsk romersk sværvægt M | CUB | Yunior Estrada Falcon | |||
Græsk romersk supersværvægt M | CUB | Mijain Lopez Nunez | |||
* Listen ovenfor over Cubanske deltagere ved OL i 2012 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Cubanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i London 2012 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||