Canadiske deltagere ved OL i Athen 2004 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | CAN | Jonathan Ohayon | |||
Individuelt K | CAN | Marie-Pier Beaudet | |||
Atletik | |||||
100 m M | CAN | Nicolas Macrozonaris | |||
Pierre Browne | |||||
800 m M | CAN | Gary Reed | |||
Achraf Tadili | |||||
1500 m M | CAN | Kevin Sullivan | |||
110 m hæk M | CAN | Charles Allen | |||
4x100 m M | CAN | Nicolas Macrozonaris | |||
Pierre Browne | |||||
Charles Allen | |||||
Anson Henry | |||||
50 km kapgang M | CAN | Timothy Berrett | |||
Højdespring M | CAN | Mark Boswell | |||
Kuglestød M | CAN | Brad Snyder | |||
Diskoskast M | CAN | Jason Tunks | |||
800 m K | CAN | Diane Cummins | |||
1500 m K | CAN | Carmen Douma-Hussar | |||
Courtney Babcock | |||||
Malindi Elmore | |||||
5000 m K | CAN | Courtney Babcock | |||
Emilie Mondor | |||||
100 m hæk K | CAN | Angela Whyte | |||
Priscilla Lopes-Schliep | |||||
Perdita Felicien | |||||
Stangspring K | CAN | Stephanie McCann | |||
Dana Ellis | |||||
Badminton | |||||
Single K | CAN | Charmaine Reid | |||
Double K | CAN | Anna Rice | |||
Helen Nichol | |||||
Charmaine Reid | |||||
Denyse Julien | |||||
Mixdouble | CAN | Mike Beres | |||
Philippe Bourret | |||||
Denyse Julien | |||||
Jody Patrick | |||||
Baseball | |||||
Baseball M | CAN | Paul Spoljaric | |||
Danny Klassen | |||||
Jeremy Ware | |||||
Peter Orr | |||||
Rob Ducey | |||||
Aaron Myette | |||||
Mike Johnson | |||||
Chris Mears | |||||
Pierre-Luc Laforest | |||||
John Ogiltree | |||||
Kevin Nicholson | |||||
Shawn Hill | |||||
Richard Clapp | |||||
Jason Dickson | |||||
Eric Cyr | |||||
Phil Devey | |||||
Simon Pond | |||||
Ryan Radmanovich | |||||
Andy Stewart | |||||
Adam Stern | |||||
Mike Kusiewicz | |||||
Chris Begg | |||||
Todd Betts | |||||
Jeff Guiel | |||||
Boksning | |||||
Bantamvægt M | CAN | Andrew Kooner | |||
Fjervægt M | CAN | Benoit Gaudet | |||
Weltervægt M | CAN | Adam Trupish | |||
Mellemvægt M | CAN | Jean Pascal | |||
Letsværvægt M | CAN | Trevor Stewardson | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | CAN | Caroline Brunet | |||
K1 500 m M | CAN | Adam van Koeverden | |||
K2 500 m K | CAN | Mylanie Barre | |||
Caroline Brunet | |||||
K2 500 m M | CAN | Richard Dober | |||
Steven Jorens | |||||
K4 500 m K | CAN | Kamini Jain | |||
Carrie Lightbound | |||||
Jillian D'Alessio | |||||
Karen Furneaux | |||||
K1 1000 m M | CAN | Adam van Koeverden | |||
K4 1000 m M | CAN | Richard Dober | |||
Steven Jorens | |||||
Andrew Willows | |||||
Ryan Cuthbert | |||||
C1 500 m M | CAN | Richard Dalton | |||
C2 500 m M | CAN | Attila Buday | |||
Tamas Buday Jr. | |||||
C1 1000 m M | CAN | Stephen Giles | |||
C2 1000 m M | CAN | Michael Scarola | |||
Richard Dalton | |||||
K1 slalom K | CAN | Margaret Langford | |||
K1 slalom M | CAN | David Ford | |||
C1 slalom M | CAN | James Cartwright | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | CAN | Lyne Bessette | |||
Manon Jutras | |||||
Susan Palmer-Komar | |||||
Landevejsløb M | CAN | Eric Wohlberg | |||
Michael Barry | |||||
Gordon Fraser | |||||
Enkeltstart K | CAN | Lyne Bessette | |||
Susan Palmer-Komar | |||||
Enkeltstart M | CAN | Eric Wohlberg | |||
500 m på tid K | CAN | Lori-Ann Muenzer | |||
Sprint K | CAN | Lori-Ann Muenzer | |||
Mountainbike M | CAN | Ryder Hesjedal | |||
Seamus McGrath | |||||
Mountainbike K | CAN | Alison Sydor | |||
Marie-Helene Premont | |||||
Kiara Bisaro | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | CAN | Philippe Comtois | |||
Alexandre Despatie | |||||
3 m spring K | CAN | Blythe Hartley | |||
Emilie Heymans | |||||
Tårnspring M | CAN | Christopher Kalec | |||
Alexandre Despatie | |||||
Tårnspring K | CAN | Myriam Boileau | |||
Emilie Heymans | |||||
Synkron 3 m spring K | CAN | Blythe Hartley | |||
Emilie Heymans | |||||
Synkron tårnspring K | CAN | Blythe Hartley | |||
Emilie Heymans | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | CAN | Belinda Trussell | |||
Leslie Reid | |||||
Cynthia Ishoy | |||||
Ashley Nicoll | |||||
Dressur hold | CAN | Leslie Reid | |||
Ashley Nicoll-Holzer | |||||
Belinda Trussell | |||||
Cynthia Ishoy | |||||
Military individuelt | CAN | Garry Roque | |||
Bruce Mandeville | |||||
Hawley Bennett-Awad | |||||
Michael Winter | |||||
Ian Roberts | |||||
Military hold | CAN | Bruce Mandeville | |||
Ian Roberts | |||||
Michael Winter | |||||
Garry Roque | |||||
Hawley Bennett | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt M | CAN | Josh McGuire | |||
Kårde individuelt K | CAN | Monique Kavelaars | |||
Sherraine Schalm-Mackay | |||||
Catherine Dunnette | |||||
Kårde hold K | CAN | Minique Kavelaars | |||
Sherraine Schalm | |||||
Julie Leprohon | |||||
Sabel individuelt M | CAN | Michel Boulos | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | CAN | Kylie Stone | |||
Melanie Banville | |||||
Heather Purnell | |||||
Kate Richardson | |||||
Amelie Plante | |||||
Gael Mackie | |||||
Individuelt M | CAN | Alexander Jeltkov | |||
Kyle Shewfelt | |||||
Ken Ikeda | |||||
Adam Wong | |||||
David Kikuchi | |||||
Grant Golding | |||||
Hold K | CAN | Heather Purnell | |||
Amelie Plante | |||||
Kylie Stone | |||||
Kate Richardson | |||||
Gael Mackie | |||||
Melanie Banville | |||||
Hold M | CAN | David Kikuchi | |||
Adam Wong | |||||
Grant Golding | |||||
Sasha Jeltkov | |||||
Ken Ikeda | |||||
Kyle Shewfelt | |||||
Gulv K | CAN | Melanie Banville | |||
Kate Richardson | |||||
Kylie Stone | |||||
Heather Purnell | |||||
Amelie Plante | |||||
Spring på hest K | CAN | Heather Purnell | |||
Bom K | CAN | Heather Purnell | |||
Amelie Plante | |||||
Melanie Banville | |||||
Kate Richardson | |||||
Kylie Stone | |||||
Forskudt barre K | CAN | Melanie Banville | |||
Kate Richardson | |||||
Heather Purnell | |||||
Amelie Plante | |||||
Gael Mackie | |||||
Gulv M | CAN | Kyle Shewfelt | |||
David Kikuchi | |||||
Grant Golding | |||||
Adam Wong | |||||
Alexander Jeltkov | |||||
Spring på hest M | CAN | Kyle Shewfelt | |||
Bensving M | CAN | Ken Ikeda | |||
David Kikuchi | |||||
Grant Golding | |||||
Adam Wong | |||||
Alexander Jeltkov | |||||
Ringe M | CAN | Alexander Jeltkov | |||
David Kikuchi | |||||
Adam Wong | |||||
Grant Golding | |||||
Kyle Shewfelt | |||||
Barre M | CAN | Grant Golding | |||
Alexander Jeltkov | |||||
Ken Ikeda | |||||
David Kikuchi | |||||
Adam Wong | |||||
Reck M | CAN | David Kikuchi | |||
Adam Wong | |||||
Grant Golding | |||||
Kyle Shewfelt | |||||
Alexander Jeltkov | |||||
Trampolin individuelt K | CAN | Heather Ross-McManus | |||
Karen Cockburn | |||||
Trampolin individuelt M | CAN | Mathieu Turgeon | |||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | CAN | Carolyne Lepage | |||
Halv-mellemvægt K | CAN | Marie Helene Chisholm | |||
Mellemvægt K | CAN | Catherine Roberge | |||
Halv-sværvægt K | CAN | Amy Cotton | |||
Mellemvægt M | CAN | Keith Morgan | |||
Halv-sværvægt M | CAN | Nicolas Gill | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | CAN | Monica Pinette | |||
Kara Grant | |||||
Roning | |||||
Toer uden styrmand K | CAN | Buffy-Lynne Williams | |||
Darcy Marquardt | |||||
Toer uden styrmand M | CAN | Chris Jarvis | |||
Dave Calder | |||||
Firer uden styrmand M | CAN | Cameron Baerg | |||
Barney Williams | |||||
Jake Wetzel | |||||
Thomas Herschmiller | |||||
Otter K | CAN | Sabrina Kolker | |||
Anna-Marie de Zwager | |||||
Roslyn Mcleod | |||||
Karen Clark | |||||
Romina Stefancic | |||||
Sarah Pape | |||||
Andreanne Morin | |||||
Pauline Van Roessel | |||||
Jacqui Cook | |||||
Otter M | CAN | Scott Frandsen | |||
Kevin Light | |||||
Brian Price | |||||
Andrew Hoskins | |||||
Ben Rutledge | |||||
Adam Kreek | |||||
Joe Stankevicius | |||||
Jeff Powell | |||||
Kyle Hamilton | |||||
Letvægt dobbeltsculler K | CAN | Mara Jones | |||
Fiona Milne | |||||
Letvægtsfirer M | CAN | Gavin Hassett | |||
Jonathan Beare | |||||
Jonathan Mandick | |||||
Iain Brambell | |||||
Sejlsport | |||||
Yngling K | CAN | Lisa Ross | |||
Deirdre Crampton | |||||
Chantal Leger | |||||
Star M | CAN | Mike Wolfs | |||
Ross MacDonald | |||||
Tornado | CAN | John Curtis | |||
Oskar Johansson | |||||
470 K | CAN | Nikola Girke | |||
Jennifer Provan | |||||
Finnjolle M | CAN | Richard Clarke | |||
Laser | CAN | Bernard Luttmer | |||
Skydning | |||||
Trap K | CAN | Cynthia Meyer | |||
Susan Nattras | |||||
Dobbelttrap K | CAN | Cynthia Meyer | |||
Susan Nattrass | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil M | CAN | Matthew Rose | |||
200 m fri stil K | CAN | Brittany Reimer | |||
200 m fri stil M | CAN | Brent Hayden | |||
Richard Say | |||||
400 m fri stil K | CAN | Brittany Reimer | |||
400 m fri stil M | CAN | Andrew Hurd | |||
Mark Johnston | |||||
800 m fri stil K | CAN | Brittany Reimer | |||
1500 m fri stil M | CAN | Andrew Hurd | |||
100 m rygcrawl K | CAN | Erin Gammel | |||
100 m rygcrawl M | CAN | Matthew Rose | |||
200 m rygcrawl K | CAN | Elizabeth Warden | |||
Jennifer Fratesi | |||||
200 m rygcrawl M | CAN | Nathaniel O'Brien | |||
Keith Beavers | |||||
100 m brystsvømning K | CAN | Lauren van Oosten | |||
Rhiannon Leier | |||||
100 m brystsvømning M | CAN | Scott Dickens | |||
Morgan Knabe | |||||
200 m brystsvømning K | CAN | Lauren van Oosten | |||
200 m brystsvømning M | CAN | Morgan Knabe | |||
Michael Andrew Brown | |||||
100 m butterfly M | CAN | Michael Mintenko | |||
200 m butterfly M | CAN | Nathaniel O'Brien | |||
200 m medley K | CAN | Elizabeth Warden | |||
200 m medley M | CAN | Brian Johns | |||
400 m medley K | CAN | Elizabeth Warden | |||
400 m medley M | CAN | Keith Beavers | |||
Brian Johns | |||||
4x100 m fri stil M | CAN | Riley Janes | |||
Brent Hayden | |||||
Yannick Lupien | |||||
Michael Mintenko | |||||
4x200 m fri stil M | CAN | Brent Hayden | |||
Richard Say | |||||
Brian Johns | |||||
Andrew Hurd | |||||
Mark Johnston | |||||
4x100 m medley K | CAN | Erin Gammel | |||
Brittany Reimer | |||||
Lauren van Oosten | |||||
Jennifer Fratesi | |||||
4x100 m medley M | CAN | Michael Andrew Brown | |||
Riley Janes | |||||
Brent Hayden | |||||
Michael Mintenko | |||||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | CAN | Fanny Letourneau | |||
Courtenay Stewart | |||||
Hold K | CAN | Courtenay Stewart | |||
Jessika Dubuc | |||||
Shayna Nackoney | |||||
Erin Chan | |||||
Marie-Pierre Gagne | |||||
Anouk Reniere-Lafreniere | |||||
Fanny Letourneau | |||||
Nicole Cargill | |||||
Jessica Chase | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | CAN | Johnny Huang | |||
Individuelt K | CAN | Petra Cada | |||
Double M | CAN | Johnny Huang | |||
Faazil Kassam | |||||
Double K | CAN | Petra Cada | |||
Marie-Christine Roussy | |||||
Taekwondo | |||||
Fluevægt K | CAN | Ivett Gonda | |||
Sværvægt K | CAN | Dominique Bosshart | |||
Tennis | |||||
Single M | CAN | Frederic Niemeyer | |||
Double M | CAN | Daniel Nestor | |||
Frederic Niemeyer | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | CAN | Carol Montgomery | |||
Samantha McGlone | |||||
Jill Savege | |||||
Individuelt M | CAN | Simon Whitfield | |||
Brent McMahon | |||||
Volleyball | |||||
Beachvolley K | CAN | Guylaine Dumont | |||
Annie Martin | |||||
Beachvolley M | CAN | Mark Heese | |||
John Childs | |||||
Vægtløftning | |||||
Letvægt K | CAN | Maryse Turcotte | |||
Sværvægt M | CAN | Akos Sandor | |||
Brydning | |||||
Fri stil fjervægt M | CAN | Guivi Sissaouri | |||
Fri stil letvægt M | CAN | Evan MacDonald | |||
Fri stil weltervægt M | CAN | Daniel Igali | |||
Fri stil fluevægt K | CAN | Lyndsay Belisle | |||
Fri stil letvægt K | CAN | Tonya Verbeek | |||
Fri stil mellemvægt K | CAN | Viola Yanik | |||
Fri stil sværvægt K | CAN | Christine Nordhagen | |||
* Listen ovenfor over Canadiske deltagere ved OL i 2004 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Canadiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Athen 2004 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||