Canadiske deltagere ved OL i Atlanta 1996 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | CAN | Kevin Sally | |||
Jeannot Robitaille | |||||
Rob Rusnov | |||||
Hold M | CAN | Jeannot Robitaille | |||
Rob Rusnov | |||||
Kevin Sally | |||||
Atletik | |||||
100 m M | CAN | Donovan Bailey | |||
Bruny Surin | |||||
Glenroy Gilbert | |||||
200 m M | CAN | O'Brian Gibbons | |||
Carlton Chambers | |||||
Peter Ogilvie | |||||
1500 m M | CAN | Graham Hood | |||
10000 m M | CAN | Jeff Schiebler | |||
Maraton M | CAN | Carey Nelson | |||
Bruce Deacon | |||||
Peter Fonseca | |||||
110 m hæk M | CAN | Tim Kroeker | |||
3000 m forhindringsløb M | CAN | Joel Bourgeois | |||
4x100 m M | CAN | Bruny Surin | |||
Glenroy Gilbert | |||||
Donovan Bailey | |||||
Robert Esmie | |||||
Carlton Chambers | |||||
20 km kapgang M | CAN | Martin St. Pierre | |||
Arturo Huerta | |||||
50 km kapgang M | CAN | Timothy Berrett | |||
Højdespring M | CAN | Charles Lefrancois | |||
Længdespring M | CAN | Richard Duncan | |||
Kuglestød M | CAN | Brad Snyder | |||
Diskoskast M | CAN | Jason Tunks | |||
Tikamp M | CAN | Michael Smith | |||
200 m K | CAN | Tamara Perry | |||
400 m K | CAN | LaDonna Antoine | |||
800 m K | CAN | Charmaine Crooks | |||
1500 m K | CAN | Leah Pells | |||
Paula Schnurr | |||||
5000 m K | CAN | Robyn Meagher | |||
Kathy Butler | |||||
Maraton K | CAN | Danuta Bartoszek | |||
May Allison | |||||
100 m hæk K | CAN | Katie Anderson | |||
Sonia Paquette | |||||
Lesley Tashlin | |||||
400 m hæk K | CAN | Rosey Edeh | |||
4x100 m K | CAN | Tamara Perry | |||
LaDonna Antoine | |||||
Lesley Tashlin | |||||
Katie Anderson | |||||
10 km kapgang K | CAN | Tina Poitras | |||
Janice McCaffrey | |||||
Længdespring K | CAN | Nicole Devonish | |||
Syvkamp K | CAN | Catherine Bond-Mills | |||
Badminton | |||||
Single M | CAN | Jaimie Dawson | |||
Iain Sydie | |||||
Anil Kaul | |||||
Single K | CAN | Denyse Julien | |||
Doris Piche | |||||
Basketball | |||||
Basketball K | CAN | Shawna Molcak | |||
Cynthia Johnston | |||||
Marlelynn Lange-Harris | |||||
Jodi Evans | |||||
Martina Jerant | |||||
Karla Karch Gailus | |||||
Beverly Smith | |||||
Kelly Boucher | |||||
Andrea Blackwell | |||||
Diane Norman | |||||
Camille Thompson | |||||
Susan Stewart | |||||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | CAN | Domenic Figliomeni | |||
Bantamvægt M | CAN | Claude Lambert | |||
Fjervægt M | CAN | Casey Patton | |||
Letvægt M | CAN | Michael Strange | |||
Letweltervægt M | CAN | Phillip Boudreault | |||
Weltervægt M | CAN | Hercules Kyvelos | |||
Letmellemvægt M | CAN | Nick Farrell | |||
Mellemvægt M | CAN | Randall Thompson | |||
Letsværvægt M | CAN | Troy Amos Moss | |||
Sværvægt M | CAN | David Defiagbon | |||
Supersværvægt M | CAN | Jean Francois Bergeron | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | CAN | Caroline Brunet | |||
K1 500 m M | CAN | Renn Crichlow | |||
K2 500 m K | CAN | Corrina Kennedy | |||
Marie-Josee Gibeau | |||||
K4 500 m K | CAN | Corrina Kennedy | |||
Klari MacAskill | |||||
Marie-Josee Gibeau | |||||
Alison Herst | |||||
K1 1000 m M | CAN | Erik Gervais | |||
K4 1000 m M | CAN | Liam Jewell | |||
Renn Crichlow | |||||
Peter Giles | |||||
Mihai Apostol | |||||
C1 500 m M | CAN | Stephen Giles | |||
C2 500 m M | CAN | Attila Buday | |||
Tamas Buday Jr. | |||||
C1 1000 m M | CAN | Gavin Maxwell | |||
C2 1000 m M | CAN | Steve Giles | |||
Dan Howe | |||||
K1 slalom K | CAN | Sheryl Boyle | |||
Margaret Langford | |||||
K1 slalom M | CAN | David Ford | |||
C1 slalom M | CAN | Larry Norman | |||
C2 slalom M | CAN | Francois Letourneau | |||
Benoit Gauthier | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | CAN | Susan Palmer | |||
Linda Jackson | |||||
Clara Hughes | |||||
Landevejsløb M | CAN | Eric Wohlberg | |||
Steve Bauer | |||||
Gord Fraser | |||||
Michael Barry | |||||
Jacques Landry | |||||
Enkeltstart K | CAN | Linda Jackson | |||
Clara Hughes | |||||
Enkeltstart M | CAN | Eric Wohlberg | |||
Pointsløb M | CAN | Brian Walton | |||
Sprint M | CAN | Curtis Harnett | |||
Sprint K | CAN | Tanya Dubnicoff | |||
Mountainbike M | CAN | Warren Sallenback | |||
Andreas Hestler | |||||
Mountainbike K | CAN | Lesley Tomunson | |||
Alison Sydor | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | CAN | Philippe Comtois | |||
David Bedard | |||||
3 m spring K | CAN | Eryn Bulmer | |||
Annie Pelletier | |||||
Tårnspring K | CAN | Paige Gordon | |||
Anne Montminy | |||||
Ridning | |||||
Dressur hold | CAN | Mac Cone | |||
Christopher Delia | |||||
Ian Millar | |||||
Linda Southern Heathcott | |||||
Military individuelt | CAN | Chelan Kozak | |||
Kelli McMullen-Temple | |||||
Fægtning | |||||
Sabel hold M | CAN | Jean-Paul Banos | |||
Jean-Marie Banos | |||||
Tony Plourde | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | CAN | Jennifer Exaltacion | |||
Shanyn MacEachern | |||||
Yvonne Tousek | |||||
Individuelt M | CAN | Alan Nolet | |||
Kristan Burley | |||||
Richard Ikeda | |||||
Gulv K | CAN | Shanyn MacEachern | |||
Jennifer Exaltacion | |||||
Yvonne Tousek | |||||
Spring på hest K | CAN | Shanyn MacEachern | |||
Jennifer Exaltacion | |||||
Yvonne Tousek | |||||
Bom K | CAN | Yvonne Tousek | |||
Shanyn MacEachern | |||||
Jennifer Exaltacion | |||||
Forskudt barre K | CAN | Yvonne Tousek | |||
Shanyn MacEachern | |||||
Jennifer Exaltacion | |||||
Gulv M | CAN | Richard Ikeda | |||
Alan Nolet | |||||
Kristan Burley | |||||
Spring på hest M | CAN | Richard Ikeda | |||
Alan Nolet | |||||
Kristan Burley | |||||
Bensving M | CAN | Alan Nolet | |||
Kristan Burley | |||||
Richard Ikeda | |||||
Ringe M | CAN | Alan Nolet | |||
Kristan Burley | |||||
Richard Ikeda | |||||
Barre M | CAN | Kristan Burley | |||
Richard Ikeda | |||||
Alan Nolet | |||||
Reck M | CAN | Alan Nolet | |||
Kristan Burley | |||||
Richard Ikeda | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | CAN | Camille Martens | |||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | CAN | Carolyne Lepage | |||
Halv-letvægt K | CAN | Nathalie Gosselin | |||
Letvægt K | CAN | Marie-Josée Morneau | |||
Halv-mellemvægt K | CAN | Michelle Buckingham | |||
Halv-sværvægt K | CAN | Niki Jenkins | |||
Sværvægt K | CAN | Nancy Filteau | |||
Ekstra-letvægt M | CAN | Ewan Beaton | |||
Halv-letvægt M | CAN | Taro Tan | |||
Halv-mellemvægt M | CAN | Colin Morgan | |||
Mellemvægt M | CAN | Nicolas Gill | |||
Halv-sværvægt M | CAN | Keith Morgan | |||
Roning | |||||
Singlesculler K | CAN | Silken Laumann | |||
Singlesculler M | CAN | Derek Porter | |||
Dobbeltsculler K | CAN | Kathleen Heddle | |||
Marnie McBean | |||||
Dobbeltsculler M | CAN | Michael Forgeron | |||
Todd Hallett | |||||
Toer uden styrmand K | CAN | Anna van der Kamp | |||
Emma Robinson | |||||
Dobbeltfirer uden styrmand K | CAN | Laryssa Biesenthal | |||
Marnie McBean | |||||
Kathleen Heddle | |||||
Diane O'Grady | |||||
Otter K | CAN | Heather McDermid | |||
Theresa Luke | |||||
Emma Robinson | |||||
Alison Korn | |||||
Tosha Tsang | |||||
Anna van der Kamp | |||||
Lesley Thompson | |||||
Maria Maunder | |||||
Jessica Monroe | |||||
Otter M | CAN | Henry Hering | |||
Darren Barber | |||||
Andrew Crosby | |||||
Gregory Stevenson | |||||
Mark Platt | |||||
Adam Parfitt | |||||
Phil Graham | |||||
Scott Brodie | |||||
Patrick Newman | |||||
Letvægt dobbeltsculler K | CAN | Wendy Wiebe | |||
Colleen Miller | |||||
Letvægtsfirer M | CAN | Brian Peaker | |||
Dave Boyes | |||||
Jeffrey Lay | |||||
Gavin Hassett | |||||
Sejlsport | |||||
Soling | CAN | Brad Boston | |||
Joanne Abbott | |||||
William Abbott | |||||
Star | CAN | Ross MacDonald | |||
Eric Jespersen | |||||
Tornado | CAN | Roy Janse | |||
Marc Peers | |||||
470 K | CAN | Leigh Pearson | |||
Penelope Davis | |||||
470 M | CAN | Paul Hannam | |||
Brian Storey | |||||
Europajolle K | CAN | Tine Moberg Parker | |||
Finnjolle M | CAN | Richard Clarke | |||
Windsurfer K | CAN | Carroll-Ann Alie | |||
Windsurfer M | CAN | Alain Bolduc | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | CAN | Michel Dion | |||
Riffel liggende M | CAN | Michel Dion | |||
Luftriffel M | CAN | Jean-Francois Senecal | |||
Trap M | CAN | Ian Shaw | |||
George Leary | |||||
Skeet M | CAN | Clayton Miller | |||
Jason Caswell | |||||
Dobbelttrap M | CAN | Kirk Reynolds | |||
Rod Boll | |||||
Dobbelttrap K | CAN | Cynthia Meyer | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | CAN | Martine Dessureault | |||
Laura Nicholls | |||||
50 m fri stil M | CAN | Hugues Legault | |||
100 m fri stil K | CAN | Shannon Shakespeare | |||
100 m fri stil M | CAN | Stephen Clarke | |||
200 m fri stil K | CAN | Joanne Malar | |||
400 m fri stil K | CAN | Andrea Schwartz | |||
800 m fri stil K | CAN | Nicole Dryden | |||
Stephanie Richardson | |||||
100 m rygcrawl K | CAN | Julie Howard | |||
100 m rygcrawl M | CAN | Robert Braknis | |||
Christopher Renaud | |||||
200 m rygcrawl K | CAN | Julie Howard | |||
200 m rygcrawl M | CAN | Christopher Renaud | |||
100 m brystsvømning K | CAN | Lisa Flood | |||
Guylaine Cloutier | |||||
100 m brystsvømning M | CAN | Jonathan Cleveland | |||
200 m brystsvømning K | CAN | Riley Mants | |||
Christin Petelski | |||||
200 m brystsvømning M | CAN | Jonathan Cleveland | |||
100 m butterfly K | CAN | Jessica Amey | |||
Sarah Evanetz | |||||
100 m butterfly M | CAN | Edward Parenti | |||
Stephen Clarke | |||||
200 m butterfly K | CAN | Andrea Schwartz | |||
Jessica Deglau | |||||
200 m butterfly M | CAN | Casey Barrett | |||
200 m medley K | CAN | Joanne Malar | |||
Marianne Limpert | |||||
200 m medley M | CAN | Curtis Myden | |||
400 m medley K | CAN | Nancy Sweetnam | |||
Joanne Malar | |||||
400 m medley M | CAN | Curtis Myden | |||
4x100 m fri stil K | CAN | Julie Howard | |||
Shannon Shakespeare | |||||
Andrea Moody | |||||
Marianne Limpert | |||||
4x200 m fri stil K | CAN | Shannon Shakespeare | |||
Andrea Schwartz | |||||
Sophie Simard | |||||
Jessica Deglau | |||||
Marianne Limpert | |||||
Joanne Malar | |||||
4x100 m medley K | CAN | Shannon Shakespeare | |||
Sarah Evanetz | |||||
Guylaine Cloutier | |||||
Julie Howard | |||||
4x100 m medley M | CAN | Robert Braknis | |||
Stephen Clarke | |||||
Edward Parenti | |||||
Jonathan Cleveland | |||||
Synkronsvømning | |||||
Hold K | CAN | Sylvie Frechette | |||
Janice Bremner | |||||
Karen Fonteyne | |||||
Cari Read | |||||
Lisa Alexander | |||||
Kasia Kulesza | |||||
Christine Larsen | |||||
Karen Clark | |||||
Valerie Hould-Marchand | |||||
Erin Woodley | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | CAN | Wen Huang | |||
Volleyball | |||||
Beachvolley M | CAN | Mark Heese | |||
John Childs | |||||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt M | CAN | Jean Lavertue | |||
Letsværvægt M | CAN | Serge Tremblay | |||
Brydning | |||||
Fri stil letfluevægt M | CAN | Paul Ragusa | |||
Fri stil fluevægt M | CAN | Gregory Woodcroft | |||
Fri stil bantamvægt M | CAN | Giuvi Sissaouri | |||
Fri stil fjervægt M | CAN | Marty Calder | |||
Fri stil sværvægt M | CAN | Oleg Ladik | |||
Græsk romersk fjervægt M | CAN | Ainsley Robinson | |||
Græsk romersk letvægt M | CAN | Colin Daynes | |||
Græsk romersk letsværvægt M | CAN | Doug Cox | |||
Græsk romersk sværvægt M | CAN | Colbie Bell | |||
Græsk romersk supersværvægt M | CAN | Yogi Johl | |||
* Listen ovenfor over Canadiske deltagere ved OL i 1996 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Canadiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Atlanta 1996 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||