Canadiske deltagere ved OL i Montreal 1976 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | CAN | Edward Gamble | |||
David Mann | |||||
Individuelt K | CAN | Wanda Allan | |||
Lucille Lemay | |||||
Atletik | |||||
100 m M | CAN | Robert Martin | |||
Marvin Nash | |||||
200 m M | CAN | Robert Martin | |||
Hugh Fraser | |||||
400 m M | CAN | Don Domansky | |||
Glenn Bogue | |||||
Brian Saunders | |||||
1500 m M | CAN | Peter Spir | |||
Paul Craig | |||||
David Hill | |||||
5000 m M | CAN | Grant McLaren | |||
10000 m M | CAN | Dan Shaughnessy | |||
Christopher McCubbins | |||||
Maraton M | CAN | Wayne Yetman | |||
Jerome Drayton | |||||
Thomas Howard | |||||
110 m hæk M | CAN | Daniel Taillon | |||
4x100 m M | CAN | Hugh Fraser | |||
Hugh Spooner | |||||
Marvin Nash | |||||
Albin Dukowski | |||||
4x400 m M | CAN | Ian Seale | |||
Brian Saunders | |||||
Leighton Hope | |||||
Don Domansky | |||||
20 km kapgang M | CAN | Alexander Oakley | |||
Patrick Farrelly | |||||
Marcel Jobin | |||||
Højdespring M | CAN | Claude Ferragne | |||
Greg Joy | |||||
Robert Forget | |||||
Stangspring M | CAN | Kenneth Wenman | |||
Bruce Simpson | |||||
Længdespring M | CAN | Jim McAndrew | |||
Jim Buchanan | |||||
Richard Rock | |||||
Kuglestød M | CAN | Bruce Pirnie | |||
Diskoskast M | CAN | Borys Chambul | |||
Ain Roost | |||||
Bishop Dolegiewicz | |||||
Hammerkast M | CAN | Murray Keating | |||
Spydkast M | CAN | Philip Olsen | |||
100 m K | CAN | Patty Loverock | |||
Marjorie Bailey | |||||
Margaret Howe | |||||
200 m K | CAN | Joanne McTaggert | |||
Patty Loverock | |||||
Marjorie Bailey | |||||
400 m K | CAN | Margaret Stride | |||
Joyce Yakubowich | |||||
Rachelle Campbell | |||||
800 m K | CAN | Joan Wenzel | |||
Abigail Hoffman | |||||
1500 m K | CAN | Thelma Wright | |||
Penelope Werthner | |||||
100 m hæk K | CAN | Susan Bradley | |||
4x100 m K | CAN | Margaret Howe | |||
Marjorie Bailey | |||||
Joanne McTaggart | |||||
Patty Loverock | |||||
4x400 m K | CAN | Margaret Stride | |||
Rachelle Campbell | |||||
Yvonne Saunders | |||||
Joyce Yakubowich | |||||
Højdespring K | CAN | Louise Walker | |||
Julie White | |||||
Deborah Brill | |||||
Længdespring K | CAN | Diane Jones | |||
Kuglestød K | CAN | Lucette Moreau | |||
Diskoskast K | CAN | Lucette Moreau | |||
Jane Haist | |||||
Femkamp K | CAN | Diane Jones | |||
Basketball | |||||
Basketball M | CAN | William Robinson | |||
Robert Town | |||||
Philip Tollestrup | |||||
Lars Hansen | |||||
James Russell | |||||
Cameron Hall | |||||
Romel Raffin | |||||
Robert Sharpe | |||||
John Cassidy | |||||
Martin Riley | |||||
Derek Sankey | |||||
Alexander Devlin | |||||
Basketball K | CAN | Angela Johnson | |||
Joyce Douthwright | |||||
Donna Hobin | |||||
Christine Critelli | |||||
Carol Turney | |||||
Anne Hurley | |||||
Sylvia Sweeney | |||||
Joanne Sargent | |||||
Sheila Strike | |||||
Coleen Dufresne | |||||
Beverley Bland | |||||
Beverly Barnes | |||||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | CAN | Sidney McKnight | |||
Fluevægt M | CAN | Ian Clyde | |||
Bantamvægt M | CAN | Chris Ius | |||
Fjervægt M | CAN | Camille Huard | |||
Letweltervægt M | CAN | Chris Clarke | |||
Weltervægt M | CAN | Carmen Rinke | |||
Letmellemvægt M | CAN | Michael Prevost | |||
Mellemvægt M | CAN | Bryan Gibson | |||
Letsværvægt M | CAN | Roger Fortin | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | CAN | Susan Holloway | |||
K1 500 m M | CAN | Dean Oldershaw | |||
K2 500 m K | CAN | Susan Holloway | |||
Anne Dodge | |||||
K2 500 m M | CAN | Denis Barre | |||
Steve King | |||||
K1 1000 m M | CAN | Reed Oldershaw | |||
K2 1000 m M | CAN | Denis Barre | |||
Steve King | |||||
K4 1000 m M | CAN | Peter Patasi | |||
Hugh Fisher | |||||
Lou Tollas | |||||
Jean Fournel | |||||
C1 500 m M | CAN | John Wood | |||
C2 500 m M | CAN | John Wood | |||
Gregory Smith | |||||
C1 1000 m M | CAN | John Edwards | |||
C2 1000 m M | CAN | John Edwards | |||
Jeremy Abbott | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | CAN | Gilles Durand | |||
Tom Morris | |||||
Brian Chewter | |||||
Pierre Harvey | |||||
Landevejsløb hold M | CAN | Serge Proulx | |||
Brian Chewter | |||||
Tom Morris | |||||
Marc Blouin | |||||
1000 m på tid M | CAN | Jocelyn Lovell | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | CAN | Lynn Phoenix | |||
Scott Cranham | |||||
Kenneth Armstrong | |||||
3 m spring K | CAN | Beverly Boys | |||
Teri York | |||||
Eniko Kiefer | |||||
Tårnspring M | CAN | Scott Cranham | |||
Glen Grout | |||||
Kenneth Armstrong | |||||
Tårnspring K | CAN | Teri York | |||
Cindy Shatto | |||||
Tammy Macleod | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | CAN | Christilot Boylen | |||
Barbara Stracey | |||||
Lorraine Stubbs | |||||
Dressur hold | CAN | Lorraine Stubbs | |||
Barbara Stracey | |||||
Christilot Boylen | |||||
Military individuelt | CAN | Catherine Wedge | |||
Juliet Graham | |||||
Ridebanespringning individuelt | CAN | Michel Vaillancourt | |||
Ridebanespringning hold | CAN | James Elder | |||
Ian Millar | |||||
James Day | |||||
Michel Vaillancourt | |||||
Gymnastik | |||||
Hold K | CAN | Lise Arsenault | |||
Nancy McDonnell | |||||
Kelly Muncey | |||||
Theresa McDonnell | |||||
Patti Rope | |||||
Karen Kelsall | |||||
Moderne femkamp | |||||
Hold M | CAN | George Skene | |||
John Alexander | |||||
John Hawes | |||||
Roning | |||||
Singlesculler K | CAN | Colette Pepin | |||
Dobbeltsculler K | CAN | Cheryl Howard | |||
Beverley Cameron | |||||
Toer uden styrmand K | CAN | Tricia Smith | |||
Elisabeth Craig | |||||
Toer uden styrmand M | CAN | Michael Neary | |||
Brian Love | |||||
Toer med styrmand M | CAN | Walter Krawec | |||
Michel Riendeau | |||||
Robert Bergen | |||||
Dobbeltfirer med styrmand K | CAN | Elaine Bourbeau | |||
Johanne Delisle | |||||
Guylaine Bernier | |||||
Sandra Kirby | |||||
Barbara Boettcher | |||||
Dobbeltfirer M | CAN | York Langerfield | |||
Louis Prévost | |||||
Louis Bourassa | |||||
André Renart | |||||
Firer med styrmand K | CAN | Joy Fera | |||
Dolores Young | |||||
Barbara Mutch | |||||
Monica Draeger | |||||
Linda Schaumleffel | |||||
Otter K | CAN | Gail Cort | |||
Wendy Pullan | |||||
Mazina Delure | |||||
Rhonda Ross | |||||
Illona Smith | |||||
Christine Neuland | |||||
Susan Antoft | |||||
Nancy Higgins | |||||
Carol Eastmore | |||||
Sejlsport | |||||
Soling | CAN | Sandy Macmillan | |||
Andreas Josenhans | |||||
Glen Dexter | |||||
Tempest | CAN | Lorne Leibel | |||
Allan Leibel | |||||
Tornado | CAN | Lawrence Woods | |||
Michael de la Roche | |||||
470 M | CAN | Colin Park | |||
Jay Cross | |||||
Finnjolle M | CAN | Sanford Riley | |||
Flying Dutchman | CAN | Evert Bastet | |||
Hans Fogh | |||||
Skydning | |||||
Riffel liggende | CAN | Arne Sørensen | |||
Bevægeligt mål | CAN | Daniel Nadeau | |||
Trap | CAN | John Primrose | |||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | CAN | Gail Amundrud | |||
Anne Jardin | |||||
Barbara Clark | |||||
100 m fri stil M | CAN | Bruce Robertson | |||
Gary McDonald | |||||
Stephen Pickell | |||||
200 m fri stil K | CAN | Gail Amundrud | |||
Anne Jardin | |||||
Debbie Clark | |||||
200 m fri stil M | CAN | James Hett | |||
Stephen Badger | |||||
William Sawchuk | |||||
400 m fri stil K | CAN | Shannon Smith | |||
Wendy Quirk | |||||
Wendy Lee | |||||
400 m fri stil M | CAN | Tom Alexander | |||
William Sawchuk | |||||
Stephen Badger | |||||
800 m fri stil K | CAN | Lisa Geary | |||
Shannon Smith | |||||
Wendy Quirk | |||||
1500 m fri stil M | CAN | Michael Ker | |||
Paul Midgley | |||||
100 m rygcrawl K | CAN | Cheryl Gibson | |||
Wendy Hogg | |||||
Nancy Garapick | |||||
100 m rygcrawl M | CAN | Michael Scarth | |||
Steve Hardy | |||||
Stephen Pickell | |||||
200 m rygcrawl K | CAN | Nancy Garapick | |||
Cheryl Gibson | |||||
Wendy Hogg | |||||
200 m rygcrawl M | CAN | Michael Scarth | |||
Steve Hardy | |||||
Daryl Skilling | |||||
100 m brystsvømning K | CAN | Joann Baker | |||
Robin Corsiglia | |||||
Lisa Borsholt | |||||
100 m brystsvømning M | CAN | Melwyn Zajac | |||
Graham Smith | |||||
200 m brystsvømning K | CAN | Joann Baker | |||
Lisa Borsholt | |||||
Melanie MacKay | |||||
200 m brystsvømning M | CAN | Dave Heinbuch | |||
Graham Smith | |||||
100 m butterfly K | CAN | Susan Sloan | |||
Helene Boivin | |||||
Wendy Quirk | |||||
100 m butterfly M | CAN | Bruce Robertson | |||
Stephen Pickell | |||||
Clayton Evans | |||||
200 m butterfly K | CAN | Cheryl Gibson | |||
Becky Smith | |||||
Wendy Quirk | |||||
200 m butterfly M | CAN | Bruce Rogers | |||
George Nagy | |||||
Doug Martin | |||||
400 m medley K | CAN | Cheryl Gibson | |||
Becky Smith | |||||
Joann Baker | |||||
400 m medley M | CAN | William Sawchuk | |||
Andrew Ritchie | |||||
Graham Smith | |||||
4x100 m fri stil K | CAN | Gail Amundrud | |||
Anne Jardin | |||||
Becky Smith | |||||
Deborah Clarke | |||||
Barbara Clark | |||||
4x200 m fri stil M | CAN | James Hett | |||
Stephen Badger | |||||
Bill Sawchuk | |||||
Stephen Pickell | |||||
4x100 m medley K | CAN | Robin Corsiglia | |||
Wendy Hogg | |||||
Susan Sloan | |||||
Anne Jardin | |||||
Deborah Clarke | |||||
4x100 m medley M | CAN | Graham Smith | |||
Bruce Robertson | |||||
Clayton Evans | |||||
Stephen Pickell | |||||
Gary McDonald | |||||
Vægtløftning | |||||
Bantamvægt M | CAN | Yves Carignan | |||
Letsværvægt M | CAN | Pierre St. Jean | |||
Sværvægt M | CAN | Russ Prior | |||
Robert Santavy | |||||
Brydning | |||||
Fri stil letsværvægt M | CAN | Terry Paice | |||
Græsk romersk letfluevægt M | CAN | Mitchell Kawasaki | |||
* Listen ovenfor over Canadiske deltagere ved OL i 1976 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Canadiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Montreal 1976 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||