Canadiske deltagere ved OL i München 1972 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | CAN | Wayne Pullen | |||
Elmer Ewert | |||||
Donald Jackson | |||||
Individuelt K | CAN | Mary Grant | |||
Lelaviola Muir | |||||
Marjory Saunders | |||||
Atletik | |||||
100 m M | CAN | Charles Francis | |||
400 m M | CAN | Brian McLaren | |||
1500 m M | CAN | Kenneth Elmer | |||
William Smart | |||||
5000 m M | CAN | Robert Finlay | |||
Grant McLaren | |||||
110 m hæk M | CAN | Anthony Nelson | |||
Richard MacDonald | |||||
4x400 m M | CAN | Craig Blackman | |||
Brian MacLaren | |||||
Tony Powell | |||||
Ian Gordon | |||||
50 km kapgang M | CAN | Alexander Oakley | |||
Karl-Heinz Merschenz | |||||
Højdespring M | CAN | John Hawkins | |||
John Beers | |||||
Richard Cuttell | |||||
Stangspring M | CAN | Bruce Simpson | |||
Kirk Bryde | |||||
Kuglestød M | CAN | Bruce Pirnie | |||
Diskoskast M | CAN | Ain Roost | |||
Spydkast M | CAN | Richard Dowswell | |||
Claude Andre | |||||
Tikamp M | CAN | Guerrino Moro | |||
800 m K | CAN | Abigail Hoffman | |||
1500 m K | CAN | Thelma Wright | |||
Glenda Reiser | |||||
Højdespring K | CAN | Deborah Brill | |||
Louise Hanna | |||||
Længdespring K | CAN | Brenda Eisler | |||
Deborah van Kiekebelt | |||||
Femkamp K | CAN | Deborah van Kiekebelt | |||
Diane Jones | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | CAN | Chris Ius | |||
Bantamvægt M | CAN | Leslie Hamilton | |||
Fjervægt M | CAN | Dale Anderson | |||
Letvægt M | CAN | Jose Martinez | |||
Sværvægt M | CAN | Carroll Morgan | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | CAN | Marjorie Horner-Dixon | |||
K2 500 m K | CAN | Marjorie Horner-Dixon | |||
Claudia Hunt | |||||
K1 1000 m M | CAN | Dean Oldershaw | |||
K2 1000 m M | CAN | Jean Barre | |||
Denis Barre | |||||
K4 1000 m M | CAN | Jean Barre | |||
Denis Barre | |||||
Jim Reardon | |||||
Dean Oldershaw | |||||
C1 1000 m M | CAN | John Wood | |||
C2 1000 m M | CAN | Scott Lee | |||
John Wood | |||||
K1 slalom M | CAN | Hermann Kerckhoff | |||
Heinz Poenn | |||||
Eric Munshaw | |||||
C1 slalom M | CAN | William Griffith | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | CAN | Thomas Morris | |||
Brian Chewter | |||||
Gilles Durand | |||||
Lindsay Gauld | |||||
Landevejsløb hold M | CAN | Jack McCoullock | |||
Brian Chewter | |||||
Gilles Durand | |||||
Thomas Morris | |||||
Individuel forfølgelse M | CAN | Ron Hayman | |||
1000 m på tid M | CAN | Jocelyn Lovell | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | CAN | Scott Cranham | |||
Ron Friesen | |||||
Kenneth Sully | |||||
3 m spring K | CAN | Beverly Boys | |||
Teri York | |||||
Elizabeth Carruthers | |||||
Tårnspring M | CAN | Ron Friesen | |||
Kenneth Sully | |||||
Scott Cranham | |||||
Tårnspring K | CAN | Nancy Robertson | |||
Kathleen Rollo | |||||
Beverly Boys | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | CAN | Lorraine Stubbs | |||
Cynthia Neale | |||||
Christilot Hanson | |||||
Dressur hold | CAN | Cynthia Neale | |||
Christilot Hanson | |||||
Lorraine Stubbs | |||||
Military hold | CAN | James Henry | |||
Robin Hahn | |||||
Wendy Irving | |||||
Ridebanespringning individuelt | CAN | James Day | |||
Ridebanespringning hold | CAN | James Day | |||
James Elder | |||||
Terrance Millar | |||||
Ian Millar | |||||
Gymnastik | |||||
Hold K | CAN | Susan Buchanan | |||
Nancy McDonnell | |||||
Sharon Tsukamoto | |||||
Theresa McDonnell | |||||
Lise Arsenault | |||||
Jennifer Diachun | |||||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | CAN | George Skene | |||
Kenneth Maaten | |||||
Scott Scheuermann | |||||
Hold M | CAN | Kenneth Maaten | |||
Scott Scheuermann | |||||
George Skene | |||||
Roning | |||||
Dobbeltsculler M | CAN | John McNiven | |||
Peter Barr | |||||
Toer uden styrmand M | CAN | Richard Symsik | |||
Andrew Van Ruyven | |||||
Toer med styrmand M | CAN | Robert Battersby | |||
Trevor Josephson | |||||
Michael Neary | |||||
Firer med styrmand M | CAN | Roger Jackson | |||
Edgar Smith | |||||
Michael Conway | |||||
James Walker | |||||
Robert Cunliffe | |||||
Sejlsport | |||||
Soling | CAN | John Ekels | |||
David Miller | |||||
Paul Cote | |||||
Tempest | CAN | Lawrence Scott | |||
Edward Hains | |||||
Drage | CAN | Allan Leibel | |||
Neil Gunn | |||||
Frank Hall | |||||
Star | CAN | Ian Bruce | |||
Peter Bjorn | |||||
Finnjolle M | CAN | John Clarke | |||
Flying Dutchman | CAN | Donald Andrews | |||
Peter Byrne | |||||
Skydning | |||||
Trap | CAN | John Primrose | |||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | CAN | Mary Beth Rondeau | |||
Wendy Cook | |||||
Judith Wright | |||||
100 m fri stil M | CAN | Robert Kasting | |||
Bruce Robertson | |||||
Brian Phillips | |||||
200 m fri stil K | CAN | Merily Stratten | |||
Mary Beth Rondeau | |||||
Karen LeGresley | |||||
200 m fri stil M | CAN | Ralph Hutton | |||
Bruce Robertson | |||||
Ian MacKenzie | |||||
400 m fri stil K | CAN | Anne Maria McCaffrey | |||
Mary Beth Rondeau | |||||
400 m fri stil M | CAN | Ralph Hutton | |||
Bruce Robertson | |||||
Ronald Jacks | |||||
800 m fri stil K | CAN | Brenda Holmes | |||
Karen LeGresley | |||||
Mary Beth Rondeau | |||||
1500 m fri stil M | CAN | Deane Buckboro | |||
100 m rygcrawl K | CAN | Catherine Raftery | |||
Donna Gurr | |||||
Wendy Cook | |||||
100 m rygcrawl M | CAN | Ian MacKenzie | |||
Clayton Evans | |||||
Eric Fish | |||||
200 m rygcrawl K | CAN | Leslie Cliff | |||
Donna Gurr | |||||
Wendy Cook | |||||
200 m rygcrawl M | CAN | Ian MacKenzie | |||
William Kennedy | |||||
John Hawes | |||||
100 m brystsvømning K | CAN | Marian Stuart | |||
Sylvia Dockerill | |||||
Jane Wright | |||||
100 m brystsvømning M | CAN | William Mahony | |||
Michael Whitaker | |||||
Robert Stoddart | |||||
200 m brystsvømning K | CAN | Rose-Marie Pepe | |||
Jane Wright | |||||
Marian Stuart | |||||
200 m brystsvømning M | CAN | Michael Whitaker | |||
Robert Stoddart | |||||
William Mahony | |||||
100 m butterfly K | CAN | Susan Smith | |||
Marilyn Corson | |||||
Leslie Cliff | |||||
100 m butterfly M | CAN | Bruce Robertson | |||
Robert Kasting | |||||
Byron MacDonald | |||||
200 m butterfly K | CAN | Jennifer McHugh | |||
200 m butterfly M | CAN | Ronald Jacks | |||
Byron MacDonald | |||||
200 m medley K | CAN | Karen James | |||
Leslie Cliff | |||||
Martha Nelson | |||||
200 m medley M | CAN | David Brumwell | |||
Clayton Evans | |||||
Douglas Jamison | |||||
400 m medley K | CAN | Leslie Cliff | |||
Deborah Bengtson | |||||
Jennifer McHugh | |||||
400 m medley M | CAN | David Brumwell | |||
4x100 m fri stil K | CAN | Judy Wright | |||
Wendy Cook | |||||
Mary Beth Rondeau | |||||
Leslie Cliff | |||||
4x100 m fri stil M | CAN | Robert Kasting | |||
Tim Bach | |||||
Bruce Robertson | |||||
Brian Phillips | |||||
4x200 m fri stil M | CAN | Ralph Hutton | |||
Ian MacKenzie | |||||
Bruce Robertson | |||||
Brian Phillips | |||||
Deane Buckboro | |||||
4x100 m medley K | CAN | Leslie Cliff | |||
Sylvia Dockerill | |||||
Wendy Cook | |||||
Marilyn Corson | |||||
4x100 m medley M | CAN | Robert Kasting | |||
Bruce Robertson | |||||
William Mahony | |||||
William Kennedy | |||||
Eric Fish | |||||
Vægtløftning | |||||
Fluevægt M | CAN | Chan Chun Hon | |||
Mellemvægt M | CAN | Keith Adams | |||
Mellemsværvægt M | CAN | Wayne Wilson | |||
Sværvægt M | CAN | Price Morris | |||
Brydning | |||||
Fri stil fluevægt M | CAN | Gordon Bertie | |||
Fri stil sværvægt M | CAN | Harry Geris | |||
* Listen ovenfor over Canadiske deltagere ved OL i 1972 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Canadiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i München 1972 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||