Canadiske deltagere ved OL i Mexico City 1968 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | CAN | Harry Jerome | |||
200 m M | CAN | Harry Jerome | |||
400 m M | CAN | Don Domansky | |||
Ross MacKenzie | |||||
1500 m M | CAN | David Bailey | |||
Norman Trerise | |||||
5000 m M | CAN | Robert Finlay | |||
David Ellis | |||||
10000 m M | CAN | David Ellis | |||
Maraton M | CAN | Peter Buniak | |||
Andrew Boychuk | |||||
400 m hæk M | CAN | Wesley Brooker | |||
Robert McLaren | |||||
4x400 m M | CAN | William Crothers | |||
Wesley Brooker | |||||
Ross MacKenzie | |||||
Brian MacLaren | |||||
20 km kapgang M | CAN | Felix Cappella | |||
Karl-Heinz Merschenz | |||||
50 km kapgang M | CAN | Felix Cappella | |||
Karl-Heinz Merschenz | |||||
Højdespring M | CAN | Wilfriedt Wedmann | |||
Længdespring M | CAN | Michel Charland | |||
Diskoskast M | CAN | George Puce | |||
Spydkast M | CAN | William Heikkila | |||
100 m K | CAN | Stephanie Berto | |||
Deborah Miller | |||||
Irene Piotrowski | |||||
200 m K | CAN | Irene Piotrowski | |||
400 m K | CAN | Joan Fisher | |||
Anne Covell | |||||
800 m K | CAN | Abigail Hoffman | |||
80 m hæk K | CAN | Jennifer Wingerson | |||
4x100 m K | CAN | Joan Hendry | |||
Irene Piotrowski | |||||
Stephanie Berto | |||||
Deborah Miller | |||||
Længdespring K | CAN | Joan Hendry | |||
Spydkast K | CAN | Judith Dahlgren | |||
Femkamp K | CAN | Jenifer Meldrum | |||
Boksning | |||||
Fluevægt M | CAN | Walter Henry | |||
Letvægt M | CAN | Marvin Arneson | |||
Letweltervægt M | CAN | Richard Findlay | |||
Weltervægt M | CAN | Donato Paduano | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | CAN | Marjorie Horner-Dixon | |||
K2 500 m K | CAN | Betty-Anne Gowans | |||
Claudia Hunt | |||||
K1 1000 m M | CAN | Gabor Joo | |||
K2 1000 m M | CAN | Jean Barre | |||
Arpad Simonyik | |||||
K4 1000 m M | CAN | Jean Barre | |||
Gabor Joo | |||||
Wolfgang Ruck | |||||
Arpad Simonyik | |||||
C1 1000 m M | CAN | Christopher Hook | |||
C2 1000 m M | CAN | Scott Lee | |||
John Wood | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb hold M | CAN | Yves Landry | |||
Joe Jones | |||||
Marcel Roy | |||||
Jules Beland | |||||
1000 m på tid M | CAN | Jocelyn Lovell | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | CAN | Kenneth Sully | |||
3 m spring K | CAN | Nancy Robertson | |||
Beverly Boys | |||||
Tårnspring M | CAN | Kenneth Sully | |||
Robert Eaton | |||||
Tårnspring K | CAN | Nancy Robertson | |||
Beverly Boys | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | CAN | Inez Fischer-Credo | |||
Christilot Hanson | |||||
Zoltan Sztehlo | |||||
Dressur hold | CAN | Christilot Hanson | |||
Zoltan Sztehlo | |||||
Inez Fischer-Credo | |||||
Military individuelt | CAN | Barry Sonshine | |||
Norman Elder | |||||
Robin Hahn | |||||
Alan Ehrlick | |||||
Military hold | CAN | Alan Ehrlick | |||
Robin Hahn | |||||
Barry Sonshine | |||||
Norman Elder | |||||
Ridebanespringning individuelt | CAN | Terrance Millar | |||
James Day | |||||
James Elder | |||||
Ridebanespringning hold | CAN | James Elder | |||
Thomas Gayford | |||||
James Day | |||||
Gymnastik | |||||
Hold K | CAN | Theresa McDonnell | |||
Sandra Hartley | |||||
Marilynn Minaker | |||||
Jennifer Diachun | |||||
Suzanne Cloutier | |||||
Hold M | CAN | Gilbert Larose | |||
Roger Dion | |||||
Stephen Mitruk | |||||
Sidney Jensen | |||||
Barry Brooker | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | CAN | Roger Jackson | |||
Dobbeltsculler M | CAN | Robert Stubbs | |||
Daryl Sturdy | |||||
Toer uden styrmand M | CAN | Lyle Gatley | |||
John Ulinder | |||||
Otter M | CAN | Daryl Sturdy | |||
John Ross | |||||
Neil Campbell | |||||
Joel Finlay | |||||
Daryl McDonald | |||||
Richard Symsyk | |||||
Clayton Brown | |||||
John McIntyre | |||||
Richard Crooker | |||||
Sejlsport | |||||
5,5 m | CAN | Ernest Weiss | |||
Stanley Leibel | |||||
John Hasen | |||||
Drage | CAN | Stephen Tupper | |||
David Miller | |||||
Timothy Irwin | |||||
Star | CAN | Bruce Kirby | |||
Oswald Blouin | |||||
Flying Dutchman | CAN | Roger Green | |||
Stewart Green | |||||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner | CAN | Gerald Ouellette | |||
Trap | CAN | John Primrose | |||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | CAN | Marion Lay | |||
100 m fri stil M | CAN | Glen Finch | |||
John Gilchrist | |||||
200 m fri stil K | CAN | Angela Coughlan | |||
Marion Lay | |||||
200 m fri stil M | CAN | George Smith | |||
Ralph Hutton | |||||
John Gilchrist | |||||
400 m fri stil K | CAN | Angela Coughlan | |||
400 m fri stil M | CAN | Ronald Jacks | |||
Ralph Hutton | |||||
800 m fri stil K | CAN | Angela Coughlan | |||
1500 m fri stil M | CAN | Ralph Hutton | |||
100 m rygcrawl K | CAN | Anne Walton | |||
Elaine Tanner | |||||
100 m rygcrawl M | CAN | James Shaw | |||
200 m rygcrawl K | CAN | Jeanne Warren | |||
Elaine Tanner | |||||
Anne Walton | |||||
200 m rygcrawl M | CAN | James Shaw | |||
100 m brystsvømning M | CAN | William Mahony | |||
200 m brystsvømning M | CAN | William Mahony | |||
100 m butterfly K | CAN | Jeanne Warren | |||
Marilyn Corson | |||||
100 m butterfly M | CAN | Ronald Jacks | |||
Toomas Arusoo | |||||
200 m butterfly K | CAN | Jeanne Warren | |||
Marilyn Corson | |||||
200 m butterfly M | CAN | Toomas Arusoo | |||
Ronald Jacks | |||||
200 m medley M | CAN | Kenneth Campbell | |||
John Gilchrist | |||||
George Smith | |||||
400 m medley M | CAN | John Gilchrist | |||
George Smith | |||||
Kenneth Campbell | |||||
4x100 m fri stil K | CAN | Marion Lay | |||
Elaine Tanner | |||||
Angela Coughlan | |||||
Marilyn Corson | |||||
4x100 m fri stil M | CAN | Glen Finch | |||
Ralph Hutton | |||||
George Smith | |||||
John Gilchrist | |||||
4x200 m fri stil M | CAN | Ralph Hutton | |||
George Smith | |||||
John Gilchrist | |||||
Ronald Jacks | |||||
4x100 m medley K | CAN | Elaine Tanner | |||
Anne Walton | |||||
Marion Lay | |||||
Jeanne Warren | |||||
4x100 m medley M | CAN | William Mahony | |||
John Gilchrist | |||||
James Shaw | |||||
Toomas Arusoo | |||||
Vægtløftning | |||||
Bantamvægt M | CAN | Chun-hong Chan | |||
Letsværvægt M | CAN | Pierre St. Jean | |||
Aldo Roy | |||||
Mellemsværvægt M | CAN | Paul Bjarnason | |||
* Listen ovenfor over Canadiske deltagere ved OL i 1968 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Canadiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Mexico City 1968 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||