Canadiske deltagere ved OL i Berlin 1936 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | CAN | Howard McPhee | |||
Arthur Bruce Humber | |||||
Lee Orr | |||||
200 m M | CAN | Arthur Bruce Humber | |||
Lee Orr | |||||
Howard McPhee | |||||
400 m M | CAN | William Fritz | |||
Marshall Limon | |||||
John Loaring | |||||
800 m M | CAN | John Liddle | |||
Philip Edwards | |||||
Abbot Conway | |||||
1500 m M | CAN | Philip Edwards | |||
Hugh Thompson | |||||
Jack Liddle | |||||
5000 m M | CAN | Milton Wallace | |||
Robert Rankine | |||||
10000 m M | CAN | Robert Rankine | |||
Milton Wallace | |||||
Maraton M | CAN | Jimmy Bartlett | |||
Harold Webster | |||||
Percy Wyer | |||||
110 m hæk M | CAN | Lawrence O'Connor | |||
James Worrall | |||||
400 m hæk M | CAN | John Loaring | |||
James Worrall | |||||
4x100 m M | CAN | Lee Orr | |||
Arthur Bruce Humber | |||||
Samuel Richardson | |||||
Howard McPhee | |||||
4x400 m M | CAN | Philip Edwards | |||
John Loaring | |||||
Marshall Limon | |||||
William Fritz | |||||
Højdespring M | CAN | Joseph Haley | |||
Stangspring M | CAN | Sylvanus Apps | |||
Længdespring M | CAN | Samuel Richardsson | |||
Trespring M | CAN | Samuel Richardson | |||
Spydkast M | CAN | James Courtright | |||
100 m K | CAN | Mildred Dolson | |||
Aileen Meagher | |||||
Hilda Cameron | |||||
80 m hæk K | CAN | Edna Atkins | |||
Elizabeth Taylor | |||||
4x100 m K | CAN | Dorothy Brookehaw | |||
Mildred Dolson | |||||
Hilda Cameron | |||||
Aileen Meagher | |||||
Højdespring K | CAN | Margaret Bell | |||
Basketball | |||||
Basketball M | CAN | Gordon Aitchison | |||
Jan Allison | |||||
James Stewart | |||||
Malcolm Wiseman | |||||
Arthur Chaoman | |||||
Charles Chapman | |||||
Edward Dawson | |||||
Irving Meretsky | |||||
Douglas Peden | |||||
Boksning | |||||
Bantamvægt M | CAN | Herve Lacelles | |||
Fjervægt M | CAN | William Marquart | |||
Weltervægt M | CAN | Maurice Camyre | |||
Letsværvægt M | CAN | Oliver Shanks | |||
Kano & kajak | |||||
K1 1000 m M | CAN | Francis Amyot | |||
K2 1000 m M | CAN | Frank Willis | |||
Edward Deir | |||||
K1 10000 m M | CAN | William Williamson | |||
K2 10000 m M | CAN | Gordon Potter | |||
Edward Deir | |||||
C1 1000 m M | CAN | Francis Amyot | |||
C2 1000 m M | CAN | Frank Saker | |||
Harvey Charters | |||||
C2 10000 m M | CAN | Harvey Charters | |||
Frank Saker | |||||
K2 10000 m foldekajak M | CAN | Frank Willis | |||
Stanley Potter | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | CAN | Lionel Coleman | |||
George Turner | |||||
George Crompton | |||||
Rusty Peden | |||||
Landevejsløb hold M | CAN | George Crompton | |||
Rusty Peden | |||||
George Turner | |||||
1000 m på tid M | CAN | Robert McLeod | |||
Sprint M | CAN | Douglas Peace | |||
Udspring | |||||
3 m spring K | CAN | Lynda Adams | |||
Thelma Boughner | |||||
Tårnspring M | CAN | George Athans | |||
Tårnspring K | CAN | Thelma Boughner | |||
Lynda Adams | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | CAN | Kathleen Hughes-Hallett | |||
Aileen Thomas | |||||
Nancy Archibald | |||||
Fleuret individuelt M | CAN | Charles Otis | |||
Don Collinge | |||||
Ernest Dalton | |||||
Kårde individuelt M | CAN | Ernest Dalton | |||
Bertrand Boissonnault | |||||
George Tully | |||||
Sabel individuelt M | CAN | Don Collinge | |||
George Tully | |||||
Charles Otis | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | CAN | Charles Campbell | |||
Sejlsport | |||||
Finnjolle | CAN | Reginald Dixon | |||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | CAN | Margaret Stone | |||
Phyllis Dewar | |||||
Irene Pirie-Milton | |||||
100 m fri stil M | CAN | Robert Hamerton | |||
George Larson | |||||
Frederick Munroe Bourne | |||||
400 m fri stil M | CAN | Robert Hamerton | |||
Robert Hooper | |||||
1500 m fri stil M | CAN | Robert Hamerton | |||
Robert Hooper | |||||
Robert Pirie | |||||
100 m rygcrawl K | CAN | Mary McConkey | |||
Noel Oxenbury | |||||
100 m rygcrawl M | CAN | Frederick Munroe Bourne | |||
Gordon Kerr | |||||
200 m brystsvømning K | CAN | Joan Langdon | |||
200 m brystsvømning M | CAN | Albert Puddy | |||
Gerald Clawson | |||||
4x100 m fri stil K | CAN | Phyllis Dewar | |||
Mary McConkey | |||||
Irene Pirie-Milton | |||||
Margaret Stone | |||||
4x200 m fri stil M | CAN | Robert Hooper | |||
Robert Pirie | |||||
Robert Hamerton | |||||
Frederick Munroe Bourne | |||||
Brydning | |||||
Fri stil fjervægt M | CAN | John Vernon Pettigrew | |||
Fri stil letvægt M | CAN | Howard Thomas | |||
Fri stil weltervægt M | CAN | Joseph Schleimer | |||
Fri stil mellemvægt M | CAN | Terry Evans | |||
Fri stil sværvægt M | CAN | George Chiga | |||
* Listen ovenfor over Canadiske deltagere ved OL i 1936 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Canadiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Berlin 1936 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||