Belarusian athletes at the Athens 2004 Olympics* |
|||||||
Event |
|
Athletes |
|||
Archery | |||||
Individual M | BLR | Anton Prylepav | |||
Individual W | BLR | Hanna Karasyova | |||
Athletics | |||||
Marathon M | BLR | Azat Rakipov | |||
20 km walk M | BLR | Andrey Talashko | |||
Ivan Trotskiy | |||||
Yevgeniy Misyulya | |||||
50 km walk M | BLR | Andrey Stepanchuk | |||
High jump M | BLR | Gennadiy Moroz | |||
Aleksey Lesnichyi | |||||
Triple jump M | BLR | Dmitriy Valyukevich | |||
Aleksandr Glavatskiy | |||||
Shot put M | BLR | Yuriy Belov | |||
Pavel Lyzhyn | |||||
Andrei Mikhnevich | |||||
Discus throw M | BLR | Vasiliy Kaptyuk | |||
Aleksandr Malasevic | |||||
Leonid Cherevko | |||||
Hammer throw M | BLR | Igor Astapkovich | |||
Vadim Devyatovskiy | |||||
Ivan Tikhon | |||||
Decathlon M | BLR | Aleksandr Parkhomenko | |||
100 m W | BLR | Yuliya Nestiarenko | |||
200 m W | BLR | Natalya Safronnikova | |||
400 m W | BLR | Sviatlana Usovich | |||
5000 m W | BLR | Olga Kravtsova | |||
4x100 m W | BLR | Yelena Nevmerzhitskaya | |||
Natalya Safronnikova | |||||
Oksana Dragun | |||||
Yuliya Nestiarenko | |||||
4x400 m W | BLR | Ilona Usovich | |||
Nataliya Sologub | |||||
Iryna Khliustava | |||||
Sviatlana Usovich | |||||
20 km walk W | BLR | Margarita Turova | |||
Valentina Tsybulskaya | |||||
Elena Ginko | |||||
Triple jump W | BLR | Natalya Safronova | |||
Shot put W | BLR | Natalya Khoronenko | |||
Nadezhda Ostapchuk | |||||
Discus throw W | BLR | Iryna Yatchenko | |||
Ellina Zvereva | |||||
Hammer throw W | BLR | Svetlana Sudak | |||
Olga Tsander | |||||
Mariya Smolyachkova | |||||
Javelin throw W | BLR | Natallia Shymchuk | |||
Heptathlon W | BLR | Natalya Sazanovich | |||
Boxing | |||||
Flyweight M | BLR | Bato Vankeev | |||
Bantamweight M | BLR | Khavazhi Khatsigov | |||
Featherweight M | BLR | Mikhail Biarnadski | |||
Light-heavyweight M | BLR | Magomed Ariqgadziev | |||
Heavyweight M | BLR | Viktar Zuyev | |||
Super-heavyweight M | BLR | Aleksandr Apanasenok | |||
Canoe & Kayak | |||||
K2 500 m W | BLR | Alena Bets | |||
Hanna Puchkova | |||||
K2 500 m M | BLR | Vadzim Makhneu | |||
Raman Piatrushenka | |||||
K4 1000 m M | BLR | Vadzim Makhneu | |||
Demyan Turchin | |||||
Raman Piatrushenka | |||||
Aliaksei Abalmasau | |||||
C1 500 m M | BLR | Aliaksandr Zhukovski | |||
C2 500 m M | BLR | Aliaksandr Bahdanovich | |||
Aliaksandr Kurliandchyk | |||||
C1 1000 m M | BLR | Aliaksandr Zhukovski | |||
C2 1000 m M | BLR | Aliaksandr Bahdanovich | |||
Aliaksandr Kurliandchyk | |||||
Cycling | |||||
Road race W | BLR | Volha Hayeva | |||
Zinaida Stahurskaya | |||||
Road race M | BLR | Alexandre Usov | |||
Individual pursuit M | BLR | Vasil Kiryienko | |||
Points race M | BLR | Yauheni Sobal | |||
500 m time trial W | BLR | Natallia Tsylinskaya | |||
Sprint W | BLR | Natallia Tsylinskaya | |||
Diving | |||||
Springboard M | BLR | Aleksandr Varlamov | |||
Sergey Kuchmasov | |||||
Platform M | BLR | Aleksandr Varlamov | |||
Andrey Mamontov | |||||
Equestrian | |||||
Dressage individual | BLR | Iryna Lis | |||
Fencing | |||||
Foil individual W | BLR | Vita Silchenko | |||
Sabre individual M | BLR | Dmitry Lapkes | |||
Gymnastics | |||||
Individual all-round W | BLR | Yulia Tarasenka | |||
Individual all-round M | BLR | Ivan Ivankov | |||
Denis Savenkov | |||||
Floor W | BLR | Yulia Tarasenka | |||
Balance beam W | BLR | Yulia Tarasenka | |||
Uneven bars W | BLR | Yulia Tarasenka | |||
Floor M | BLR | Denis Savenkov | |||
Pommel horse M | BLR | Ivan Ivankov | |||
Denis Savenkov | |||||
Rings M | BLR | Ivan Ivankov | |||
Denis Savenkov | |||||
Parallel bars M | BLR | Denis Savenkov | |||
Ivan Ivankov | |||||
Horizontal bar M | BLR | Ivan Ivankov | |||
Denis Savenkov | |||||
Rhythmic group W | BLR | Nataliya Aleksandrova | |||
Glafira Martinovich | |||||
Zlatislava Nersesyan | |||||
Mariya Poplyko | |||||
Yenia Burlo | |||||
Galina Nikandrova | |||||
Rhythmic individual all-round W | BLR | Inna Zhukova | |||
Svetlana Rudalova | |||||
Trampoline individual W | BLR | Tatiana Petrenia | |||
Trampoline individual M | BLR | Dmitri Polyarush | |||
Mikalai Kazak | |||||
Judo | |||||
Extra-lightweight W | BLR | Tatiana Moskvina | |||
Half-heavyweight W | BLR | Anastasia Matrosova | |||
Extra-lightweight M | BLR | Siarhei Novikau | |||
Lightweight M | BLR | Anatoly Laryukov | |||
Half-middleweight M | BLR | Siarhei Shundzikau | |||
Middleweight M | BLR | Siarhei Kukharenka | |||
Half-heavyweight M | BLR | Ihar Makarau | |||
Heavyweight M | BLR | Yury Rybak | |||
Modern Pentathlon | |||||
Individual W | BLR | Galina Bashlakova | |||
Tatsiana Mazurkevich | |||||
Individual M | BLR | Dzmitry Meliakh | |||
Rowing | |||||
Single sculls W | BLR | Yekaterina Karsten | |||
Pair without coxswain W | BLR | Natalya Belakh | |||
Yuliya Bichyk | |||||
Quadruple sculls without cox W | BLR | Mariya Vorona | |||
Mariya Brel | |||||
Olga Berezneva | |||||
Tatyana Narelik | |||||
Quadruple sculls M | BLR | Valery Radzevich | |||
Pavel Shurmei | |||||
Andrei Pliashkou | |||||
Stanislau Shcharbachenia | |||||
Sailing | |||||
Europe W | BLR | Tatyana Drozdovskaya | |||
Shooting | |||||
Rifle three positions M | BLR | Vitaly Bubnovich | |||
Sergei Martynov | |||||
Rifle prone M | BLR | Yury Shcherbatsevich | |||
Sergei Martynov | |||||
Air rifle M | BLR | Vitaly Bubnovich | |||
Moving target M | BLR | Andrey Vasilyev | |||
Andrey Kazak | |||||
Sports pistol W | BLR | Viktoria Chayka | |||
Yuliya Alipova | |||||
Free pistol M | BLR | Konstantin Lukashik | |||
Igor Basinsky | |||||
Air pistol W | BLR | Yulia Sinyak | |||
Viktoria Chayka | |||||
Air pistol M | BLR | Igor Basinsky | |||
Konstantin Lukashik | |||||
Swimming | |||||
50 m freestyle W | BLR | Svetlana Khakhlova | |||
50 m freestyle M | BLR | Stenislau Neviarouski | |||
100 m freestyle W | BLR | Yelena Popchenko | |||
Hanna Shcherba | |||||
100 m freestyle M | BLR | Stanislav Neverovsky | |||
200 m freestyle W | BLR | Yelena Popchenko | |||
200 m freestyle M | BLR | Yegor Salobutov | |||
100 m backstroke W | BLR | Sviatlana Kharkhlova | |||
100 m breaststroke W | BLR | Inna Kapishina | |||
200 m breaststroke W | BLR | Inna Kapishina | |||
100 m butterfly W | BLR | Yelena Popchenko | |||
100 m butterfly M | BLR | Pavel Lagun | |||
200 m medley W | BLR | Hanna Shcherba | |||
4x100 m freestyle W | BLR | Svetlana Khakhlova | |||
Mariya Shcherba | |||||
Irina Nefedova | |||||
Hanna Shcherba | |||||
Synchronized Swimming | |||||
Duet W | BLR | Nastassia Vlasenka | |||
Khrystsina Markovich | |||||
Table Tennis | |||||
Singles M | BLR | Vladimir Samsonov | |||
Singles W | BLR | Viktoria Pavlovich | |||
Doubles W | BLR | Tatyana Logatzkaya | |||
Viktoria Pavlovich | |||||
Veronika Pavlovich | |||||
Tatyana Kostromina | |||||
Tennis | |||||
Singles M | BLR | Vladimir Voltchkov | |||
Max Mirnyi | |||||
Doubles M | BLR | Max Mirnyi | |||
Vladimir Voltchkov | |||||
Weightlifting | |||||
Featherweight W | BLR | Anastassia Novikau | |||
Middleweight W | BLR | Tatsiana Stukalava | |||
Anna Batyushka | |||||
Bantamweight M | BLR | Vitali Derbeniov | |||
Lightweight M | BLR | Siarhei Laurenau | |||
Light-heavyweight M | BLR | Aliaksandr Anishchanka | |||
Andrei Rybakou | |||||
Heavyweight M | BLR | Mikhail Audzeyev | |||
Wrestling | |||||
Freestyle bantamweight M | BLR | Herman Kantoyeu | |||
Freestyle welterweight M | BLR | Murad Gaidarov | |||
Freestyle middleweight M | BLR | Siarhei Borchanka | |||
Freestyle heavyweight M | BLR | Aleksandr Shemarov | |||
Freestyle super-heavyweight M | BLR | Barys Hrynkevich | |||
Freestyle middleweight W | BLR | Volha Khilko | |||
Greco-Roman welterweight M | BLR | Aliaksandr Kikiniou | |||
Greco-Roman middleweight M | BLR | Vyacheslav Makaranka | |||
Greco-Roman heavyweight M | BLR | Siarhei Lishtvan | |||
Greco-Roman super-heavyweight M | BLR | Andrei Chekhauskoi | |||
* The list of Belarusian athletes in the 2004 Olympic Games is not yet complete | |||||
This information about Belarusian athletes in the Olympic Summer Games in Athens 2004 is based on the official olympic reports and Olympian Database | |||||