Østrigske deltagere ved OL i Stockholm 1912 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | AUT | Fritz Fleischer | |||
Rudolf Rauch | |||||
Fritz Weinzinger | |||||
200 m M | AUT | Wladyslaw Ponurski | |||
Fritz Fleischer | |||||
Rudolf Rauch | |||||
400 m M | AUT | Wladyslaw Ponurski | |||
Maraton M | AUT | Karl Hack | |||
Felix Kwieton | |||||
Emmerich Rath | |||||
Terrænløb individuelt M | AUT | Emmerich Rath | |||
4x100 m M | AUT | Gustav Krojer | |||
Fritz Weinzinger | |||||
Rudolf Rauch | |||||
Fritz Fleischer | |||||
Stangspring M | AUT | Viktor Franzl | |||
Længdespring M | AUT | Viktor Franzl | |||
Philipp Ehrenreich | |||||
Trespring M | AUT | Gustav Krojer | |||
Kuglestød M | AUT | Josef Schäffer | |||
Diskoskast M | AUT | Josef Schäffer | |||
Diskoskast begge hænder M | AUT | Josef Schäffer | |||
Spydkast M | AUT | Gustav Krojer | |||
Femkamp M | AUT | Gustav Krojer | |||
Tikamp M | AUT | Josef Schäffer | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | AUT | Josef Hellensteiner | |||
Rudolf Kramer | |||||
Adolf Kofler | |||||
Alois Wacha | |||||
Robert Rammer | |||||
Josef Zilker | |||||
Landevejsløb hold M | AUT | Adolf Kofler | |||
Josef Hellensteiner | |||||
Robert Rammer | |||||
Rudolf Kramer | |||||
Udspring | |||||
Tårnspring K | AUT | Johanna Kellner | |||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt M | AUT | Richard Verderber | |||
Sabel hold M | AUT | Rudolf Cvetko | |||
Reinhold Trampler | |||||
Andreas Suttner | |||||
Fridrich Golling | |||||
Otto Herschmann | |||||
Richard Verderber | |||||
Albert Bogen | |||||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | AUT | Edmund Bernhardt | |||
Roning | |||||
Singlesculler M | AUT | Alfred Heinrich | |||
Firer med styrmand M | AUT | Georg Kröder | |||
Fritz Krombholz | |||||
Hugo Cuzna | |||||
Richard Mayer | |||||
Emil Jand | |||||
Skydning | |||||
Fri pistol M | AUT | Adolf Schmal Jr. | |||
Edmund Bernhardt | |||||
Silhuetpistol M | AUT | Adolf Schmal Jr. | |||
Edmund Bernhardt | |||||
Løbende mål enkeltskud M | AUT | Peter Paternelli | |||
Adolf Michel | |||||
Heinrich Elbogen | |||||
Eberhard Steinböck | |||||
Løbende mål enkeltskud hold M | AUT | Adolf Michel | |||
Eberhard Steinböck | |||||
Heinrich Elbogen | |||||
Peter Paternelli | |||||
Løbende mål dobbeltskud M | AUT | Heinrich Elbogen | |||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | AUT | Josefa Kellner | |||
Bertha Zahourek | |||||
Josefine Sticker | |||||
Klara Milch | |||||
Margarete Adler | |||||
400 m fri stil M | AUT | Franz Schuh | |||
1500 m fri stil M | AUT | Franz Schuh | |||
200 m brystsvømning M | AUT | Josef Wastl | |||
400 m brystsvømning M | AUT | Zeno von Singalewicz | |||
Josef Wastl | |||||
4x100 m fri stil K | AUT | Klara Milch | |||
Bertha Zahourek | |||||
Margarete Adler | |||||
Josefine Sticker | |||||
Tennis | |||||
Single M | AUT | Ludwig von Salm-Hoogstraeten | |||
Arthur Zborzil | |||||
Double M | AUT | Arthur Zborzil | |||
Felix Piepes | |||||
Vandpolo | |||||
Vandpolo M | AUT | Josef Wagner | |||
Rudolf Buchfelder | |||||
Otto Scheff | |||||
Hermann Buchfelder | |||||
Ernst Kovacs | |||||
Walter Schachlitz | |||||
Richard Manuel | |||||
Brydning | |||||
Græsk romersk fjervægt M | AUT | Heinrich Rauss | |||
Friedrich Scharrer | |||||
Græsk romersk letvægt M | AUT | Josef Stejskal | |||
Viktor Fischer | |||||
Græsk romersk mellemvægt M | AUT | Alois Totuschek | |||
Peter Kokotowitsch | |||||
Græsk romersk letsværvægt M | AUT | Karl Barl | |||
Johann Trestler | |||||
* Listen ovenfor over Østrigske deltagere ved OL i 1912 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Østrigske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Stockholm 1912 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||