Australian athletes at the Beijing 2008 Olympics* |
|||||||
Event |
|
Athletes |
|||
Archery | |||||
Individual M | AUS | Matthew Gray | |||
Michael Naray | |||||
Sky Kim | |||||
Individual W | AUS | Jane Waller | |||
Alexandra Feeney | |||||
Team M | AUS | Matthew Gray | |||
Sky Kim | |||||
Michael Naray | |||||
Athletics | |||||
400 m M | AUS | Sean Wroe | |||
Joel Milburn | |||||
800 m M | AUS | Lachlan Renshaw | |||
1500 m M | AUS | Jeffrey Riseley | |||
Mitchell Kealey | |||||
5000 m M | AUS | Craig Mottram | |||
Collis Birmingham | |||||
Marathon M | AUS | Lee Troop | |||
3000 m steeplechase M | AUS | Youcef Abdi | |||
4x400 m M | AUS | Joel Milburn | |||
Clinton Hill | |||||
Sean Wroe | |||||
Mark Omrod | |||||
John Steffensen | |||||
20 km walk M | AUS | Luke Adams | |||
Jared Tallent | |||||
Chris Erickson | |||||
50 km walk M | AUS | Luke Adams | |||
Jared Tallent | |||||
Adam Rutter | |||||
Pole vault M | AUS | Paul Burgess | |||
Steven Hooker | |||||
Long jump M | AUS | Fabrice Lapierre | |||
Shot put M | AUS | Justin Anlezark | |||
Scott Martin | |||||
Discus throw M | AUS | Benn Harradine | |||
Javelin throw M | AUS | Jarrod Bannister | |||
400 m W | AUS | Tamsyn Lewis | |||
800 m W | AUS | Madeleine Pape | |||
Tamsyn Lewis | |||||
1500 m W | AUS | Lisa Corrigan | |||
Sarah Jamieson | |||||
Marathon W | AUS | Lisa Jane Weightman | |||
Benita Johnson | |||||
Kate Smyth | |||||
100 m hurdles W | AUS | Sally McLellan | |||
3000 m steeplechase W | AUS | Victoria Mitchell | |||
Donna MacFarlane | |||||
20 km walk W | AUS | Kellie Wapshott | |||
Claire Woods | |||||
Pole vault W | AUS | Alana Boyd | |||
Long jump W | AUS | Bronwyn Thompson | |||
Discus throw W | AUS | Dani Samuels | |||
Heptathlon W | AUS | Kylie Wheeler | |||
Badminton | |||||
Singles M | AUS | Stuart Gomez | |||
Doubles M | AUS | Ross Smith | |||
Glenn Warfe | |||||
Singles W | AUS | Erin Carroll | |||
Doubles W | AUS | Tania Luiz | |||
Eugenia Tanaka | |||||
Basketball | |||||
Basketball M | AUS | David Andersen | |||
Mark Worthington | |||||
C. J. Bruton | |||||
Joe Ingles | |||||
Patrick Mills | |||||
Matt Nielsen | |||||
Glen Saville | |||||
David Barlow | |||||
Brad Newley | |||||
Andrew Bogut | |||||
Shawn Redhage | |||||
Christopher Anstey | |||||
Basketball W | AUS | Jennifer Screen | |||
Erin Phillips | |||||
Lauren Jackson | |||||
Emma Randall | |||||
Laura Summerton | |||||
Hollie Grima | |||||
Penny Taylor | |||||
Tully Bevilaqua | |||||
Belinda Snell | |||||
Rohanee Cox | |||||
Kristi Harrower | |||||
Suzy Batkovic | |||||
Boxing | |||||
Flyweight M | AUS | Stephen Sutherland | |||
Bantamweight M | AUS | Luke Boyd | |||
Featherweight M | AUS | Paul Fleming | |||
Lightweight M | AUS | Anthony Little | |||
Light-welterweight M | AUS | Todd Kidd | |||
Welterweight M | AUS | Gerard O'Mahony | |||
Middleweight M | AUS | Jarrod Fletcher | |||
Heavyweight M | AUS | Brad Pitt | |||
Super-heavyweight M | AUS | Dan Beahan | |||
Canoe & Kayak | |||||
K1 500 m W | AUS | Chantal Meek | |||
K1 500 m M | AUS | Ken Wallace | |||
K2 500 m W | AUS | Hannah Davis | |||
Lyndsie Fogarty | |||||
K2 500 m M | AUS | Clint Robinson | |||
Jacob Clear | |||||
K4 500 m W | AUS | Hannah Davis | |||
Lyndsie Fogarty | |||||
Chantal Meek | |||||
Lisa Oldenhof | |||||
K1 1000 m M | AUS | Ken Wallace | |||
K4 1000 m M | AUS | David Smith | |||
Clint Robinson | |||||
Tony Schumacher | |||||
Tate Smith | |||||
C1 500 m M | AUS | Torsten Lachmann | |||
C1 1000 m M | AUS | Torsten Lachmann | |||
K1 slalom W | AUS | Jacqueline Lawrence | |||
K1 slalom M | AUS | Warwick Draper | |||
C1 slalom M | AUS | Robin Bell | |||
C2 slalom M | AUS | Mark Bellofiore | |||
Lachlan Milne | |||||
Cycling | |||||
Road race M | AUS | Cadel Evans | |||
Michael Rogers | |||||
Simon Gerrans | |||||
Matthew Lloyd | |||||
Stuart O'Grady | |||||
Road race W | AUS | Oenone Wood | |||
Katherine Bates | |||||
Sara Carrigan | |||||
Time trial W | AUS | Oenone Wood | |||
Time trial M | AUS | Cadel Evans | |||
Michael Rogers | |||||
Individual pursuit W | AUS | Katie Mactier | |||
Individual pursuit M | AUS | Brett Lancaster | |||
Bradley McGee | |||||
Team pursuit M | AUS | Luke Roberts | |||
Jack Bobridge | |||||
Graeme Brown | |||||
Mark Jamieson | |||||
Bradley McGee | |||||
Points race M | AUS | Cameron Meyer | |||
Points race W | AUS | Katherine Bates | |||
Sprint M | AUS | Ryan Bayley | |||
Mark French | |||||
Sprint W | AUS | Anna Meares | |||
Team sprint M | AUS | Shane Kelly | |||
Daniel Ellis | |||||
Mark French | |||||
Keirin M | AUS | Shane Kelly | |||
Ryan Bayley | |||||
Mountainbike M | AUS | Daniel McConnell | |||
Mountainbike W | AUS | Dellys Starr | |||
BMX M | AUS | Luke Madill | |||
Kamazaki | |||||
Jared Graves | |||||
BMX W | AUS | Tanya Bailey | |||
Nicole Callisto | |||||
Diving | |||||
Springboard M | AUS | Matthew Mitcham | |||
Robert Newbery | |||||
Springboard W | AUS | Sharleen Stratton | |||
Chantelle Newbery | |||||
Platform M | AUS | Mathew Helm | |||
Matthew Mitcham | |||||
Platform W | AUS | Alexandra Croak | |||
Melissa Wu | |||||
Synchronized springboard M | AUS | Scott Robertson | |||
Robert Newbery | |||||
Synchronized springboard W | AUS | Sharleen Stratton | |||
Briony Cole | |||||
Synchronized platform M | AUS | Mathew Helm | |||
Robert Newbery | |||||
Synchronized platform W | AUS | Melissa Wu | |||
Briony Cole | |||||
Equestrian | |||||
Dressage individual | AUS | Heath Ryan | |||
Hayley Beresford | |||||
Kristy Oatley | |||||
Dressage team | AUS | Heath Ryan | |||
Kristy Oatley | |||||
Hayley Beresford | |||||
Eventing individual | AUS | Lucinda Fredericks | |||
Sonja Johnson | |||||
Shane Rose | |||||
Megan Jones | |||||
Clayton Fredericks | |||||
Eventing team | AUS | Lucinda Fredericks | |||
Shane Rose | |||||
Clayton Fredericks | |||||
Sonja Johnson | |||||
Megan Jones | |||||
Jumping individual | AUS | Laurie Lever | |||
Matthew Williams | |||||
Edwina Tops-Alexander | |||||
Jumping team | AUS | Peter McMahon | |||
Matthew Williams | |||||
Laurie Lever | |||||
Edwina Tops-Alexander | |||||
Fencing | |||||
Foil individual W | AUS | Joanna Halls | |||
Epee individual W | AUS | Amber Parkinson | |||
Football | |||||
Football M | AUS | David Carney | |||
Neil Kilkenny | |||||
Stuart Musialik | |||||
Matthew Spiranovic | |||||
Nikolai Topor-Stanley | |||||
Mark Milligan | |||||
Archie Thompson | |||||
Adrian Leijer | |||||
Jade North | |||||
Matt Simon | |||||
Tando Velaphi | |||||
Adam Federici | |||||
Billy Celeski | |||||
Nikita Rukavytsya | |||||
James Troisi | |||||
Kristian Sarkies | |||||
Trent McClenahan | |||||
Ruben Zadkovich | |||||
Mark Bridge | |||||
Gymnastics | |||||
Individual all-round W | AUS | Dasha Joura | |||
Ashleigh Brennan | |||||
Lauren Mitchell | |||||
Olivia Vivian | |||||
Shona Morgan | |||||
Georgia Bonora | |||||
Individual all-round M | AUS | Sam Simpson | |||
Team W | AUS | Lauren Mitchell | |||
Georgia Bonora | |||||
Dasha Joura | |||||
Ashleigh Brennan | |||||
Shona Morgan | |||||
Olivia Vivian | |||||
Floor W | AUS | Shona Morgan | |||
Georgia Bonora | |||||
Dasha Joura | |||||
Ashleigh Brennan | |||||
Lauren Mitchell | |||||
Balance beam W | AUS | Georgia Bonora | |||
Dasha Joura | |||||
Ashleigh Brennan | |||||
Lauren Mitchell | |||||
Shona Morgan | |||||
Uneven bars W | AUS | Dasha Joura | |||
Ashleigh Brennan | |||||
Olivia Vivian | |||||
Shona Morgan | |||||
Georgia Bonora | |||||
Floor M | AUS | Sam Simpson | |||
Pommel horse M | AUS | Sam Simpson | |||
Rings M | AUS | Sam Simpson | |||
Parallel bars M | AUS | Sam Simpson | |||
Horizontal bar M | AUS | Sam Simpson | |||
Rhythmic individual all-round W | AUS | Naazmi Johnston | |||
Trampoline individual M | AUS | Ben Wilden | |||
Hockey | |||||
Hockey M | AUS | Luke Doerner | |||
Fergus Kavanagh | |||||
Travis Brooks | |||||
Des Abbott | |||||
Stephen Lambert | |||||
David Guest | |||||
Mark Knowles | |||||
Eli Matheson | |||||
Liam De Young | |||||
Bevan George | |||||
Matthew Wells | |||||
Edward Ockenden | |||||
Grant Schubert | |||||
Robert Hammond | |||||
Kiel Brown | |||||
Jamie Dwyer | |||||
Hockey W | AUS | Angela Lambert | |||
Shelly Liddelow | |||||
Kate Hollywood | |||||
Nicole Hudson | |||||
Madonna Blyth | |||||
Melanie Wells | |||||
Emily Halliday | |||||
Teneal Attard | |||||
Jessica Arrold | |||||
Casey Eastham | |||||
Kobie Mcgurk | |||||
Kim Walker | |||||
Rachel Imison | |||||
Hope Munro | |||||
Megan Rivers | |||||
Sarah Young | |||||
Judo | |||||
Extra-lightweight W | AUS | Tiffany Day | |||
Half-lightweight W | AUS | Kristie-Anne Ryder | |||
Lightweight W | AUS | Maria Pekli | |||
Half-middleweight W | AUS | Catherine Marie Arlove | |||
Half-heavyweight W | AUS | Stephanie Grant | |||
Heavyweight W | AUS | Janelle Shepherd | |||
Extra-lightweight M | AUS | Matthew Daquino | |||
Half-lightweight M | AUS | Steven Brown | |||
Lightweight M | AUS | Dennis Iverson | |||
Half-middleweight M | AUS | Mark Anthony | |||
Middleweight M | AUS | Daniel Kelly | |||
Half-heavyweight M | AUS | Matt Celotti | |||
Heavyweight M | AUS | Semir Pepic | |||
Modern Pentathlon | |||||
Individual W | AUS | Angie Darby | |||
Rowing | |||||
Single sculls W | AUS | Pippa Savage | |||
Single sculls M | AUS | Peter Hardcastle | |||
Double sculls W | AUS | Catriona Sens | |||
Sonia Mills | |||||
Double sculls M | AUS | David Crawshay | |||
Scott Brennan | |||||
Pair without coxswain W | AUS | Kim Crow | |||
Sarah Cook | |||||
Pair without coxswain M | AUS | Drew Ginn | |||
Duncan Free | |||||
Quadruple sculls without cox W | AUS | Amy Ives | |||
Amber Bradley | |||||
Zoe Uphill | |||||
Kerry Hore | |||||
Quadruple sculls M | AUS | Christopher Morgan | |||
Brendan Long | |||||
James McRae | |||||
Daniel Noonan | |||||
Four without coxswain M | AUS | Cameron McKenzie-McHarg | |||
Matthew Ryan | |||||
Francis Hegerty | |||||
James Marburg | |||||
Eight with coxswain W | AUS | Sarah Tait | |||
Brooke Pratley | |||||
Elizabeth Patrick | |||||
Elizabeth Kell | |||||
Pauline Frasca | |||||
Kate Hornsey | |||||
Sarah Heard | |||||
Natalie Bale | |||||
Sally Kehoe | |||||
Eight with coxswain M | AUS | Tom Laurich | |||
James Tomkins | |||||
Stephen Stewart | |||||
Jeremy Stevenson | |||||
David Dennis | |||||
James Chapman | |||||
Marty Rabjohns | |||||
Sam Conrad | |||||
Samuel Loch | |||||
Lightweight double sculls W | AUS | Amber Halliday | |||
Marguerite Houston | |||||
Lightweight double sculls M | AUS | Samuel Beltz | |||
Tom Gibson | |||||
Lightweight coxless four M | AUS | Todd Skipworth | |||
Anthony Edwards | |||||
Rod Chisholm | |||||
Benjamin Cureton | |||||
Sailing | |||||
Yngling W | AUS | Krystal Weir | |||
Angela Farrell | |||||
Karyn Gojnich | |||||
Star M | AUS | Iain Murray | |||
Andrew Palfrey | |||||
Tornado | AUS | Darren Bundock | |||
Glenn Ashby | |||||
49er | AUS | Ben Austin | |||
Nathan Outteridge | |||||
470 W | AUS | Tessa Parkinson | |||
Elise Rechichi | |||||
470 M | AUS | Malcolm Page | |||
Nathan Wilmot | |||||
Finn | AUS | Anthony Nossiter | |||
Laser W | AUS | Sarah Blanck | |||
Laser M | AUS | Tom Slingsby | |||
Windsurfer W | AUS | Jessica Crisp | |||
Shooting | |||||
Rifle three positions M | AUS | Marrhew Inabinet | |||
Benjamin Burge | |||||
Rifle three positions W | AUS | Robyn van Nus | |||
Susan McCready | |||||
Rifle prone M | AUS | Warren Potent | |||
Benjamin Burge | |||||
Air rifle M | AUS | Matthew Inabinet | |||
Benjamin Burge | |||||
Air rifle W | AUS | Robyn van Nus | |||
Susan McCready | |||||
Sports pistol W | AUS | Lalita Yauhleuskaya | |||
Dina Aspandiyarova | |||||
Free pistol M | AUS | Daniel Repacholi | |||
David Moore | |||||
Rapid fire pistol M | AUS | Bruce Quick | |||
Air pistol W | AUS | Lalita Yauhleuskaya | |||
Dina Aspandiyarova | |||||
Air pistol M | AUS | David Moore | |||
Daniel Repacholi | |||||
Trap W | AUS | Stacy Roiall | |||
Trap M | AUS | Michael Diamond | |||
Craig Henwood | |||||
Skeet W | AUS | Natalia Rahman | |||
Skeet M | AUS | Paul Rahman | |||
George Barton | |||||
Double trap M | AUS | Russell Mark | |||
Softball | |||||
Softball W | AUS | Kelly Hardie | |||
Tracey Mosley | |||||
Melanie Roche | |||||
Belinda Wright | |||||
Jodie Bowering | |||||
Tanya Harding | |||||
Natalie Titcume | |||||
Justine Smethurst | |||||
Stacey Porter | |||||
Danielle Stewart | |||||
Simmone Morrow | |||||
Natalie Ward | |||||
Kylie Cronk | |||||
Sandy Lewis | |||||
Kerry Wyborn | |||||
Swimming | |||||
50 m freestyle W | AUS | Lisbeth Trickett | |||
Cate Campbell | |||||
50 m freestyle M | AUS | Eamon Sullivan | |||
Ashley Callus | |||||
100 m freestyle W | AUS | Lisbeth Trickett | |||
Cate Campbell | |||||
100 m freestyle M | AUS | Eamon Sullivan | |||
Matthew Targett | |||||
200 m freestyle W | AUS | Linda McKenzie | |||
Bronte Barratt | |||||
200 m freestyle M | AUS | Nicholas Sprenger | |||
Kenrick Monk | |||||
400 m freestyle W | AUS | Bronte Barratt | |||
Linda McKenzie | |||||
400 m freestyle M | AUS | Grant Hackett | |||
Craig Stevens | |||||
800 m freestyle W | AUS | Melissa Gorman | |||
Kylie Palmer | |||||
1500 m freestyle M | AUS | Grant Hackett | |||
Craig Stevens | |||||
100 m backstroke W | AUS | Emily Seebohm | |||
Sophie Edington | |||||
100 m backstroke M | AUS | Ashley Delaney | |||
Hayden Stoeckel | |||||
200 m backstroke W | AUS | Belinda Hocking | |||
Nay Meagen | |||||
200 m backstroke M | AUS | Ashley Delaney | |||
Hayden Stoeckel | |||||
100 m breaststroke W | AUS | Leisel Jones | |||
Tarnee White | |||||
100 m breaststroke M | AUS | Christian Sprenger | |||
Brenton Rickard | |||||
200 m breaststroke W | AUS | Leisel Jones | |||
Sally Foster | |||||
200 m breaststroke M | AUS | Christian Sprenger | |||
Brenton Rickard | |||||
100 m butterfly W | AUS | Lisbeth Trickett | |||
Jessicah Schipper | |||||
100 m butterfly M | AUS | Adam Pine | |||
Andrew Lauterstein | |||||
200 m butterfly W | AUS | Jessicah Schipper | |||
Samantha Hamill | |||||
200 m butterfly M | AUS | Travis Nederpelt | |||
200 m medley W | AUS | Stephanie Rice | |||
Alicia Coutts | |||||
200 m medley M | AUS | Leith Brodie | |||
400 m medley W | AUS | Stephanie Rice | |||
Samantha Hamill | |||||
400 m medley M | AUS | Travis Nederpelt | |||
4x100 m freestyle W | AUS | Shayne Reese | |||
Alice Mills | |||||
Cate Campbell | |||||
Melanie Schlanger | |||||
Lisbeth Trickett | |||||
4x100 m freestyle M | AUS | Andrew Lauterstein | |||
Eamon Sullivan | |||||
Leith Brodie | |||||
Matthew Targett | |||||
Ashley Callus | |||||
Patrick Murphy | |||||
4x200 m freestyle W | AUS | Bronte Barratt | |||
Lara Davenport | |||||
Felicity Galvez | |||||
Linda McKenzie | |||||
Melanie Schlanger | |||||
Angie Bainbridge | |||||
Stephanie Rice | |||||
Kylie Palmer | |||||
4x200 m freestyle M | AUS | Kirk Palmer | |||
Nick Frost | |||||
Leith Brodie | |||||
Nick Ffrost | |||||
Grant Brits | |||||
Grant Hackett | |||||
4x100 m medley W | AUS | Tarnee White | |||
Emily Seebohm | |||||
Shayne Reese | |||||
Jessicah Schipper | |||||
Leisel Jones | |||||
Felicity Galvez | |||||
Lisbeth Trickett | |||||
4x100 m medley M | AUS | Hayden Stoeckel | |||
Ashley Delaney | |||||
Christian Sprenger | |||||
Andrew Lauterstein | |||||
Matthew Targett | |||||
Eamon Sullivan | |||||
Brenton Rickard | |||||
Adam Pine | |||||
Marathon 10 km W | AUS | Melissa Gorman | |||
Marathon 10 km M | AUS | Ky Hurst | |||
Synchronized Swimming | |||||
Duet W | AUS | Erika Leal Ramirez | |||
Myriam Glez | |||||
Team W | AUS | Tamika Domrow | |||
Eloise Amberger | |||||
Erika Leal Ramirez | |||||
Coral Bentley | |||||
Tarren Otte | |||||
Sarah Bombell | |||||
Bethany Walsh | |||||
Myriam Glez | |||||
Samantha Reid | |||||
Table Tennis | |||||
Singles M | AUS | William Henzell | |||
Kyle Davis | |||||
David Zalcberg | |||||
Singles W | AUS | Jian-Fang Lay | |||
Sang Xu Stephanie | |||||
Miao Miao | |||||
Team M | AUS | Kyle Davis | |||
William Henzell | |||||
David Zalcberg | |||||
Team W | AUS | Jian-Fang Lay | |||
Stephanie Xu Sang | |||||
Miao Miao | |||||
Taekwondo | |||||
Welterweight W | AUS | Tina Morgan | |||
Heavyweight W | AUS | Carmen Marton | |||
Flyweight M | AUS | Ryan Carneli | |||
Featherweight M | AUS | Burak Hasan | |||
Tennis | |||||
Singles M | AUS | Lleyton Hewitt | |||
Chris Guccione | |||||
Doubles M | AUS | Lleyton Hewitt | |||
Paul Hanley | |||||
Chris Guccione | |||||
Jordan Kerr | |||||
Singles W | AUS | Samantha Stosur | |||
Casey Dellacqua | |||||
Alicia Molik | |||||
Doubles W | AUS | Rennae Stubbs | |||
Alicia Molik | |||||
Samantha Stosur | |||||
Casey Dellacqua | |||||
Triathlon | |||||
Individual W | AUS | Emma Moffatt | |||
Emma Snowsill | |||||
Erin Densham | |||||
Individual M | AUS | Courtney Atkinson | |||
Brad Kahlefeldt | |||||
Volleyball | |||||
Beach volley W | AUS | Natalie Cook | |||
Tamsin Barnett | |||||
Beach volley M | AUS | Andrew Schacht | |||
Joshua Slack | |||||
Water Polo | |||||
Water polo M | AUS | Anthony Martin | |||
Robert Maitland | |||||
Tim Neesham | |||||
James Stanton-French | |||||
Gavin Woods | |||||
Richie Campbell | |||||
Sam McGregor | |||||
Pietro Figlioli | |||||
Rafael Sterk | |||||
Trent Franklin | |||||
Thomas Whalan | |||||
Jamie Beadsworth | |||||
Rhys Howden | |||||
Water polo W | AUS | Kate Gynther | |||
Melissa Rippon | |||||
Alicia McCormack | |||||
Rebecca Rippon | |||||
Bronwen Knox | |||||
Jenna Santoromito | |||||
Gemma Beadsworth | |||||
Taniele Gofers | |||||
Emma Knox | |||||
Suzie Fraser | |||||
Amy Hetzel | |||||
Mia Santoromito | |||||
Nikita Cuffe | |||||
Weightlifting | |||||
Super-heavyweight W | AUS | Deborah Lovely | |||
Super-heavyweight M | AUS | Damon Kelly | |||
Wrestling | |||||
Freestyle welterweight M | AUS | Ali Abdo | |||
Freestyle middleweight M | AUS | Sandeep Kumar | |||
Freestyle flyweight W | AUS | Kyla Bremner | |||
Greco-Roman welterweight M | AUS | Hassan Shahsavan | |||
* The list of Australian athletes in the 2008 Olympic Games is not yet complete | |||||
This information about Australian athletes in the Olympic Summer Games in Beijing 2008 is based on the official olympic reports and Olympian Database | |||||