Australske deltagere ved OL i Beijing 2008 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | AUS | Matthew Gray | |||
Michael Naray | |||||
Sky Kim | |||||
Individuelt K | AUS | Alexandra Feeney | |||
Jane Waller | |||||
Hold M | AUS | Matthew Gray | |||
Michael Naray | |||||
Sky Kim | |||||
Atletik | |||||
400 m M | AUS | Sean Wroe | |||
Joel Milburn | |||||
800 m M | AUS | Lachlan Renshaw | |||
1500 m M | AUS | Jeffrey Riseley | |||
Mitchell Kealey | |||||
5000 m M | AUS | Craig Mottram | |||
Collis Birmingham | |||||
Maraton M | AUS | Lee Troop | |||
3000 m forhindringsløb M | AUS | Youcef Abdi | |||
4x400 m M | AUS | John Steffensen | |||
Mark Omrod | |||||
Sean Wroe | |||||
Clinton Hill | |||||
Joel Milburn | |||||
20 km kapgang M | AUS | Luke Adams | |||
Jared Tallent | |||||
Chris Erickson | |||||
50 km kapgang M | AUS | Jared Tallent | |||
Adam Rutter | |||||
Luke Adams | |||||
Stangspring M | AUS | Steven Hooker | |||
Paul Burgess | |||||
Længdespring M | AUS | Fabrice Lapierre | |||
Kuglestød M | AUS | Justin Anlezark | |||
Scott Martin | |||||
Diskoskast M | AUS | Benn Harradine | |||
Spydkast M | AUS | Jarrod Bannister | |||
400 m K | AUS | Tamsyn Lewis | |||
800 m K | AUS | Tamsyn Lewis | |||
Madeleine Pape | |||||
1500 m K | AUS | Sarah Jamieson | |||
Lisa Corrigan | |||||
Maraton K | AUS | Benita Johnson | |||
Kate Smyth | |||||
Lisa Jane Weightman | |||||
100 m hæk K | AUS | Sally McLellan | |||
3000 m forhindringsløb K | AUS | Donna MacFarlane | |||
Victoria Mitchell | |||||
20 km kapgang K | AUS | Kellie Wapshott | |||
Claire Woods | |||||
Stangspring K | AUS | Alana Boyd | |||
Længdespring K | AUS | Bronwyn Thompson | |||
Diskoskast K | AUS | Dani Samuels | |||
Syvkamp K | AUS | Kylie Wheeler | |||
Badminton | |||||
Single M | AUS | Stuart Gomez | |||
Double M | AUS | Glenn Warfe | |||
Ross Smith | |||||
Single K | AUS | Erin Carroll | |||
Double K | AUS | Eugenia Tanaka | |||
Tania Luiz | |||||
Basketball | |||||
Basketball M | AUS | Brad Newley | |||
C. J. Bruton | |||||
Joe Ingles | |||||
Patrick Mills | |||||
Andrew Bogut | |||||
Shawn Redhage | |||||
David Andersen | |||||
Matt Nielsen | |||||
Christopher Anstey | |||||
Mark Worthington | |||||
Glen Saville | |||||
David Barlow | |||||
Basketball K | AUS | Erin Phillips | |||
Kristi Harrower | |||||
Laura Summerton | |||||
Hollie Grima | |||||
Lauren Jackson | |||||
Suzy Batkovic | |||||
Rohanee Cox | |||||
Penny Taylor | |||||
Emma Randall | |||||
Jennifer Screen | |||||
Belinda Snell | |||||
Tully Bevilaqua | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | AUS | Stephen Sutherland | |||
Bantamvægt M | AUS | Luke Boyd | |||
Fjervægt M | AUS | Paul Fleming | |||
Letvægt M | AUS | Anthony Little | |||
Letweltervægt M | AUS | Todd Kidd | |||
Weltervægt M | AUS | Gerard O'Mahony | |||
Mellemvægt M | AUS | Jarrod Fletcher | |||
Sværvægt M | AUS | Brad Pitt | |||
Supersværvægt M | AUS | Dan Beahan | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | AUS | Chantal Meek | |||
K1 500 m M | AUS | Ken Wallace | |||
K2 500 m K | AUS | Lyndsie Fogarty | |||
Hannah Davis | |||||
K2 500 m M | AUS | Jacob Clear | |||
Clint Robinson | |||||
K4 500 m K | AUS | Hannah Davis | |||
Lisa Oldenhof | |||||
Chantal Meek | |||||
Lyndsie Fogarty | |||||
K1 1000 m M | AUS | Ken Wallace | |||
K4 1000 m M | AUS | David Smith | |||
Tate Smith | |||||
Tony Schumacher | |||||
Clint Robinson | |||||
C1 500 m M | AUS | Torsten Lachmann | |||
C1 1000 m M | AUS | Torsten Lachmann | |||
K1 slalom K | AUS | Jacqueline Lawrence | |||
K1 slalom M | AUS | Warwick Draper | |||
C1 slalom M | AUS | Robin Bell | |||
C2 slalom M | AUS | Lachlan Milne | |||
Mark Bellofiore | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | AUS | Michael Rogers | |||
Simon Gerrans | |||||
Stuart O'Grady | |||||
Matthew Lloyd | |||||
Cadel Evans | |||||
Landevejsløb K | AUS | Oenone Wood | |||
Katherine Bates | |||||
Sara Carrigan | |||||
Enkeltstart K | AUS | Oenone Wood | |||
Enkeltstart M | AUS | Cadel Evans | |||
Michael Rogers | |||||
Individuel forfølgelse K | AUS | Katie Mactier | |||
Individuel forfølgelse M | AUS | Brett Lancaster | |||
Bradley McGee | |||||
Holdforfølgelse M | AUS | Mark Jamieson | |||
Jack Bobridge | |||||
Luke Roberts | |||||
Graeme Brown | |||||
Bradley McGee | |||||
Pointsløb M | AUS | Cameron Meyer | |||
Pointsløb K | AUS | Katherine Bates | |||
Sprint M | AUS | Ryan Bayley | |||
Mark French | |||||
Sprint K | AUS | Anna Meares | |||
Holdsprint M | AUS | Shane Kelly | |||
Mark French | |||||
Daniel Ellis | |||||
Keirin M | AUS | Shane Kelly | |||
Ryan Bayley | |||||
Mountainbike M | AUS | Daniel McConnell | |||
Mountainbike K | AUS | Dellys Starr | |||
BMX M | AUS | Luke Madill | |||
Kamazaki | |||||
Jared Graves | |||||
BMX K | AUS | Tanya Bailey | |||
Nicole Callisto | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | AUS | Matthew Mitcham | |||
Robert Newbery | |||||
3 m spring K | AUS | Chantelle Newbery | |||
Sharleen Stratton | |||||
Tårnspring M | AUS | Mathew Helm | |||
Matthew Mitcham | |||||
Tårnspring K | AUS | Alexandra Croak | |||
Melissa Wu | |||||
Synkron 3 m spring M | AUS | Robert Newbery | |||
Scott Robertson | |||||
Synkron 3 m spring K | AUS | Sharleen Stratton | |||
Briony Cole | |||||
Synkron tårnspring M | AUS | Mathew Helm | |||
Robert Newbery | |||||
Synkron tårnspring K | AUS | Briony Cole | |||
Melissa Wu | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | AUS | Heath Ryan | |||
Hayley Beresford | |||||
Kristy Oatley | |||||
Dressur hold | AUS | Kristy Oatley | |||
Heath Ryan | |||||
Hayley Beresford | |||||
Military individuelt | AUS | Megan Jones | |||
Clayton Fredericks | |||||
Lucinda Fredericks | |||||
Sonja Johnson | |||||
Shane Rose | |||||
Military hold | AUS | Sonja Johnson | |||
Clayton Fredericks | |||||
Shane Rose | |||||
Lucinda Fredericks | |||||
Megan Jones | |||||
Ridebanespringning individuelt | AUS | Laurie Lever | |||
Matthew Williams | |||||
Edwina Tops-Alexander | |||||
Ridebanespringning hold | AUS | Matthew Williams | |||
Peter McMahon | |||||
Edwina Tops-Alexander | |||||
Laurie Lever | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | AUS | Joanna Halls | |||
Kårde individuelt K | AUS | Amber Parkinson | |||
Fodbold | |||||
Fodbold M | AUS | Archie Thompson | |||
Nikolai Topor-Stanley | |||||
Mark Milligan | |||||
Matt Simon | |||||
Matthew Spiranovic | |||||
Kristian Sarkies | |||||
Mark Bridge | |||||
Neil Kilkenny | |||||
James Troisi | |||||
Stuart Musialik | |||||
Trent McClenahan | |||||
Adam Federici | |||||
Billy Celeski | |||||
David Carney | |||||
Nikita Rukavytsya | |||||
Adrian Leijer | |||||
Tando Velaphi | |||||
Ruben Zadkovich | |||||
Jade North | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | AUS | Georgia Bonora | |||
Ashleigh Brennan | |||||
Lauren Mitchell | |||||
Olivia Vivian | |||||
Dasha Joura | |||||
Shona Morgan | |||||
Individuelt M | AUS | Sam Simpson | |||
Hold K | AUS | Lauren Mitchell | |||
Shona Morgan | |||||
Olivia Vivian | |||||
Ashleigh Brennan | |||||
Georgia Bonora | |||||
Dasha Joura | |||||
Gulv K | AUS | Lauren Mitchell | |||
Dasha Joura | |||||
Ashleigh Brennan | |||||
Shona Morgan | |||||
Georgia Bonora | |||||
Bom K | AUS | Shona Morgan | |||
Georgia Bonora | |||||
Dasha Joura | |||||
Lauren Mitchell | |||||
Ashleigh Brennan | |||||
Forskudt barre K | AUS | Olivia Vivian | |||
Shona Morgan | |||||
Georgia Bonora | |||||
Ashleigh Brennan | |||||
Dasha Joura | |||||
Gulv M | AUS | Sam Simpson | |||
Bensving M | AUS | Sam Simpson | |||
Ringe M | AUS | Sam Simpson | |||
Barre M | AUS | Sam Simpson | |||
Reck M | AUS | Sam Simpson | |||
Rytmisk gymnastik individuelt K | AUS | Naazmi Johnston | |||
Trampolin individuelt M | AUS | Ben Wilden | |||
Hockey | |||||
Hockey M | AUS | Eli Matheson | |||
Grant Schubert | |||||
Kiel Brown | |||||
Luke Doerner | |||||
Jamie Dwyer | |||||
Bevan George | |||||
Edward Ockenden | |||||
Robert Hammond | |||||
Fergus Kavanagh | |||||
Travis Brooks | |||||
Des Abbott | |||||
Stephen Lambert | |||||
David Guest | |||||
Mark Knowles | |||||
Liam De Young | |||||
Matthew Wells | |||||
Hockey K | AUS | Emily Halliday | |||
Kim Walker | |||||
Hope Munro | |||||
Megan Rivers | |||||
Madonna Blyth | |||||
Nicole Hudson | |||||
Melanie Wells | |||||
Jessica Arrold | |||||
Teneal Attard | |||||
Kobie Mcgurk | |||||
Shelly Liddelow | |||||
Kate Hollywood | |||||
Angela Lambert | |||||
Casey Eastham | |||||
Rachel Imison | |||||
Sarah Young | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | AUS | Tiffany Day | |||
Halv-letvægt K | AUS | Kristie-Anne Ryder | |||
Letvægt K | AUS | Maria Pekli | |||
Halv-mellemvægt K | AUS | Catherine Marie Arlove | |||
Halv-sværvægt K | AUS | Stephanie Grant | |||
Sværvægt K | AUS | Janelle Shepherd | |||
Ekstra-letvægt M | AUS | Matthew Daquino | |||
Halv-letvægt M | AUS | Steven Brown | |||
Letvægt M | AUS | Dennis Iverson | |||
Halv-mellemvægt M | AUS | Mark Anthony | |||
Mellemvægt M | AUS | Daniel Kelly | |||
Halv-sværvægt M | AUS | Matt Celotti | |||
Sværvægt M | AUS | Semir Pepic | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | AUS | Angie Darby | |||
Roning | |||||
Singlesculler K | AUS | Pippa Savage | |||
Singlesculler M | AUS | Peter Hardcastle | |||
Dobbeltsculler K | AUS | Catriona Sens | |||
Sonia Mills | |||||
Dobbeltsculler M | AUS | David Crawshay | |||
Scott Brennan | |||||
Toer uden styrmand K | AUS | Sarah Cook | |||
Kim Crow | |||||
Toer uden styrmand M | AUS | Drew Ginn | |||
Duncan Free | |||||
Dobbeltfirer uden styrmand K | AUS | Kerry Hore | |||
Zoe Uphill | |||||
Amber Bradley | |||||
Amy Ives | |||||
Dobbeltfirer M | AUS | James McRae | |||
Brendan Long | |||||
Christopher Morgan | |||||
Daniel Noonan | |||||
Firer uden styrmand M | AUS | Francis Hegerty | |||
Matthew Ryan | |||||
Cameron McKenzie-McHarg | |||||
James Marburg | |||||
Otter K | AUS | Elizabeth Patrick | |||
Natalie Bale | |||||
Sarah Tait | |||||
Pauline Frasca | |||||
Elizabeth Kell | |||||
Sarah Heard | |||||
Sally Kehoe | |||||
Brooke Pratley | |||||
Kate Hornsey | |||||
Otter M | AUS | Marty Rabjohns | |||
Samuel Loch | |||||
James Tomkins | |||||
James Chapman | |||||
Jeremy Stevenson | |||||
Sam Conrad | |||||
Tom Laurich | |||||
David Dennis | |||||
Stephen Stewart | |||||
Letvægt dobbeltsculler K | AUS | Amber Halliday | |||
Marguerite Houston | |||||
Letvægt dobbeltsculler M | AUS | Samuel Beltz | |||
Tom Gibson | |||||
Letvægtsfirer M | AUS | Anthony Edwards | |||
Todd Skipworth | |||||
Benjamin Cureton | |||||
Rod Chisholm | |||||
Sejlsport | |||||
Yngling K | AUS | Karyn Gojnich | |||
Krystal Weir | |||||
Angela Farrell | |||||
Star M | AUS | Iain Murray | |||
Andrew Palfrey | |||||
Tornado | AUS | Darren Bundock | |||
Glenn Ashby | |||||
49er | AUS | Ben Austin | |||
Nathan Outteridge | |||||
470 K | AUS | Tessa Parkinson | |||
Elise Rechichi | |||||
470 M | AUS | Nathan Wilmot | |||
Malcolm Page | |||||
Finnjolle | AUS | Anthony Nossiter | |||
Laser K | AUS | Sarah Blanck | |||
Laser M | AUS | Tom Slingsby | |||
Windsurfer K | AUS | Jessica Crisp | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | AUS | Marrhew Inabinet | |||
Benjamin Burge | |||||
Riffel tre positioner K | AUS | Susan McCready | |||
Robyn van Nus | |||||
Riffel liggende M | AUS | Benjamin Burge | |||
Warren Potent | |||||
Luftriffel M | AUS | Benjamin Burge | |||
Matthew Inabinet | |||||
Luftriffel K | AUS | Susan McCready | |||
Robyn van Nus | |||||
Sportspistol K | AUS | Lalita Yauhleuskaya | |||
Dina Aspandiyarova | |||||
Fri pistol M | AUS | Daniel Repacholi | |||
David Moore | |||||
Silhuetpistol M | AUS | Bruce Quick | |||
Luftpistol K | AUS | Dina Aspandiyarova | |||
Lalita Yauhleuskaya | |||||
Luftpistol M | AUS | David Moore | |||
Daniel Repacholi | |||||
Trap K | AUS | Stacy Roiall | |||
Trap M | AUS | Craig Henwood | |||
Michael Diamond | |||||
Skeet K | AUS | Natalia Rahman | |||
Skeet M | AUS | Paul Rahman | |||
George Barton | |||||
Dobbelttrap M | AUS | Russell Mark | |||
Softball | |||||
Softball K | AUS | Simmone Morrow | |||
Jodie Bowering | |||||
Natalie Titcume | |||||
Melanie Roche | |||||
Tanya Harding | |||||
Justine Smethurst | |||||
Stacey Porter | |||||
Sandy Lewis | |||||
Kerry Wyborn | |||||
Danielle Stewart | |||||
Kylie Cronk | |||||
Belinda Wright | |||||
Kelly Hardie | |||||
Tracey Mosley | |||||
Natalie Ward | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | AUS | Lisbeth Trickett | |||
Cate Campbell | |||||
50 m fri stil M | AUS | Eamon Sullivan | |||
Ashley Callus | |||||
100 m fri stil K | AUS | Lisbeth Trickett | |||
Cate Campbell | |||||
100 m fri stil M | AUS | Matthew Targett | |||
Eamon Sullivan | |||||
200 m fri stil K | AUS | Bronte Barratt | |||
Linda McKenzie | |||||
200 m fri stil M | AUS | Nicholas Sprenger | |||
Kenrick Monk | |||||
400 m fri stil K | AUS | Linda McKenzie | |||
Bronte Barratt | |||||
400 m fri stil M | AUS | Grant Hackett | |||
Craig Stevens | |||||
800 m fri stil K | AUS | Melissa Gorman | |||
Kylie Palmer | |||||
1500 m fri stil M | AUS | Craig Stevens | |||
Grant Hackett | |||||
100 m rygcrawl K | AUS | Emily Seebohm | |||
Sophie Edington | |||||
100 m rygcrawl M | AUS | Ashley Delaney | |||
Hayden Stoeckel | |||||
200 m rygcrawl K | AUS | Belinda Hocking | |||
Nay Meagen | |||||
200 m rygcrawl M | AUS | Ashley Delaney | |||
Hayden Stoeckel | |||||
100 m brystsvømning K | AUS | Tarnee White | |||
Leisel Jones | |||||
100 m brystsvømning M | AUS | Christian Sprenger | |||
Brenton Rickard | |||||
200 m brystsvømning K | AUS | Sally Foster | |||
Leisel Jones | |||||
200 m brystsvømning M | AUS | Christian Sprenger | |||
Brenton Rickard | |||||
100 m butterfly K | AUS | Jessicah Schipper | |||
Lisbeth Trickett | |||||
100 m butterfly M | AUS | Andrew Lauterstein | |||
Adam Pine | |||||
200 m butterfly K | AUS | Jessicah Schipper | |||
Samantha Hamill | |||||
200 m butterfly M | AUS | Travis Nederpelt | |||
200 m medley K | AUS | Alicia Coutts | |||
Stephanie Rice | |||||
200 m medley M | AUS | Leith Brodie | |||
400 m medley K | AUS | Samantha Hamill | |||
Stephanie Rice | |||||
400 m medley M | AUS | Travis Nederpelt | |||
4x100 m fri stil K | AUS | Cate Campbell | |||
Alice Mills | |||||
Melanie Schlanger | |||||
Shayne Reese | |||||
Lisbeth Trickett | |||||
4x100 m fri stil M | AUS | Leith Brodie | |||
Ashley Callus | |||||
Patrick Murphy | |||||
Eamon Sullivan | |||||
Matthew Targett | |||||
Andrew Lauterstein | |||||
4x200 m fri stil K | AUS | Melanie Schlanger | |||
Felicity Galvez | |||||
Linda McKenzie | |||||
Bronte Barratt | |||||
Angie Bainbridge | |||||
Kylie Palmer | |||||
Lara Davenport | |||||
Stephanie Rice | |||||
4x200 m fri stil M | AUS | Nick Ffrost | |||
Kirk Palmer | |||||
Nick Frost | |||||
Leith Brodie | |||||
Grant Hackett | |||||
Grant Brits | |||||
4x100 m medley K | AUS | Felicity Galvez | |||
Leisel Jones | |||||
Tarnee White | |||||
Jessicah Schipper | |||||
Shayne Reese | |||||
Emily Seebohm | |||||
Lisbeth Trickett | |||||
4x100 m medley M | AUS | Christian Sprenger | |||
Eamon Sullivan | |||||
Adam Pine | |||||
Matthew Targett | |||||
Ashley Delaney | |||||
Brenton Rickard | |||||
Andrew Lauterstein | |||||
Hayden Stoeckel | |||||
Marathon 10 km K | AUS | Melissa Gorman | |||
Marathon 10 km M | AUS | Ky Hurst | |||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | AUS | Myriam Glez | |||
Erika Leal Ramirez | |||||
Hold K | AUS | Coral Bentley | |||
Myriam Glez | |||||
Tamika Domrow | |||||
Tarren Otte | |||||
Erika Leal Ramirez | |||||
Bethany Walsh | |||||
Samantha Reid | |||||
Eloise Amberger | |||||
Sarah Bombell | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | AUS | David Zalcberg | |||
William Henzell | |||||
Kyle Davis | |||||
Individuelt K | AUS | Jian-Fang Lay | |||
Sang Xu Stephanie | |||||
Miao Miao | |||||
Hold M | AUS | William Henzell | |||
Kyle Davis | |||||
David Zalcberg | |||||
Hold K | AUS | Stephanie Xu Sang | |||
Jian-Fang Lay | |||||
Miao Miao | |||||
Taekwondo | |||||
Weltervægt K | AUS | Tina Morgan | |||
Sværvægt K | AUS | Carmen Marton | |||
Fluevægt M | AUS | Ryan Carneli | |||
Fjervægt M | AUS | Burak Hasan | |||
Tennis | |||||
Single M | AUS | Lleyton Hewitt | |||
Chris Guccione | |||||
Double M | AUS | Jordan Kerr | |||
Lleyton Hewitt | |||||
Paul Hanley | |||||
Chris Guccione | |||||
Single K | AUS | Alicia Molik | |||
Casey Dellacqua | |||||
Samantha Stosur | |||||
Double K | AUS | Alicia Molik | |||
Rennae Stubbs | |||||
Casey Dellacqua | |||||
Samantha Stosur | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | AUS | Erin Densham | |||
Emma Moffatt | |||||
Emma Snowsill | |||||
Individuelt M | AUS | Courtney Atkinson | |||
Brad Kahlefeldt | |||||
Volleyball | |||||
Beachvolley K | AUS | Tamsin Barnett | |||
Natalie Cook | |||||
Beachvolley M | AUS | Joshua Slack | |||
Andrew Schacht | |||||
Vandpolo | |||||
Vandpolo M | AUS | Sam McGregor | |||
Robert Maitland | |||||
Jamie Beadsworth | |||||
James Stanton-French | |||||
Tim Neesham | |||||
Rafael Sterk | |||||
Trent Franklin | |||||
Richie Campbell | |||||
Gavin Woods | |||||
Rhys Howden | |||||
Anthony Martin | |||||
Thomas Whalan | |||||
Pietro Figlioli | |||||
Vandpolo K | AUS | Alicia McCormack | |||
Taniele Gofers | |||||
Emma Knox | |||||
Bronwen Knox | |||||
Amy Hetzel | |||||
Suzie Fraser | |||||
Melissa Rippon | |||||
Rebecca Rippon | |||||
Mia Santoromito | |||||
Nikita Cuffe | |||||
Jenna Santoromito | |||||
Gemma Beadsworth | |||||
Kate Gynther | |||||
Vægtløftning | |||||
Supersværvægt K | AUS | Deborah Lovely | |||
Supersværvægt M | AUS | Damon Kelly | |||
Brydning | |||||
Fri stil weltervægt M | AUS | Ali Abdo | |||
Fri stil mellemvægt M | AUS | Sandeep Kumar | |||
Fri stil fluevægt K | AUS | Kyla Bremner | |||
Græsk romersk weltervægt M | AUS | Hassan Shahsavan | |||
* Listen ovenfor over Australske deltagere ved OL i 2008 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Australske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Beijing 2008 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||