Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Australien
Beijing 2008
Australske medaljer ved OL i Beijing 2008
Facts
Medaljer
Atleter
Sport
Disciplin
Medaljetagere
Guldmedaljer
Atletik
Stangspring M
AUS
Steven Hooker
Kano & kajak
K1 500 m M
AUS
Ken Wallace
Roning
Dobbeltsculler M
AUS
Scott Brennan
David Crawshay
Toer uden styrmand M
AUS
Drew Ginn
Duncan Free
Sejlsport
470 K
AUS
Elise Rechichi
Tessa Parkinson
470 M
AUS
Malcolm Page
Nathan Wilmot
Svømning
100 m brystsvømning K
AUS
Leisel Jones
100 m butterfly K
AUS
Lisbeth Trickett
200 m medley K
AUS
Stephanie Rice
400 m medley K
AUS
Stephanie Rice
4x200 m fri stil K
AUS
Melanie Schlanger
Angie Bainbridge
Stephanie Rice
Bronte Barratt
Linda McKenzie
Lara Davenport
Felicity Galvez
Kylie Palmer
4x100 m medley K
AUS
Tarnee White
Shayne Reese
Felicity Galvez
Jessicah Schipper
Emily Seebohm
Lisbeth Trickett
Leisel Jones
Triatlon
Individuelt K
AUS
Emma Snowsill
Udspring
Tårnspring M
AUS
Matthew Mitcham
Sølvmedaljer
Atletik
50 km kapgang M
AUS
Jared Tallent
100 m hæk K
AUS
Sally McLellan
Basketball
Basketball K
AUS
Erin Phillips
Kristi Harrower
Suzy Batkovic
Hollie Grima
Lauren Jackson
Rohanee Cox
Penny Taylor
Emma Randall
Jennifer Screen
Belinda Snell
Tully Bevilaqua
Laura Summerton
Cykling
Sprint K
AUS
Anna Meares
Kano & kajak
K1 slalom K
AUS
Jacqueline Lawrence
Ridning
Military hold
AUS
Shane Rose
Lucinda Fredericks
Megan Jones
Sonja Johnson
Clayton Fredericks
Roning
Firer uden styrmand M
AUS
Matthew Ryan
Cameron McKenzie-McHarg
James Marburg
Francis Hegerty
Sejlsport
Tornado
AUS
Glenn Ashby
Darren Bundock
Svømning
100 m fri stil K
AUS
Lisbeth Trickett
100 m fri stil M
AUS
Eamon Sullivan
1500 m fri stil M
AUS
Grant Hackett
200 m brystsvømning K
AUS
Leisel Jones
200 m brystsvømning M
AUS
Brenton Rickard
4x100 m medley M
AUS
Christian Sprenger
Andrew Lauterstein
Hayden Stoeckel
Adam Pine
Ashley Delaney
Eamon Sullivan
Matthew Targett
Brenton Rickard
Udspring
Synkron tårnspring K
AUS
Briony Cole
Melissa Wu
Bronzemedaljer
Atletik
20 km kapgang M
AUS
Jared Tallent
Hockey
Hockey M
AUS
Matthew Wells
David Guest
Mark Knowles
Liam De Young
Luke Doerner
Eli Matheson
Grant Schubert
Kiel Brown
Robert Hammond
Jamie Dwyer
Bevan George
Edward Ockenden
Stephen Lambert
Fergus Kavanagh
Travis Brooks
Des Abbott
Kano & kajak
K4 500 m K
AUS
Hannah Davis
Lisa Oldenhof
Chantal Meek
Lyndsie Fogarty
K1 1000 m M
AUS
Ken Wallace
C1 slalom M
AUS
Robin Bell
Skydning
Riffel liggende M
AUS
Warren Potent
Softball
Softball K
AUS
Danielle Stewart
Kylie Cronk
Tanya Harding
Justine Smethurst
Natalie Ward
Sandy Lewis
Kerry Wyborn
Melanie Roche
Belinda Wright
Kelly Hardie
Tracey Mosley
Stacey Porter
Simmone Morrow
Jodie Bowering
Natalie Titcume
Svømning
50 m fri stil K
AUS
Cate Campbell
100 m rygcrawl M
AUS
Hayden Stoeckel
100 m butterfly K
AUS
Jessicah Schipper
100 m butterfly M
AUS
Andrew Lauterstein
200 m butterfly K
AUS
Jessicah Schipper
4x100 m fri stil K
AUS
Lisbeth Trickett
Melanie Schlanger
Alice Mills
Cate Campbell
Shayne Reese
4x100 m fri stil M
AUS
Andrew Lauterstein
Patrick Murphy
Matthew Targett
Leith Brodie
Eamon Sullivan
Ashley Callus
4x200 m fri stil M
AUS
Nick Frost
Grant Hackett
Grant Brits
Kirk Palmer
Nick Ffrost
Leith Brodie
Triatlon
Individuelt K
AUS
Emma Moffatt
Vandpolo
Vandpolo K
AUS
Gemma Beadsworth
Kate Gynther
Alicia McCormack
Taniele Gofers
Emma Knox
Bronwen Knox
Amy Hetzel
Suzie Fraser
Melissa Rippon
Rebecca Rippon
Mia Santoromito
Nikita Cuffe
Jenna Santoromito
Informationen om Australien ved de olympiske sommerlege ved OL i Beijing 2008 er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy