Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Australien
Athen 2004
Australske medaljer ved OL i Athen 2004
Facts
Medaljer
Atleter
Sport
Disciplin
Medaljetagere
Guldmedaljer
Cykling
Landevejsløb K
AUS
Sara Carrigan
Holdforfølgelse M
AUS
Stephen Wooldridge
Luke Roberts
Peter Dawson
Graeme Brown
Brett Lancaster
Bradley McGee
Parløb M
AUS
Graeme Brown
Stuart O'Grady
500 m på tid K
AUS
Anna Meares
Sprint M
AUS
Ryan Bayley
Keirin M
AUS
Ryan Bayley
Hockey
Hockey M
AUS
Jamie Dwyer
Travis Brooks
Bevan George
Robert Hammond
Brent Livermore
Grant Schubert
Nathan Eglington
Stephen Mowlam
Matthew Wells
Mark Knowles
Liam De Young
Michael McCann
Troy Elder
Dean Butler
Mark Hickman
Michael Brennan
Roning
Toer uden styrmand M
AUS
Drew Ginn
James Tomkins
Skydning
Trap K
AUS
Suzanne Balogh
Svømning
100 m fri stil K
AUS
Jodie Henry
200 m fri stil M
AUS
Ian Thorpe
400 m fri stil M
AUS
Ian Thorpe
1500 m fri stil M
AUS
Grant Hackett
100 m butterfly K
AUS
Petria Thomas
4x100 m fri stil K
AUS
Lisbeth Lenton
Petria Thomas
Alice Mills
Jodie Henry
Sarah Ryan
4x100 m medley K
AUS
Jessicah Schipper
Giaan Rooney
Brooke Hanson
Jodie Henry
Alice Mills
Petria Thomas
Leisel Jones
Udspring
Tårnspring K
AUS
Chantelle Newbery
Sølvmedaljer
Atletik
4x400 m M
AUS
Patrick Dwyer
Clinton Hill
Mark Ormrod
John Steffensen
Baseball
Baseball M
AUS
John Stephens
Nick Kimpton
Richard Thompson
Adrian Burnside
Brett Tamburrino
David Nilsson
Phil Stockman
Gavin Fingleson
Paul Gonzalez
Graeme Lloyd
Trent Oeltjen
Glenn Williams
Brendan Kingman
Craig Lewis
Andrew Utting
Brett Roneberg
Chris Oxspring
Jeff Williams
Rodney van Buizen
Craig Anderson
Ryan Rowland Smith
Wayne Ough
Thomas Brice
Ben Wigmore
Basketball
Basketball K
AUS
Alicia Poto
Allison Tranquilli
Penny Taylor
Rachael Sporn
Belinda Snell
Lauren Jackson
Trisha Fallon
Natalie Porter
Laura Summerton
Suzy Batkovic
Kristi Harrower
Sandra Brondello
Cykling
Individuel forfølgelse K
AUS
Katie Mactier
Individuel forfølgelse M
AUS
Bradley McGee
Kano & kajak
K1 500 m M
AUS
Nathan Baggaley
K2 500 m M
AUS
Nathan Baggaley
Clint Robinson
Roning
Letvægtsfirer M
AUS
Glen Loftus
Benjamin Cureton
Anthony Edwards
Simon Burgess
Softball
Softball K
AUS
Tracey Mosley
Natalie Hodgskin
Pata Edebone
Sandra Allen
Melanie Roche
Natalie Titcume
Kerry Wyborn
Brooke Wilkins
Simmone Morrow
Amanda Doman
Fiona Crawford
Stacey Porter
Marissa Carpadios
Tanya Harding
Natalie Ward
Svømning
400 m fri stil M
AUS
Grant Hackett
100 m brystsvømning K
AUS
Brooke Hanson
200 m brystsvømning K
AUS
Leisel Jones
200 m butterfly K
AUS
Petria Thomas
4x200 m fri stil M
AUS
Grant Hackett
Nicholas Sprenger
Anthony Matkovich
Todd Pearson
Ian Thorpe
Craig Stevens
Michael Klim
Triatlon
Individuelt K
AUS
Loretta Harrop
Udspring
Tårnspring M
AUS
Mathew Helm
Bronzemedaljer
Atletik
20 km kapgang M
AUS
Nathan Deakes
20 km kapgang K
AUS
Jane Saville
Bueskydning
Individuelt M
AUS
Tim Cuddihy
Cykling
Enkeltstart M
AUS
Michael Rogers
Sprint K
AUS
Anna Meares
Keirin M
AUS
Shane Kelly
Roning
Dobbeltfirer uden styrmand K
AUS
Rebecca Sattin
Amber Bradley
Dana Faletic
Kerry Hore
Otter M
AUS
Michael Toon
Geoff Stewart
Stefan Szczurowski
Stuart Reside
Boden Hanson
Michael McKay
James Stewart
Stuart Welch
Steve Stewart
Skydning
Trap M
AUS
Adam Vella
Svømning
50 m fri stil K
AUS
Lisbeth Lenton
100 m fri stil M
AUS
Ian Thorpe
100 m brystsvømning K
AUS
Leisel Jones
Tennis
Single K
AUS
Alicia Molik
Udspring
Tårnspring K
AUS
Loudy Tourky
Synkron 3 m spring M
AUS
Robert Newbery
Steven Barnett
Synkron 3 m spring K
AUS
Chantelle Newbery
Irina Lashko
Synkron tårnspring M
AUS
Chantelle Newbery
Mathew Helm
Informationen om Australien ved de olympiske sommerlege ved OL i Athen 2004 er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy