Olympian Database
Summer Olympics
Winter Olympics
European Games
Asian Games
Athletics Worlds
Nordic Ski Worlds
☰
About
The project
The database
Contact
Apps
Home
Nations
Australia
Sydney 2000
Australian medalists at the Sydney 2000 Olympics
Facts
Medals
Athletes
Sports
Event
Medalists
Gold medalists
Athletics
400 m W
AUS
Cathy Freeman
Archery
Individual M
AUS
Simon Fairweather
Cycling
Madison M
AUS
Brett Aitken
Scott McGrory
Hockey
Hockey W
AUS
Rechelle Hawkes
Renita Garard
Alyson Annan
Rachel Imison
Kate Allen
Kate Starre
Katrina Powell
Jenny Morris
Clover Maitland
Nikki Hudson
Juliet Haslam
Lisa Carruthers
Angie Skirving
Alison Peek
Claire Mitchell-Taverner
Julie Towers
Equestrian
Eventing team
AUS
Stuart Tinney
Phillip Dutton
Andrew Hoy
Matthew Ryan
Sailing
470 W
AUS
Belinda Stowell
Jennifer Armstrong
470 M
AUS
Tom King
Mark Turnbull
Shooting
Trap M
AUS
Michael Diamond
Swimming
200 m freestyle W
AUS
Susan O'Neill
400 m freestyle M
AUS
Ian Thorpe
1500 m freestyle M
AUS
Grant Hackett
4x100 m freestyle M
AUS
Ian Thorpe
Adam Pine
Michael Klim
Ashley Callus
Christopher Fydler
Todd Pearson
4x200 m freestyle M
AUS
Michael Klim
William Kirby
Ian Thorpe
Grant Hackett
Todd Pearson
Daniel Kowalski
Taekwondo
Flyweight W
AUS
Lauren Burns
Water Polo
Water polo W
AUS
Joanne Fox
Bridgette Gusterson
Danielle Woodhouse
Gail Miller
Liz Weekes
Melissa Mills
Debbie Watson
Yvette Higgins
Naomi Castle
Bronwyn Mayer
Taryn Woods
Kate Hooper
Simone Hankin
Volleyball
Beach volley W
AUS
Kerri Pottharst
Natalie Cook
Silver medalists
Athletics
Long jump M
AUS
Jai Taurima
Pole vault W
AUS
Tatiana Grigorieva
Basketball
Basketball W
AUS
Rachael Sporn
Hill Jo
Sandy Brondello
Jenny Whittle
Carla Boyd
Kristi Harrower
Annie la Fleur
Michele Timms
Michelle Griffiths
Shelley Sandie
Lauren Jackson
Trisha Fallon
Cycling
500 m time trial W
AUS
Michelle Ferris
Keirin M
AUS
Gary Neiwand
Gymnastics
Trampoline individual M
AUS
Ji Wallace
Canoe & Kayak
K2 500 m M
AUS
Andrew Trim
Daniel Collins
Equestrian
Eventing individual
AUS
Andrew Hoy
Rowing
Pair without coxswain W
AUS
Kate Slatter
Rachael Taylor
Eight with coxswain M
AUS
Nicholas Porzig
Stuart Welch
Michael McKay
Robert Jahrling
Daniel Burke
Christian Ryan
Alastair Gordon
Jaime Fernandez
Brett Hayman
Lightweight coxless four M
AUS
Darren Balmford
Anthony Edwards
Robert Richards
Simon Burgess
Sailing
Tornado
AUS
John Forbes
Darren Bundock
Shooting
Double trap M
AUS
Russell Mark
Swimming
200 m freestyle M
AUS
Ian Thorpe
1500 m freestyle M
AUS
Kieren Perkins
100 m backstroke M
AUS
Matthew Welsh
100 m breaststroke W
AUS
Leisel Jones
100 m butterfly M
AUS
Michael Klim
200 m butterfly W
AUS
Susan O'Neill
4x200 m freestyle W
AUS
Kirsten Thomson
Susan O'Neill
Petria Thomas
Elka Graham
Jacinta van Lint
Giaan Rooney
4x100 m medley W
AUS
Giaan Rooney
Petria Thomas
Leisel Jones
Susan O'Neill
Dyana Calub
Tarnee White
Sarah Ryan
4x100 m medley M
AUS
Josh Watson
Ian Thorpe
Matthew Welsh
Regan Harrison
Ryan Mitchell
Geoff Huegill
Adam Pine
Michael Klim
Taekwondo
Heavyweight M
AUS
Daniel Trenton
Tennis
Doubles M
AUS
Todd Woodbridge
Mark Woodforde
Triathlon
Individual W
AUS
Michellie Jones
Bronze medalists
Cycling
Individual pursuit M
AUS
Bradley McGee
1000 m time trial M
AUS
Shane Kelly
Team sprint M
AUS
Darryn Hill
Sean Eadie
Gary Neiwand
Hockey
Hockey M
AUS
Brent Livermore
Troy Elder
Lachlan Dreher
Stephen Davies
Jason Duff
Craig Victory
Daniel Sproule
Paul Gaudoin
Matthew Wells
Damon Diletti
Adam Commens
Michael Brennan
Jay Stacy
Stephen Holt
James Elmer
Michael York
Judo
Lightweight W
AUS
Maria Pekli
Canoe & Kayak
K1 500 m W
AUS
Katrin Borchert
Rowing
Pair without coxswain M
AUS
Matthew Long
James Tomkins
Four without coxswain M
AUS
James Stewart
Benjamin Dodwell
Geoff Stewart
Bo Hanson
Sailing
Laser M
AUS
Michael Blackburn
Shooting
Air pistol W
AUS
Annemarie Forder
Softball
Softball W
AUS
Selina Follas
Kelly Hardie
Melanie Roche
Sandra Allen
Tanya Harding
Kerry Dienelt
Pata Edebone
Joanne Brown
Natalie Ward
Simmone Morrow
Natalie Titcume
Brooke Wilkins
Fiona Hanes
Sue Fairhurst
Sally McCreedy
Swimming
200 m backstroke M
AUS
Matthew Welsh
100 m butterfly M
AUS
Geoff Huegill
200 m butterfly W
AUS
Petria Thomas
200 m butterfly M
AUS
Justin Norris
Diving
Synchronized springboard M
AUS
Robert Newbery
Dean Pullar
Synchronized platform W
AUS
Loudy Tourky
Rebecca Gilmore
This information about Australia at the olympic summer games in Sydney 2000 is based on the official olympic reports and
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy