Australian athletes at the Los Angeles 1984 Olympics* |
|||||||
Event |
|
Athletes |
|||
Archery | |||||
Individual M | AUS | Christopher Blake | |||
Individual W | AUS | Terene Donovan | |||
Athletics | |||||
100 m M | AUS | Paul Narracott | |||
Peter van Miltenberg | |||||
Fred Martin | |||||
200 m M | AUS | Peter van Miltenberg | |||
Fred Martin | |||||
Paul Narracott | |||||
400 m M | AUS | Bruce Frayne | |||
Gary Minihan | |||||
Darren Clark | |||||
800 m M | AUS | Patrick Scammell | |||
1500 m M | AUS | Patrick Scammell | |||
Michael Hillardt | |||||
Marathon M | AUS | Robert de Castella | |||
110 m hurdles M | AUS | Don Wright | |||
4x400 m M | AUS | Darren Clark | |||
Bruce Frayne | |||||
Richard Mitchell | |||||
Gary Minihan | |||||
Peter van Miltenburg | |||||
20 km walk M | AUS | Willi Sawall | |||
David Smith | |||||
Simon Baker | |||||
50 km walk M | AUS | Andrew Jachno | |||
Michael Harvey | |||||
Willi Sawall | |||||
High jump M | AUS | John Atkinson | |||
Long jump M | AUS | Gary Honey | |||
Triple jump M | AUS | Kenneth Lorraway | |||
Decathlon M | AUS | Peter Hadfield | |||
200 m W | AUS | Deborah Wells | |||
3000 m W | AUS | Donna Gould | |||
Marathon W | AUS | Lisa Martin | |||
100 m hurdles W | AUS | Glynis Nunn | |||
400 m hurdles W | AUS | Debra Flintoff | |||
High jump W | AUS | Vanessa Browne | |||
Christine Stanton | |||||
Long jump W | AUS | Glynis Nunn | |||
Robyn Lorraway | |||||
Linda Garden | |||||
Shot put W | AUS | Gael Martin | |||
Discus throw W | AUS | Gael Martin | |||
Javelin throw W | AUS | Petra Rivers | |||
Heptathlon W | AUS | Glynis Nunn | |||
Basketball | |||||
Basketball W | AUS | Jennifer Cheesman | |||
Patricia Mickan | |||||
Susanna Geh | |||||
Patricia Cockrem | |||||
Bronwyn Marshall | |||||
Donna Quinn-Brown | |||||
Kathryn Foster | |||||
Marina Moffa | |||||
Robyn Maher | |||||
Wendy Laidlaw | |||||
Julie Nykiel | |||||
Karen Dalton | |||||
Boxing | |||||
Flyweight M | AUS | Jeffrey Fennech | |||
Featherweight M | AUS | Shane Knox | |||
Lightweight M | AUS | Renato Cornett | |||
Light-middleweight M | AUS | Richard Finch | |||
Middleweight M | AUS | Brendon Cannon | |||
Canoe & Kayak | |||||
K1 500 m W | AUS | Elizabeth Blencowe | |||
K2 500 m M | AUS | Peter Genders | |||
Martin Ralph | |||||
K1 1000 m M | AUS | Peter Genders | |||
K2 1000 m M | AUS | Grant Kenny | |||
Barry Kelly | |||||
K4 1000 m M | AUS | Raymond Martin | |||
Robert Doak | |||||
John Doak | |||||
Scott Wooden | |||||
Cycling | |||||
Road race M | AUS | Gary Trowell | |||
Michael Lynch | |||||
Jeff Leslie | |||||
John Watters | |||||
Road race team M | AUS | Gary Trowell | |||
Michael Lynch | |||||
Elliot Watters | |||||
Jeff Leslie | |||||
Individual pursuit M | AUS | Michael Grenda | |||
Dean Woods | |||||
Team pursuit M | AUS | Dean Woods | |||
Kevin Nichols | |||||
Michael Grenda | |||||
Michael Turtur | |||||
Points race M | AUS | Glenn Clarke | |||
Gary West | |||||
1000 m time trial M | AUS | Max Rainsford | |||
Sprint M | AUS | Kenrick Tucker | |||
Diving | |||||
Springboard M | AUS | Stephen Foley | |||
Springboard W | AUS | Jennifer Donnet | |||
Valerie Beddoe | |||||
Platform M | AUS | Stephen Foley | |||
Platform W | AUS | Valerie Beddoe | |||
Julie Kent | |||||
Equestrian | |||||
Dressage individual | AUS | Margaret McIver | |||
Eventing individual | AUS | Andrew Hoy | |||
Vicki Roycroft | |||||
Mervyn Bennett | |||||
Eventing team | AUS | Andrew Hoy | |||
Mervyn Bennett | |||||
Wayne Roycroft | |||||
Vicki Roycroft | |||||
Gymnastics | |||||
Rhythmic individual all-round W | AUS | Linda Douglas | |||
Ann Maree Kerr | |||||
Hockey | |||||
Hockey W | AUS | Liane Tooth | |||
Pamela Glossop | |||||
Sharon Patmore | |||||
Lorraine Hillas | |||||
Robyn Leggatt | |||||
Trisha Heberle | |||||
Colleen Pearce | |||||
Robyn Holmes | |||||
Kym Ireland | |||||
Sandra Pisani | |||||
Loretta Dorman | |||||
Evelyn Botfield | |||||
Julene Sunderland | |||||
Marian Aylmore | |||||
Penelope Gray | |||||
Susan Watkins | |||||
Modern Pentathlon | |||||
Individual M | AUS | Daniel Esposito | |||
Matthew Spies | |||||
Alexander Watson | |||||
Team M | AUS | Matthew Spies | |||
Alexander Watson | |||||
Daniel Esposito | |||||
Rowing | |||||
Single sculls W | AUS | Jacqueline Marshall | |||
Pair without coxswain M | AUS | Robert Booth | |||
Jim Stride | |||||
Quadruple sculls M | AUS | Timothy McLaren | |||
Gary Gullock | |||||
Anthony Lovrich | |||||
Paul Reedy | |||||
Four with coxswain W | AUS | Susan Lee | |||
Karen Bancourt | |||||
Margot Foster | |||||
Robyn Grey-Gardner | |||||
Susan Chapman | |||||
Four without coxswain M | AUS | David Doyle | |||
Duncan Fisher | |||||
James Lowe | |||||
John Bentley | |||||
Eight with coxswain M | AUS | Ion Popa | |||
Craig Muller | |||||
Clyde Hefer | |||||
Steve Evans | |||||
Gavi Thredgold | |||||
Sam Patten | |||||
Timothy Willoughby | |||||
Ian Edmunds | |||||
James Battersby | |||||
Sailing | |||||
Soling | AUS | Gary Sheard | |||
Dean Gordon | |||||
Timothy Dorning | |||||
Star | AUS | Colin Beashel | |||
Richard Coxon | |||||
Tornado | AUS | Chris Cairns | |||
John Anderson | |||||
470 M | AUS | Richard Lumb | |||
Christopher Tillett | |||||
Finn M | AUS | Chris Pratt | |||
Flying Dutchman | AUS | James Cook | |||
James Wilmot | |||||
Windsurfer M | AUS | Gregory Hyde | |||
Shooting | |||||
Rifle three positions W | AUS | Sylvia Muehlberg | |||
Air rifle W | AUS | Sylvia Muehlberg | |||
Moving target M | AUS | Bryan Wilson | |||
Sports pistol W | AUS | Patricia Dench | |||
Free pistol M | AUS | Phillip Adams | |||
Trap | AUS | Eli Ellis | |||
Terry Rumbel | |||||
Skeet | AUS | Ian Hale | |||
Swimming | |||||
100 m freestyle W | AUS | Angela Russel | |||
Michelle Pearson | |||||
100 m freestyle M | AUS | Mark Stockwell | |||
Michael Delany | |||||
200 m freestyle W | AUS | Michelle Pearson | |||
Anna McVann | |||||
200 m freestyle M | AUS | Peter Dale | |||
Justin Lemberg | |||||
400 m freestyle W | AUS | Suzanne Baumer | |||
Anna McVann | |||||
400 m freestyle M | AUS | Justin Lemberg | |||
Ronald McKeon | |||||
800 m freestyle W | AUS | Suzanne Baumer | |||
Anna McVann | |||||
1500 m freestyle M | AUS | Wayne Shillington | |||
Justin Lemberg | |||||
100 m backstroke W | AUS | Audrey Moore | |||
Georgina Parkes | |||||
100 m backstroke M | AUS | David Orbell | |||
Mark Kerry | |||||
200 m backstroke W | AUS | Audrey Moore | |||
Georgina Parkes | |||||
200 m backstroke M | AUS | David Orbell | |||
Kim Terrell | |||||
100 m breaststroke W | AUS | Dimity Douglas | |||
Sharon Kellett | |||||
100 m breaststroke M | AUS | Peter Evans | |||
Brett Stocks | |||||
200 m breaststroke W | AUS | Dimity Douglas | |||
Sharon Kellett | |||||
200 m breaststroke M | AUS | Glenn Beringen | |||
Peter Evans | |||||
100 m butterfly W | AUS | Janet Tibbits | |||
Lisa Curry | |||||
100 m butterfly M | AUS | Mark Stockwell | |||
Glenn Buchanan | |||||
200 m butterfly W | AUS | Janet Tibbits | |||
Karen Phillips | |||||
200 m butterfly M | AUS | Jon Sieben | |||
200 m medley W | AUS | Michelle Pearson | |||
Lisa Curry | |||||
200 m medley M | AUS | Glenn Beringen | |||
Robert Woodhouse | |||||
400 m medley W | AUS | Suzanne Landells | |||
Karen Phillips | |||||
400 m medley M | AUS | Robert Woodhouse | |||
4x100 m freestyle W | AUS | Lisa Curry | |||
Anna McVann | |||||
Janet Tibbits | |||||
Michelle Pearson | |||||
Angela Russel | |||||
4x100 m freestyle M | AUS | Michael Delany | |||
Mark Stockwell | |||||
Neil Brooks | |||||
Gregory Fasala | |||||
4x200 m freestyle M | AUS | Justin Lemberg | |||
Peter Dale | |||||
Ronald McKeon | |||||
Graeme Brewer | |||||
Thomas Stachewicz | |||||
4x100 m medley W | AUS | Dimity Douglas | |||
Lisa Curry | |||||
Audrey Moore | |||||
Angela Russel | |||||
4x100 m medley M | AUS | Neil Brooks | |||
Peter Evans | |||||
Mark Stockwell | |||||
Jon Sieben | |||||
Mark Kerry | |||||
Glenn Buchanan | |||||
Synchronized Swimming | |||||
Solo W | AUS | Donella Burridge | |||
Duet W | AUS | Donella Burridge | |||
Lisa Steanes | |||||
Weightlifting | |||||
Lightweight M | AUS | Basilios Stellios | |||
Middleweight M | AUS | Antonio Pignone | |||
Light-heavyweight M | AUS | Robert Kabbas | |||
Super-heavyweight M | AUS | Dean Lukin | |||
Wrestling | |||||
Freestyle featherweight M | AUS | Chris Brown | |||
Freestyle lightweight M | AUS | Zsigmond Kelevitz | |||
* The list of Australian athletes in the 1984 Olympic Games is not yet complete | |||||
This information about Australian athletes in the Olympic Summer Games in Los Angeles 1984 is based on the official olympic reports and Olympian Database | |||||