Australske deltagere ved OL i Los Angeles 1984 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | AUS | Christopher Blake | |||
Individuelt K | AUS | Terene Donovan | |||
Atletik | |||||
100 m M | AUS | Paul Narracott | |||
Peter van Miltenberg | |||||
Fred Martin | |||||
200 m M | AUS | Peter van Miltenberg | |||
Fred Martin | |||||
Paul Narracott | |||||
400 m M | AUS | Gary Minihan | |||
Bruce Frayne | |||||
Darren Clark | |||||
800 m M | AUS | Patrick Scammell | |||
1500 m M | AUS | Patrick Scammell | |||
Michael Hillardt | |||||
Maraton M | AUS | Robert de Castella | |||
110 m hæk M | AUS | Don Wright | |||
4x400 m M | AUS | Bruce Frayne | |||
Richard Mitchell | |||||
Peter van Miltenburg | |||||
Darren Clark | |||||
Gary Minihan | |||||
20 km kapgang M | AUS | Simon Baker | |||
David Smith | |||||
Willi Sawall | |||||
50 km kapgang M | AUS | Andrew Jachno | |||
Michael Harvey | |||||
Willi Sawall | |||||
Højdespring M | AUS | John Atkinson | |||
Længdespring M | AUS | Gary Honey | |||
Trespring M | AUS | Kenneth Lorraway | |||
Tikamp M | AUS | Peter Hadfield | |||
200 m K | AUS | Deborah Wells | |||
3000 m K | AUS | Donna Gould | |||
Maraton K | AUS | Lisa Martin | |||
100 m hæk K | AUS | Glynis Nunn | |||
400 m hæk K | AUS | Debra Flintoff | |||
Højdespring K | AUS | Vanessa Browne | |||
Christine Stanton | |||||
Længdespring K | AUS | Glynis Nunn | |||
Robyn Lorraway | |||||
Linda Garden | |||||
Kuglestød K | AUS | Gael Martin | |||
Diskoskast K | AUS | Gael Martin | |||
Spydkast K | AUS | Petra Rivers | |||
Syvkamp K | AUS | Glynis Nunn | |||
Basketball | |||||
Basketball K | AUS | Julie Nykiel | |||
Karen Dalton | |||||
Wendy Laidlaw | |||||
Patricia Mickan | |||||
Susanna Geh | |||||
Jennifer Cheesman | |||||
Bronwyn Marshall | |||||
Donna Quinn-Brown | |||||
Patricia Cockrem | |||||
Kathryn Foster | |||||
Marina Moffa | |||||
Robyn Maher | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | AUS | Jeffrey Fennech | |||
Fjervægt M | AUS | Shane Knox | |||
Letvægt M | AUS | Renato Cornett | |||
Letmellemvægt M | AUS | Richard Finch | |||
Mellemvægt M | AUS | Brendon Cannon | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | AUS | Elizabeth Blencowe | |||
K2 500 m M | AUS | Martin Ralph | |||
Peter Genders | |||||
K1 1000 m M | AUS | Peter Genders | |||
K2 1000 m M | AUS | Grant Kenny | |||
Barry Kelly | |||||
K4 1000 m M | AUS | Robert Doak | |||
John Doak | |||||
Scott Wooden | |||||
Raymond Martin | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | AUS | Gary Trowell | |||
Michael Lynch | |||||
Jeff Leslie | |||||
John Watters | |||||
Landevejsløb hold M | AUS | Michael Lynch | |||
Elliot Watters | |||||
Jeff Leslie | |||||
Gary Trowell | |||||
Individuel forfølgelse M | AUS | Michael Grenda | |||
Dean Woods | |||||
Holdforfølgelse M | AUS | Michael Turtur | |||
Dean Woods | |||||
Kevin Nichols | |||||
Michael Grenda | |||||
Pointsløb M | AUS | Glenn Clarke | |||
Gary West | |||||
1000 m på tid M | AUS | Max Rainsford | |||
Sprint M | AUS | Kenrick Tucker | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | AUS | Stephen Foley | |||
3 m spring K | AUS | Jennifer Donnet | |||
Valerie Beddoe | |||||
Tårnspring M | AUS | Stephen Foley | |||
Tårnspring K | AUS | Valerie Beddoe | |||
Julie Kent | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | AUS | Margaret McIver | |||
Military individuelt | AUS | Andrew Hoy | |||
Vicki Roycroft | |||||
Mervyn Bennett | |||||
Military hold | AUS | Mervyn Bennett | |||
Wayne Roycroft | |||||
Vicki Roycroft | |||||
Andrew Hoy | |||||
Gymnastik | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | AUS | Linda Douglas | |||
Ann Maree Kerr | |||||
Hockey | |||||
Hockey K | AUS | Robyn Leggatt | |||
Trisha Heberle | |||||
Colleen Pearce | |||||
Robyn Holmes | |||||
Liane Tooth | |||||
Pamela Glossop | |||||
Sharon Patmore | |||||
Lorraine Hillas | |||||
Marian Aylmore | |||||
Penelope Gray | |||||
Evelyn Botfield | |||||
Julene Sunderland | |||||
Sandra Pisani | |||||
Loretta Dorman | |||||
Susan Watkins | |||||
Kym Ireland | |||||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | AUS | Daniel Esposito | |||
Matthew Spies | |||||
Alexander Watson | |||||
Hold M | AUS | Alexander Watson | |||
Daniel Esposito | |||||
Matthew Spies | |||||
Roning | |||||
Singlesculler K | AUS | Jacqueline Marshall | |||
Toer uden styrmand M | AUS | Jim Stride | |||
Robert Booth | |||||
Dobbeltfirer M | AUS | Anthony Lovrich | |||
Paul Reedy | |||||
Timothy McLaren | |||||
Gary Gullock | |||||
Firer med styrmand K | AUS | Susan Lee | |||
Karen Bancourt | |||||
Margot Foster | |||||
Robyn Grey-Gardner | |||||
Susan Chapman | |||||
Firer uden styrmand M | AUS | Duncan Fisher | |||
James Lowe | |||||
John Bentley | |||||
David Doyle | |||||
Otter M | AUS | Steve Evans | |||
Gavi Thredgold | |||||
Sam Patten | |||||
Timothy Willoughby | |||||
Ian Edmunds | |||||
Craig Muller | |||||
Ion Popa | |||||
James Battersby | |||||
Clyde Hefer | |||||
Sejlsport | |||||
Soling | AUS | Timothy Dorning | |||
Gary Sheard | |||||
Dean Gordon | |||||
Star | AUS | Colin Beashel | |||
Richard Coxon | |||||
Tornado | AUS | John Anderson | |||
Chris Cairns | |||||
470 M | AUS | Christopher Tillett | |||
Richard Lumb | |||||
Finnjolle M | AUS | Chris Pratt | |||
Flying Dutchman | AUS | James Wilmot | |||
James Cook | |||||
Windsurfer M | AUS | Gregory Hyde | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner K | AUS | Sylvia Muehlberg | |||
Luftriffel K | AUS | Sylvia Muehlberg | |||
Bevægeligt mål M | AUS | Bryan Wilson | |||
Sportspistol K | AUS | Patricia Dench | |||
Fri pistol M | AUS | Phillip Adams | |||
Trap | AUS | Terry Rumbel | |||
Eli Ellis | |||||
Skeet | AUS | Ian Hale | |||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | AUS | Angela Russel | |||
Michelle Pearson | |||||
100 m fri stil M | AUS | Michael Delany | |||
Mark Stockwell | |||||
200 m fri stil K | AUS | Anna McVann | |||
Michelle Pearson | |||||
200 m fri stil M | AUS | Peter Dale | |||
Justin Lemberg | |||||
400 m fri stil K | AUS | Suzanne Baumer | |||
Anna McVann | |||||
400 m fri stil M | AUS | Ronald McKeon | |||
Justin Lemberg | |||||
800 m fri stil K | AUS | Anna McVann | |||
Suzanne Baumer | |||||
1500 m fri stil M | AUS | Justin Lemberg | |||
Wayne Shillington | |||||
100 m rygcrawl K | AUS | Georgina Parkes | |||
Audrey Moore | |||||
100 m rygcrawl M | AUS | Mark Kerry | |||
David Orbell | |||||
200 m rygcrawl K | AUS | Audrey Moore | |||
Georgina Parkes | |||||
200 m rygcrawl M | AUS | David Orbell | |||
Kim Terrell | |||||
100 m brystsvømning K | AUS | Sharon Kellett | |||
Dimity Douglas | |||||
100 m brystsvømning M | AUS | Brett Stocks | |||
Peter Evans | |||||
200 m brystsvømning K | AUS | Dimity Douglas | |||
Sharon Kellett | |||||
200 m brystsvømning M | AUS | Glenn Beringen | |||
Peter Evans | |||||
100 m butterfly K | AUS | Janet Tibbits | |||
Lisa Curry | |||||
100 m butterfly M | AUS | Glenn Buchanan | |||
Mark Stockwell | |||||
200 m butterfly K | AUS | Janet Tibbits | |||
Karen Phillips | |||||
200 m butterfly M | AUS | Jon Sieben | |||
200 m medley K | AUS | Michelle Pearson | |||
Lisa Curry | |||||
200 m medley M | AUS | Robert Woodhouse | |||
Glenn Beringen | |||||
400 m medley K | AUS | Suzanne Landells | |||
Karen Phillips | |||||
400 m medley M | AUS | Robert Woodhouse | |||
4x100 m fri stil K | AUS | Michelle Pearson | |||
Lisa Curry | |||||
Anna McVann | |||||
Janet Tibbits | |||||
Angela Russel | |||||
4x100 m fri stil M | AUS | Michael Delany | |||
Mark Stockwell | |||||
Neil Brooks | |||||
Gregory Fasala | |||||
4x200 m fri stil M | AUS | Justin Lemberg | |||
Graeme Brewer | |||||
Thomas Stachewicz | |||||
Peter Dale | |||||
Ronald McKeon | |||||
4x100 m medley K | AUS | Dimity Douglas | |||
Lisa Curry | |||||
Audrey Moore | |||||
Angela Russel | |||||
4x100 m medley M | AUS | Peter Evans | |||
Mark Kerry | |||||
Jon Sieben | |||||
Neil Brooks | |||||
Glenn Buchanan | |||||
Mark Stockwell | |||||
Synkronsvømning | |||||
Solo K | AUS | Donella Burridge | |||
Duet K | AUS | Donella Burridge | |||
Lisa Steanes | |||||
Vægtløftning | |||||
Letvægt M | AUS | Basilios Stellios | |||
Mellemvægt M | AUS | Antonio Pignone | |||
Letsværvægt M | AUS | Robert Kabbas | |||
Supersværvægt M | AUS | Dean Lukin | |||
Brydning | |||||
Fri stil fjervægt M | AUS | Chris Brown | |||
Fri stil letvægt M | AUS | Zsigmond Kelevitz | |||
* Listen ovenfor over Australske deltagere ved OL i 1984 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Australske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Los Angeles 1984 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||