Australske deltagere ved OL i Moskva 1980 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | AUS | Scott Dumbrell | |||
Individuelt K | AUS | Carole Toy | |||
Terene Donovan | |||||
Atletik | |||||
400 m M | AUS | Richard Mitchell | |||
5000 m M | AUS | David Fitzsimmons | |||
Stephen Austin | |||||
10000 m M | AUS | Stephen Austin | |||
William Scott | |||||
Gerard Barrett | |||||
Maraton M | AUS | Christopher Wardlaw | |||
Gerard Barrett | |||||
Robert de Castella | |||||
20 km kapgang M | AUS | David Smith | |||
50 km kapgang M | AUS | David Smith | |||
Willi Sawall | |||||
Længdespring M | AUS | Gary Honey | |||
Trespring M | AUS | Kenneth Lorraway | |||
Ian Campbell | |||||
Hammerkast M | AUS | Peter Farmer | |||
Tikamp M | AUS | Peter Hadfield | |||
100 m K | AUS | Deborah Wells | |||
Denise Boyd | |||||
200 m K | AUS | Denise Boyd | |||
Deborah Wells | |||||
100 m hæk K | AUS | Penelope Gillies | |||
Højdespring K | AUS | Christine Stanton | |||
Kuglestød K | AUS | Gael Mulhall | |||
Diskoskast K | AUS | Gael Mulhall | |||
Spydkast K | AUS | Petra Rivers | |||
Pamela Matthews | |||||
Boksning | |||||
Letvægt M | AUS | Norm Stevens | |||
Letsværvægt M | AUS | Geoffrey Pike | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m M | AUS | John Sumegi | |||
K2 500 m M | AUS | Barry Kelly | |||
Robert Lee | |||||
K1 1000 m M | AUS | John Sumegi | |||
K4 1000 m M | AUS | Ken Vidler | |||
Robert Lee | |||||
Crosbie Baulch | |||||
Barry Kelly | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb hold M | AUS | Kevin Bradshaw | |||
David Scarfe | |||||
Remo Sansonetti | |||||
Michael Wilson | |||||
Individuel forfølgelse M | AUS | Kelvin Poole | |||
1000 m på tid M | AUS | Kenrick Tucker | |||
Sprint M | AUS | Kenrick Tucker | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | AUS | Stephen Foley | |||
3 m spring K | AUS | Jennifer Donnet | |||
Valerie McFarlane | |||||
Tårnspring M | AUS | Stephen Foley | |||
Tårnspring K | AUS | Jennifer Donnet | |||
Valerie McFarlane | |||||
Roning | |||||
Toer uden styrmand M | AUS | Robert Lang | |||
John Bolt | |||||
Firer med styrmand K | AUS | Pamela Westendorf | |||
Susanne Palfreyman | |||||
Verna Westwood | |||||
Sally Harding | |||||
Anne Chirnside | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | AUS | Rosemary Brown | |||
Michelle Pearson | |||||
100 m fri stil M | AUS | Graeme Brewer | |||
Mark Tonelli | |||||
Neil Brooks | |||||
200 m fri stil K | AUS | Karen van de Graaf | |||
Rosemary Brown | |||||
200 m fri stil M | AUS | Graeme Brewer | |||
Mark Tonelli | |||||
Ronald McKeon | |||||
400 m fri stil K | AUS | Rosemary Brown | |||
Michelle Ford | |||||
400 m fri stil M | AUS | Max Metzker | |||
Ronald McKeon | |||||
Graeme Brewer | |||||
800 m fri stil K | AUS | Rosemary Brown | |||
Michelle Ford | |||||
1500 m fri stil M | AUS | Max Metzker | |||
100 m rygcrawl K | AUS | Lisa Forrest | |||
Georgina Parkes | |||||
100 m rygcrawl M | AUS | Mark Kerry | |||
Glenn Patching | |||||
Mark Tonelli | |||||
200 m rygcrawl K | AUS | Lisa Forrest | |||
Georgina Parkes | |||||
200 m rygcrawl M | AUS | Mark Kerry | |||
Paul Moorfoot | |||||
Mark Tonelli | |||||
100 m brystsvømning M | AUS | Lindsay Spencer | |||
Peter Evans | |||||
200 m brystsvømning K | AUS | Lisa Curry | |||
200 m brystsvømning M | AUS | Lindsay Spencer | |||
Peter Evans | |||||
100 m butterfly K | AUS | Lisa Curry | |||
Karen van de Graaf | |||||
100 m butterfly M | AUS | Mark Tonelli | |||
200 m butterfly K | AUS | Karen van de Graaf | |||
Michelle Ford | |||||
200 m butterfly M | AUS | Paul Moorfoot | |||
400 m medley K | AUS | Lisa Curry | |||
400 m medley M | AUS | Paul Moorfoot | |||
4x100 m fri stil K | AUS | Karen van de Graaf | |||
Michelle Pearson | |||||
Rosemary Brown | |||||
Lisa Curry | |||||
4x200 m fri stil M | AUS | Graeme Brewer | |||
Mark Tonelli | |||||
Mark Kerry | |||||
Max Metzker | |||||
Ronald McKeon | |||||
4x100 m medley K | AUS | Lisa Curry | |||
Rosemary Brown | |||||
Lisa Forrest | |||||
Karen van de Graaf | |||||
4x100 m medley M | AUS | Peter Evans | |||
Neil Brooks | |||||
Mark Kerry | |||||
Mark Tonelli | |||||
Glenn Patching | |||||
Vægtløftning | |||||
Bantamvægt M | AUS | Lorenzo Orsini | |||
Letvægt M | AUS | Basilios Stellios | |||
Letsværvægt M | AUS | Robert Kabbas | |||
Mellemsværvægt M | AUS | Luigi Fratangelo | |||
Sværvægt M | AUS | Donald Mitchell | |||
Brydning | |||||
Fri stil letsværvægt M | AUS | Mick Pikos | |||
* Listen ovenfor over Australske deltagere ved OL i 1980 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Australske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Moskva 1980 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||