Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Ukraine
Sport
Gymnastik
Ukrainske OL-deltagere i Gymnastik*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Gymnastik 1996
Individuelt K
UKR
Lilia Podkopayeva
Liubov Sheremeta
Olha Teslenko
Anna Mirgorodskaia
Svitlana Zelepukina
Olena Shaparna
Oksana Knizhnik
Individuelt M
UKR
Grigory Misyutin
Oleg Kosiak
Yuri Yermakov
Igor Korobshinsky
Alexandre Svetlichnyi
Vladimir Shamenko
Rustam Sharipov
Hold K
UKR
Svitlana Zelepukina
Olena Shaparna
Liubov Sheremeta
Oksana Knizhnik
Hanna Nirhorodska
Olha Teslenko
Lilia Podkopayeva
Hold M
UKR
Vladimir Shamenko
Rustam Sharipov
Grigory Misyutin
Oleg Kosiak
Yuri Yermakov
Alexandre Svetlichnyi
Igor Korobshinsky
Gulv K
UKR
Lilia Podkopayeva
Oksana Knizhnik
Svitlana Zelepukina
Anna Mirgorodskaia
Olena Shaparna
Liubov Sheremeta
Spring på hest K
UKR
Svitlana Zelepukina
Oksana Knizhnik
Olena Shaparna
Liubov Sheremeta
Anna Mirgorodskaia
Lilia Podkopayeva
Bom K
UKR
Lilia Podkopayeva
Oksana Knizhnik
Liubov Sheremeta
Olha Teslenko
Anna Mirgorodskaia
Svitlana Zelepukina
Forskudt barre K
UKR
Lilia Podkopayeva
Liubov Sheremeta
Svitlana Zelepukina
Olena Shaparna
Olha Teslenko
Anna Mirgorodskaia
Gulv M
UKR
Vladimir Shamenko
Oleg Kosiak
Alexandre Svetlichnyi
Rustam Sharipov
Yuri Yermakov
Grigory Misyutin
Igor Korobshinsky
Spring på hest M
UKR
Igor Korobshinsky
Alexandre Svetlichnyi
Vladimir Shamenko
Grigory Misyutin
Rustam Sharipov
Oleg Kosiak
Bensving M
UKR
Oleg Kosiak
Vladimir Shamenko
Igor Korobshinsky
Alexandre Svetlichnyi
Grigory Misyutin
Rustam Sharipov
Yuri Yermakov
Ringe M
UKR
Vladimir Shamenko
Oleg Kosiak
Grigory Misyutin
Yuri Yermakov
Alexandre Svetlichnyi
Igor Korobshinsky
Rustam Sharipov
Barre M
UKR
Yuri Yermakov
Rustam Sharipov
Oleg Kosiak
Igor Korobshinsky
Vladimir Shamenko
Alexandre Svetlichnyi
Reck M
UKR
Igor Korobshinsky
Vladimir Shamenko
Oleg Kosiak
Rustam Sharipov
Yuri Yermakov
Alexandre Svetlichnyi
Rytmisk gymnastik individuelt K
UKR
Yekaterina Serebryanskaya
Yelena Vytrychenko
Gymnastik 2000
Individuelt K
UKR
Viktoriya Karpenko
Olha Teslenko
Tetyana Yarosh
Alona Kvasha
Halyna Tyryk
Olga Roshchupkina
Individuelt M
UKR
Ruslan Myezyentsev
Oleksandr Beresh
Oleksandr Svitlychnyy
Valeriy Goncharov
Roman Zozulya
Valeriy Pereshkura
Hold K
UKR
Olha Teslenko
Olga Roshchupkina
Tetyana Yarosh
Viktoriya Karpenko
Halyna Tyryk
Alona Kvasha
Hold M
UKR
Valeriy Goncharov
Roman Zozulya
Oleksandr Svitlychnyy
Valeriy Pereshkura
Oleksandr Beresh
Ruslan Myezyentsev
Gulv K
UKR
Olga Roshchupkina
Halyna Tyryk
Viktoriya Karpenko
Olha Teslenko
Tetyana Yarosh
Spring på hest K
UKR
Tetyana Yarosh
Olga Roshchupkina
Halyna Tyryk
Alona Kvasha
Viktoriya Karpenko
Bom K
UKR
Halyna Tyryk
Tetyana Yarosh
Viktoriya Karpenko
Olha Teslenko
Olga Roshchupkina
Forskudt barre K
UKR
Olga Roshchupkina
Viktoriya Karpenko
Halyna Tyryk
Olha Teslenko
Tetyana Yarosh
Gulv M
UKR
Roman Zozulya
Valeriy Pereshkura
Ruslan Myezyentsev
Oleksandr Svitlychnyy
Oleksandr Beresh
Spring på hest M
UKR
Oleksandr Beresh
Valeriy Goncharov
Oleksandr Svitlychnyy
Roman Zozulya
Valeriy Pereshkura
Bensving M
UKR
Ruslan Myezyentsev
Oleksandr Beresh
Oleksandr Svitlychnyy
Valeriy Goncharov
Roman Zozulya
Ringe M
UKR
Ruslan Myezyentsev
Oleksandr Beresh
Valeriy Goncharov
Roman Zozulya
Oleksandr Svitlychnyy
Barre M
UKR
Oleksandr Beresh
Valeriy Pereshkura
Valeriy Goncharov
Oleksandr Svitlychnyy
Roman Zozulya
Reck M
UKR
Valeriy Pereshkura
Oleksandr Svitlychnyy
Valeriy Goncharov
Oleksandr Beresh
Roman Zozulya
Rytmisk gymnastik individuelt K
UKR
Olena Vitrychenko
Tamara Yerofeyeva
Trampolin individuelt K
UKR
Oxana Tsyhuleva
Trampolin individuelt M
UKR
Olexander Chernonos
Gymnastik 2004
Individuelt K
UKR
Irina Yarotska
Olga Sherbatykh
Alina Kozich
Irina Krasnynska
Mirabella Akhunu
Alona Kvasha
Individuelt M
UKR
Valeriy Goncharov
Evgeni Bogonosyuk
Roman Zuzulia
Andrei Mykaylichenko
Ruslan Myezyentsev
Vadym Kuvakin
Hold K
UKR
Mirabella Akhunu
Irina Krasnynska
Olga Sherbatykh
Alina Kozich
Irina Yarotska
Alona Kvasha
Hold M
UKR
Valeriy Honcharov
Ruslan Mezentsev
Vadym Kuvakin
Yevhen Bohonosiuk
Roman Zuzulia
Andriy Mykhailychenko
Gulv K
UKR
Mirabella Akhunu
Alina Kozich
Irina Yarotska
Alona Kvasha
Olga Sherbatykh
Spring på hest K
UKR
Alona Kvasha
Olga Sherbatykh
Bom K
UKR
Irina Yarotska
Alina Kozich
Mirabella Akhunu
Irina Krasnynska
Alona Kvasha
Forskudt barre K
UKR
Irina Krasnynska
Alina Kozich
Irina Yarotska
Mirabella Akhunu
Alona Kvasha
Gulv M
UKR
Evgeni Bogonosyuk
Ruslan Myezyentsev
Vadym Kuvakin
Andrei Mykaylichenko
Roman Zuzulia
Spring på hest M
UKR
Vadym Kuvakin
Bensving M
UKR
Valeriy Goncharov
Andrei Mykaylichenko
Ruslan Myezyentsev
Vadym Kuvakin
Roman Zuzulia
Ringe M
UKR
Evgeni Bogonosyuk
Vadym Kuvakin
Roman Zuzulia
Ruslan Myezyentsev
Barre M
UKR
Ruslan Myezyentsev
Andrei Mykaylichenko
Vadym Kuvakin
Roman Zozulia
Valeriy Goncharov
Reck M
UKR
Ruslan Myezyentsev
Valeriy Goncharov
Evgeni Bogonosyuk
Roman Zuzulia
Andrei Mykaylichenko
Rytmisk gymnastik hold K
UKR
Yuliya Chernova
Mariya Bila
Olena Dziubchuk
Oksana Paslas
Yelizaveta Karabash
Inha Kozhokhina
Rytmisk gymnastik individuelt K
UKR
Anna Bessonova
Natalia Godunko
Trampolin individuelt K
UKR
Olena Movchan
Trampolin individuelt M
UKR
Yuriy Nikitin
Gymnastik 2008
Individuelt K
UKR
Iryna Krasianska
Valentyna Holenkova
Dariya Zhoba
Maryna Proskurina
Anastasiya Koval
Alina Kozich
Individuelt M
UKR
Valeriy Honcharov
Oleksandr Vorobiov
Hold K
UKR
Anastasiya Koval
Iryna Krasnianska
Alina Kozich
Maryna Proskurina
Valentyna Holenkova
Dariya Zhoba
Gulv K
UKR
Anastasiya Koval
Maryna Proskurina
Alina Kozich
Valentyna Holenkova
Bom K
UKR
Alina Kozich
Valentyna Holenkova
Iryna Krasnianska
Dariya Zhoba
Maryna Proskurina
Forskudt barre K
UKR
Valentyna Holenkova
Alina Kozich
Anastasiya Koval
Dariya Zhoba
Iryna Krasnianska
Ringe M
UKR
Oleksandr Vorobiov
Barre M
UKR
Valeriy Honcharov
Reck M
UKR
Valeriy Honcharov
Rytmisk gymnastik hold K
UKR
Vita Zubchenko
Vira Perederiy
Yuliya Slobodian
Olena Dmytrash
Krystyna Cherepienina
Alina Maksymenko
Rytmisk gymnastik individuelt K
UKR
Natalia Godunko
Anna Bessonova
Trampolin individuelt K
UKR
Olena Movchan
Trampolin individuelt M
UKR
Yuriy Nikitin
Gymnastik 2012
Individuelt K
UKR
Nataliya Kononenko
Individuelt M
UKR
Mykola Kuksenkov
Oleg Stepko
Oleg Verniaiev
Hold M
UKR
Oleg Stepko
Igor Radivilov
Vitalii Nakonechnyi
Oleg Verniaiev
Mykola Kuksenkov
Gulv K
UKR
Nataliya Kononenko
Bom K
UKR
Nataliya Kononenko
Forskudt barre K
UKR
Nataliya Kononenko
Gulv M
UKR
Oleg Stepko
Vitalii Nakonechnyi
Mykola Kuksenkov
Oleg Verniaiev
Spring på hest M
UKR
Igor Radivilov
Oleg Verniaiev
Bensving M
UKR
Oleg Verniaiev
Mykola Kuksenkov
Vitalii Nakonechnyi
Oleg Stepko
Ringe M
UKR
Mykola Kuksenkov
Oleg Verniaiev
Oleg Stepko
Igor Radivilov
Barre M
UKR
Oleg Stepko
Oleg Verniaiev
Vitalii Nakonechnyi
Mykola Kuksenkov
Reck M
UKR
Oleg Stepko
Mykola Kuksenkov
Vitalii Nakonechnyi
Oleg Verniaiev
Rytmisk gymnastik hold K
UKR
Yevgeniya Gomon
Valeriia Gudym
Olena Dmytrash
Viktoriia Mazur
Viktoriia Lenyshyn
Svitlana Prokopova
Rytmisk gymnastik individuelt K
UKR
Ganna Rizatdinova
Alina Maksymenko
Trampolin individuelt K
UKR
Maryna Kyiko
Trampolin individuelt M
UKR
Yuriy Nikitin
Gymnastik 2016
Individuelt K
UKR
Angelina Kysla
Individuelt M
UKR
Maksym Semiankiv
Oleg Verniaiev
Hold M
UKR
Igor Radivilov
Maksym Semiankiv
Andrii Sienichkin
Vladyslav Hryko
Oleg Verniaiev
Gulv K
UKR
Angelina Kysla
Bom K
UKR
Angelina Kysla
Forskudt barre K
UKR
Angelina Kysla
Gulv M
UKR
Vladyslav Hryko
Maksym Semiankiv
Igor Radivilov
Oleg Verniaiev
Spring på hest M
UKR
Igor Radivilov
Oleg Verniaiev
Bensving M
UKR
Oleg Verniaiev
Andrii Sienichkin
Vladyslav Hryko
Maksym Semiankiv
Ringe M
UKR
Maksym Semiankiv
Igor Radivilov
Oleg Verniaiev
Vladyslav Hryko
Barre M
UKR
Maksym Semiankiv
Andrii Sienichkin
Vladyslav Hryko
Oleg Verniaiev
Reck M
UKR
Maksym Semiankiv
Vladyslav Hryko
Igor Radivilov
Oleg Verniaiev
Rytmisk gymnastik hold K
UKR
Oleksandra Gridasova
Olena Dmytrash
Yevgeniya Gomon
Anastasiya Voznyak
Valeriia Gudym
Rytmisk gymnastik individuelt K
UKR
Ganna Rizatdinova
Trampolin individuelt K
UKR
Nataliia Moskvina
Gymnastik 2020
Individuelt K
UKR
Diana Varinska
Individuelt M
UKR
Illia Kovtun
Yevgen Yudenkov
Hold M
UKR
Illia Kovtun
Igor Radivilov
Yevgen Yudenkov
Petro Pakhnyuk
Gulv K
UKR
Diana Varinska
Bom K
UKR
Diana Varinska
Forskudt barre K
UKR
Diana Varinska
Gulv M
UKR
Illia Kovtun
Yevgen Yudenkov
Spring på hest M
UKR
Igor Radivilov
Bensving M
UKR
Illia Kovtun
Yevgen Yudenkov
Ringe M
UKR
Igor Radivilov
Yevgen Yudenkov
Illia Kovtun
Barre M
UKR
Illia Kovtun
Yevgen Yudenkov
Reck M
UKR
Illia Kovtun
Yevgen Yudenkov
Rytmisk gymnastik hold K
UKR
Mariola Bodnarchuk
Daryna Duda
Anastasiya Voznyak
Mariia Vysochanska
Yeva Meleshchuk
Rytmisk gymnastik individuelt K
UKR
Khrystyna Pohranychna
Viktoriia Onopriienko
Trampolin individuelt M
UKR
Mykola Prostorov
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Ukrainske gymnaster gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Ukrainske gymnaster ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy