Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Ukraine
Sport
Langrend
Ukrainske OL-deltagere i Langrend*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Langrend 1994
5 km K
UKR
Irina Taranenko
15 km K
UKR
Irina Taranenko
30 km K
UKR
Irina Taranenko
Langrend 1998
5 km K
UKR
Irina Terelia
Elena Gayasova
Valentyna Shevchenko
Maryna Pestriakova
10 km M
UKR
Gennadi Nikon
Nikolai Popovich
Aleksander Zarovnyi
Michail Artiukhov
5+10 km forfølgelse K
UKR
Maryna Pestriakova
Elena Gayasova
Valentyna Shevchenko
Irina Terelia
30 km K
UKR
Valentyna Shevchenko
Anna Slipenko
Irina Terelia
Elena Gayasova
15 km K
UKR
Maryna Pestriakova
Valentyna Shevchenko
Irina Terelia
Elena Gayasova
4x5 km K
UKR
Valentyna Shevchenko
Elena Gayasova
Maryna Pestriakova
Irina Terelia
Langrend 2002
10 km K
UKR
Elena Rodina
Irina Terelia
Valentyna Shevchenko
15 km M
UKR
Roman Leybyuk
5+5 km forfølgelse K
UKR
Marina Pestrekova
Elena Rodina
Valentyna Shevchenko
Irina Terelia
10+10 km forfølgelse M
UKR
Roman Leybyuk
15 km K
UKR
Irina Terelia
Vita Jakimchuk
Valentyna Shevchenko
30 km M
UKR
Roman Leybyuk
30 km K
UKR
Irina Terelia
Valentyna Shevchenko
Marina Pestrekova
Elena Rodina
50 km M
UKR
Roman Leybyuk
4x5 km K
UKR
Olena Zubrilova
Elena Rodina
Valentyna Shevchenko
Irina Terelia
Sprint K
UKR
Irina Terelia
Vita Jakimchuk
Sprint M
UKR
Roman Leybyuk
Langrend 2006
10 km K
UKR
Kateryna Grygorenko
Valentyna Shevchenko
Tatiana Zavaliy
15 km M
UKR
Vitaly Martsyv
Oleksandr Batyuk
Vladimir Olschanski
Roman Leybyuk
Skiatlon K
UKR
Valentyna Shevchenko
Kateryna Grygorenko
Vita Jakimchuk
Tatjana Zavalij
Skiatlon M
UKR
Mikhail Gumenyak
Oleksandr Batyuk
Olexandr Putsko
Roman Leybyuk
30 km K
UKR
Valentyna Shevchenko
Marina Malets Lisogor
Vita Jakimchuk
Kateryna Grygorenko
50 km M
UKR
Vladimir Olschanski
Olexandr Putsko
Mikhail Gumenyak
4x5 km K
UKR
Kateryna Grygorenko
Valentyna Shevchenko
Tatjana Zavalij
Vita Jakimchuk
4x10 km M
UKR
Roman Leybyuk
Mikhail Gumenyak
Vladimir Olschanski
Olexandr Putsko
Sprint K
UKR
Marina Malets Lisogor
Vita Jakimchuk
Sprint M
UKR
Mikhail Gumenyak
Ivan Bilosyuk
Vitaly Martsyv
Olexandr Putsko
Holdsprint K
UKR
Tatjana Zavalij
Marina Malets Lisogor
Holdsprint M
UKR
Ivan Bilosyuk
Vitaly Martsyv
Langrend 2010
10 km K
UKR
Kateryna Grygorenko
Valentyna Shevchenko
Lada Nesterenko
Maryna Antsybor
15 km M
UKR
Roman Leybyuk
Olexandr Putsko
Skiatlon K
UKR
Tatiana Zavaliy
Vita Jakimchuk
Valentyna Shevchenko
Maryna Antsybor
Skiatlon M
UKR
Olexandr Putsko
Roman Leybyuk
30 km K
UKR
Lada Nesterenko
Valentyna Shevchenko
Kateryna Grygorenko
Tatjana Zavalu
50 km M
UKR
Roman Leybyuk
4x5 km K
UKR
Kateryna Grygorenko
Maryna Antsybor
Tatiana Zavaliy
Valentyna Shevchenko
Holdsprint K
UKR
Maryna Antsybor
Kateryna Grygorenko
Langrend 2014
10 km K
UKR
Maryna Lisohor
Kateryna Grygorenko
Valentyna Shevchenko
Tatiana Zavaliy
15 km M
UKR
Oleksii Krasovskyi
Skiatlon K
UKR
Tetyana Antypenko
Kateryna Grygorenko
Maryna Antsybor
Valentyna Shevchenko
30 km K
UKR
Valentyna Shevchenko
Kateryna Grygorenko
Maryna Antsybor
4x5 km K
UKR
Tatiana Zavaliy
Kateryna Grygorenko
Valentyna Shevchenko
Maryna Antsybor
Sprint K
UKR
Maryna Lisohor
Kateryna Serdyuk
Maryna Antsybor
Sprint M
UKR
Ruslan Perekhoda
Oleksii Krasovskyi
Holdsprint M
UKR
Ruslan Perekhoda
Oleksii Krasovskyi
Langrend 2018
10 km K
UKR
Tetiana Antypenko
Maryna Antsybor
15 km M
UKR
Andrii Orlyk
Oleksii Krasovskyi
Skiatlon K
UKR
Tetiana Antypenko
Maryna Antsybor
Skiatlon M
UKR
Oleksii Krasovskyi
30 km K
UKR
Tetiana Antypenko
50 km M
UKR
Oleksii Krasovskyi
Sprint K
UKR
Tetiana Antypenko
Maryna Antsybor
Sprint M
UKR
Andrii Orlyk
Oleksii Krasovskyi
Holdsprint K
UKR
Maryna Antsybor
Tetiana Antypenko
Holdsprint M
UKR
Oleksii Krasovskyi
Andrii Orlyk
Langrend 2022
10 km K
UKR
Valentyna Kaminska
Viktoriya Olekh
Maryna Antsybor
15 km M
UKR
Oleksii Krasovskyi
Ruslan Perekhoda
Skiatlon K
UKR
Daria Rublova
Viktoriya Olekh
Maryna Antsybor
Yuliia Krol
Skiatlon M
UKR
Oleksii Krasovskyi
Ruslan Perekhoda
30 km K
UKR
Viktoriya Olekh
Maryna Antsybor
4x5 km K
UKR
Maryna Antsybor
Daria Rublova
Viktoriya Olekh
Valentyna Kaminska
Sprint K
UKR
Viktoriya Olekh
Valentyna Kaminska
Maryna Antsybor
Sprint M
UKR
Ruslan Perekhoda
Oleksii Krasovskyi
Holdsprint K
UKR
Yuliia Krol
Maryna Antsybor
Holdsprint M
UKR
Oleksii Krasovskyi
Ruslan Perekhoda
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Ukrainske langrendsløbere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Ukrainske langrendsløbere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy