Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Ukraine
Sport
Kano & kajak
Ukrainske OL-deltagere i Kano & kajak*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Kano & kajak 1996
K1 500 m M
UKR
Vladyslav Tereshchenko
K2 500 m K
UKR
Anya Balabanova
Kateryna Yurchenko
K4 500 m K
UKR
Anya Balabanova
Kateryna Yurchenko
Nataliya Feklisova
Tetyana Teklyan
K1 1000 m M
UKR
Vladyslav Tereshchenko
K4 1000 m M
UKR
Oleksey Slivinskiyy
Andriy Petrov
Andriy Borzukov
Vyacheslav Kulida
C1 500 m M
UKR
Mikhail Slyvynski
C2 500 m M
UKR
Oleksiy Ihrayev
Oleksandr Lytvynenko
C1 1000 m M
UKR
Roman Bundz
C2 1000 m M
UKR
Oleksandr Lytvynenko
Oleksiy Ihrayev
Kano & kajak 2000
K1 500 m K
UKR
Inna Osypenko
K2 500 m K
UKR
Nataliya Feklisova
Hanna Balabanova
K4 500 m K
UKR
Nataliya Feklisova
Olena Cherevatova
Mariya Ralcheva
Hanna Balabanova
K1 1000 m M
UKR
Vladyslav Tereshchenko
C1 500 m M
UKR
Mykhaylo Silvinskyy
C2 500 m M
UKR
Serhiy Klyniuk
Dmytro Sablin
C2 1000 m M
UKR
Leonid Kamlochuk
Roman Bundz
Kano & kajak 2004
K4 500 m K
UKR
Tetyana Semykina
Olena Cherevatova
Inna Osypenko
Hanna Balabanova
C1 500 m M
UKR
Yuriy Cheban
C2 500 m M
UKR
Maksym Prokopenko
Ruslan Dzhalilov
C1 1000 m M
UKR
Yuriy Cheban
C2 1000 m M
UKR
Ruslan Dzhalilov
Maksym Prokopenko
Kano & kajak 2008
K1 500 m K
UKR
Inna Osypenko-Radomska
C1 500 m M
UKR
Yuriy Cheban
C2 500 m M
UKR
Maksym Prokopenko
Sergiy Bezuglyy
C1 1000 m M
UKR
Yuriy Cheban
C2 1000 m M
UKR
Petro Kruk
Ruslan Dzhalilov
Kano & kajak 2012
K1 200 m K
UKR
Inna Osypenko-Radomska
K1 500 m K
UKR
Inna Osypenko-Radomska
C1 200 m M
UKR
Yuriy Cheban
Kano & kajak 2016
K1 500 m K
UKR
Mariya Povkh
K2 500 m K
UKR
Inna Hryshchun
Anastasiia Todorova
K4 500 m K
UKR
Mariya Povkh
Svitlana Akhadova
Anastasiia Todorova
Inna Hryshchun
C1 200 m M
UKR
Yuriy Cheban
C1 1000 m M
UKR
Pavlo Althukov
C2 1000 m M
UKR
Taras Mishchuk
Dmytro Ianchuk
K1 slalom K
UKR
Viktoriia Us
Kano & kajak 2020
K1 200 m K
UKR
Mariia Kichasova-Skoryk
Yuliia Yuriichuk
K1 500 m K
UKR
Yuliia Yuriichuk
Mariya Povkh
K2 500 m K
UKR
Anastasiia Todorova
Liudmyla Kuklinovska
K4 500 m K
UKR
Mariia Kichasova-Skoryk
Anastasiia Todorova
Liudmyla Kuklinovska
Mariya Povkh
C1 1000 m M
UKR
Pavlo Althukov
Yurii Vandiuk
C2 1000 m M
UKR
Dmytro Ianchuk
Pavlo Althukov
K1 slalom K
UKR
Viktoriia Us
C1 200 m K
UKR
Liudmyla Luzan
Anastasiia Chetverikova
C2 500 m K
UKR
Liudmyla Luzan
Anastasiia Chetverikova
C1 slalom K
UKR
Viktoriia Us
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Ukrainske kano-roere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Ukrainske kano-roere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy