Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Sovjetunionen
Sport
Basketball
Sovjetiske OL-deltagere i Basketball*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Basketball 1952
Basketball M
URS
Justinas Lagunavicius
Joann Lössov
Otar Korkiya
Anatoly Konyev
Aleksandr Moiseyev
Maigonis Valdmanis
Ilmar Kullam
Nodar Dshordshikiya
Viktor Vlassov
Stepas Butautas
Stasys Stonkus
Yuri Ozerov
Kazys Petkevicius
Heino Kruus
Basketball 1956
Basketball M
URS
Stasys Stonkus
Janis Krümins
Viktor Zubkov
Yuri Ozerov
Vladimir Torban
Maigonis Valdmanis
Mikhail Studenetsky
Arkady Bochkaryov
Mikhail Semyonov
Algirdas Lauritenas
Kazys Petkevicius
Valdis Muiznieks
Basketball 1960
Basketball M
URS
Aleksandr Petrov
Maigonis Valdmanis
Valdis Muiznieks
Viktor Zubkov
Albert Valtin
Guram Minaschvili
Vladimir Ugrekhelidze
Janis Krümins
Yuri Korneyev
Mikhail Semyonov
Gennady Volnov
Cezars Ozers
Basketball 1964
Basketball M
URS
Vyacheslav Khrynin
Aleksandr Petrov
Jaak Lipso
Nikolai Bahley
Valdis Muiznieks
Aleksandr Travin
Yuri Korneyev
Juris Kalnins
Levan Mosechvili
Armenak Alachachyan
Janis Krümins
Gennady Volnov
Basketball 1968
Basketball M
URS
Vadim Kapranov
Sergei Belov
Modestas Paulauskas
Anatoly Polyvoda
Gennady Volnov
Prit Tomson
Zurab Sakandelidze
Vladimir Andreyev
Anatoly Krikun
Yuri Selikhov
Jaak Lipso
Sergei Kovalenko
Basketball 1972
Basketball M
URS
Aleksandr Belov
Alshan Sharmukhamedov
Modestas Paulauskas
Sergei Belov
Mishako Korkia
Ivan Yedeshko
Anatoly Polyvoda
Aleksandr Boloshev
Sergei Kovalenko
Gennady Volnov
Zurab Sakandelidze
Ivan Dvorni
Basketball 1976
Basketball M
URS
Valery Miloserdov
Andrei Makeev
Anatoly Myshkin
Sergei Belov
Ivan Yedeshko
Vladimir Arzamaskov
Vladimir Zhigiliy
Aleksandr Salnikov
Alshan Sharmukhamedov
Vladimir Tkachenko
Aleksandr Belov
Mikhail Korkiya
Basketball K
URS
Tamara Dauinene
Tatyana Zakharova
Nelly Feriabnikova
Tatyana Ovechkina
Nadezhda Shuvayeva
Nadezhda Zakharova
Olga Barisheva
Natalya Klimova
Uljana Semjonova
Angele Rupsiene
Raisa Kurvyakova
Olga Sukharnova
Basketball 1980
Basketball M
URS
Sergei Belov
Stanislav Eremin
Valery Miloserdov
Sergei Iovaisha
Vladimir Zhigiliy
Aleksandr Salnikov
Andrei Lopatov
Sergei Tarakanov
Vladimir Tkachenko
Aleksandr Belostennyi
Nikolai Deriuguin
Anatoly Myshkin
Basketball K
URS
Tatyana Zakharova
Nadezhda Shuvayeva
Lyudmila Rogozina
Lyubov Sharmay
Tatyana Ivinskaya
Tatyana Ovechkina
Olga Korosteleva
Nelly Feriabnikova
Olga Sukharnova
Vida Beselien
Uljana Semjonova
Angele Rupsiene
Basketball 1988
Basketball M
URS
Tiit Sokk
Valery Tikhonenko
Aleksandr Belostennyi
Victor Pankracskin
Rimas Kurtinaitis
Valery Goborov
Igors Miglinieks
Aleksandr Volkov
Arvydas Sabonis
Sergei Tarakanov
Sarunas Marciulionis
Valdemaras Chomicius
Basketball K
URS
Irina Gerlits
Irina Sumnikova
Galina Savitskaya
Aleksandra Leonova
Natalya Zasulskaya
Olesya Barel
Vitalija Tuomaite
Olga Yakovleva
Irina Minkh
Yelena Khudashova
Olga Buryakina
Olga Yevkova
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Sovjetiske basketball-spillere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Sovjetiske basketball-spillere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy