Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Rusland
Sport
Hurtigløb på skøjter
Russiske OL-deltagere i Hurtigløb på skøjter*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Hurtigløb på skøjter 1994
500 m K
RUS
Oksana Ravilova
Svetlana Fedotkina
Natalya Poloskova
Svetlana Boyarkina
500 m M
RUS
Mikhail Vostroknutov
Sergey Klevchenya
Aleksandr Golubev
Andrey Bakhvalov
1000 m K
RUS
Svetlana Boyarkina
Svetlana Fedotkina
Natalya Polozkova
Oksana Ravilova
1000 m M
RUS
Andrey Bakhvalov
Sergey Klevchenya
Mikhail Vostroknutov
Aleksandr Golubyov
1500 m K
RUS
Oksana Ravilova
Svetlana Bazhanova
Svetlana Fedotkina
Natalya Polozkova
1500 m M
RUS
Andrei Anufrienko
Oleg Pavlov
3000 m K
RUS
Svetlana Bazhanova
Tatyana Trapeznikova
5000 m K
RUS
Tatyana Trapeznikova
Svetlana Bazhanova
5000 m M
RUS
Oleg Pavlov
Andrei Anufrienko
10000 m M
RUS
Andrei Anufrienko
Hurtigløb på skøjter 1998
500 m K
RUS
Tatyana Danshina
Svetlana Zhurova
Oksana Ravilova
500 m M
RUS
Sergey Savelyev
Aleksandr Golubyov
Aleksandr Kibalko
Sergey Klevchenya
1000 m K
RUS
Svetlana Zhurova
Tatyana Danshina
Anna Savelyeva
Natalya Polozkova
1000 m M
RUS
Andrey Anufriyenko
Dmitry Shepel
Aleksandr Kibalko
Sergey Klevchenya
1500 m K
RUS
Svetlana Bazhanova
Natalya Polozkova
Varvara Barysheva
Tatyana Trapeznikova
1500 m M
RUS
Aleksandr Kibalko
Dmitry Shepel
Vadim Sayutin
Andrey Anufriyenko
3000 m K
RUS
Svetlana Bazhanova
Svetlana Vysokova
Tatyana Trapeznikova
5000 m K
RUS
Tatyana Trapeznikova
Svetlana Vysokova
5000 m M
RUS
Yury Kokhanets
Vadim Sayutin
Andrey Krivosheyev
10000 m M
RUS
Vadim Sayutin
Hurtigløb på skøjter 2002
500 m K
RUS
Svetlana Zhurova
Svetlana Kaykan
500 m M
RUS
Dmitry Dorofeyev
Dmitry Lobkov
Sergey Klevchenya
1000 m K
RUS
Varvara Barysheva
Svetlana Zhurova
Svetlana Kaykan
1000 m M
RUS
Dmitry Lobkov
Yevgeny Lalenkov
Sergey Klevchenya
1500 m K
RUS
Tatyana Trapeznikova
Valentina Yakshina
Varvara Barysheva
1500 m M
RUS
Vadim Sayutin
Dmitry Shepel
Aleksandr Kibalko
Yevgeny Lalenkov
3000 m K
RUS
Varvara Barysheva
Valentina Yakshina
Tatyana Trapeznikova
5000 m M
RUS
Dmitry Shepel
Yury Kokhanets
Vadim Sayutin
5000 m K
RUS
Varvara Barysheva
Valentina Yakshina
10000 m M
RUS
Dmitry Shepel
Hurtigløb på skøjter 2006
500 m K
RUS
Yulia Nemaya
Svetlana Zhurova
500 m M
RUS
Dmitry Dorofeyev
Alexey Proshin
Dmitry Lobkov
Sergey Kornilov
1000 m K
RUS
Svetlana Zhurova
Yekaterina Lobysheva
Varvara Barysheva
Yekaterina Abramova
1000 m M
RUS
Yevgeny Lalenkov
Aleksandr Kibalko
Dmitry Dorofeyev
Alexey Proshin
1500 m K
RUS
Yekaterina Lobusheva
Valentina Yakshina
Yekaterina Abramova
Varvara Barysheva
1500 m M
RUS
Aleksandr Kibalko
Ivan Skobrev
Yevgeny Lalenkov
Dmitry Shepel
3000 m K
RUS
Svetlana Vysokova
Valentina Yakshina
5000 m M
RUS
Ivan Skobrev
Yury Kokhanets
Artyom Detyshev
10000 m M
RUS
Ivan Skobrev
Artyom Detyshev
Team pursuit K
RUS
Yekaterina Abramova
Svetlana Vysokova
Yekaterina Lobysheva
Galina Likhachova
Varvara Barysheva
Team pursuit M
RUS
Artyom Detyshev
Ivan Skobrev
Aleksandr Kibalko
Dmitry Shepel
Yevgeny Lalenkov
Hurtigløb på skøjter 2010
500 m K
RUS
Yekaterina Malysheva
Svetlana Kaykan
Yulia Nemaya
Olga Fatkulina
500 m M
RUS
Timofey Skopin
Dmitry Lobkov
Aleksandr Lebedev
Yevgeny Lalenkov
1000 m K
RUS
Olga Fatkulina
Yekaterina Malysheva
Yekaterina Shikhova
Yekaterina Lobusheva
1000 m M
RUS
Aleksey Yesin
Aleksandr Lebedev
Dmitry Lobkov
Yevgeny Lalenkov
1500 m K
RUS
Yekaterina Abramova
Alla Shabanova
Yekaterina Shikhova
Yekaterina Lobysheva
1500 m M
RUS
Aleksandr Lebedev
Ivan Skobrev
Aleksey Yesin
Yevgeny Lalenkov
3000 m K
RUS
Galina Likhachova
Svetlana Vysokova
5000 m K
RUS
Svetlana Vysokova
5000 m M
RUS
Ivan Skobrev
Aleksandr Rumyantsev
10000 m M
RUS
Aleksandr Rumyantsev
Ivan Skobrev
Team pursuit K
RUS
Galina Likhachova
Yekaterina Lobysheva
Yekaterina Shikhova
Alla Shabanova
Hurtigløb på skøjter 2014
500 m K
RUS
Yekaterina Lobysheva
Olga Fatkulina
Yekaterina Malysheva
Angelina Golikova
500 m M
RUS
Aleksey Yesin
Denis Koval
Artyom Kuznetsov
Dmitry Lobkov
1000 m K
RUS
Yuliya Skokova
Yekaterina Shikhova
Yekaterina Lobysheva
Olga Fatkulina
1000 m M
RUS
Dmitry Lobkov
Igor Bogolyubsky
Aleksey Yesin
Denis Yuskov
1500 m K
RUS
Yuliya Skokova
Olga Fatkulina
Yekaterina Lobysheva
Yekaterina Shikhova
1500 m M
RUS
Denis Yuskov
Ivan Skobrev
Aleksey Suvorov
Aleksey Yesin
3000 m K
RUS
Olga Graf
Yuliya Skokova
Yekaterina Shikhova
5000 m K
RUS
Olga Graf
Anna Chernova
5000 m M
RUS
Ivan Skobrev
Aleksandr Rumyantsev
Denis Yuskov
10000 m M
RUS
Yevgeny Seryayev
Team pursuit K
RUS
Olga Graf
Yekaterina Shikhova
Yekaterina Lobysheva
Yuliya Skokova
Team pursuit M
RUS
Aleksandr Rumyantsev
Ivan Skobrev
Aleksey Yesin
Denis Yuskov
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Russiske skøjteløbere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Russiske skøjteløbere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy