Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Polen
Sport
Cykling
Polske OL-deltagere i Cykling*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Cykling 1924
Landevejsløb M
POL
Wiktor Hoeschmann
Kazimierz Krzeminski
Oswald Miller
Feliks Kostrzebski
Landevejsløb hold M
POL
Oswald Miller
Kazimierz Krzeminski
Feliks Kostrzebski
Holdforfølgelse M
POL
Tomasz Stankiewicz
Jozef Lange
Jan Lazarski
Franciszek Szymczyk
50 km bane M
POL
Jozef Lange
Jan Lazarski
Sprint M
POL
Franciszek Szymczyk
Cykling 1928
Landevejsløb hold M
POL
Jozef Stefanski
Eugeniusz Michalak
Stanislaw Klosowicz
1000 m på tid M
POL
Jozef Lange
Sprint M
POL
Jerzy Koszutski
Tandem M
POL
Stanislaw Podgorski
Ludwik Turowski
Cykling 1936
Landevejsløb M
POL
Wiktor Olecki
Mieczyslaw Kapiak
Waclaw Starzynski
Stanislaw Zielinski
Landevejsløb hold M
POL
Stanislaw Zielinski
Waclaw Starzynski
Mieczyslaw Kapiak
Cykling 1960
Landevejsløb M
POL
Boguslaw Fornalczyk
Stanislaw Gazda
Jan Chtiej
Wieslaw Podobas
Landevejsløb hold M
POL
Wieslaw Podobas
Jan Chtiej
Mieczyslaw Wilcewski
Boguslaw Fornalczyk
Cykling 1964
Landevejsløb M
POL
Andrzej Blawdzin
Rajmund Zielinski
Jan Kudrna
Jan Magiera
Landevejsløb hold M
POL
Andrzej Blawdzin
Jozef Beker
Rajmund Zielinski
Jan Magiera
Individuel forfølgelse M
POL
Lucjan Jozefowich
1000 m på tid M
POL
Waclaw Latocha
Sprint M
POL
Zbyslaw Zajac
Cykling 1968
Landevejsløb M
POL
Marian Kegel
Landevejsløb hold M
POL
Andrzej Blawdzin
Jan Magiera
Zenon Czechowski
Marian Kegel
Holdforfølgelse M
POL
Waclaw Latocha
Wojciech Matusiak
Janusz Kierzkowski
Rajmund Zielinski
1000 m på tid M
POL
Janusz Kierzkowski
Cykling 1972
Landevejsløb M
POL
Jan Smyrak
Stanislaw Szozda
Ryszard Szurkowski
Lucjan Lis
Landevejsløb hold M
POL
Ryszard Szurkowski
Edward Barcik
Stanislaw Szozda
Lucjan Lis
Individuel forfølgelse M
POL
Mieczyslaw Nowicki
Holdforfølgelse M
POL
Pawel Kaczorowski
Janusz Kierzkowski
Mieczyslaw Nowicki
Bernard Kreczynski
1000 m på tid M
POL
Janusz Kierzkowski
Tandem M
POL
Benedykt Kocot
Andrzej Bek
Cykling 1976
Landevejsløb M
POL
Mieczyslaw Nowicki
Landevejsløb hold M
POL
Mieczyslaw Nowicki
Ryszard Szurkowski
Tadeusz Mytnik
Stanislaw Szozda
1000 m på tid M
POL
Janusz Kierzkowski
Cykling 1980
Landevejsløb M
POL
Czeslaw Lang
Tadeusz Wojtas
Landevejsløb hold M
POL
Witold Plutecki
Czeslaw Lang
Jan Jankiewicz
Stefan Ciekanski
Individuel forfølgelse M
POL
Zbigniew Woznicki
1000 m på tid M
POL
Andrzej Michalak
Cykling 1988
Landevejsløb M
POL
Andrzej Mierzejewski
Zdzislaw Wrona
Jacek Bodyk
Landevejsløb hold M
POL
Zenon Jaskula
Marek Lesniewski
Joachim Halupczok
Andrzej Sypytkowski
Individuel forfølgelse M
POL
Ryszard Dawidowicz
Holdforfølgelse M
POL
Ryszard Dawidowicz
Marian Turowski
Andrzej Sikorski
Joachim Halupczok
Pointsløb M
POL
Wojciech Pawlak
Cykling 1992
Landevejsløb M
POL
Jacek Mickiewicz
Andrzej Sypytkowski
Andrzej Sypytkowski
Zbigniew Piatek
Landevejsløb hold M
POL
Marek Lesniewski
Dariusz Baranowski
Grzegorz Piwowarski
Andrzej Sypytkowski
Individuel forfølgelse M
POL
Robert Karsnicki
Pointsløb M
POL
Wojciech Pawlak
1000 m på tid M
POL
Grzegorz Krejner
Cykling 1996
Landevejsløb M
POL
Dariusz Baranowski
Slawomir Chrzanowski
Tomasz Brozyna
Zbigniew Spruch
Enkeltstart M
POL
Tomasz Brozyna
Dariusz Baranowski
Individuel forfølgelse M
POL
Robert Karsnicki
1000 m på tid M
POL
Grzegorz Krejner
Mountainbike M
POL
Slawomir Barul
Marek Galinski
Cykling 2000
Landevejsløb M
POL
Zbigniew Piatek
Piotr Chmielewski
Piotr Przydzial
Zbigniew Spruch
Piotr Wadecki
Enkeltstart M
POL
Piotr Wadecki
1000 m på tid M
POL
Grzegorz Krejner
Sprint M
POL
Bartlomiej Saczuk
Holdsprint M
POL
Konrad Czajkowski
Grzegorz Krejner
Marcin Mientki
Keirin M
POL
Grzegorz Krejner
Mountainbike M
POL
Marek Galinski
Cykling 2004
Landevejsløb K
POL
Malgorzata Wysocka
Bogumila Matusiak
Landevejsløb M
POL
Dawid Krupa
Radoslaw Romanik
Slawomir Kohut
Sylwester Szmyd
Tomasz Brozyna
Enkeltstart M
POL
Slawomir Kohut
David Krupa
1000 m på tid M
POL
Grzegorz Krejner
Sprint M
POL
Damian Zielinski
Lukasz Kwiatkowski
Holdsprint M
POL
Lukasz Kwiatkowski
Rafal Furman
Damian Zielinski
Keirin M
POL
Lukasz Kwiatkowski
Mountainbike M
POL
Marcin Karczynski
Marek Galinski
Mountainbike K
POL
Anna Szafraniec
Maja Wloszczowska
Magdalena Sadlecka
Cykling 2008
Landevejsløb M
POL
Przemyslaw Niemiec
Tomasz Marczynski
Jacek Tadeusz Morajko
Landevejsløb K
POL
Paulina Brzezna
Enkeltstart M
POL
Przemyslaw Niemiec
Pointsløb M
POL
Rafal Ratajczyk
Sprint M
POL
Lukasz Kwiatkowski
Holdsprint M
POL
Kamil Kuczynski
Lukasz Kwiatkowski
Maciej Bielecki
Keirin M
POL
Kamil Kuczynski
Mountainbike M
POL
Marek Galinski
Mountainbike K
POL
Maja Wloszczowska
Aleksandra Dawidowicz
Cykling 2012
Landevejsløb M
POL
Marciej Bodnar
Michal Kwiatkowski
Michal Golas
Landevejsløb K
POL
Katarzyna Pawlowska
Enkeltstart M
POL
Marciej Bodnar
Omnium K
POL
Malgorzata Wojtyra
Sprint M
POL
Damian Zielinski
Holdsprint M
POL
Maciej Bielecki
Kamil Kuczynski
Damian Zielinski
Keirin M
POL
Kamil Kuczynski
Mountainbike M
POL
Marek Konwa
Piotr Brzozka
Mountainbike K
POL
Paula Gorycka
Aleksandra Dawidowicz
Cykling 2016
Landevejsløb M
POL
Rafal Majka
Michal Golas
Maciej Bodnar
Michal Kwiatkowski
Landevejsløb K
POL
Malgorzata Jasinska
Katarzyna Niewiadoma
Anna Plichta
Enkeltstart K
POL
Anna Plichta
Katarzyna Niewiadoma
Enkeltstart M
POL
Michal Kwiatkowski
Maciej Bodnar
Omnium K
POL
Daria Pikulik
Holdforfølgelse K
POL
Edyta Jasinska
Daria Pikulik
Natalia Rutkowska
Justyna Kaczkowska
Sprint M
POL
Damian Zielinski
Rafal Sarnecki
Holdsprint M
POL
Krzysztof Maksel
Rafal Sarnecki
Damian Zielinski
Keirin M
POL
Damian Zielinski
Krzysztof Maksel
Mountainbike K
POL
Maja Wloszczowska
Cykling 2020
Landevejsløb M
POL
Maciej Bodnar
Michal Kwiatkowski
Rafal Majka
Landevejsløb K
POL
Anna Plichta
Katarzyna Niewiadoma
Marta Lach
Enkeltstart K
POL
Anna Plichta
Enkeltstart M
POL
Maciej Bodnar
Omnium M
POL
Szymon Sajnok
Keirin K
POL
Marlena Karwacka
Urszula Los
Holdsprint K
POL
Urszula Los
Marlena Karwacka
Sprint K
POL
Urszula Los
Marlena Karwacka
Holdsprint M
POL
Mateusz Rudyk
Patryk Rajkowski
Krzysztof Maksel
Keirin M
POL
Mateusz Rudyk
Patryk Rajkowski
Mountainbike M
POL
Bartlomiej Wawak
Mountainbike K
POL
Maja Wloszczowska
Parløb M
POL
Daniel Staniszewski
Szymon Sajnok
Parløb K
POL
Daria Pikulik
Wiktoria Pikulik
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Polske cykelryttere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Polske cykelryttere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy