Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Kenya
Sport
Atletik
Kenyanske OL-deltagere i Atletik*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Atletik 1956
400 m M
KEN
Kamau Wanyoke
Bartonjo Rotich
Boit Kibet
800 m M
KEN
Kiptalam Arap Keter
5000 m M
KEN
Maiyoro Nyandika
Anentia Arere
Maraton M
KEN
Kanuti Sum
4x400 m M
KEN
Bartonjo Rotich
Boit Kibet
Keter Kiptalam
Kamau Wanyoke
Højdespring M
KEN
Joseph Leresae
Atletik 1960
100 m M
KEN
Seraphino Antao
200 m M
KEN
Seraphino Antao
400 m M
KEN
Bartonjo Rotich
5000 m M
KEN
Maiyoro Nyandika
10000 m M
KEN
Arere Anentia
Maraton M
KEN
Sum Kanuti
110 m hæk M
KEN
Seraphino Antao
400 m hæk M
KEN
Bartonjo Rotich
Atletik 1964
100 m M
KEN
John Owiti
Seraphino Antao
200 m M
KEN
Seraphino Antao
400 m M
KEN
Wilson Kiprugut
800 m M
KEN
Peter Francis
Wilson Kiprugut
1500 m M
KEN
Kipchoge Keino
5000 m M
KEN
Kipchoge Keino
Maraton M
KEN
Andrew Soi
Chrisantus Nyakwayo
Naftali Temu
400 m hæk M
KEN
Kimaru Songok
3000 m forhindringsløb M
KEN
Benjamin Kogo
Tikamp M
KEN
Koech Kiprop
Atletik 1968
100 m M
KEN
Charles Asati
Julius Sang
200 m M
KEN
Julius Sang
Charles Asati
400 m M
KEN
Munyoro Nyamau
Naftali Bon
Daniel Rudisha
800 m M
KEN
Wilson Kiprugut
Thomas Saisi
Robert Ouko
1500 m M
KEN
Benjamin Jipcho
Kipchoge Keino
5000 m M
KEN
Naftali Temu
Kipchoge Keino
10000 m M
KEN
Kipchoge Keino
Naftali Temu
Maraton M
KEN
Paul Mose
Naftali Temu
110 m hæk M
KEN
Kimaru Songok
400 m hæk M
KEN
Kimaru Songok
3000 m forhindringsløb M
KEN
Amos Biwott
Benjamin Kogo
4x400 m M
KEN
Daniel Rudisha
Naftali Bon
Munyoro Nyamau
Charles Asati
400 m K
KEN
Tekla Chemabwai
800 m K
KEN
Elizabeth Chesire
Atletik 1972
100 m M
KEN
Daniel Amuke
John Mwebi
200 m M
KEN
Daniel Amuke
400 m M
KEN
Julius Sang
Hezakiah Nyamau
Charles Asati
800 m M
KEN
Robert Ouko
Thomas Saisi
Michael Boit
1500 m M
KEN
Kipchoge Keino
Cosmas Silei
Michael Boit
5000 m M
KEN
Evans Mogaka
Paul Mose
Benjamin Jipcho
10000 m M
KEN
Paul Mose
Richard Juma
Naftali Temu
Maraton M
KEN
Richard Juma
400 m hæk M
KEN
William Koskei
Michael Murei
Fatwell Kimayo
3000 m forhindringsløb M
KEN
Amos Biwott
Benjamin Jipcho
Kipchoge Keino
4x400 m M
KEN
Hezakiah Nyamau
Robert Ouko
Charles Asati
Julius Sang
Trespring M
KEN
Patrick Onyango
400 m K
KEN
Tecla Chembabwei
800 m K
KEN
Chereno Maiyo
1500 m K
KEN
Chereno Maiyo
Atletik 1984
200 m M
KEN
Alfred Nyambane
400 m M
KEN
John Anzarah
David Kitur
James Atuti
800 m M
KEN
Edwin Koech
Billy Konchellah
Juma Ndiwa
1500 m M
KEN
Kipkoech Cheruiyot
Muraya Josephat
Joseph Chesire
5000 m M
KEN
Paul Kipkoech
Charles Cheruiyot
Wilson Waigwa
10000 m M
KEN
Sosthenes Bitok
Joseph Nzau
Mike Musyoki
Maraton M
KEN
Joseph Nzau
Kimurgor Ngeny
Joseph Maisiba Gtineo
400 m hæk M
KEN
Simon Kitur
Meshak Munyoro
3000 m forhindringsløb M
KEN
George Kiprotich Rono
Julius Kariuki
Julius Korir
4x400 m M
KEN
David Kitur
John Anzarah
Jason Opicho
Simon Kitur
Elijah Sogomo
20 km kapgang M
KEN
Pius Munyasia
Længdespring M
KEN
Moses Kiayi
Trespring M
KEN
Moses Kiayi
200 m K
KEN
Ruth Waithera
400 m K
KEN
Ruth Waithera
800 m K
KEN
Salina Chirchir
1500 m K
KEN
Justina Chepchirchir
3000 m K
KEN
Helen Kimaiyo
Maraton K
KEN
Mary Wagaki
Atletik 1988
100 m M
KEN
Kennedy Ondiek
Peter Wekesa
200 m M
KEN
Kennedy Ondiek
400 m M
KEN
Elkana Nyangau
Lucas Sang
Simon Kipkemboi
800 m M
KEN
Nixon Kiprotich
Paul Ereng
Juma Ndiwa
1500 m M
KEN
Peter Rono
Joseph Chesire
Kipkoech Cheruiyot
5000 m M
KEN
Yobes Ondieki
John Ngugi
Charles Cheruiyot
10000 m M
KEN
Boniface Merande
Kipkemboi Kimeli
Moses Tanui
Maraton M
KEN
Ibrahim Hussein
Joseph Kipsang
Douglas Wakiihuri
400 m hæk M
KEN
Simon Kitur
Joseph Maritim
Gideon Yego
3000 m forhindringsløb M
KEN
Julius Kariuki
Patrick Sang
Peter Koech
4x100 m M
KEN
Elkana Nyangau
Simon Kipkemboi
Peter Wekesa
Kennedy Ondiek
4x400 m M
KEN
Elkana Nyangau
Kennedy Ondiek
Simon Kipkemboi
Tito Sawe
Lucas Sang
Peter Wekesa
Paul Ereng
50 km kapgang M
KEN
William Sawe
Længdespring M
KEN
David Lamai
100 m K
KEN
Joyce Odhiambo
200 m K
KEN
Joyce Odhiambo
1500 m K
KEN
Susan Sirma
3000 m K
KEN
Susan Sirma
Maraton K
KEN
Pascaline Wangui
400 m hæk K
KEN
Rose Tata-Muyo
Atletik 1992
100 m M
KEN
Kennedy Ondiek
200 m M
KEN
Kennedy Ondiek
Simon Kipkemboi
400 m M
KEN
David Kitur
Samson Kitur
Simon Kemboi
800 m M
KEN
William Tanui
Paul Ereng
Nixon Kiprotich
1500 m M
KEN
Joseph Chesire
Jonah Birir
David Kibet
5000 m M
KEN
Dominic Kirui
Paul Bitok
Yobes Ondieki
10000 m M
KEN
Richard Chelimo
Moses Tanui
William Koech
Maraton M
KEN
Ibrahim Hussein
Douglas Wakiihuri
Boniface Merande
400 m hæk M
KEN
Barnabas Kinyor
Erick Keter
Gideon Yego
3000 m forhindringsløb M
KEN
Patrick Sang
William Muttwol
Matthew Birir
4x400 m M
KEN
Simon Kipkemboi
Abdenego Matilu
Simon Kemboi
Simon Kipkemboi
David Kitur
Samson Kitur
Længdespring M
KEN
Benjamin Koech
James Sabulei
800 m K
KEN
Gladys Wamuyu
1500 m K
KEN
Susan Sirma
3000 m K
KEN
Esther Kiplagat
Jane Ngotho
Pauline Konga
10000 m K
KEN
Helen Kimaiyo
Tegla Loroupe
Lydia Cheromei
Maraton K
KEN
Pascaline Wangui
Atletik 1996
100 m M
KEN
Donald Onchiri
200 m M
KEN
Joseph Gikonyo
400 m M
KEN
Samson Kitur
Kennedy Ochieng
Charles Gitonga
800 m M
KEN
Philip Kibitok
Fred Onyancha
David Kiptoo
1500 m M
KEN
Laban Rotich
Stephen Kipkorir
William Tanui
5000 m M
KEN
Paul Bitok
Shem Kororia
Tom Nyariki
10000 m M
KEN
Paul Koech
Paul Tergat
Josphat Machuka
Maraton M
KEN
Ezequiel Bitok
Eric Wainaina
Lameck Aguta
400 m hæk M
KEN
Barnabas Kinyor
Erick Keter
Gideon Biwott
3000 m forhindringsløb M
KEN
Matthew Birir
Moses Kiptanui
Joseph Keter
4x400 m M
KEN
Kennedy Ochieng
Samson Kitur
Samson Yego
Julius Chepkwony
Simon Kemboi
20 km kapgang M
KEN
Julius Sawe
David Kimtai
Justus Kavulanya
Længdespring M
KEN
Remmy Lima
Trespring M
KEN
Jacob Katonon
1500 m K
KEN
Naomi Mugo
5000 m K
KEN
Rose Cheruiyot
Pauline Konga
Lydia Cheromei
10000 m K
KEN
Sally Barsosio
Tegla Loroupe
Maraton K
KEN
Salina Chirchir
Angeline Kanana
Joyce Chepchumba
Atletik 2000
200 m M
KEN
Ezra Kenyoke Sambu
400 m M
KEN
David Kirui
Kennedy Ochieng
800 m M
KEN
Joseph Mutua
William Yiampoy
Japheth Kimutai
1500 m M
KEN
Bernard Lagat
William Chirchir
Noah Ngeny
5000 m M
KEN
David Chelule
Julius Gitahi
Richard Limo
10000 m M
KEN
John Korir
Paul Tergat
Patrick Ivuti
Maraton M
KEN
Eric Wainaina
Elijah Lagat
Kenneth Cheruiyot
400 m hæk M
KEN
Erick Keter
Hillary Kiprotich Maritim
3000 m forhindringsløb M
KEN
Wilson Boit Kipketer
Reuben Kosgei
Bernard Barmasai
4x400 m M
KEN
Joseph Mutua
Julius Chepkwony
Samson Yego
Ezra Sambu
20 km kapgang M
KEN
Julius Sawe
David Kimutai Rotich
1500 m K
KEN
Naomi Mugo
5000 m K
KEN
Lydia Cheromei
Rose Cheruiyot
Vivian Jepkemoi Cheruiyot
10000 m K
KEN
Alice Timbilil
Sally Barsosio
Tegla Loroupe
Maraton K
KEN
Joyce Chepchumba
Esther Wanjiru
Tegla Loroupe
Atletik 2004
400 m M
KEN
Victor Kibet
Vincent Mumo Kiilu
Ezra Sambu
800 m M
KEN
Wilfred Bungei
Joseph Mutua
Michael Rotich
1500 m M
KEN
Bernard Lagat
Isaac Kiprono Songok
Timothy Kiptanui
5000 m M
KEN
John Kibowen
Abraham Chebii
Eliud Kipchoge Rotich
10000 m M
KEN
Moses Mosop
Charles Kamathi
John Cheruiyot Korir
Maraton M
KEN
Paul Tergat
Eric Wainaina
3000 m forhindringsløb M
KEN
Brimin Kiprop Kipruto
Paul Kipsiele Koech
Ezekiel Kemboi
800 m K
KEN
Faith Macharia
1500 m K
KEN
Nancy Jebet Langat
5000 m K
KEN
Edith Masai
Jane Wanjiku
Isabella Ochichi
10000 m K
KEN
Lucy Kabuu Wangui
Alice Timbilil
Sally Barsosio
Maraton K
KEN
Catherine Ndereba
Alice Chelangat
Margaret Okayo
Atletik 2008
400 m M
KEN
Vincent Mumo Kiilu
800 m M
KEN
Boaz Kiplagat Lalang
Wilfred Bungei
Alfred Kirwa Yego
1500 m M
KEN
Asbel Kipruto Kiprop
Nicholas Kemboi
Augustine Kiprono Choge
5000 m M
KEN
Eliud Kipchoge Rotich
Thomas Pkemei Longosiwa
Edwin Cheruiyot Soi
10000 m M
KEN
Micah Kogo
Martin Irungu Mathathi
Moses Ndiema Masai
Maraton M
KEN
Samuel Kamau Wansiro
Martin Lel
Luke Kibet
3000 m forhindringsløb M
KEN
Ezekiel Kemboi
Brimin Kiprop Kipruto
Richard Kipkemboi Mateelong
20 km kapgang M
KEN
David Kimutai Rotich
800 m K
KEN
Pamela Jelimo
Janeth Jepkoskei Busienei
1500 m K
KEN
Irene Jelagat
Nancy Jebet Langat
Viola Jelagat Kibiwott
5000 m K
KEN
Priscah Jepleting Cherono
Sylvia Jebiwott Kibet
Vivian Jepkemoi Cheruiyot
10000 m K
KEN
Linet Chepkwemoi Masai
Peninah Arusei
Lucy Kabuu Wangui
Catherine Ndereba
Maraton K
KEN
Martha Komu
Catherine Ndereba
Salina Kosgei
3000 m forhindringsløb K
KEN
Ruth Bosibori Nyangau
Veronica Wanjiru
Eunice Jepkorir
Atletik 2012
800 m M
KEN
Anthony Chemut
David Lekuta Rudisha
Timothy Kitum
1500 m M
KEN
Nixon Kiplimo Chepseba
Asbel Kipruto Kiprop
Silas Kiplagat
5000 m M
KEN
Isiah Kiplangat Koech
Thomas Pkemei Longosiwa
Edwin Cheruiyot Soi
10000 m M
KEN
Wilson Kiprop
Moses Ndiema Masai
Bedan Karoki Muchiri
Maraton M
KEN
Abel Kirui
Wilson Kipsang Kiprotich
Emmanuel Kipchirchir Mutai
400 m hæk M
KEN
Boniface Mucheru Tumuti
Vincent Kiplangat Kosgei
3000 m forhindringsløb M
KEN
Abel Kiprop Mutai
Ezekiel Kemboi
Brimin Kiprop Kipruto
4x400 m M
KEN
Alphas Leken Kishoyian
Boniface Mucheru Tumuti
Vincent Mumo Kiilu
Boniface Mweresa
Spydkast M
KEN
Julius Yego
400 m K
KEN
Joy Nakhumicha Sakari
800 m K
KEN
Janeth Jepkoskei Busienei
Cherono Koech
Pamela Jelimo
1500 m K
KEN
Eunice Jepkoech Sum
Hellen Onsando Obiri
Faith Chepngetich Kipyegon
5000 m K
KEN
Vivian Jepkemoi Cheruiyot
Viola Jelagat Kibiwott
Sally Jepkosgei Kipyego
10000 m K
KEN
Joyce Chepkirui
Vivian Jepkemoi Cheruiyot
Sally Jepkosgei Kipyego
Maraton K
KEN
Mary Jepkosgei Keitany
Edna Ngeringwony Kiplagat
Priscah Jeptoo
400 m hæk K
KEN
Maureen Jelagat Maiyo
3000 m forhindringsløb K
KEN
Milcah Chemos Cheywa
Lydia Chebet Rotich
Atletik 2016
200 m M
KEN
Carvin Nkanata
400 m M
KEN
Alexander Lerionka Sampao
Alphas Leken Kishoyian
Raymond Kibet
800 m M
KEN
Alfred Kipketer
Ferguson Cheruiyot Rotich
David Lekuta Rudisha
1500 m M
KEN
Ronald Kwemoi
Elijah Motonei Manangoi
Asbel Kipruto Kiprop
5000 m M
KEN
Caleb Mwangangi Ndiku
Isiah Kiplangat Koech
Charles Yosei Muneria
10000 m M
KEN
Geoffrey Kipsang Kamworor
Paul Kipngetich Tanui
Bedan Karoki Muchiri
Maraton M
KEN
Eliud Kipchoge Rotich
Wesley Korir
Stanley Kipleting Biwott
400 m hæk M
KEN
Boniface Mucheru Tumuti
Nicholas Kiplagat Bett
Haron Koech
3000 m forhindringsløb M
KEN
Ezekiel Kemboi
Brimin Kiprop Kipruto
Conseslus Kipruto
20 km kapgang M
KEN
Simon Wachira
Samuel Gathimba
Spydkast M
KEN
Julius Yego
800 m K
KEN
Eunice Jepkoech Sum
Margaret Nyairera Wambui
Winny Chebet
1500 m K
KEN
Violah Cheptoo Lagat
Nancy Chepkwemoi
Faith Chepngetich Kipyegon
5000 m K
KEN
Vivian Jepkemoi Cheruiyot
Mercy Cherono
Hellen Onsando Obiri
10000 m K
KEN
Alice Aprot Nawowuna
Betsy Saina
Vivian Jepkemoi Cheruiyot
Maraton K
KEN
Helah Jelagat Kiprop
Visiline Jepkesho
Jemima Jelagat Sumgong
400 m hæk K
KEN
Maureen Jelagat Maiyo
3000 m forhindringsløb K
KEN
Lydia Chebet Rotich
Beatrice Chepkoech
Hyvin Kiyeng Jepkemoi
20 km kapgang K
KEN
Grace Wanjiru
Atletik 2020
100 m M
KEN
Ferdinand Omurwa
400 m M
KEN
Emmanuel Kipkurui Korir
800 m M
KEN
Emmanuel Kipkurui Korir
Ferguson Cheruiyot Rotich
Michael Saruni
1500 m M
KEN
Abel Kipsang
Timothy Cheruiyot
Charles Cheboi Simotwo
5000 m M
KEN
Nicholas Kipkorir Kimeli
Samwel Masai
Daniel Simiu Ebenyo
10000 m M
KEN
Rhonex Kipruto
Rodgers Kwemoi
Weldon Langat
Maraton M
KEN
Amos Kipruto
Lawrence Cherono
Eliud Kipchoge Rotich
3000 m forhindringsløb M
KEN
Leonard Kipkemoi Bett
Abraham Kibiwot
Benjamin Kigen
Højdespring M
KEN
Mathew Sawe
Spydkast M
KEN
Julius Yego
400 m K
KEN
Hellen Syombua Kalii
800 m K
KEN
Eunice Jepkoech Sum
Emily Cherotich Tuei
Mary Moraa
1500 m K
KEN
Winny Chebet
Edinah Jebitok
Faith Chepngetich Kipyegon
5000 m K
KEN
Lilian Kasait Rengeruk
Hellen Onsando Obiri
Agnes Jebet Tirop
10000 m K
KEN
Sheila Chelangat
Hellen Onsando Obiri
Irine Cheptai
Maraton K
KEN
Brigid Kosgei
Peres Jepchirchir
Ruth Chepngetich
3000 m forhindringsløb K
KEN
Purity Cherotich Kirui
Beatrice Chepkoech
Hyvin Kiyeng Jepkemoi
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Kenyanske atletikudøvere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Kenyanske atletikudøvere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy