Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Israel
Sport
Svømning
Israeliske OL-deltagere i Svømning*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Svømning 1952
100 m fri stil M
ISR
Nahum Buch
Svømning 1956
100 m fri stil K
ISR
Shoshana Rivner
Svømning 1960
100 m fri stil M
ISR
Itzhak Luria
Amiram Trauber
400 m fri stil M
ISR
Amiram Trauber
100 m rygcrawl M
ISR
Joram Shnider
200 m brystsvømning M
ISR
Gershon Shefa
4x100 m medley M
ISR
Gershon Shefa
Joram Shnider
Amiram Trauber
Itzhak Lurie
Svømning 1964
200 m brystsvømning M
ISR
Gershon Shefa
200 m butterfly M
ISR
Abraham Melamed
400 m medley M
ISR
Gershon Shefa
Svømning 1968
100 m fri stil M
ISR
Amnon Krauz
200 m fri stil M
ISR
Amnon Krauz
100 m brystsvømning K
ISR
Shlomit Nir
100 m brystsvømning M
ISR
Yohan Kende
200 m brystsvømning K
ISR
Nir Shlomit
200 m brystsvømning M
ISR
Yohan Kende
Gershon Shefa
100 m butterfly K
ISR
Yvonne Tobis
100 m butterfly M
ISR
Abraham Melamed
200 m butterfly M
ISR
Abraham Melamed
200 m medley K
ISR
Yvonne Tobis
200 m medley M
ISR
Gershon Shefa
400 m medley K
ISR
Yvonne Tobis
400 m medley M
ISR
Gershon Shefa
Svømning 1972
100 m brystsvømning K
ISR
Shlomit Nir
200 m brystsvømning K
ISR
Shlomit Nir
Svømning 1976
100 m butterfly M
ISR
Adi Prag
200 m butterfly M
ISR
Adi Prag
400 m medley M
ISR
Dov Nisman
Svømning 1984
200 m fri stil K
ISR
Hadar Rubinstein
400 m fri stil K
ISR
Hadar Rubinstein
100 m brystsvømning M
ISR
Eyal Shtigman
200 m brystsvømning M
ISR
Eyal Shtigman
100 m butterfly K
ISR
Hadar Rubinstein
200 m butterfly K
ISR
Hadar Rubinstein
200 m butterfly M
ISR
Yoram Kochavy
200 m medley M
ISR
Yoram Kochavy
400 m medley M
ISR
Yoram Kochavy
Svømning 1988
100 m brystsvømning M
ISR
Eyal Shtigman
200 m brystsvømning M
ISR
Eyal Shtigman
Svømning 1992
50 m fri stil K
ISR
Keren Regal
50 m fri stil M
ISR
Yoav Bruck
100 m fri stil M
ISR
Yoav Bruck
100 m rygcrawl M
ISR
Eran Groumi
200 m rygcrawl M
ISR
Eran Groumi
100 m butterfly K
ISR
Timea Toth
100 m butterfly M
ISR
Eran Groumi
200 m butterfly K
ISR
Timea Toth
200 m medley K
ISR
Keren Regal
400 m medley K
ISR
Keren Regal
Svømning 1996
50 m fri stil M
ISR
Yoav Bruck
100 m fri stil M
ISR
Yoav Bruck
100 m rygcrawl M
ISR
Eithan Urbach
100 m brystsvømning M
ISR
Vadim Alekseyev
200 m brystsvømning M
ISR
Vadim Alekseyev
100 m butterfly M
ISR
Dan Kutler
4x100 m medley M
ISR
Dan Kutler
Eithan Urbach
Vadim Alekseyev
Yoav Bruck
Svømning 2000
50 m fri stil M
ISR
Yoav Bruck
100 m fri stil M
ISR
Yoav Bruck
400 m fri stil K
ISR
Adi Bichman
800 m fri stil K
ISR
Adi Bichman
100 m rygcrawl M
ISR
Eithan Urbach
200 m rygcrawl M
ISR
Yoav Gath
100 m brystsvømning M
ISR
Tal Stricker
200 m brystsvømning M
ISR
Tal Stricker
100 m butterfly K
ISR
Vered Borochovski
100 m butterfly M
ISR
Yoav Meiri
200 m butterfly M
ISR
Miki Halika
200 m medley K
ISR
Vered Borochovsky
200 m medley M
ISR
Miki Halika
400 m medley K
ISR
Adi Bichman
400 m medley M
ISR
Miki Halika
4x100 m fri stil M
ISR
Yoav Bruck
Alexei Manziula
Eithan Urbach
Oren Azrad
4x100 m medley M
ISR
Tal Stricker
Yoav Bruck
Eithan Urbach
Yoav Meiri
Svømning 2004
50 m fri stil K
ISR
Anna Gostomelsky
100 m fri stil K
ISR
Anna Gostomelsky
100 m rygcrawl K
ISR
Anna Gostomelsky
100 m butterfly K
ISR
Vered Borochovsky
200 m medley K
ISR
Vered Borochovsky
Svømning 2008
50 m fri stil K
ISR
Anna Gostomelsky
100 m fri stil K
ISR
Anna Gostomelsky
100 m fri stil M
ISR
Nimrod Shapira Bar-Or
200 m fri stil M
ISR
Nimrod Shapira Bar-Or
100 m rygcrawl K
ISR
Anna Gostomelsky
100 m rygcrawl M
ISR
Guy Barnea
200 m rygcrawl M
ISR
Itai Chammah
100 m brystsvømning M
ISR
Tom Beeri
200 m brystsvømning M
ISR
Tom Beeri
100 m butterfly K
ISR
Anna Gostomelsky
100 m butterfly M
ISR
Alon Mandel
200 m butterfly M
ISR
Alon Mandel
200 m medley M
ISR
Gal Nevo
400 m medley M
ISR
Gal Nevo
Svømning 2012
200 m fri stil M
ISR
Nimrod Shapira Bar-Or
100 m rygcrawl M
ISR
Yakov Toumarkin
200 m rygcrawl M
ISR
Yakov Toumarkin
100 m brystsvømning M
ISR
Imri Ganiel
100 m butterfly K
ISR
Amit Ivry
200 m butterfly M
ISR
Gal Nevo
200 m medley K
ISR
Amit Ivry
200 m medley M
ISR
Gal Nevo
400 m medley M
ISR
Gal Nevo
Svømning 2016
50 m fri stil K
ISR
Zohar Shikler
Andrea Murez
50 m fri stil M
ISR
Ziv Kalontarov
100 m fri stil K
ISR
Andrea Murez
100 m fri stil M
ISR
Ziv Kalontarov
200 m fri stil K
ISR
Andrea Murez
100 m rygcrawl M
ISR
Yakov Toumarkin
200 m rygcrawl M
ISR
Yakov Toumarkin
100 m brystsvømning K
ISR
Amit Ivry
200 m brystsvømning K
ISR
Amit Ivry
100 m butterfly K
ISR
Amit Ivry
200 m butterfly M
ISR
Gal Nevo
200 m medley M
ISR
Gal Nevo
400 m medley M
ISR
Gal Nevo
4x100 m fri stil K
ISR
Zohar Shikler
Keren Siebner
Andrea Murez
Amit Ivry
Svømning 2020
50 m fri stil K
ISR
Andrea Murez
50 m fri stil M
ISR
Meiron Amir Cheruti
100 m fri stil K
ISR
Andrea Murez
100 m fri stil M
ISR
Meiron Amir Cheruti
200 m fri stil K
ISR
Andrea Murez
200 m fri stil M
ISR
Denis Loktev
100 m rygcrawl K
ISR
Anastasia Gorbenko
100 m rygcrawl M
ISR
Michael Laitarovsky
Yakov Toumarkin
200 m rygcrawl K
ISR
Aviv Barzelay
200 m rygcrawl M
ISR
Yakov Toumarkin
100 m brystsvømning K
ISR
Anastasia Gorbenko
200 m brystsvømning K
ISR
Anastasia Gorbenko
200 m brystsvømning M
ISR
Ron Polonsky
100 m butterfly K
ISR
Anastasia Gorbenko
100 m butterfly M
ISR
Tomer Frankel
Gal Cohen Groumi
200 m medley K
ISR
Anastasia Gorbenko
200 m medley M
ISR
Ron Polonsky
Gal Cohen Groumi
400 m medley M
ISR
Ron Polonsky
4x200 m fri stil M
ISR
Denis Loktev
Daniel Namir
Gal Cohen Groumi
Tomer Frankel
Marathon 10 km M
ISR
Matan Roditi
4x100 m medley Mixed
ISR
Itay Goldfaden
Anastasia Gorbenko
Gal Cohen Groumi
Andrea Murez
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Israeliske svømmere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Israeliske svømmere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy