Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Storbritannien
Sport
Sejlsport
Britiske OL-deltagere i Sejlsport*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Sejlsport 1900
0,5-1 t
GBR
Unknown athletes 12
3-10 t
GBR
Unknown athletes 17
Åben klasse
GBR
Unknown athletes 19
Sejlsport 1908
12 m
GBR
John Jellico
Albert Martin
Thomas Littledale
William Davidson
Arthur Downes
James Baxter
Charles Robertson
Thomas Glen-Coates
John Spence
R. Aspin
John Downes
David Dunlap
Cecil Mciver
J. Gardiner
John Mackenzie
Charles Maciver
John Buchanan
James Bunten
James Kenion
T. Gerald Tate
8 m
GBR
Hugh Sutton
William Ward
Blair Cochrane
Frederick Hughes
Arthur Wood
Charles Campbell
George Ratsey
Collingwood Hughes
Philip Hunloke
John Rhodes
7 m
GBR
Norman Bingley
Frances Rivett-Carnac
Charles Rivett-Carnac
Richard Dixon
6 m
GBR
Frank Smith
William Leuchars
John Leuchars
Thomas McMeakin
Gilbert Laws
Charles Crichton
Sejlsport 1920
7 m
GBR
Cyril Wright
William Maddison
Dorothy Wright
Robert Coleman
Sejlsport 1924
8 m
GBR
Harold Gordon Fowler
Ernest Roney
Walter Riggs
Edwin Jacob
Thomas Riggs
Finnjolle
GBR
Harold Gordon Fowler
Sejlsport 1928
8 m
GBR
Esmond Roney
Thomas Skinner
Philip Falle
Thomas Riggs
Ernest Roney
Margaret Roney
Finnjolle
GBR
Harold Gaydon
Sejlsport 1932
Star
GBR
Peter Jaffe
Colin Ratsey
Finnjolle
GBR
Colin Ratsey
Sejlsport 1936
8 m
GBR
Francis Preston
Beryl Preston
Robert Steele
Joseph Compton
Kenneth Preston
John Eddy
6 m
GBR
Miles Bellville
Charles Leaf
Leonard Martin
Christopher Boardman
Russell Harmer
Star
GBR
Keith Grogno
William Welpy
Finnjolle
GBR
Peter Scott
Sejlsport 1948
Swallow
GBR
David Bond
Stewart Morris
Drage
GBR
James Wallace
George Brown
William Strain
Star
GBR
Durward Knowles
Sloan Farrington
Finnjolle
GBR
Arthur McDonald
6 m
GBR
James Howden Hume
Henry Hardie
Brian Hardie
Harry Hunter
James Douglas Hume
Sejlsport 1952
5,5 m
GBR
Robert Perry
John Dillon
Neil Cochran-Patrick
Drage
GBR
John Barrington-Ward
Edward Dyson
Thomas Somers
Star
GBR
Stanley Potter
Bruce Banks
Finnjolle M
GBR
Charles Currey
6 m
GBR
Robert Steele
Franklin Woodroffe
Kenneth Preston
Martin Sharp
Frank Murdoch
Sejlsport 1956
5,5 m
GBR
Neil Cochran-Patrick
Robert Perry
John Dillon
David Bowker
Drage
GBR
Graham Mann
Ronald Backus
Jonathan Janson
Star
GBR
Bruce Banks
Stanley Potter
Finnjolle M
GBR
Richard Creagh-Osborne
Sharpie
GBR
Jasper Blackall
Terence Smith
Sejlsport 1960
5,5 m
GBR
Robin Aisher
George Nicholson
John Ruggles
Drage
GBR
Ian Hannay
Graham Mann
Jonathan Janson
Star
GBR
Jean Mitchell
John Mitchell
Finnjolle M
GBR
Vernon Stratton
Flying Dutchman
GBR
James Ramus
William Dawes
Sejlsport 1964
5,5 m
GBR
Robin Aisher
Eric Denham
Adrian Jardine
Drage
GBR
Jeremy Harris
Peter Reade
Edwin Parry
Finnjolle M
GBR
Brian Saffrey-Cooper
Flying Dutchman
GBR
Arthur Morgan
Franklyn Musto
Sejlsport 1968
5,5 m
GBR
Paul Anderson
Robin Aisher
Adrian Jardine
Drage
GBR
Charles Reynolds
David Tucker
Robin Judah
Star
GBR
James Ramus
Stuart Jardine
Flying Dutchman
GBR
Rodney Pattison
Iain McDonald-Smith
Sejlsport 1972
Soling
GBR
Barry Dunning
John Oakeley
Charles Reynolds
Tempest
GBR
Allan Warren
David Hunt
Drage
GBR
Alistair Currey
Simon Tait
Ian Hannay
Star
GBR
Stuart Jardine
John Wastall
Finnjolle M
GBR
Patrick Pym
Flying Dutchman
GBR
Rodney Pattison
Christopher Davies
Sejlsport 1976
Tempest
GBR
David Hunt
Allan Warren
Tornado
GBR
Reginald White
John Osborn
470 M
GBR
Philip Crebbin
Derek Clark
Finnjolle M
GBR
David Howlett
Flying Dutchman
GBR
Julian Brook Houghton
Rodney Pattison
Sejlsport 1984
Soling
GBR
Christopher Law
Edward Leask
Jeremy Richards
Star
GBR
Iain Woolward
John Maddocks
Tornado
GBR
David Campbell-James
Robert White
470 M
GBR
Catherine Foster
Peter Newlands
Finnjolle M
GBR
Michael McIntyre
Flying Dutchman
GBR
Jonathan Richards
Peter Allam
Windsurfer M
GBR
David Hackford
Sejlsport 1988
Soling
GBR
Edward Leask
Jeremy Richards
Lawrie Smith
Star
GBR
Bryn Vaile
Michael McIntyre
Tornado
GBR
Jeremy Newman
Robert White
470 K
GBR
Debra Jarvis
Susan Hay-Carr
470 M
GBR
Andrew Hemmings
Jason Belben
Finnjolle M
GBR
Stuart Childerley
Flying Dutchman
GBR
Roger Yeoman
Neal McDonald
Sejlsport 1992
Soling
GBR
Lawrie Smith
Robert Cruikshank
Simon Stewart
Star
GBR
Philip Lawrence
David Howlett
Tornado
GBR
Ian Rhodes
David Williams
470 K
GBR
Susan Hay-Carr
Debra Jarvis
470 M
GBR
Paul Brotherton
Andrew Hemmings
Europajolle K
GBR
Shirley Robertson
Finnjolle M
GBR
Ian Ainslie
Stuart Childerley
Windsurfer K
GBR
Penny Way
Windsurfer M
GBR
Barrie Edgington
Sejlsport 1996
Soling
GBR
Barry Parkin
Adrian George Stead
Andrew Beadsworth
Star
GBR
Glyn Charles
George Skuodas
Tornado
GBR
David Williams
Ian Rhodes
470 K
GBR
Susan Hay-Carr
Bethan Raggatt
470 M
GBR
Ian Walker
John Merricks
Europajolle K
GBR
Shirley Robertson
Finnjolle M
GBR
Ian Ainslie
Richard Stenhouse
Laser
GBR
Ben Ainslie
Windsurfer K
GBR
Penny Wilson
Windsurfer M
GBR
Howard Plumb
Sejlsport 2000
Soling
GBR
Barry Parkin
Richard Sydenham
Andrew Beadsworth
Star
GBR
Mark Covell
Ian Walker
Tornado
GBR
Hugh Styles
Adam May
49er
GBR
Ian Barker
Simon Hiscocks
470 M
GBR
Joe Glanfield
Nicholas Rogers
Europajolle K
GBR
Shirley Robertson
Finnjolle M
GBR
Ian Ainslie
Iain Percy
Laser M
GBR
Ben Ainslie
Windsurfer K
GBR
Christine Johnston
Windsurfer M
GBR
Nicholas Dempsey
Sejlsport 2004
Yngling K
GBR
Shirley Robertson
Sarah Webb
Sarah Ayton
Star M
GBR
Steven Nitchell
Iain Percy
Tornado
GBR
Mark Bulkeley
Leighan McMillan
49er
GBR
Simon Hiscocks
Chris Draper
470 K
GBR
Christina Bassadone
Katherine Hobson
470 M
GBR
Joe Glanfield
Nicholas Rogers
Finnjolle M
GBR
Ben Ainslie
Laser
GBR
Paul Goodison
Europajolle K
GBR
Laura Baldwin
Windsurfer M
GBR
Nicholas Dempsey
Sejlsport 2008
Yngling K
GBR
Pippa Wilson
Sarah Webb
Sarah Ayton
Star M
GBR
Andrew Simpson
Iain Percy
Tornado
GBR
Leighan McMillan
Will Howden
49er
GBR
Ben Rhodes
Stephen Morrison
470 K
GBR
Christina Bassadone
Saskia Clark
470 M
GBR
Nicholas Rogers
Joe Glanfield
Finnjolle
GBR
Ben Ainslie
Laser K
GBR
Penny Clark
Laser M
GBR
Paul Goodison
Windsurfer K
GBR
Bryony Shaw
Windsurfer M
GBR
Nicholas Dempsey
Sejlsport 2012
Elliott 6 m K
GBR
Kate MacGregor
Annie Lush
Lucy MacGregor
Star M
GBR
Iain Percy
Andrew Simpson
49er M
GBR
Ben Rhodes
Stephen Morrison
470 K
GBR
Hannah Mills
Saskia Clark
470 M
GBR
Luke Patience
Stuart Bithell
Finnjolle M
GBR
Ben Ainslie
Laser K
GBR
Alison Young
Laser M
GBR
Paul Goodison
Windsurfer K
GBR
Bryony Shaw
Windsurfer M
GBR
Nicholas Dempsey
Sejlsport 2016
49er K
GBR
Sophie Ainsworth
Charlotte Dobson
Nacra 17
GBR
Ben Saxton
Nicola Groves
49er M
GBR
Dylan Fletcher-Scott
Alain Sign
470 K
GBR
Hannah Mills
Saskia Clark
470 M
GBR
Luke Patience
Chris Grube
Finnjolle M
GBR
Giles Scott
Laser K
GBR
Alison Young
Laser M
GBR
Nick Thompson
Windsurfer K
GBR
Bryony Shaw
Windsurfer M
GBR
Nicholas Dempsey
Sejlsport 2020
49er K
GBR
Charlotte Dobson
Saskia Tidey
Nacra 17
GBR
Anna Burnet
John Gimson
49er M
GBR
Dylan Fletcher-Scott
Stuart Bithell
470 K
GBR
Eilidh McIntyre
Hannah Mills
470 M
GBR
Luke Patience
Chris Grube
Finnjolle M
GBR
Giles Scott
Laser K
GBR
Alison Young
Laser M
GBR
Elliot Hanson
Windsurfer K
GBR
Emma Wilson
Windsurfer M
GBR
Tom Squires
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Britiske sejlere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Britiske sejlere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy