Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Tyskland
Sport
Skiskydning
Tyske OL-deltagere i Skiskydning*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Skiskydning 1960
20 km M
GER
Kuno Werner
Herbert Kirchner
Horst Nickel
Kurt Hinze
Skiskydning 1964
20 km M
GER
Dieter Ritter
Helmut Klöpsch
Egon Schnabel
Hans-Dieter Riechel
Skiskydning 1992
7,5 km K
GER
Petra Schaaf
Antje Misersky
10 km M
GER
Mark Kirchner
Jens Steinigen
Ricco Gross
15 km K
GER
Antje Misersky
20 km M
GER
Mark Kirchner
3x7,5 km K
GER
Uschi Disl
Antje Misersky
Petra Schaaf
4x7,5 km M
GER
Ricco Gross
Jens Steinigen
Fritz Fischer
Mark Kirchner
Skiskydning 1994
7,5 km K
GER
Antje Harvey
Uschi Disl
Simone Greiner-Petter
Petra Schaaf
10 km M
GER
Frank Luck
Sven Fischer
Mark Kirchner
Ricco Gross
15 km K
GER
Petra Schaaf
Antje Harvey
Simone Greiner-Petter
Uschi Disl
20 km M
GER
Sven Fischer
Mark Kirchner
Jens Steinigen
Frank Luck
4x7,5 km K
GER
Simone Greiner-Petter
Petra Schaaf
Antje Harvey
Uschi Disl
4x7,5 km M
GER
Mark Kirchner
Frank Luck
Sven Fischer
Ricco Gross
Skiskydning 1998
7,5 km K
GER
Uschi Disl
Katrin Apel
10 km M
GER
Frank Luck
15 km K
GER
Martina Zellner
Uschi Disl
20 km M
GER
Peter Sendel
Ricco Gross
4x7,5 km K
GER
Petra Behle
Uschi Disl
Martina Zellner
Katrin Apel
4x7,5 km M
GER
Frank Luck
Sven Fischer
Ricco Gross
Peter Sendel
Skiskydning 2002
7,5 km K
GER
Katrin Apel
Uschi Disl
Kati Wilhelm
Andrea Henkel
10 km M
GER
Michael Greis
Ricco Gross
Sven Fischer
Frank Luck
10 km forfølgelse K
GER
Uschi Disl
Andrea Henkel
Kati Wilhelm
Katrin Apel
12,5 km forfølgelse M
GER
Frank Luck
Michael Greis
Sven Fischer
Ricco Gross
15 km K
GER
Katrin Apel
Martina Glagow
Uschi Disl
Andrea Henkel
20 km M
GER
Sven Fischer
Ricco Gross
Alexander Wolf
Frank Luck
4x7,5 km K
GER
Uschi Disl
Andrea Henkel
Kati Wilhelm
Katrin Apel
4x7,5 km M
GER
Ricco Gross
Sven Fischer
Frank Luck
Peter Sendel
Skiskydning 2006
7,5 km K
GER
Uschi Disl
Martina Glagow
Katrin Apel
Kati Wilhelm
10 km M
GER
Michael Greis
Alexander Wolf
Sven Fischer
Ricco Gross
10 km forfølgelse K
GER
Katrin Apel
Kati Wilhelm
Uschi Disl
Martina Glagow
12,5 km forfølgelse M
GER
Alexander Wolf
Sven Fischer
Ricco Gross
Michael Greis
15 km K
GER
Uschi Disl
Kati Wilhelm
Andrea Henkel
Martina Glagow
20 km M
GER
Sven Fischer
Ricco Gross
Michael Greis
Michael Rösch
4x6 km K
GER
Katrin Apel
Kati Wilhelm
Andrea Henkel
Martina Glagow
4x7,5 km M
GER
Michael Greis
Sven Fischer
Ricco Gross
Michael Rösch
12,5 km mass start K
GER
Martina Glagow
Kati Wilhelm
Andrea Henkel
Uschi Disl
15 km mass start M
GER
Sven Fischer
Michael Greis
Alexander Wolf
Michael Rösch
Skiskydning 2010
7,5 km K
GER
Andrea Henkel
Magdalena Neuner
Kati Wilhelm
Simone Hauswald
10 km M
GER
Arnd Peiffer
Christoph Stephan
Michael Greis
Andreas Birnbacher
10 km forfølgelse K
GER
Kati Wilhelm
Andrea Henkel
Simone Hauswald
Magdalena Neuner
12,5 km forfølgelse M
GER
Christoph Stephan
Arnd Peiffer
Michael Greis
Andreas Birnbacher
15 km K
GER
Andrea Henkel
Martina Beck
Kati Wilhelm
Magdalena Neuner
20 km M
GER
Christoph Stephan
Michael Greis
Alexander Wolf
Andreas Birnbacher
4x6 km K
GER
Martina Beck
Kati Wilhelm
Andrea Henkel
Simone Hauswald
4x7,5 km M
GER
Andreas Birnbacher
Simon Schempp
Michael Greis
Arnd Peiffer
12,5 km mass start K
GER
Andrea Henkel
Kati Wilhelm
Simone Hauswald
Magdalena Neuner
15 km mass start M
GER
Christoph Stephan
Andreas Birnbacher
Arnd Peiffer
Michael Greis
Skiskydning 2014
7,5 km K
GER
Laura Dahlmeier
Evi Sachenbacher Stehle
Andrea Henkel
Franziska Preuss
10 km M
GER
Erik Lesser
Arnd Peiffer
Christoph Stephan
Simon Schempp
10 km forfølgelse K
GER
Evi Sachenbacher Stehle
Andrea Henkel
Franziska Preuss
Laura Dahlmeier
12,5 km forfølgelse M
GER
Christoph Stephan
Arnd Peiffer
Erik Lesser
Simon Schempp
15 km K
GER
Evi Sachenbacher Stehle
Franziska Preuss
Franziska Hildebrand
Laura Dahlmeier
20 km M
GER
Erik Lesser
Andreas Birnbacher
Simon Schempp
Daniel Böhm
4x6 km K
GER
Franziska Preuss
Franziska Hildebrand
Laura Dahlmeier
Andrea Henkel
4x7,5 km M
GER
Erik Lesser
Simon Schempp
Daniel Böhm
Arnd Peiffer
12,5 km mass start K
GER
Franziska Hildebrand
Evi Sachenbacher Stehle
Andrea Henkel
15 km mass start M
GER
Arnd Peiffer
Simon Schempp
Erik Lesser
Mixed Stafet
GER
Simon Schempp
Laura Dahlmeier
Daniel Böhm
Evi Sachenbacher Stehle
Skiskydning 2018
Mixed Stafet
GER
Arnd Peiffer
Erik Lesser
Vanessa Hinz
Laura Dahlmeier
7,5 km K
GER
Vanessa Hinz
Laura Dahlmeier
Franziska Hildebrand
Denise Herrmann
10 km M
GER
Arnd Peiffer
Simon Schempp
Erik Lesser
Benedikt Doll
10 km forfølgelse K
GER
Denise Herrmann
Laura Dahlmeier
Franziska Hildebrand
Vanessa Hinz
12,5 km forfølgelse M
GER
Benedikt Doll
Erik Lesser
Simon Schempp
Arnd Peiffer
15 km K
GER
Maren Hammerschmidt
Laura Dahlmeier
Franziska Hildebrand
Franziska Preuss
20 km M
GER
Simon Schempp
Johannes Kühn
Arnd Peiffer
Erik Lesser
4x6 km K
GER
Franziska Hildebrand
Laura Dahlmeier
Franziska Preuss
Denise Herrmann
4x7,5 km M
GER
Arnd Peiffer
Simon Schempp
Erik Lesser
Benedikt Doll
12,5 km mass start K
GER
Franziska Preuss
Laura Dahlmeier
Vanessa Hinz
Denise Herrmann
15 km mass start M
GER
Benedikt Doll
Arnd Peiffer
Simon Schempp
Erik Lesser
Skiskydning 2022
Mixed Stafet
GER
Philipp Nawrath
Vanessa Voigt
Denise Herrmann
Benedikt Doll
7,5 km K
GER
Denise Herrmann
Vanessa Voigt
Vanessa Hinz
Franziska Preuss
10 km M
GER
Johannes Kühn
Philipp Nawrath
Roman Rees
Benedikt Doll
10 km forfølgelse K
GER
Denise Herrmann
Vanessa Voigt
Franziska Preuss
Vanessa Hinz
12,5 km forfølgelse M
GER
Benedikt Doll
Roman Rees
Philipp Nawrath
Johannes Kühn
15 km K
GER
Vanessa Hinz
Franziska Preuss
Vanessa Voigt
Denise Herrmann
20 km M
GER
Johannes Kühn
Erik Lesser
Benedikt Doll
Roman Rees
4x6 km K
GER
Vanessa Hinz
Franziska Preuss
Vanessa Voigt
Denise Herrmann
4x7,5 km M
GER
Benedikt Doll
Roman Rees
Philipp Nawrath
Erik Lesser
12,5 km mass start K
GER
Vanessa Hinz
Vanessa Voigt
Denise Herrmann
Franziska Preuss
15 km mass start M
GER
Benedikt Doll
Philipp Nawrath
Johannes Kühn
Roman Rees
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Tyske skiskydere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Tyske skiskydere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy